
- Data: 14.02.2025
Tajemnica zawodowa psychologa szkolnego i przedszkolnego
Sprawdź, czy psycholog szkolny i przedszkolny ma obowiązek zachowania tajemnicy zawodowej. Dowiedz się, czy informacje i dokumenty związane z danym uczniem może przekazać innym nauczycielom i dyrektorowi przedszkola czy też będzie to złamaniem tajemnicy zawodowej. Upewnij się także co dokładnie obejmuje tajemnica zawodowa psychologa szkolnego i przedszkolnego.

- Data: 05.02.2025
Zajęcia rewalidacyjno-wychowawcze i zajęcia rewalidacyjne
Często popełnianym błędem jest zaliczanie zajęć rewalidacyjnych i zajęć rewalidacyjno-wychowawczych do tego samego rodzaju form pomocy udzielanej uczniom. Tymczasem podstawa prawa i zasady organizacji tych zajęć są odmienne. Sprawdź, na czym polegają różnice pomiędzy zajęciami rewalidacyjnymi a zajęciami rewalidacyjno-wychowawczymi i komu dedykowane są te dwie formy zajęć.

- Data: 04.02.2025
Dziecko z orzeczeniem przebywa w czasie zadeklarowanym przez rodziców
Każde dziecko, niezależnie od tego, czy posiada orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego, czy też nie, ma prawo przebywać w przedszkolu w czasie zadeklarowanym przez rodziców. Nie ma podstaw prawnych mogących ograniczać w tym zakresie prawo dziecka i rodziców. A co, jeśli nauczyciel wspomagający pracuje krócej niż wynosi pobyt dziecka? Sprawdź, jakie obowiązki ma przedszkole w zakresie organizacji zajęć wobec dziecka z orzeczeniem.

- Data: 27.01.2025
Zajęcia dydaktyczno-wyrównawcze w przedszkolu – czy można je organizować
Zajęcia dydaktyczno-wyrównawcze to forma pomocy psychologiczno-pedagogicznej dla uczniów mających trudności w nauce. Organizuje się je w szczególności dla uczniów z trudnościami w spełnianiu wymagań edukacyjnych wynikających z podstawy programowej kształcenia ogólnego dla danego etapu edukacyjnego. Sprawdź, czy takie zajęcia można organizować również w przedszkolu.

- Data: 23.01.2025
Orzeczenie o niedostosowaniu społecznym dziecka w przedszkolu
Dowiedz się, jakie działania powinien podjąć dyrektor przedszkola wobec dziecka z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego z powodu zagrożenia niedostosowaniem społecznym i diagnozą mutyzmu wybiórczego. Sprawdź, jakie formy wsparcia należy zapewnić dziecku w ramach pomocy psychologiczno-pedagogicznej w przedszkolu. Upewnij się także, czy zajęcia rewalidacyjne zalecone ze względu na zagrożenie niedostosowaniem społecznym dziecka można realizować w przedszkolu, oddziale przedszkolnym i innej formie wychowania przedszkolnego.

- Data: 22.01.2025
Wielospecjalistyczna ocena poziomu funkcjonowania dziecka po pierwszym półroczu w przedszkolu
Wielospecjalistycznej oceny poziomu funkcjonowania dziecka (wopfu) należy dokonać każdorazowo po złożeniu w przedszkolu orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego, w takim czasie, by możliwe było dotrzymanie określonego w przepisach terminu opracowania indywidualnego programu edukacyjno-terapeutycznego. Okresowej oceny dokonuje się zwykle po pierwszym półroczu pracy z dzieckiem. Sprawdź, jak przeprowadzić wopfu w przedszkolu.

- Data: 22.01.2025
Zajęcia rewalidacyjne w przedszkolu
Do głównych zadań wychowania przedszkolnego, obok funkcji opiekuńczej, należy wsparcie dzieci w ich rozwoju zarówno psychofizycznym, jak i intelektualnym. W trosce o część dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi przepisy obligują przedszkole do prowadzenia zajęć rewalidacyjnych. Poznaj zasady organizacji tych zajęć i różne metody oraz techniki pracy z dziećmi objętymi rewalidacją.

- Data: 11.01.2025
Zatrudnienie i pensum nauczyciela wspomagającego w przedszkolu
Zastosowanie zaleceń z orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego bywa problematyczne, szczególnie gdy wiąże się z koniecznością zatrudnienia dodatkowego wsparcia dla ucznia. Dowiedz się, kiedy przedszkole ma obowiązek zatrudnienia nauczyciela wspomagającego, a kiedy może zdecydować się na stanowisko pomocy nauczyciela lub pozyskanie odpowiedniego specjalisty. Sprawdź, jaki jest wymiar pensum nauczyciela wspomagającego oraz zasady zatrudniania takiego pracownika.

- Data: 07.01.2025
Nauczyciel wspomagający w przedszkolu – praktyczne rozwiązania dla dyrektora
Zatrudnienie nauczyciela wspomagającego w przedszkolu jest obowiązkiem lub jedną z możliwości zapewnienia dziecku z orzeczeniem poradni dodatkowego wsparcia. Sprawdź, kiedy musisz zatrudnić nauczyciela wspomagającego w przedszkolu i jakie kwalifikacje powinien posiadać w zależności od niepełnosprawności dziecka. Dowiedz się, czy zawsze podstawą zatrudnienia nauczyciela wspomagającego będzie Karta Nauczyciela.
Aktualny numer
