- Data: 17.09.2024
Czy dziecko może przebywać w gabinecie samo ze specjalistą prowadzącym zajęcia?
Wejście w życie standardów ochrony małoletnich budzi wątpliwości dotyczące prowadzenia zajęć „sam na sam” z dzieckiem. W artykule wyjaśniamy, czy dziecko może przebywać w gabinecie samo z nauczycielem specjalistą: psychologiem, pedagogiem, pedagogiem specjalnym lub terapeutą pedagogicznym.
- Data: 26.08.2024
Dokumentowanie pomocy psychologiczno-pedagogicznej i kształcenia specjalnego w roku szkolnym 2024/2025
Pomoc psychologiczno-pedagogiczna udzielana w przedszkolu wymaga odpowiedniego dokumentowania. Odpowiada za to zwykle specjalista zatrudniony w szkole lub przedszkolu. Praktyka pokazuje jednak, że dyrektorzy i nauczyciele często mają wątpliwości, w jakim dzienniku i w jaki sposób poprawnie udokumentować przeprowadzone zajęcia z zakresu pomocy psychologiczno-pedagogicznej i kształcenia specjalnego. Sprawdź, jak poprawnie wypełniać dzienniki innych zajęć i dzienniki specjalistów w przedszkolu i szkole.
- Data: 20.08.2024
Czy dyrektor przedszkola może wyznaczyć termin składania orzeczeń i opinii z poradni psychologiczno-pedagogicznej?
Orzeczenia i opinie z poradni są dostarczane do przedszkola przez cały rok szkolny. Złożenie tego typu dokumentu nakłada na dyrektora przedszkola obowiązki związane z organizacją kształcenia specjalnego lub pomocy psychologiczno-pedagogicznej. Sprawdź, czy dyrektor może w drodze zarządzenia wyznaczyć konkretne terminy na składanie orzeczeń i opinii, aby zapewnić sprawną organizację pomocy w przedszkolu.
- Data: 15.08.2024
Czy zajęcia rozwijające uzdolnienia to zajęcia wynikające z zadań statutowych
Zajęcia rozwijające uzdolnienia dzieci to jedna z form pomocy psychologiczno-pedagogicznej realizowanej w przedszkolach. Sprawdź, jak przydzielać i rozliczać takie zajęcia oraz dowiedz się, kiedy za prowadzenie zajęć rozwijających uzdolnienia nauczyciel otrzymuje dodatkowe wynagrodzenie.
- Data: 09.08.2024
Formy pomocy psychologiczno-pedagogicznej, których nie organizuje się w przedszkolu
Pomoc psychologiczno-pedagogiczna ma na celu wspieranie wszechstronnego rozwoju dzieci z uwzględnieniem ich indywidualnych potrzeb edukacyjnych i rozwojowych. Zgodnie z rozporządzeniem w sprawie zasad organizacji i udzielania pomocy psychologiczno-pedagogicznej w publicznych przedszkolach, szkołach i placówkach w przedszkolach organizuje się konkretne formy wsparcia, które mają na celu zarówno rozwijanie mocnych stron dzieci oraz kompensowanie ewentualnych trudności. Co jednak ważne, jednak niektóre z form pomocy, które są dostępne w szkołach, nie są organizowane w przedszkolach. Sprawdź, których form pomocy psychologiczno-pedagogicznej nie organizuje się w przedszkolu.
- Data: 31.07.2024
Zajęcia z zakresu pomocy p-p nie mogą być realizowane poza pensum, w ramach zadań statutowych
Zakres zadań, jaki można przydzielić nauczycielowi przedszkola w ramach czasu pracy, budzi wątpliwości nie tylko pracowników, ale także dyrektorów. Tymczasem przepisy wyraźnie wskazują, że w ramach czasu pracy i otrzymywanego wynagrodzenia nauczyciel zobowiązany jest nie tylko realizować pensum, ale także wykonywać m.in. zadania statutowe przedszkola oraz inne prace wynikające z przepisów. Sprawdź, czy w ramach zadań statutowych przedszkola można zlecić nauczycielom realizację zadań z zakresu pomocy psychologiczno-pedagogicznej.
- Data: 26.07.2024
Limit godzin rehabilitacji ruchowej dla dziecka z orzeczeniem
Pytanie: Pytanie: Do przedszkola uczęszcza dziecko, które ma orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego ze względu na niepełnosprawność ruchową. W orzeczeniu ma zapis o potrzebie rehabilitacji ruchowej. Ile maksymalnie godzin można przydzielić tych zajęć dla tego dziecka?
- Data: 26.07.2024
Orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego ze względu na autyzm wydane na czas krótszy niż etap edukacyjny
Pytanie: Pytanie: Czy zespół orzekający działający przy poradni psychologiczno-pedagogicznej wydając orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego ze względu na autyzm, na czas jednego roku (zamiast całego etapu edukacyjnego), musi swoją decyzję dodatkowo uzasadnić?