
- Data: 21.10.2024
Tajemnica zawodowa w przedszkolu – aspekty prawne o których musisz pamiętać
W polskim systemie prawa nie istnieje definicja legalna tajemnicy zawodowej. Przyjmuje się natomiast powszechnie, że tajemnica zawodowa istnieje, gdy wiadomość nią objęta została uzyskana przez osobę reprezentującą określony zawód, z tytułu wykonywania którego było możliwe wejście w posiadanie cudzej tajemnicy czy sekretu. Sprawdź czym jest tajemnica zawodowa w przedszkolu i w jaki sposób stosować i egzekwować tę zasadę.

- Data: 21.10.2024
Jak wybierać szkolenia dla nauczycieli i nie popełnić żadnego z 10 najczęstszych błędów
Po przeprowadzeniu diagnozy potrzeb szkoleniowych nauczycieli dyrektor posiada wiedzę, w jakich obszarach szkolenia są najbardziej potrzebne – zarówno dla całego grona pedagogicznego, jak i pojedynczych osób. Oferta szkoleń dla kadr oświatowych jest bardzo bogata. A im wybór jest szerszy, tym trudniejszy. Dowiedz się, podjąć decyzję, które szkolenia wybrać, aby później nie żałować?

- Data: 15.10.2024
Kiermasz w przedszkolu
Przedszkolne koło wolontariatu a także rada rodziców mogą zorganizować kiermasz w przedszkolu, w ramach którego będą sprzedawać własne wypieki i słodycze, ręcznie robione ozdoby świąteczne, prace plastyczne wykonane przez dzieci itp. Najbliższa okazja to święta Bożego Narodzenia a zatem dobry czas na organizację kiermaszu świątecznego. Sprawdź jakich formalności trzeba dopełnić by zorganizować taką inicjatywę i na jaki cel można przeznaczyć zarobione na kiermaszu pieniądze.

- Data: 12.10.2024
Dzień Nauczyciela – czy nauczyciel może przyjąć prezent od ucznia?
Z okazji Dnia Nauczyciela rodzice za pośrednictwem swoich dzieci wręczają nauczycielom okolicznościowy kwiatek, czy też laurkę z życzeniami. Bywa jednak tak, że w klasie czy grupie zbierana jest składka, za którą kupowany jest bardziej wartościowy prezent np. zestaw porcelany, biżuteria, bon podarunkowy. Dowiedz się, czy w świetle obowiązujących przepisów nauczyciel może przyjąć taki podarek.

- Data: 10.10.2024
Rezygnacja z nauczyciela wspomagającego mimo zaleceń poradni
Dowiedz się, czy rodzice dziecka z orzeczeniem zalecającym zatrudnienie nauczyciela współorganizującego proces kształcenia mogą zrezygnować z tego wsparcia podczas pobytu w przedszkolu. Sprawdź, jak powinien wyglądać wzór pisma w sprawie rezygnacji z nauczyciela wspomagającego.

- Data: 09.10.2024
Dodatkowe zajęcia w przedszkolu – wskazówki, jak je zorganizować
Przedszkole publiczne (również przedszkole niesamorządowe) nie może pobierać opłat innych niż opłaty za korzystanie z wychowania przedszkolnego w czasie przekraczającym 5 godzin dziennie w wysokości 1 zł za godzinę zajęć. Przedszkole nie powinno również zawierać umowy pośrednictwa w pobieraniu opłat za zajęcia organizowane w przedszkolu. W jaki sposób można rozwiązać kwestię opłaty za instruktorów. Czy rada rodziców może np. zebrać składkę od rodziców i przeznaczyć pieniądze na opłatę za takie zajęcia? Czy istnieje inna możliwość, która pozwoli na zorganizowanie w placówce tych zajęć?

- Data: 04.10.2024
Dyrektor i nauczyciele powinni znać procedury postępowania w przypadku ataku astmy
Dyrektor i nauczyciele powinni umieć rozpoznawać objawy astmy u przedszkolaków: trudności z oddychaniem, kaszel, uczucie ucisku w klatce piersiowej. Dostosowanie warunków edukacyjnych do potrzeb chorego dziecka pozwoli zadbać o ich zaspokajanie w bieżącej pracy. Dowiedz się, jak reagować na atak kaszlu u dziecka z astmą i czy w takim przypadku należy podać dziecku lek (aerozol).

- Data: 30.09.2024
Realizacja orzeczeń i opinii poradni p-p w przedszkolu– rozwiązania problemów z praktyki
Zarówno na początku jak i w trakcie roku szkolnego rodzice dziecka mogą przedkładać orzeczenia w szkole i przedszkolu a także dostarczać opinie poradni na temat zalecanych metod pracy z uczniem. Mimo tego, że opinia poradni nie ma takiej mocy wiążącej jak orzeczenie, to jednak nie można lekceważyć zawartych w niej zaleceń do pracy z dzieckiem. Dowolności nie ma tym bardziej przy realizacji wytycznych zawartych w orzeczeniu, i to nawet wówczas, gdy w przedszkolu nie ma odpowiedniej kadry, by je zrealizować. Sprawdź, jak poradzić sobie z rozwiązaniem problemów organizacyjnych i finansowych związanych z organizacją specjalnych metod kształcenia dziecka.

- Data: 16.09.2024
Termin na przekazanie informacji o realizacji obowiązku rocznego przygotowania przedszkolnego
Czy istnieje określony termin, w którym dyrektor przedszkola musi poinformować szkołę o spełnianiu przez dziecko obowiązku rocznego przygotowania przedszkolnego? Prawo nie wskazuje konkretnej daty. Jednak praktyka pokazuje, że najlepiej zrobić to jak najwcześniej – zazwyczaj do końca września. W artykule wyjaśniamy, jakie są obowiązki dyrektorów oraz kiedy i jak informować szkołę o spełnianiu przez dziecko obowiązku rocznego przygotowania przedszkolnego.
Aktualny numer
