
- Data: 10.01.2024
Za odmowę poddania się kontroli sanepidu przedszkole zapłaci karę – ale czy zawsze
Dyrektor przedszkola ma obowiązek przyjęcia inspektora sanepidu, a odmowa wpuszczenia go na teren przedszkola lub utrudnianie przeprowadzenia kontroli stanowi wykroczenie zagrożone karą. Jednak co w sytuacji, gdy inspektor pojawia się bez zapowiedzi, a w przedszkolu nie ma dyrektora?

- Data: 09.01.2024
Nieprawidłowości w przedszkolu po kontroli sanepidu
Kontrola sanepidu w przedszkolu może wykryć nieprawidłowości uprawniające do nałożenia grzywny. W takim przypadku niestety należy spodziewać się kary finansowej. Czasami jednak może skończyć się na samych zaleceniach. Sprawdzamy, jakie działania może podjąć inspekcja sanitarna względem dyrektora przedszkola.

- Data: 09.01.2024
Wynagrodzenie pracownika zatrudnionego na podstawie art. 15 prawa oświatowego
Wynagrodzenie pracownika niebędącego nauczycielem, zatrudnionego za zgodą kuratora oświaty, nie może być wyższe niż 184% kwoty bazowej, określanej dla nauczycieli corocznie w ustawie budżetowej. Sprawdź, ile wynosi limit zarobków pracownika z art. 15 prawa oświatowego w 2025.

- Data: 08.01.2024
Podwyżka związana z awansem zawodowym od 1 stycznia lub 1 września
Nauczyciel, który do 31 grudnia uzyskał wyższy stopień awansu zawodowego z dniem 1 stycznia 2024 roku powinien otrzymać podwyżkę pensji zasadniczej zgodnie z tabelą zawartą w rozporządzeniu płacowym MENiS. Sprawdź, w jakiej formie należy poinformować nauczyciela o podwyżce.

- Data: 08.01.2024
Obserwacja zajęć w przedszkolu – w jakim terminie dyrektor powinien omówić ją z nauczycielem?
Obserwacja zajęć prowadzonych przez nauczyciela to jedna z najskuteczniejszych form uzyskiwania informacji o jego pracy. Informacje te są niezbędne do sprawowania wewnętrznego nadzoru pedagogicznego. Z tego też względu każdy dyrektor przedszkola jest uprawniony do przeprowadzenia obserwacji na zajęciach. Jednak, aby działanie spełniło swoją rolę, ważne jest również omówienie z nauczycielem obserwowanych zajęć. Sprawdź, w jakim terminie należy omówić z nauczycielem obserwowane zajęcia.

- Data: 08.01.2024
Jakie obszary uwzględnić w półrocznym podsumowaniu pracy przedszkola?
Przepisy nie określają częstotliwości, z jaką powinna być dokonywana ocena efektywności psychologiczno-pedagogicznej. Warto zobowiązać nauczycieli do dokonania jej po pierwszym półroczu, raz z wielospecjalistyczną oceną poziomu funkcjonowania dziecka. Pozwoli to na monitorowanie postępów dzieci, racjonalne organizowanie wsparcia i reagowanie na bieżące potrzeby wychowanków.

- Data: 05.01.2024
Tydzień z Portalem Przedszkolnym: 1–6 stycznia 2024 r.
Sprawdź, co nowego znalazło się na portalprzedszkolny.pl w ostatnim tygodniu. Pamiętaj, że codziennie zamieszczamy nowe porady, wzory dokumentów lub materiały do wykorzystania w pracy z dziećmi. Wszystkie materiały są dostępne dla zalogowanych użytkowników. Przeczytaj najnowsze wydanie Poradnika Dyrektora Przedszkola!

- Data: 05.01.2024
Zakończenie indywidualnego przygotowania przedszkolnego na wniosek rodzica
Indywidualne roczne obowiązkowe przygotowanie przedszkolne jest specjalną formą edukacji stosowaną w przypadkach określonych przez przepisy prawa oświatowego. Organizuje się je na podstawie orzeczenia wydanego przez zespół orzekający działający w psychologiczno-pedagogicznej. Zdarza się, że rodzice dziecka wnioskują o zakończenie indywidualnego przygotowania przedszkolnego. Sprawdź, czy dyrektor szkoły może pozytywnie rozpatrzeć taki wniosek.

- Data: 03.01.2024
Egzamin na nauczyciela mianowanego stare zasady
Mimo reformy systemu awansu zawodowego nauczycieli, wielu z nich odbywa staże według starych zasad. Najbliższe egzaminy odbędą się w czerwcu 2024 roku. Sprawdź, jak w praktyce przebiega egzamin na stopień nauczyciela mianowanego i do kiedy można awansować według starych zasad.

- Data: 02.01.2024
Czy rodzeństwo może uczęszczać do różnych grup w przedszkolu?
Podziału dzieci na grupy w przedszkolu dokonuje dyrektor przedszkola. Przepisy zawierają ogólne wytyczne dotyczące doboru dzieci do grup, ale nie wskazują na obowiązek uzyskania akceptacji rodziców. Zdarza się, że podczas podziału rozdzielane jest rodzeństwo – dotyczy to zarówno bliźniąt, jak i dzieci w różnym wieku przypisywanych do dwóch oddzielnych oddziałów mieszanych. Czy dyrektor może podejmować takie decyzje? Sprawdź, czy rodzeństwo może uczęszczać do różnych grup w przedszkolu.
Aktualny numer
