
- Data: 17.07.2023
Zajęcia w przedszkolu rozpoczynają się 1 września 2023 r. – rozpoczęcia roku szkolnego nie można przesunąć
W 2023 r. dzień 1 września przypada w piątek, co oznacza, że zajęcia w szkołach rozpoczną się dopiero w poniedziałek 4 września 2023 r. Należy jednak pamiętać, że zasada ta nie dotyczy przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych i innych form wychowania przedszkolnego.

- Data: 14.07.2023
Tydzień z Portalem Przedszkolnym: 10–15 lipca 2023
Sprawdź, co nowego znalazło się na portalprzedszkolny.pl w ostatnim tygodniu. Pamiętaj, że codziennie zamieszczamy nowe porady, wzory dokumentów lub materiały do wykorzystania w pracy z dziećmi. Już dziś pobierz karty pracy, które warto wykorzystać w związku z typowymi i nietypowymi świętami obchodzonymi w lipcu.

- Data: 14.07.2023
Zatrudnienie pomocy nauczyciela na okres próbny – nie w przedszkolu samorządowym
Pomoc nauczyciela ma status pracownika samorządowego. Należy pamiętać, że stosunek pracy pracownika samorządowego zatrudnionego na podstawie umowy o pracę nawiązuje się na czas nieokreślony lub na czas określony. Nie ma tu bowiem możliwości zatrudnienia na podstawie umowy o pracę na okres próbny. Sprawdź, na jaki okres zatrudnić pomoc nauczyciela, jeżeli dyrektor nie jest pewien, czy pracownik sprosta obowiązkom.

- Data: 11.07.2023
IPET nie wchodzi w skład przedszkolnego zestawu programów wychowania przedszkolnego
Dopuszczone do użytku programy wychowania przedszkolnego stanowią zestaw programów wychowania przedszkolnego. Do tego zestawu nie włącza się natomiast indywidualnych programów edukacyjno-terapeutycznych opracowywanych dla dzieci z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego. Sprawdź, jaka jest różnica między programem wychowania przedszkolnego a IPET.

- Data: 11.07.2023
Utworzenie zestawu programów wychowania przedszkolnego w pięciu krokach
Zasady dopuszczania do użytku programów wychowania przedszkolnego opisuje art. 22a ustawy z 7 września 1991 r. o systemie oświaty. Okazuje się jednak, że mimo iż przepisy te nie są nowe, to ze względu na brak szczegółowych przepisów dyrektorzy często popełniają w tym zakresie błędy. W artykule wskazujemy, na jakie nieprawidłowości uważać i jak krok po kroku tworzyć przedszkolny zestaw programów wychowania przedszkolnego.

- Data: 10.07.2023
Przedszkolak a przeżywanie śmierci i żałoby. Jak pomóc dziecku w żałobie?
Czy kilkulatek rozumie śmierć? Czy skoro otwarcie nie wyraża tęsknoty za zmarłą babcią, to czy w ogóle wie, co się stało? Wokół tematu żałoby u małych dzieci funkcjonuje wiele mylnych przekonań. Jednym z nich jest przeświadczenie, że nie potrzebują one rzetelnego wyjaśnienia sytuacji utraty, a najlepiej w ogóle nie poruszać tematu śmierci. Czasami dorośli mylnie zakładają, że maluch szybko zapomni o osobie, którą stracił, nie będzie za nią tęsknił i po prostu przywyknie do nowej sytuacji. Zwyczajna zabawa brana jest za dobrą monetę – skoro dziecko się bawi i uśmiecha, to pewnie nie cierpi. Warto jednak pamiętać, że dzieci przeżywają trudne sytuacje w inny sposób niż dorośli. Dowiedz się, jak przebiega proces przeżywania żałoby i jak rozmawiać z dzieckiem o stracie bliskiej osoby.

- Data: 08.07.2023
Tydzień z Portalem Przedszkolnym: 3–8 lipca 2023
Sprawdź, co nowego znalazło się na portalprzedszkolny.pl w ostatnim tygodniu. Pamiętaj, że codziennie zamieszczamy nowe porady, wzory dokumentów lub materiały do wykorzystania w pracy z dziećmi. Już dziś pobierz karty pracy, które warto wykorzystać w związku z typowymi i nietypowymi świętami obchodzonymi w lipcu.

- Data: 06.07.2023
Czas pracy pielęgniarki w żłobku – czy 8 godzin na dobę?
Pielęgniarkę zatrudnioną w żłobku obowiązuje 8-godzinna dobowa i przeciętnie 40-godzinna tygodniowa norma czasu pracy. Warto pamiętać, że nie obowiązuje w tym przypadku zasada pracy w wymiarze 7 godzin 35 minut na dobę i przeciętnie 37 godzin 55 minut na tydzień. Żłobek nie jest bowiem podmiotem leczniczym.

- Data: 05.07.2023
Indywidualne obowiązkowe roczne przygotowanie przedszkolne – od ilu lat?
Przepisy prawa oświatowego nie przewidują możliwości organizowania indywidualnego realizowania wychowania przedszkolnego przez dzieci, które nie realizują jeszcze rocznego obowiązkowego przygotowania przedszkolnego. Dziecko w wieku od 3 do 5 lat nie otrzyma zatem orzeczenia o potrzebie indywidualnego nauczania. Sprawdź szczegóły i dowiedz się, kiedy można zorganizować indywidualne przygotowanie przedszkolne.

- Data: 04.07.2023
Do jakiego wieku dziecko może być objęte wczesnym wspomaganiem rozwoju
Przepisy nie określają górnej granicy wieku dziecka, które może być objęte wczesnym wspomaganiem rozwoju. Zajęcia WWR są organizowane od wykrycia niepełnosprawności do rozpoczęcia nauki w szkole. Sprawdź, co oznacza to w praktyce.
Aktualny numer
