
- Data: 07.02.2025
Przeniesienie nauczyciela ze szkoły do przedszkola
Sprawdź, w jakim trybie można przenieść nauczyciela szkoły podstawowej na stanowisko nauczyciela przedszkola. Dowiedz się także czy przeniesienie służbowe nauczyciela zatrudnionego na podstawie mianowania do innej szkoły lub placówki wpływa na wymiar urlopu wypoczynkowego.

- Data: 06.02.2025
Podwyżki dla nauczycieli 2025 r. – sprawdź nowe stawki wynagrodzeń nauczycieli przedszkola
Z datą wsteczną tj. od 1 stycznia 2025 r. mają wzrosnąć wynagrodzenia nauczycieli na wszystkich stopniach awansu zawodowego od 239 zł do 296 zł. Sprawdź, ile wyniosą stawki wynagrodzeń zasadniczych na poszczególnych poziomach wykształcenia i stopniach awansu zawodowego.

- Data: 06.02.2025
Samodzielny powrót do domu siedmiolatka z odroczeniem obowiązku szkolnego
Dziecko, które nie ukończyło 7 lat nie może samodzielnie poruszać się po drodze publicznej. Tym samym, nie jest możliwe, dziecko, aby samodzielnie wracało z przedszkola do domu. Wątpliwości pojawiają się w odniesieniu do dzieci, którym dyrektor szkoły odroczył rozpoczęcie spełniania obowiązku szkolnego. Czy siedmiolatek z odroczeniem może samodzielnie wracać z przedszkola do domu? Sprawdź na jakich zasadach rodzice mogą wyrazić zgodę na samodzielny powrót dziecka do domu.

- Data: 06.02.2025
Opinia o dziecku na żądanie rodzica – jak powinna wyglądać?
Nauczyciele przedszkola, na prośbę rodziców, mają obowiązek wydania informacji o dziecku. Przepisy prawa oświatowego nie określają, jaką formę i treść ma mieć taka informacja – takie kwestie należy uregulować w przepisach wewnętrznych. Sprawdź jak można uregulować zasady wystawiania takich opinii o przedszkolaku.

- Data: 05.02.2025
Zajęcia rewalidacyjno-wychowawcze i zajęcia rewalidacyjne
Często popełnianym błędem jest zaliczanie zajęć rewalidacyjnych i zajęć rewalidacyjno-wychowawczych do tego samego rodzaju form pomocy udzielanej uczniom. Tymczasem podstawa prawa i zasady organizacji tych zajęć są odmienne. Sprawdź, na czym polegają różnice pomiędzy zajęciami rewalidacyjnymi a zajęciami rewalidacyjno-wychowawczymi i komu dedykowane są te dwie formy zajęć.

- Data: 04.02.2025
Zmiany w finansowaniu placówek wychowania przedszkolnego w 2025 roku
Z webinaru dowiesz się jakie są najnowsze zmiany w przepisach o finansowaniu przedszkoli i jak od 2025 roku będzie naliczana kwota potrzeb oświatowych. Poznasz nowe zasady finansowania uczniów z autyzmem, w tym z zespołem Aspergera i z niepełnosprawnościami sprzężonymi oraz zmiany w zakresie finansowania uczniów w ramach pomocy psychologiczno-pedagogicznej. Sprawdzisz także, jak od 2025 roku będą naliczane wskaźniki na wychowanie przedszkolne. Zapraszamy do obejrzenia materiału szkoleniowego naszego eksperta.

- Data: 03.02.2025
Tydzień z Portalem Przedszkolnym: 27 stycznia - 2 lutego 2025 r.
Sprawdź, co nowego znalazło się na portalprzedszkolny.pl w ostatnim tygodniu. Pamiętaj, że codziennie zamieszczamy nowe porady, wzory dokumentów lub materiały do wykorzystania w pracy z dziećmi. Wszystkie materiały są dostępne dla zalogowanych użytkowników. Przeczytaj najnowsze wydanie Poradnika Dyrektora Przedszkola! Już dziś możesz przeczytać najnowsze wydanie Poradnika Dyrektora Przedszkola!

- Data: 02.02.2025
Organizacja i nauka religii w przedszkolu. Kiedy powinny odbywać się lekcje religii w przedszkolu?
Od lat w debacie publicznej powraca temat organizowania zajęć z religii w czasie zajęć edukacyjnych w przedszkolu. Zalecane jest bowiem, aby katecheta prowadził religię przed rozpoczęciem lub po zakończeniu zajęć realizujących podstawę programową. Nie zawsze jest to jednak możliwe. Sprawdź, jak organizować te zajęcia i dowiedz się czy religia w przedszkolu, w tym również w zerówce może być realizowana w środku dnia. Dowiedz się, jak zorganizować zajęcia z religii dla grupy nie mniejszej niż siedmioro dzieci, jeżeli przedszkole lub oddział przedszkolny pracuje tylko pięć godzin dziennie.

- Data: 01.02.2025
Nieobecność niepłatna usprawiedliwiona w świadectwie pracy
Jeżeli w trakcie miesiąca upływa okres 182 dni niezdolności do pracy spowodowanej chorobą to stosunek pracy zawarty z nauczycielem zatrudnionym na podstawie mianowania i na czas nieokreślony rozwiąże się z końcem miesiąca, w którym upłynie 182 dni choroby. Sprawdź jednak jak rozliczyć nieobecność w pracy od dnia upływu 182 dni absencji chorobowej do dnia rozwiązania stosunku pracy i w jaki sposób okres ten wykazać w świadectwie pracy.

- Data: 31.01.2025
Nieobecność dziecka w dzienniku specjalisty
Specjaliści prowadzą dwa rodzaje dzienników. O tym, jakie dane należy do nich wpisywać stanowią przepisy rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 25 sierpnia 2017 r. w sprawie sposobu prowadzenia przez publiczne przedszkola, szkoły i placówki dokumentacji przebiegu nauczania, działalności wychowawczej i opiekuńczej oraz rodzajów tej dokumentacji. Upewnij się, jak specjalista powinien wypełniać swoje dzienniki w przypadku nieobecności ucznia na zajęciach.
Aktualny numer
