
- Data: 01.03.2025
Termin ważności opinii psychologiczno-pedagogicznej i logopedycznej
Przepisy nie określają daty ważności opinii poradni psychologiczno-pedagogicznej czy opinii logopedycznej. Wynika ona bowiem nie z daty jej wydania, lecz z merytorycznej zawartości uwarunkowanej aktualnymi potrzebami ucznia, które na przestrzeni kilku lat mogą się istotnie zmienić. W praktyce trudno jest jednoznacznie stwierdzić, czy opinia wydana miesiąc, kilka miesięcy czy nawet lat temu jest aktualna.

- Data: 28.02.2025
Przekształcenie przedszkola integracyjnego w przedszkole specjalne
Sprawdź, jakie działania powinien podjąć dyrektor przedszkola ogólnodostępnego z oddziałami specjalnymi w związku z jego przekształceniem w przedszkole specjalne. Dowiedz się jakie dodatkowe obowiązki wiążą się z powstaniem przedszkola specjalnego i jakie kwalifikacje powinni mieć nauczyciele zatrudnieni w takiej placówce.

- Data: 28.02.2025
Przedszkole nie może odmówić rodzicom wydania opinii o dziecku
Czy przedszkole powinno na prośbę rodzica sporządzić pisemną opinię o dziecku, zwłaszcza jeśli dokument ten ma zostać wykorzystany w sprawie sądowej? A co, jeśli dotyczy to delikatnej kwestii ograniczenia praw rodzicielskich? Tego typu pytania mogą budzić wiele wątpliwości wśród dyrektorów i nauczycieli. W artykule wyjaśniamy, jak odpowiedzieć na wniosek o wydanie opinii, aby nie naruszać przepisów prawa.

- Data: 28.02.2025
Wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe i godziny nadliczbowe nauczycieli szkół i przedszkoli - poznaj najnowszą uchwałę Sądu Najwyższego
Do 25 lutego 2025 r. nauczyciel szkoły i przedszkola otrzymywał wynagrodzenie za godziny zrealizowane powyżej obowiązującego pensum (godziny ponadwymiarowe). 26 lutego 2025 r. Sąd Najwyższy w przełomowej uchwale składu 7 sędziów (III PZP 3/24) przesądził, że nauczyciel, który wykonuje pracę powyżej tygodniowej normy czasu pracy wynoszącej dla pełnego etatu 40 godzin ma prawo do wynagrodzenia za godziny nadliczbowe zgodnie z Kodeksem pracy.

- Data: 27.02.2025
Czy możliwe jest przyjęcie 6-latka do dwóch przedszkoli?
Dowiedz się, jak powinien postąpić dyrektor przedszkola w sytuacji, gdy dziecko 6-letnie dostało się do dwóch przedszkoli a rodzic nie złożył oświadczenia woli przyjęcia do żadnego z nich, ponieważ nie może się zdecydować którą placówkę wybrać. Sprawdź także, czy zapisanie dziecka do dwóch przedszkoli jednocześnie jest zgodne z przepisami prawa.

- Data: 26.02.2025
Nauczycielowi w przedszkolu przysługuje urlop na żądanie
Urlop na żądanie to dni urlopu, którego pracodawca musi udzielić pracownikowi na jego żądanie i w terminie przez niego wskazanym. Pracownik może skorzystać z czterech takich dni w roku kalendarzowym. Warto pamiętać, że prawo do korzystania z urlopu na żądanie mają również nauczyciele zatrudnieni w przedszkolach i oddziałach przedszkolnych. Nie ma znaczenia, że Karta Nauczyciela nie przewiduje urlopu na żądanie – do tej grupy nauczycieli w tym zakresie stosuje się przepisy Kodeksu pracy.

- Data: 23.02.2025
Tydzień z Portalem Przedszkolnym: 17-23 lutego 2025 r.
Sprawdź, co nowego znalazło się na portalprzedszkolny.pl w ostatnim tygodniu. Pamiętaj, że codziennie zamieszczamy nowe porady, wzory dokumentów lub materiały do wykorzystania w pracy z dziećmi. Wszystkie materiały są dostępne dla zalogowanych użytkowników. Przeczytaj najnowsze wydanie Poradnika Dyrektora Przedszkola! Już dziś możesz przeczytać najnowsze wydanie Poradnika Dyrektora Przedszkola!

- Data: 22.02.2025
Prawo do emerytury stażowej a urlop dla poratowania zdrowia
Urlop dla poratowania zdrowia a emerytura - co co chodzi? Otóż od 1 września 2024 r. obowiązują przepisy, umożliwiające nauczycielom korzystanie z uprawnień emerytalnych bez względu na wiek (tzw. emerytury stażowe). Wejście w życie emerytur stażowych wpływa również na uprawnienia nauczycieli w zakresie korzystania z urlopów dla poratowania zdrowia. Sprawdź czy wcześniejsza emerytura nauczyciela daje możliwość korzystania z urlopu dla poratowania zdrowia.

- Data: 21.02.2025
Pierwszy urlop dla poratowania zdrowia nauczyciela
By skorzystać po raz pierwszy z urlopu dla poratowania zdrowia, trzeba spełnić kilka warunków, z których najbardziej problematyczny jest 7-letni okres pracy świadczonej w wymiarze co najmniej połowy etatu. Do okresu tego wlicza się bowiem tylko 6 miesięcy usprawiedliwionej nieobecności, ale nie z każdej przyczyny. Zbyt długa absencja w pracy może pokrzyżować plany nauczyciela i odsunąć urlop zdrowotny w czasie. Sprawdź, jak ustalić termin pierwszego urlopu dla poratowania zdrowia. Dowiedz się także, kiedy najlepiej wnioskować o urlop zdrowotny w 2025 r. oraz czy urlop ten jest płatny.

- Data: 20.02.2025
Czy zajęcia rewalidacyjne w przedszkolu mogą być organizowane zespołowo
Rodzaj zajęć rewalidacyjnych, ich forma i wymiar muszą odpowiadać indywidualnym potrzebom rozwojowym i edukacyjnym dziecka z niepełnosprawnością. Organizacja zajęć musi być ponadto dostosowana do jego możliwości psychofizycznych. Czy zawsze powinny być organizowane indywidualnie? Coraz częściej przedszkola rozważają organizowanie wspólnych zajęć rewalidacyjnych. Sprawdź, na jakie rozwiązania pozwalają przepisy. Czy rewalidacja co do zasady zawsze musi być indywidualna?
Aktualny numer
