Prowadzenie skutecznych działań dydaktycznych i wychowawczych wymaga zbudowania partnerskich relacji z rodzicami wychowanków – stworzenie takiej więzi stanowi jedno z wymagań stawianych przedszkolom. Sprawdź, jak powinna wyglądać współpraca przedszkola z rodzicami, aby mieć pewność, że spełnia wymaganie szóste i skorzystaj z narzędzia, dzięki któremu dowiesz się, jak tę współpracę oceniają rodzice.
Regulacje dotyczące nakazu pracy na podstawie umowy o pracę wejdą w życie od 1 września 2018 r. Sprawdź czy obowiązek zawarcia umowy o pracę dotyczy także osób prowadzących zajęcia dodatkowe takie rytmika, angielski czy gimnastyka korekcyjna, jeżeli są one prowadzone w wymiarze jednej lub dwóch godzin tygodniowo?
Zdarza się, że rodzice informują przedszkole o rezygnacji z dalszego korzystania z pomocy psychologiczno-pedagogicznej udzielanej jego dziecku. Czy mają takie prawo? Jak w takiej sytuacji powinno zareagować przedszkole, aby mimo decyzji rodziców zapewnić dziecku odpowiednie wsparcie i pomoc?
W ramach podsumowania pracy szkoły po pierwszym półroczu warto także dokonać oceny udzielanej w placówce pomocy psychologiczno-pedagogicznej. Krótko omawiamy, na czym warto bazować przy tym zadaniu oraz jak wykorzystać wypracowane wnioski w planowaniu kolejnych działań przedszkola w związku z pomocą psychologiczno-pedagogiczną
Dziecko w wieku 6 lat jest obowiązane odbyć roczne przygotowanie przedszkolne w przedszkolu, oddziale przedszkolnym w szkole podstawowej lub w innej formie wychowania przedszkolnego. Niespełnienie tego obowiązku podlega egzekucji w trybie przepisów o postępowaniu egzekucyjnym w administracji – sprawdź, jakie są Twoje obowiązki, a jakie działania podejmie dyrektor szkoły podstawowej.
W trosce o bezpieczne i higieniczne warunki pobytu w przedszkolu w statutach lub procedurach przyprowadzania i odbierania dzieci zamieszczane są zapisy mające uniemożliwić rodzicom postawienie w placówce chorych dzieci. Jednym z najczęstszych jest wskazanie na prawo do żądania zaświadczenia lekarskiego o stanie zdrowia dziecka. Musisz wiedzieć, że taki wymóg jest niezgody z prawem – dowiedz się dlaczego.
W związku ze zbliżającą się rekrutacją do przedszkoli pojawia się coraz więcej pytań dotyczących prawidłowego postępowania dyrektora oraz członków komisji rekrutacyjnych. Mimo że przepisy nie uległy istotnym zmianom w porównaniu do ubiegłorocznych, nie wszystkie rozwiązania są oczywiste. Odpowiadamy na 14 najczęściej zadawanych pytań – dzięki odpowiedziom ekspertów unikniesz błędów.
W ramach podsumowania pracy przedszkola po pierwszym półroczu warto także dokonać oceny udzielanej w placówce pomocy psychologiczno-pedagogicznej. Krótko omawiamy, na czym warto bazować przy tym zadaniu oraz jak wykorzystać wypracowane wnioski w planowaniu kolejnych działań przedszkola w związku z pomocą psychologiczno-pedagogiczną.
Z tego artykułu dowiesz się m.in.:
Rodzice mają prawo do złożenia skargi na nauczyciela, a Twoim obowiązkiem jest jej rozpatrzenie, czyli zbadanie problemu i zajęcia stanowiska w zgłoszonej sprawie. Sprawdź, jakie czynności należy podjąć w takiej sytuacji i dowiedz się, jakie konsekwencje grożą Ci w przypadku niepodjęcia jakichkolwiek działań.
Przebieg procedury konkursowej został uregulowany w rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej z 11 sierpnia 2017 r. Nowe przepisy nie wprowadzają istotnych zmian w procedurze konkursowej, należy jednak zwrócić uwagę na modyfikacje, których pominięcie mogłoby zakończyć się odmową dopuszczenia kandydata do postępowania konkursowego. Sprawdź, o czym musisz pamiętać planując udział w konkursie na dyrektora.
Urlop na żądanie to część urlopu wypoczynkowego pozostawiona do dyspozycji pracownika. W praktyce udzielanie go bywa kłopotliwe, często bowiem dezorganizuje pracę przedszkola. Sprawdź, czy i kiedy możesz odmówić pracownikowi skorzystania z urlopu na żądanie oraz poznaj odpowiedzi na 14 najczęściej zadawanych pytań o udzielanie i korzystanie z urlopu na żądanie w 2024 r. w przedszkolu.
Z tego artykułu dowiesz się:
Udzielanie pomocy psychologiczno-pedagogicznej jest pojęciem szerszym niż realizowanie orzeczenia czy opinii poradni psychologiczno-pedagogicznej. Pomoc ta dotyczy wszystkich dzieci uczęszczających do przedszkola. Czy to oznacza, że masz obowiązek zorganizowania jej także dla dzieci, których rodzice nie dostarczą dokumentów z poradni psychologiczno-pedagogicznej?
© Wiedza i PraktykaStrona używa plików cookies.Korzystając ze strony użytkownik wyraża zgodę na używanie plików cookies.