Przepisy wskazują, że w indywidualnym programie edukacyjno-terapeutycznym należy określić zintegrowane działania nauczycieli i specjalistów pracujących z wychowankiem posiadającym orzeczenie o specjalnych potrzebach edukacyjnych. Dowiedz się, w jaki sposób należy to zrobić i jakie mogą to być działania.
Zbliżający się koniec i początek kolejnego roku kalendarzowego oznacza, że wchodzimy w ostatni etap realizacji tegorocznej kontroli zarządczej. To czas, kiedy należy dokonać podsumowań, opracować sprawozdanie i oświadczenie o jej stanie, a jednocześnie – zaplanować działania na następny rok ujęte w rocznym planie działalności przedszkola. Sprawdź, jakie działania w ramach kontroli zarządczej spoczywają na dyrektorze przedszkola na przełomie grudnia i stycznia.
Z tego artykułu dowiesz się:
Dziennik zajęć przedszkola powinien przekonywać, że podstawa programowa jest realizowana, jednak przepisy nie wskazują, jak formułować tematy, aby nie pozostawiało to wątpliwości. Jak od 1 września 2017 r. powinien wyglądać wpis tematu dziennego i tematów w dzienniku przedszkola i co powinien zawierać?
Rada rodziców może gromadzić fundusze z dobrowolnych składek rodziców oraz innych źródeł w celu wspierania działalności statutowej przedszkola i wydatkować je zgodnie z regulaminem. Niekiedy jednak konieczne jest wystawienie faktury – na kogo usługodawcy mają wystawiać faktury, gdy rada nie ma osobowości prawnej?
Opracowanie planu finansowego przedszkola to jedno z najważniejszych zadań spoczywających na dyrektorze w ostatnim kwartale roku, którego wykonanie wymaga ścisłej współpracy z organem prowadzącym. Sprawdź, jakie czynności podejmuje organ prowadzący, a jakie Ty oraz upewnij się, że nie narażasz się na zarzut naruszenia dyscypliny finansów publicznych.
Niektóre przedszkole otrzymują w ramach darowizny pomoce dydaktyczne, przybory plastyczne lub środki higieniczne. Zdarza się jednak, że w zamian darczyńcy proszą o reklamę na stronie internetowej lub w gablotach przedszkolnych. Czy możesz zgodzić się na taką formę podziękowania? A co w sytuacji, gdy komercyjna firma chciałaby zapłacić za możliwość reklamowania swoich produktów?
Od 1 września 2017 r. podjęcie lub kontynuowanie dodatkowego zatrudnienia na podstawie stosunku pracy w innym przedszkolu lub szkoły może wymagać uzyskania pisemnej zgody dyrektora szkoły wskazanej jako podstawowe miejsce zatrudnienia. Sprawdź, czy obowiązek ten dotyczy też szkoły wyższej.
Podejrzenie przemocy wobec dziecka często wywołuje wiele emocji wśród dorosłych pracujących w placówkach oświatowych. Jak rozpoznać dziecko doświadczające przemocy? Dowiedz się, jaka jest rola przedszkola, jakie działania można, a jakie trzeba – pod groźbą poniesienia odpowiedzialności karnej – w takiej sytuacji podjąć.
Opracowywane w kwietniu arkusze organizacji przedszkola zwykle wymagają zmian po zakończeniu naboru i rozpoczęciu nowego roku szkolnego. Aktualizowanie arkusza jest obowiązkiem dyrektora, jednak w tym roku tryb wprowadzania zmian jest uzależniony od tego, w jakim terminie zostaną zgłoszone. Sprawdź szczegóły.
Od 1 września 2017 r. nadzór pedagogiczny ma być sprawowany w czterech formach: ewaluacji, kontroli, wspomagania i monitorowania działalności przedszkola. Zgodnie z nowymi przepisami monitorowanie również jest formą nadzoru pedagogicznego. Co taka zmiana oznacza w praktyce i czy trzeba przygotować się na nowe procedury ewaluacji, kontroli i wspomagania przedszkola?
Aby nauczyciel podlegał ograniczeniu w dodatkowym zatrudnieniu, musi być zatrudniony w pełnym wymiarze w podstawowym miejscu zatrudnienia. Co możesz zrobić, jeżeli nauczyciel zatrudniony w więcej niż jednym przedszkolu odmawia wskazania, które miejsce pracy uważa za podstawowe?
Nowe rozporządzenie obowiązujące od 2017 roku doprecyzowało nieco tryb prostowania świadectw pracy. Jednak wielu kwestii – zwłaszcza tych dotyczących odpisów nie uszczegółowiło. Liczy się więc w tym zakresie dotychczasowa praktyka. Jak (i kiedy) należy obecnie wydawać odpisy i sprostowania świadectw pracy?
Obowiązek wspomagania dzieci w rozwoju oraz dostosowania procesu wychowania, kształcenia i opieki do ich potrzeb rozwojowych jest jednym z kluczowych zadań przedszkola. Dowiedz się, jak wypełniać ten obowiązek po reformie systemu oświaty, która wprowadza wiele propozycji zmian w zakresie udzielania i organizacji pomocy psychologiczno-pedagogicznej, kształcenia specjalnego i indywidualnego przygotowania przedszkolnego.
Prawidłowa realizacja podstawy programowej wychowania przedszkolnego wymaga, aby część zajęć była realizowana w ogrodzie przedszkolnym, w parku lub na placu zabaw. Przepisy nie wskazują jednak, że przedszkole musi dysponować własnym, wydzielonym miejscem tego typu. Sprawdź, z jakich innych rozwiązań można skorzystać, gdy nie jest możliwa zabawa na terenie przedszkola.
© Wiedza i PraktykaStrona używa plików cookies.Korzystając ze strony użytkownik wyraża zgodę na używanie plików cookies.