Dopuszczone do użytku programy wychowania przedszkolnego stanowią zestaw programów wychowania przedszkolnego. Czy to oznacza to, że poszczególni nauczyciele w przedszkolu mogą realizować podstawę programową na podstawie różnych programów wychowania przedszkolnego?
Przepisy nie rozstrzygają w jakim czasie i w jakim wymiarze powinny być organizowane zajęcia dla dziecka objętego wychowaniem przedszkolnym na podstawie orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego. Czy formy wsparcia mogą być zatem zapewnione w czasie gwarantowanego bezpłatnego nauczania czy po zakończeniu tych zajęć?
Zbliżający się koniec roku przedszkolnego oznacza konieczność opracowania sprawozdania z nadzoru pedagogicznego dyrektora sprawowanego zgodnie z nowymi zasadami obowiązującymi od 1 września 2017 r. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jakie są Twoje obowiązki z tym związane, a także – jak podczas pracy nad sprawozdaniem wykorzystać tegoroczną dokumentację pracy przedszkola.
Przy zmianie danych adresowych wychowanka przedszkola należy zmieniać dane w dokumentacji przedszkolnej. Sprawdź, czy można dokonać tego , kierując się wskazaniami dotyczącymi sprostowania błędu i oczywistej omyłki.
Od 1 stycznia 2018 r. urlopu dla poratowania zdrowia udziela się w dwóch różnych trybach, w zależności od tego, jaki jest powód skorzystania z tego urlopu. Tylko w jednym z nich dyrektor ma możliwość zakwestionowania orzeczenia o konieczności udzielenia tego urlopu. Poznaj praktyczne procedury i skorzystaj z wzorów dokumentów niezbędnych do prawidłowego udzielania urlopu zdrowotnego według nowych zasad.
Dyrektor przedszkola pracuje w tzw. nienormowanym czasie pracy – jak należy rozumieć to w praktyce? Czy organ prowadzący może nałożyć na dyrektora obowiązek 8-godzinnej pracy każdego dnia? Czy tego samego można żądać od wicedyrektora?
Z tego artykułu dowiesz się:
Omawiamy 30 zadań dyrektora i nauczycieli związanych z procedurą uzyskania awansu na kolejny stopień awansu zawodowego zgodnie z projektem nowego rozporządzenia. Sprawdź, jakie przepisy obowiązują wobec nauczycieli, którzy wnioski o wszczęcie postępowania kwalifikacyjnego lub egzaminacyjnego złożą jeszcze w tym roku szkolnym, a jakie będą obowiązywały od 1 września 2018 r.
W okresie do 31 sierpnia 2023 r. dyrektorzy przedszkoli prowadzonych przez jednostkę samorządu terytorialnego mają obowiązek informować kuratora oświaty sprawującego nadzór pedagogiczny nad przedszkolem o wolnych miejscach na stanowiskach pracy dla nauczycieli.
Z uwagi na fakt, że formy nadzoru wewnętrznego sprawowanego w niepublicznym przedszkolu nie są określone przepisami prawa powszechnie obowiązującego, rodzaj dokumentów nadzoru może określić dyrektor samodzielnie. Sprawdź, czy mogą być to powszechnie wykorzystywane plany nadzoru pedagogicznego, dokumenty ewaluacji wewnętrznej, diagnoza pracy przedszkola.
Najważniejszą rolę w czasie naboru do przedszkoli niepublicznych odgrywa spotkanie z dyrektorem oraz poznanie placówki. Do każdego spotkania – niezależnie czy będzie zorganizowane indywidualnie czy odbędzie się w ramach Dni otwartych – należy odpowiednio się przygotować. Jak zachęcić rodziców? Czym jest USP, dlaczego jest ważne i jak je opracować? Wszystkiego dowiedz się z artykułu.
Niezależnie od formy zatrudnienia i wymiaru zajęć, każdorazowo przed zatrudnieniem nauczyciela należy uzyskać informację czy nie figuruje w tym Rejestrze. Jednak co w sytuacji, gdy kandydat oświadcza, iż nie wyraża zgody na taką weryfikację?
Czy obowiązkowi okresowej oceny pracy podlega także dyrektor przedszkola, wicedyrektor i inni nauczyciele zajmujący stanowiska kierownicze? Dowiedz się, kiedy powinna zostać dokonana pierwsza ocena pracy dyrektora i kto jej dokona?
Problem wszawicy systematycznie powraca na przełomie jesieni oraz zimy. W tym roku przekonujemy się, że nie można lekceważyć go także wiosną – profilaktyka w przedszkolu musi trwać przez cały rok i to niezależnie od wyrażenia lub cofnięcia zgody rodziców na kontrolę skóry głowy. Taka zgoda nie jest bowiem w ogóle potrzebna. Co jednak robić, gdy rodzice nie współpracują i stosują się do zaleceń higienicznych?
Obowiązujące od 1 stycznia 2018r. nowe przepisy dotyczące finansowania zadań oświatowych wciąż sprawiają wiele problemów dyrektorom przedszkoli oraz organom prowadzącym. Jednym z najczęściej pojawiających się w ostatnich okresie pytań jest pytanie, czy dyrektor jest zobligowany do wydania decyzji administracyjnej dotyczącej opłat rodziców za pobyt dziecka w przedszkolu? Przeczytaj artykuł i poznaj odpowiedź.
© Wiedza i PraktykaStrona używa plików cookies.Korzystając ze strony użytkownik wyraża zgodę na używanie plików cookies.