Konkurs na stanowisko dyrektora publicznego przedszkola to bardzo sformalizowana procedura, w której główną rolę odgrywa komisja konkursowa powołana przez organ prowadzący. Do kandydata na stanowisko kierownicze należy zaś poprawne przygotowanie oferty wraz z wymaganymi załącznikami oraz uzyskanie jak największej liczby punktów podczas rozmowy przed komisją. By udział w konkursie był jak najmniej stresujący, poznaj już dziś poszczególne etapy procedury konkursowej i przygotuj się na najbardziej zawiłe pytania członków komisji.
Z tego artykułu dowiesz się m.in.:
Każde dziecko, niezależnie od tego, czy posiada orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego, czy też nie, ma prawo przebywać w przedszkolu w czasie zadeklarowanym przez rodziców. Nie ma podstaw prawnych mogących ograniczać w tym zakresie prawo dziecka i rodziców. A co, jeśli nauczyciel wspomagający pracuje krócej niż wynosi pobyt dziecka? Sprawdź, jakie obowiązki ma przedszkole w zakresie organizacji zajęć wobec dziecka z orzeczeniem.
Obowiązki związane z zarządzaniem przedszkolem wymagają szczególnych kompetencji zarówno interpersonalnych, jak i merytorycznych. Dobry dyrektor to nie tylko menedżer, ale przede wszystkim człowiek, który umiejętnie kieruje zespołem, wspiera rozwój swoich pracowników, organizuje proces wychowawczo-opiekuńczy, wprowadza innowacyjne rozwiązania edukacyjne, dba o wygląd i wyposażenie zarządzanej przez siebie placówki. To również osoba, która rozwiązuje konflikty rodzące się pomiędzy członkami społeczności przedszkola. Jest wszechstronnie uzdolniony i zaangażowany, oddany swojemu zajęciu. Sprawdź, w jakim kierunku warto się rozwijać, by sprostać zadaniom związanym z kierowaniem placówką oświatową.
Zaniedbania w zakresie odśnieżania terenu i chodnika przed przedszkolem mogą skutkować wypadkiem, za który odpowiedzialność może ponieść właściciel posesji, dyrektor przedszkola, pracownik odpowiedzialny za odśnieżanie, nauczyciel a także organ prowadzący. Nie zawsze jednak zadanie odśnieżania chodnika będzie spoczywało na przedszkolu. Sprawdź, kiedy dyrektor przedszkola musi zadbać o odśnieżanie chodnika przed przedszkolem i jak rozkłada się odpowiedzialność za ewentualny wypadek na oblodzonej ścieżce.
Z tego artykułu dowiesz się:
W polskim systemie prawa nie istnieje definicja legalna tajemnicy zawodowej. Przyjmuje się natomiast powszechnie, że tajemnica zawodowa istnieje, gdy wiadomość nią objęta została uzyskana przez osobę reprezentującą określony zawód, z tytułu wykonywania którego było możliwe wejście w posiadanie cudzej tajemnicy czy sekretu. Sprawdź czym jest tajemnica zawodowa w przedszkolu i w jaki sposób stosować i egzekwować tę zasadę.
Dyrektor przedszkola w związku z pełnioną funkcją korzysta z obligatoryjnej zniżki pensum. W praktyce zatem zamiast pensum wynoszącego 22 lub 25 godzin tygodniowo dyrektor spędza na zięciach z dziećmi znacznie mniej czasu a nawet może być całkowicie zwolniony z obowiązku realizacji pensum. Sprawdź, czy mając przyznaną zniżkę pensum dyrektor może zatrudnić się na dodatkową umowę w zarządzanym przez siebie przedszkolu.
Tworzenie wizerunku przedszkola to długotrwały i wieloaspektowy proces obejmujący działania na różnych obszarach i trwający w zasadzie tak długo, jak długo istnieje przedszkole. Jak budować wizerunek, aby przedszkole zostało zauważone i zapamiętane nie tylko przez rodziców i dzieci, ale również środowisko lokalne?
Z artykułu dowiesz się m.in.:
Pytanie: Czy jako dyrektor przedszkola gminnego mogę prowadzić działalność nierejestrowaną dotyczącą usług projektowania wnętrz?
Dyrektor przedszkola nie może na podstawie własnej, autonomicznej decyzji, ustalić terminu przerwy w funkcjonowaniu przedszkola. Przerwę tę ustala organ prowadzący. Co jednak ważne, organ prowadzący nie ma obowiązku ustalenia przerwy w terminie wskazanym we wspólnym wniosku dyrektora przedszkola i rodziców. Czy jest natomiast możliwe ustalenie takiej przerwy, jeżeli nie złożono wniosku w tej sprawie?
Przepisy nie wskazują, jaką dokumentację powinny prowadzić przedszkola niepubliczne. Wskazują jednak zobowiązania i zadania przedszkola niepublicznego, z których pośrednio można wywieść rodzaj dokumentacji, którą warto prowadzić, aby skutecznie wykazać ich spełnienie. Sprawdź, których dokumentów nie możesz pominąć.
Przedszkole nie musi prowadzić rejestru orzeczeń i opinii wydanych przez poradnie psychologiczno-pedagogiczne. Dokumenty doręczane przez rodziców należy gromadzić w indywidualnych teczkach dzieci. Sprawdź, jaki podmiot prowadzi rejestr wydawanych opinii i orzeczeń.
Dyrektor przedszkola publicznego ma obowiązek składania oświadczenia majątkowego. W niektórych wypadkach w oświadczeniu musi uwzględnić także majątek małżonka. Dowiedz się, co należy uwzględnić w oświadczeniu majątkowym i w jaki sposób określić do kogo przynależą poszczególne składniki majątku.
W przedszkolu, w którym tworzone są oddziały jednorodne wiekowo, przeniesienie dziecka do innej grupy wiekowej powinno następować z uzasadnionych powodów i we współpracy z rodzicami dziecka. Sprawdź, jakie warunki muszą zostać spełnione, aby możliwe było przeniesienie dziecka korzystającego z pomocy psychologiczno-pedagogicznej do innej grupy wiekowej.
Obowiązek zapewnienia ochrony danych osobowych sprawia, że uprawnienia wizytatorów przeprowadzających czynności kontrolne w przedszkolu budzą wątpliwości. Wizytatorzy są upoważnieni do wglądu w dokumentację dotyczącej przebiegu nauczania, wychowania i opieki. Często jednak proszą o to, aby niektóre dokumenty skopiować – czy postępują zgodnie z prawem? Czy przedszkole powinno zgadzać się na sporządzenie kopii dokumentów dotyczących dzieci i nauczycieli?
Zaspokojenie typowych potrzeb rozwojowych dzieci w wieku przedszkolnym wymaga organizowania zabawy, zarówno w budynku przedszkola, jak i na świeżym powietrzu. Jednak należy pamiętać, aby nie narażać dzieci na niebezpieczeństwo wywoływane przez zanieczyszczenie powietrza. Jest to szczególnie ważne w okresie zimowym. Po rozpoczęciu sezonu grzewczego jednym z podstawowych zagrożeń dla zdrowia okazuje się smog. Dowiedz się, jak postępować w przedszkolu w razie wysokiego poziomu zanieczyszczenia powietrza.
Wykorzystaj scenariusz zajęć:
Dzieci dowiedzą się, jakie są źródła zanieczyszczeń powietrza i jak można przeciwdziałać dalszemu zanieczyszczaniu środowiska.
© Wiedza i PraktykaStrona używa plików cookies.Korzystając ze strony użytkownik wyraża zgodę na używanie plików cookies.