Zapewnienie dzieciom wyżywienia stanowi jeden z obowiązków przedszkola, które nie może zaniechać jego realizacji w związku z niską frekwencją czy awarią w przedszkolnej kuchni. Co może zrobić dyrektor w sytuacji, gdy uruchomienie pionu kuchennego jest utrudnione lub nieopłacalne? Czy właściwym rozwiązaniem będzie zwrócenie się do rodziców z prośbą o dostarczenia posiłku dla dziecka na dany dzień?
Aby usunąć wątpliwości dotyczące ograniczenia kwoty środków z dotacji przeznaczanych na wynagrodzenia w przedszkolach niepublicznych wprowadzono zmiany do ustawy o finansowaniu zadań oświatowych. Dookreślono, że limity dotyczą wynagrodzenia rocznego, zaś maksymalną kwotę można wypłacać wyłącznie w przypadku zatrudnienia w pełnym wymiarze czasu pracy. Najważniejsze jest jednak to, że zmiany te wejdą w życie dopiero 1 stycznia 2020 r.
W każdym przedszkolu publicznym należy obligatoryjnie powołać radę rodziców, która oprócz reprezentowania ogółu rodziców powinna aktywnie włączać się życie przedszkola. W praktyce rodzice raczej niechętnie uczestniczą w pracach tego organu – jak to zmienić? Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jak możesz zachęcić rodziców do aktywnej współpracy z dyrektorem przedszkola.
Gromadzone przez przedszkole informacje powinny być udostępniane innym podmiotom tylko wówczas, gdy służy to udzielaniu dziecku konkretnej pomocy. Udostępnienie ich innym osobom i instytucjom powinno jasno wynikać z przepisów prawa. Sprawdź którym podmiotom, w jakich sytuacjach i jakie informacje o dziecku możesz udostępniać, a które muszą pozostać poufne.
Oddział przedszkola powinien obejmować dzieci w zbliżonym wieku. Nie zawsze jednak dyrektor ma możliwość utworzenia kilku oddziałów dla każdej grupy wiekowej. Czy w takiej sytuacji do jednego oddziału mogą uczęszczać dzieci w wieku od 3- i 6-letnie?
Każdy przypadek podejrzenia choroby zawodowej wymaga zawiadomienia odpowiednich organów, zaś wystąpienie samych objawów choroby zawodowej już rodzi konieczność przeniesienia pracownika na inne stanowisko. Sprawdź, jakie obowiązki ciążą na dyrektorze przedszkola od momentu podejrzenia objawów choroby zawodowej po decyzję o jej stwierdzeniu.
W edukacji przedszkolnej wycieczki są pożądaną, choć trudną dla nauczyciela formą pracy z dziećmi wymagającą starannego przygotowania i rzetelnej realizacji zamierzonych celów dydaktyczno-wychowawczych. Zdarza się, że nauczycielki chciałby, aby w wycieczce uczestniczyły także ich dzieci niebędące wychowankami przedszkola. Dowiedz się, czy to możliwe.
Powadzenie zajęć przez zaproszonych do przedszkola gości to nie tylko atrakcja dla dzieci, ale także jeden z elementów większości programów wychowania przedszkolnego. Większość dyrektorów pamięta, że goście nie są uprawnieni do sprawowania nadzoru nad dziećmi, jednak co w sytuacji gdy zajęcia prowadzi policjant?
Odpowiedni wizerunek przedszkola przyciąga uwagę, wzbudza zaufanie i zachęca do skorzystania z jego oferty. Jak go kreować i o czym przy tym pamiętać, by osiągnąć najlepsze efekty? Wyjaśniamy, o czym pamiętać w procesie budowania wizerunku placówki.
Bardzo często rodzice w trakcie trwania roku przedszkolnego doręczają do przedszkola opinię o potrzebie objęcia dziecka pomocą psychologiczno-pedagogiczną. Jakie działania powinien w takim przypadku podjąć dyrektor przedszkola i nauczyciele w przedszkolu niepublicznym?
Zapewnienie realizacji zadań przedszkola wymaga od dyrektora zatrudnienia kadry posiadającej kwalifikacje umożliwiające zajęć rozwijających zainteresowania. Nie zawsze jednak możliwe jest znalezienie odpowiedniego kandydata, który oprócz kwalifikacji wymaganych od nauczyciela, posiada także przygotowanie pedagogiczne. Co można zrobić w takiej sytuacji?
Pracownik samorządowy zajmujący stanowisko urzędnicze powinien podlegać okresowej ocenie. Oceny dokonuje się nie rzadziej niż raz na dwa lata, przy czym wewnętrzne regulacje mogą wskazywać w jakich sytuacjach może nastąpić zmiana terminu oceny – pamiętaj o uwzględnieniu odpowiednich zapisów w zarządzeniu dotyczącym okresowej oceny pracy.
Zakres obowiązków dyrektora i nauczycieli dotyczących zapewnienia bezpieczeństwa w przedszkolu określa rozporządzenie MEN z 31 grudnia 2003 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach. W listopadzie 2018 r. regulacje rozporządzenia zostały znowelizowane, a na dyrektora i pracowników nałożono nowe obowiązki – dowiedz się, jakie zmiany wprowadzono w jakich terminach należy je wdrożyć.
Kiedy temperatura w salach spada i dzieci zaczynają odczuwać chłód, nauczyciele często starają się dogrzać pomieszczenia za pomocą piecyków i innych urządzeń elektrycznych. W ten sposób udaje się utrzymać temperaturę pozwalającą na komfortowe prowadzenie zajęć. Jednak czy takie rozwiązanie jest bezpieczne i zgodne z zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy?
Po zgłoszeniu przez rodzica przypadku zarażenia dziecka pasożytami, dyrektor przedszkola powinien podjąć szybkie i skuteczne działania zapobiegające rozszerzeniu się choroby w przedszkolu. Dowiedz się, na czym powinny one polegać i jak zadbać o prawidłowy przepływ informacji między pracownikami przedszkola a rodzicami.
© Wiedza i PraktykaStrona używa plików cookies.Korzystając ze strony użytkownik wyraża zgodę na używanie plików cookies.