dyrektor przedszkola

75d27f270e54f25d2e1999590a4304345f50e17f-xlarge

Nauczyciel może zastępować dyrektora tylko wtedy, gdy nie ma zastępcy

Jeżeli w zespole szkolno-przedszkolnym jest stanowisko wicedyrektora, to nawet gdy urzęduje on w przedszkolu, nie ma podstaw do wyznaczania nauczyciela na zastępstwo za nieobecnego dyrektora zespołu. Jego obowiązki powinien przejąć wicedyrektor ds. przedszkolnych.

W przypadku nieobecności dyrektora szkoły lub placówki zastępuje go wicedyrektor, a w szkołach i placówkach, w których nie utworzono stanowiska wicedyrektora – inny nauczyciel tej szkoły lub placówki, wyznaczony przez organ prowadzący (art. 69 ust. 9 ustawy Prawo oświatowe). Oznacza to tyle, że w każdej placówce oświatowej powinno być zorganizowane stałe zastępstwo.

Placówka nie może zostać bez „kierownika”

Tam gdzie jest utworzone stanowisko wicedyrektora, stałe zastępstwo sprawuje właśnie wicedyrektor, a tam gdzie takiego stanowiska nie ma – inny nauczyciel wyznaczony do stałego zastępstwa przez organ prowadzący. W praktyce to dyrektor wskazuje nauczyciela na swojego czasowego zastępcę, a organ prowadzący zatwierdza tę kandydaturę i formalnie wyznacza zastępstwo. Takiego nauczyciela stale zastępującego dyrektora określa się potocznie mianem „społecznego wicedyrektora”, gdyż nominalnie nie zajmuje on takiego stanowiska.

Nauczyciel społecznym zastępcą, gdy nie ma formalnego zastępcy…

Może zdarzyć się jednak sytuacja, gdy nieobecny jest dyrektor, a zastępstwa nie może też sprawować wicedyrektor, bo także jest nieobecny. W takim wypadku doraźnie można zastępstwo powierzyć innemu nauczycielowi, ale możliwe jest to tylko wtedy, gdy w pracy nie ma też wicedyrektora. Absolutnie nie ma podstaw do wyznaczania zastępstwa za dyrektora, w sytuacji gdy ten jest nieobecny, ale w pracy jest wicedyrektor, bo to on ma zastępować dyrektora – patrz przykład.

Rekrutacja do przedszkola 2022/2023 w 10 pytaniach i odpowiedziach – dowiedz się, jak postępować

Rekrutacja do przedszkola w 10 pytaniach i odpowiedziach – dowiedz się, jak postępować

Tegoroczna rekrutacja do przedszkoli po raz drugi odbywa się w warunkach specjalnego reżimu sanitarnego. Mimo że przepisy o rekrutacji do przedszkoli w porównaniu do ubiegłego roku nie uległy  zmianom, część z nich pozostaje niejasna. Sprawdź odpowiedzi na często pojawiające się pytania i upewnij, że postępowanie rekrutacyjne do kierowanego przez Ciebie przedszkola przebiega prawidłowo.

AdobeStock_61318282

Współpraca ze związkami zawodowymi na nowych zasadach

Obecnie prawo tworzenia i wstępowania do związków zawodowych przysługuje każdemu, kto wykonuje pracę zarobkową. Obwiązują nowe zasady weryfikacji uprawnień organizacji związkowej, zmodyfikowano reguły współdziałania pracodawców z organizacjami związkowymi. To wszystko przekłada się na relacje dyrektora przedszkola z organizacjami związkowymi. Dowiedz się, jak powinna przebiegać współpraca ze związkami zawodowymi w przedszkolu. 

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Kiedy organizacji związkowej przysługują ustawowe uprawnienia związkowe.
  • Jakie organizacje związkowe funkcjonują w jednostkach oświatowych.
  • Który związek zawodowy jest reprezentatywny w rozumieniu przepisów.
  • Jakich informacji muszą udzielać związki zawodowe dyrektorowi przedszkola.
  • Jakich informacji muszą udzielać związki zawodowe dyrektorowi przedszkola.
  • Czy informacja o liczbie członków może zostać skontrolowana.
  • Jakie regulaminu obowiązujące w przedszkolu trzeba skonsultować ze związkami zawodowymi.
  • Czy ze związkami zawodowymi trzeba prowadzić konsultacje w zakresie arkuszy organizacyjnych.
  • W jaki sposób należy wprowadzić zmiany do regulaminu wynagradzania pracowników niepedagogicznych, jeżeli dyrektor nie otrzymuje z żadnej organizacji związkowej informacji o przynależących do niej pracownikach.
  • Czy organizacja związkowa może zażądać od dyrektora przedszkola przedstawienia planu urlopowego w celu sprawdzenia czy plan został sporządzony i czy pracownicy zostali o tym poinformowani.
  • Czy zmiana treści regulaminu wynagradzania w przedszkolu wymaga uzgodnienia organizacjami związkowymi działającymi w placówce, jeżeli wynika z wprowadzenia nowych grup i stawek wynagrodzenia zasadniczego zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów.
  • Czy przyznanie świadczenia z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych dla dyrektora przedszkola należy uzgodnić ze związkiem zawodowym.
  • Czy związek zawodowy może nie zgodzić się z treścią arkusza organizacyjnego przedszkola i wydać dyrektorowi zalecenia dotyczące zmian.