- Data: 30.10.2023
Mycie zębów w przedszkolu – czy jest obowiązkowe?
Żadne przepisy prawa ani wytyczne sanitarne nie wprowadzają zakazu mycia zębów przez dzieci w przedszkolu. Czy są jednak przepisy, które nakładają obowiązek wygospodarowania czasu na mycie zębów? Przeczytaj szczegółowy artykuł wyjaśniający kluczowe zagadnienia prawne oraz praktyczne dotyczące mycia zębów w przedszkolu. Bazując na aktualnych przepisach oraz wytycznych Sanepidu z 2023 roku, omawiamy obowiązki i zalecenia dla placówek wychowania przedszkolnego.
- Data: 02.01.2023
Procedura korzystania z istniejącego na terenie przedszkola placu zabaw
Naturalne obszary rozwoju dziecka wskazują na konieczność uszanowania typowych dla tego okresu potrzeb rozwojowych, których spełnieniem powinna stać się dobrze zorganizowana zabawa, zarówno w budynku przedszkola, jak i na świeżym powietrzu. Naturalna zabawa dziecka wiąże się z doskonaleniem motoryki i zaspokojeniem potrzeby ruchu, dlatego organizacja zajęć na świeżym powietrzu powinna być elementem codziennej pracy z dzieckiem w każdej grupie wiekowej. Pobierz przykładową procedurę korzystania z istniejącego na terenie przedszkola placu zabaw.
- Data: 15.09.2022
9 zmian prawnych w przedszkolu na rok szkolny 2022/2023
Obowiązek zatrudniania specjalistów w tym pedagoga specjalnego to nowość, z którą muszą się zmierzyć dyrektorzy szkół i przedszkoli od nowego roku szkolnego. Do tego nowy system awansu zawodowego przewidujący dwa stopnie awansu i okres przygotowania do zawodu nauczyciela oraz zmodyfikowany system dokonywania oceny pracy nauczyciela. Sprawdź na co jeszcze musisz być przygotowany od 1 września 2022 r. Zestawienie 9 ważnych zmian prawnych znajdziesz w poniższej tabeli.
- Data: 02.08.2022
Nowe zasady zawieszania zajęć w przedszkolu i organizowania zdalnego nauczania w roku szkolnym 2022/2023
Resort edukacji przygotował projekt rozporządzenia w sprawie zdalnego nauczania. Co ciekawe umożliwia on zawieszenie stacjonarnych zająć w szkołach i przedszkolach z powodu zbyt niskiej temperatury w pomieszczeniach placówki. W kontekście kryzysu energetycznego i węglowego od razu nasuwa się skojarzenie, że braki w dostawach ciepła do placówek będą powodem do zawieszenia zajęć i przejścia na tryb zdalny. Czy tak będzie? Czas pokaże. Tymczasem przedstawiamy zasady zawieszenia zająć i przejścia na kształcenie zdalne według nowego projektu rozporządzenia.
- Data: 13.07.2022
Podsumowanie pracy przedszkola za rok szkolny 2021/2022
Mimo że większość przedszkoli pracuje przez całe wakacje, robiąc sobie jedynie krótką przerwę, to jednak zakończenie roku przedszkolnego, które przypada 24 czerwca 2022 r., zamyka pewien etap działalności przedszkola, dyrekcji i nauczycieli. To dobry czas na posumowanie i ocenę działalności przedszkola w mijającym roku szkolnym we wszystkich obszarach jego działalności. To również czas na sformułowanie wniosków do pracy w przyszłym roku. Sprawdź, jak wywiązać się z tego zadania i nie zaniedbać żadnego z obowiązków.
- Data: 04.04.2022
Wytyczne GIS dla przedszkoli z 31 marca 2022 roku
Poznaj wytyczne przeciwepidemiczne Głównego Inspektora Sanitarnego z 31 marca 2022 r. dla przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w szkole podstawowej i innych form wychowania przedszkolnego oraz instytucji opieki nad dziećmi w wieku do lat 3 (VII aktualizacja).
- Data: 02.03.2022
Uroczystości w przedszkolu w czasie epidemii
Pasowanie na przedszkolaka, Dzień Babci i Dziadka, Dzień Matki i Ojca, Boże Narodzenie czy Wielkanoc to uroczystości, z okazji których przedszkolaki przygotowują różnego rodzaju przedstawienia i występy dla zaproszonych gości. I chociaż goście ci to najczęściej rodzice i dziadkowie, którzy na co dzień mają kontakt z placówką i jej pracownikami, ponieważ przyprowadzają i odbierają dzieci z przedszkola, powstaje pytanie, czy mogą wejść na teren placówki po to, by uczestniczyć grupowo w występie dzieci. Sprawdź, co na to przepisy i wytyczne przeciwepidemiczne GIS.
- Data: 28.02.2022
Organizacja zajęć religii w przedszkolu w czasie epidemii
Uczestnictwo w zajęciach religii w przedszkolu nie jest obowiązkowe. Oznacza to, że dzieciom, które nie uczestniczą w zajęciach religii, powinna być zapewniona w tym czasie odpowiednia opieka. Dzieci nieuczestniczące nie powinny jednak przebywać w sali, w której prowadzone są zajęcia z religii. Wobec obowiązujących obostrzeń związanych z sytuacją epidemiologiczną organizacja zajęć religii zgodnie z przepisami i z uszanowaniem woli rodziców stanowi poważne wyzwanie dla dyrektorów przedszkoli. Sprawdź, jak można rozwiązać problem organizacji zajęć religii w czasie epidemii i zapewnić odpowiednią opiekę dzieciom nieuczestniczącym w tych zajęciach.