- Data: 13.01.2022
Łączenie grup w przedszkolu na czas sprzątania pomieszczeń
Przepisy i wytyczne przeciwepidemiczne dla przedszkoli zakazują łączenia grup w przedszkolu przed zajęciami i po ich zakończeniu np. po to, by panie sprzątaczki i woźne mogły uporządkować i zdezynfekować poszczególne sale. Dowiedz się, czy na zasadzie wyjątku takie działanie można uzasadnić np. grafikiem pracy poszczególnych pracowników, który nie obejmuje całego czasu otwarcia przedszkola.
- Data: 13.01.2022
Czasowe zamknięcie przedszkola z powodu braku personelu
Małe placówki wychowania przedszkolnego jak np. punkty przedszkolne zwykle liczą jedynie kilku pracowników łącznie z nauczycielami. Pandemia i związane z nią kwarantanny oraz choroby potrafią sparaliżować pracę takich placówek, które nie są w stanie z dnia na dzień znaleźć zastępstwa za całą lub większość kadry. Dowiedz się, czy możliwe jest czasowe zawieszenie działalności przedszkola z powodu braku personelu.
- Data: 31.12.2021
Przepisy prawa oświatowego na rok szkolny 2021/2022
Od początku tego roku szkolnego obowiązuje szereg zmian w przepisach, z których część dotyczy także przedszkoli i innych form wychowania przedszkolnego. Niektóre regulacje nadal są na etapie projektów, ale warto znać kierunki projektowanych zmian i ich wpływ na pracę placówki.
- Data: 15.12.2021
Kto może sprawować opiekę nad dziećmi przed zajęciami i po ich zakończeniu?
W tym artykule wyjaśniamy, czy przed rozpoczęciem i po zakończeniu zajęć opiekę nad dziećmi w przedszkolu można powierzyć innym osobom niż nauczyciele, np. pracownikom wspierającym nauczycieli w wykonywaniu czynności opiekuńczych i obsługowych w stosunku do wychowanków przedszkola.
- Data: 23.11.2021
Umowy z rodzicami – zapisy związane z COVID-19
Mimo że nie istnieje wzorzec umowy zawieranej z rodzicami dzieci uczęszczających do placówek niepublicznych i że w zakresie kształtowania treści stosunku zobowiązaniowego obowiązuje zasada swobody umów, nie oznacza to jednak, że przedszkole może narzucić rodzicom postanowienia, które są niezgodne z przepisami. Niestety, odkąd mamy epidemię, wiele placówek zmodyfikowało zapisy swoich umów, wprowadzając dodatkowe opłaty związane z epidemią czy też formułując dodatkowe obowiązki po stronie rodziców. Cześć tych zapisów nie ma jednak oparcia w przepisach. Sprawdź zatem, jakich zapisów należy unikać.
- Data: 12.10.2021
Aktualizacja statutów publicznych i niepublicznych przedszkoli na nowy rok szkolny
Czas epidemii przyniósł konieczność wprowadzenia zmian w pracy publicznych i niepublicznych przedszkoli oraz oddziałów przedszkolnych w publicznych i niepublicznych szkołach podstawowych. Dowiedz się, jakie zapisy statutu przedszkola trzeba w związku z tym zaktualizować.
- Data: 23.08.2021
Przygotowanie na kolejną falę epidemii
Przygotowując przedszkole do nowego roku szkolnego, trzeba uwzględnić możliwość wystąpienia kolejnej, czwartej już fali epidemii, która może wpłynąć na tryb pracy szkół i placówek oświatowych. Trzeba zatem uwzględnić wariant pracy hybrydowej, a także zdalnej. Dowiedz się, czy ewentualną zmianę systemu pracy placówki musisz uwzględnić w umowach nauczycieli i pracowników oraz zapisach regulaminów wewnętrznych.
- Data: 21.06.2021
Zmiana umów i statutu przedszkola w związku z COVID-19
Funkcjonowanie przedszkoli w czasie epidemii, w tym całkowite ich zamknięcie przez pewien czas, a następnie wprowadzenie reżimu sanitarnego, wymusiło modyfikacje umów zawieranych z rodzicami – szczególnie w kontekście opłat oraz odpowiedzialności placówki. Sprawdź, jak zmodyfikować umowę na czas epidemii COVID-19 i dowiedz się, czy zapisy statutu także powinny być zmienione.