Dyrektor przedszkola, który nie ma kwalifikacji pedagogicznych, tzw. menedżer, nie może sprawować nadzoru pedagogicznego w placówce. Nie może także być mentorem dla awansującego nauczyciela. Wówczas musi zatrudnić nauczyciela, który będzie realizował za niego to zadanie. Sprawdź, jakie wymagania musi spełnić taki pracownik.
Z tego artykułu dowiesz się m.in.:
Przepisy nie określają częstotliwości, z jaką powinna być dokonywana ocena efektywności psychologiczno-pedagogicznej. Warto zobowiązać nauczycieli do dokonania jej po pierwszym półroczu, raz z wielospecjalistyczną oceną poziomu funkcjonowania dziecka. Pozwoli to na monitorowanie postępów dzieci, racjonalne organizowanie wsparcia i reagowanie na bieżące potrzeby wychowanków.
Indywidualny program edukacyjno-terapeutyczny (IPET) opracowuje się wyłącznie dla dzieci posiadających orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego. Przedszkole nie jest zobligowane do tworzenia takiego programu na podstawie opinii o potrzebie wczesnego wspomagania rozwoju oraz dla dziecka z orzeczeniem o potrzebie indywidualnego obowiązkowego rocznego przygotowania przedszkolnego.
W skład komisji egzaminacyjnej na stopień nauczyciela mianowanego wchodzi m.in. dyrektor przedszkola. W wielu przedszkolach niepublicznych stanowisko to zajmuje manager niebędący nauczycielem. Sprawdź, czy dyrektor niebędący nauczycielem może być członkiem komisji egzaminacyjnej.
Budowanie autorytetu i dobrego wizerunku wśród zarówno rodziców, nauczycieli, innych pracowników przedszkola, jak i organów oraz instytucji zewnętrznych to proces, któremu warto poświęcić więcej uwagi i wysiłku. Dowiedz się, od czego zacząć, by osiągnąć zamierzony cel.
Dyrektor przedszkola, którego kadencja na stanowisku dobiega końca, powinien przekazać placówkę swojemu następcy. Dokonywanie związanych z tym czynności najczęściej przypada na sierpień. Dowiedz się, czy przepisy regulują zasady przekazania majątku przedszkola i prowadzonej dokumentacji nowemu dyrektorowi. Sprawdź, w jaki sposób nowy dyrektor może domagać się dopełnienia obowiązków przez dyrektora przekazującego przedszkole.
Przepisy prawa oświatowego nie nakładają na ustępującego dyrektora przedszkola obowiązku przeprowadzenia inwentaryzacji czy sporządzenia przez niego jakiejkolwiek dokumentacji w związku ze zmianą na stanowisku dyrektora przedszkola. Taki obowiązek może nałożyć na dyrektora wyłącznie organ prowadzący, określając zasady i tryb jej przeprowadzenia, a także sposób dokumentowania przejęcia majątku przez oraz przez obejmującego stanowisko dyrektora szkoły. Pobierz przykładowy wzór przekazania przedszkola nowemu dyrektorowi.
Przeczytaj również:
Dyrektor przedszkola nie ma obowiązku udostępniania miejsc parkingowych dla rodziców przywożących i odbierających dzieci z przedszkola. Jego zadaniem jest natomiast zapewnienie bezpieczeństwa dzieciom, w tym m.in. wyznaczenie szlaków komunikacyjnych wychodzących poza teren placówki. Rodzice dzieci nie mają podstaw do żądania zapewnienia dogodnego dla nich miejsca postoju, mogą natomiast korzystać z miejsc postojowych znajdujących się w pobliżu przedszkola i odprowadzać dzieci.
Przepisy nakładają na przedszkole obowiązek zapewnienia dzieciom dostępu do wody pitnej. O tym, w jakim miejscu woda będzie dostępna, decyduje dyrektor. Niekoniecznie musi być to sala zajęć, może być to np. stołówka lub korytarz. Jednak musi być to miejsce dostępne dla dzieci, a woda musi spełniać wymagania sanitarne. Sprawdź, o czym w kontekście jakości wody do spożycia przez dzieci musi pamiętać dyrektor przedszkola.
Zbliżający się czas wakacji to okres wzmożonej pracy dyrektora. W przedszkolu – placówce nieferyjnej – na ogół odbywają się zajęcia, ale oprócz kierowania pracą placówki dyrektor musi również uporać się z szeregiem zadań związanych z zakończeniem bieżącego i rozpoczęciem kolejnego roku przedszkolnego. Warto przygotować wykaz zadań do wykonania i wypełnić każdy z obowiązków z odpowiednim wyprzedzeniem. W artykule wymieniono również zadania związane z zakończeniem stażu na kolejny stopień awansu zawodowego (stare zasady).
Zjawisko mobbingu jest spotykane w każdej branży i błędem byłoby założenie, że nie dzieje się on w przedszkolach. Niezwykle istotne jest więc, aby dyrektor posiadał wiedzę o tym, czym jest mobbing oraz jak mu przeciwdziałać. Trzeba bowiem pamiętać, że może być pociągnięty do odpowiedzialności nawet wtedy, gdy sam nie jest mobberem.
Przed powierzeniem stanowiska dyrektora pedagogicznego w przedszkolu niepublicznym często pojawia się pytanie, czy osoba je zajmująca musi ukończyć kurs kwalifikacyjny z zakresu zarządzania oświatą. Poznaj odpowiedź eksperta.
W których przedszkolach do zajmowania stanowiska dyrektora niezębne są kwalifikacje z zarządzania lub zarządzania oświatą?
Czy dyrektor pedagogiczny w przedszkolu niepublicznym musi ukończyć kurs kwalifikacyjny z zakresu zarządzania oświatą?
Kto określa wymagane kwalifikacje dyrektora przedszkola niepublicznego przedszkola?
Każde przedszkole publiczne i niepubliczne, w tym szkoła podstawowa z oddziałami przedszkolnymi, ma obowiązek organizacji i udzielania pomocy psychologiczno-pedagogicznej dla dzieci. Nie w każdym jednak przedszkolu konieczne jest powoływanie zespołu pomocy psychologiczno-pedagogicznej. Sprawdź, czy dyrektor musi utworzyć w przedszkolu zespół do realizacji zadań związanych z udzielaniem pomocy psychologiczno-pedagogicznej. Dowiedz się, kto powinien wchodzić w skład zespołu, który organizuje pomoc psychologiczno -pedagogiczną.
Początek nowego roku przynosi nie tylko zmiany prawne, które trzeba wdrożyć w życie, ale także sporo obowiązków kontrolnych i sprawozdawczych, za które odpowiedzialny jest dyrektor przedszkola. Sprawdź i uwzględnij w kalendarzu swoje najważniejsze zadania na styczeń 2023 roku.
© Wiedza i PraktykaStrona używa plików cookies.Korzystając ze strony użytkownik wyraża zgodę na używanie plików cookies.