Często zdarza się, że w przedszkolach organizowane są spotkania okolicznościowe związane z imieninami, awansem zawodowym, Dniem Nauczyciela albo też pożegnaniem pracownika. Pokusa, aby w trakcie takich spotkań spożywać alkohol, wymaga zdecydowanej reakcji dyrektora przedszkola. Dyrektor, który się na to zgodzi lub będzie to tolerować poniesienie odpowiedzialność karną.
Projekt nowelizacji ustawy Prawo oświatowe przewiduje zobowiązanie niepublicznych przedszkoli oraz innych form wychowania przedszkolnego do stosowania przepisów dotyczących zasad organizacji i udzielania pomocy psychologiczno-pedagogicznej, organizowania indywidualnego rocznego przygotowania przedszkolnego dzieci.
Nowe przepisy dotyczące oceny pracy nauczyciela diametralnie różnią się od poprzednio obowiązujących. Zrezygnowano z oceny dorobku zawodowego, dodano nowe stwierdzenie uogólniające, wprowadzono również obowiązek przeprowadzania oceny okresowej. Rozpoczynamy cykl artykułów dotyczących oceny pracy nauczyciela na nowych zasadach – część I poświęcaliśmy zagadnieniom związanym z wszczęciem postępowania i obowiązkiem zawiadomienia nauczyciela o rozpoczętej procedurze.
Od 1 września 2018 r. w każdym przedszkolu musi obowiązywać wewnętrzny regulamin oceny pracy nauczycieli określający wskaźniki oceny pracy. Wskaźniki te mają być dopasowane do kryteriów oceny ustalonych w rozporządzeniu MEN w taki sposób, aby uwzględniały specyfikę przedszkola. Sprawdź, jak opracować regulamin i w jaki sposób wprowadzić go w przedszkolu.
Dyrektor przedszkola powinien świadczyć pracę w miejscu wyznaczonym przez organ prowadzący, jednak ze względu na charakter obowiązków – miejscem tym nie zawsze jest siedziba przedszkola. Nie oznacza to jednak, że dyrektor może bez uzgodnienia z organem prowadzącym pracować z domu. Sprawdź, kiedy będzie to możliwe.
Zatrudnienie w przedszkolu nauczyciela niebędącego obywatelem polskim jest możliwe wyłącznie wówczas, gdy taka potrzeba wynika z organizacji nauczania, a zgodę na zatrudnienie wyrazi organ prowadzący. Jakie jeszcze warunki powinien spełnić kandydat – obcokrajowiec i w jaki sposób zweryfikować posiadane przez niego kwalifikacje?
Ewaluacja wewnętrzna przedszkola może w realny sposób poprawić funkcjonowanie przedszkola poprzez usunięcie najsłabszych stron oraz wzmocnienie mocnych stron przedszkola. Aby tak się stało, trzeba ją dokładnie zaplanować – dowiedz się jak skonstruować plan oraz narzędzia, dzięki którym ewaluacja nie będzie traktowana jako zło konieczne lub zbędny czasochłonny obowiązek.
Pomieszczenie sali w przedszkolu powinno spełniać przede wszystkim wymagania bhp oraz wymagania dotycz ące ochrony przeciwpożarowej . Prawodawca nie określił natomiast wprost norm powierzchni przypadającej na jedno dziecko w przedszkolu publicznym. Sprawdź, jakie regulacje zastosować, aby nie narazić się na zarzut niedostosowania warunków przestrzennych placówki do wymagań budowlanych i sanitarnych.
Od 1 lipca 2018 r. można składać wnioski o wypłatę jednorazowego świadczenia na każde uczące się dziecko w ramach programu „Dobry start”. Świadczenia nie otrzymają jednak rodzice przedszkolaków, w tym dzieci realizujących roczne obowiązkowe przygotowanie przedszkolne.
Celem przeprowadzanej w przedszkolu ewaluacji zewnętrznej jest ustalenie wartości podejmowanych przez nie działań. W przekazanym dyrektorowi raporcie z ewaluacji zawiera się wyniki ewaluacji obejmujące opis działań przedszkola w zakresie badanych wymagań oraz wnioski z ewaluacji. Nie ma w nim sugestii lub informacji o tym, co przedszkole może zrobić z zaprezentowanymi wnioskami.
Przepisy prawa oświatowego określają za pomocą których organ nadzoru pedagogicznego może oddziaływać na przedszkole. Celem sprawowanego nadzoru jest wspomaganie dyrektora w dążeniu do jakościowego rozwoju przedszkola. Ważne jest więc przede wszystkim odpowiednia realizacja zaleceń organu nadzoru pedagogicznego. Dowiedz się, jak to osiągnąć.
© Wiedza i PraktykaStrona używa plików cookies.Korzystając ze strony użytkownik wyraża zgodę na używanie plików cookies.