Pracodawca może wydać osobie trzeciej świadectwo pracy byłego pracownika na podstawie upoważnienia. Przepisy nie wskazują jednak, jakie dane powinno zawierać takie upoważnienie. Jak zyskać pewność, że osoba zgłaszająca się po dokument jest faktycznie uprawniona do jego odebrania?
Od 1 września 2017 r. zacznie obowiązywać nowe rozporządzenie w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach. Opracowaliśmy 6 zasad organizowania zajęć religii zgodnie z nowymi przepisami prawa oświatowego.
Od 1 września 2017 r. nauczyciel zatrudniony w pełnym wymiarze czasu pracy nie może pracować w innej placówce bez zgody dyrektora przedszkola będącego jego podstawowym miejscem pracy. Podjęcie dodatkowej pracy bez uzyskania zgody może zakończyć się rozwiązaniem stosunku pracy. Jak w praktyce ma wyglądać stosowanie tej regulacji?
Reforma oświaty nie wprowadza zasadniczych zmian w zakresie samej idei nadzoru pedagogicznego i rozwiązań regulowanych z poziomu ustawy. Nadal aktualne pozostają też zadania i formy nadzoru wynikające z rozporządzenia w sprawie nadzoru pedagogicznego. Jednak inne rozporządzenia wykonawcze determinują nowe obszary działań dyrektora lub odmienny sposób realizacji dotychczasowych zadań – sprawdź, o czym musisz pamiętać.
Pracodawca jest obowiązany m.in. prowadzić dokumentację w sprawach związanych ze stosunkiem pracy oraz akta osobowe pracowników. Nieprowadzenie akt osobowych stanowi wykroczenie zagrożone karą grzywny. Kto poniesie konsekwencje, jeżeli braki w dokumentacji powstały w czasie pełnienia funkcji przez poprzedniego dyrektora?
Po urlopie dla poratowania zdrowia a przed powrotem nauczyciela do pracy dyrektor szkoły i przedszkola ma obowiązek skierować nauczyciela na badania kontrolne by ustalić jego zdolność do wykonywania dotychczasowej pracy. Wymóg ten nie dotyczy jednak każdego urlopu zdrowotnego, z którego korzysta nauczyciel przedszkola – sprawdź, dlaczego. Dowiedz się także, czy dyrektor musi wystawić skierowanie na badania kontrolne po urlopie dla poratowania zdrowia do tego samego lekarza, który zalecił urlop czy też może to być dowolny lekarz.
Z tego artykułu dowiesz się:
Obowiązek zagwarantowania trzylatkom miejsc w przedszkolach spowodował, że w wielu gminach podjęto decyzję o przeniesieniu części oddziałów przedszkolnych z odrębnych budynków do pomieszczeń w szkołach podstawowych. Dotyczy to głównie „zerówek”. Jakie wymagania muszą spełniać pomieszczenia, do których zostaną przeniesione oddziały?
W razie wypadku wychowanka pozostającego pod opieką przedszkola zespół powypadkowy ma 14 dni na sporządzenie protokołu. Zdarza się jednak, że z przyczyn niezależnych od dyrektora dokument zostaje przygotowany później. Sprawdź, jakie mogą być tego przyczyny i czy trzeba wskazywać je w treści protokołu.
Od 1 września 2017 r. przepisy dotyczące organizacji przedszkola wynikać będą z nowego rozporządzenia w sprawie szczegółowej organizacji publicznych szkół i publicznych przedszkoli. Przeprowadziliśmy dokładną analizę rozporządzenia z 17 marca 2017 r. – sprawdź co się zmieniło w stosunku do poprzedniego stanu prawnego i zacznij wdrażać nowe regulacje, aby przygotować przedszkole na rozpoczęcie nowego roku szkolnego.
Naukę języka mniejszości lub języka regionalnego organizuje się na wniosek rodziców. Jej celem jest umożliwienie wychowankom poznawania i kultywowania tradycji narodowych i poczucia odrębności kulturowej. Poznaj obowiązujące regulacje prawne i sprawdź, jakich obowiązków musisz dopełnić, aby od 1 września 2017 r. w przedszkolu mogła odbywać się nauka języka mniejszości lub języka regionalnego.
Od 1 września 2017 r. w przedszkolach będzie obowiązywać nowa podstawa programowa. Jej struktura diametralnie różni się od poprzedniej. Zmiany dotyczą również zakresu umiejętności dzieci kończących edukację przedszkolną oraz zalecanych warunków i sposobów realizacji. Przedstawiamy najważniejsze zmiany w podstawie i wynikające ze zmian zadania dla dyrektora oraz nauczycieli.
Regulamin praktyk, zadania opiekuna, zasady i źródła finansowania – to tylko niektóre z problematycznych kwestii związanych z odbywaniem w przedszkolu praktyk. I choć część z nich unormowana jest w przepisach, to pojawia się wiele wątpliwości. Poznaj najważniejsze obowiązki opiekuna praktyk oraz dyrektora przedszkola.
Zgodnie z dotychczasowymi przepisami w przedszkolach mogły funkcjonować tzw. oddziały łączone, do których uczęszczały dzieci w różnym wieku. Jakie zmiany przyniosła reforma systemu oświaty? Czy nowe rozporządzenie w sprawie w szczegółowej organizacji publicznych szkół i publicznych przedszkoli nakłada na Ciebie nowe obowiązki? Jak ustalić pensum nauczyciela pracującego oddziale łączonym?
© Wiedza i PraktykaStrona używa plików cookies.Korzystając ze strony użytkownik wyraża zgodę na używanie plików cookies.