Pierwszym zadaniem nowego dyrektora przedszkola jest przejęcie placówki od poprzednika. Od pierwszego dnia po rozpoczęciu kadencji przejmuje on odpowiedzialność za placówkę. Od współpracy z ustępującym dyrektorem zależy start – zaniedbania mogą mieć poważne konsekwencje w dalszym kierowaniu przedszkolem. Sprawdź, jakie dokumenty musisz przekazać swojemu następcy.
W trosce o bezpieczeństwo i higienę pracy musisz dopilnować, by każdy pracownik, wykonując pracę na stanowisku, na którym jest to konieczne, był wyposażony w odzież i obuwie robocze. Środki te powinny być zagwarantowane nieodpłatnie. Kiedy istnieje możliwość zastąpienia ich ekwiwalentem pieniężnym i jak obliczyć jego wysokość?
Z tego artykułu dowiesz się:
Zatrudnienie nowego pracownika pociąga za sobą szereg obowiązków po stronie pracodawcy. Wielu dyrektorów zapomina jednak, że przed ogłoszeniem naboru na wolne stanowiska należy poinformować zatrudnionych już pracowników o możliwości zmiany wymiaru etatu lub wolnych miejscach pracy. W jakiej formie udzielić tej informacji i jakie konsekwencje pociągnie za sobą niedopełnienie obowiązku?
Dziecko w czasie zajęć w przedszkolu lub poza nim może ulec wypadkowi, nawet wtedy, gdy dyrektor i nauczyciele bezpośrednio opiekujący się grupą dopełnili wszystkich obowiązków związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa. Sprawdź, jak należy postępować, gdy rodzice stwarzają trudności w związku z udzieleniem pomocy medycznej dziecku.
Wykładziny stosowane w przedszkolach muszą posiadać atesty, spełniać wymogi trudnopalności i antypoślizgowości, a także zapewniać praktyczne wykorzystywanie i estetyczny wygląd. O czym pamiętać podczas wakacyjnych prac remontowych, by stworzyć bezpieczną, ale również sprzyjającą zabawie i nauce przestrzeń?
Pracodawca nie opłaca składek Fundusz Pracy za zatrudnionych pracowników powracających z urlopów związanych z rodzicielstwem przez 36 miesięcy od powrotu z urlopu. Czy zwolnienie z opłacania składek dotyczy także sytuacji, gdy pracownik przerywający urlop podejmuje pracę w u nowego pracodawcy?
Nie ma prawnego limitu nieobecności nauczyciela uzasadniającego zatrudnienie innej osoby w zastępstwie. Wobec tego, po jakim czasie za nieobecnego nauczyciela przebywającego na długotrwałym zwolnieniu lekarskim można zatrudnić innego nauczyciela na zastępstwo?
Zatrudniając nauczyciela, musisz upewnić się, czy kandydat do pracy spełnia warunek niekaralności karnej oraz dyscyplinarnej. O ile w zakresie niekaralności karnej nie przewidziano żadnych zmian w przepisach prawa, o tyle 1 marca 2017 r. wprowadzona została złożona procedura weryfikacji niekaralności dyscyplinarnej. Sprawdź, jakie obowiązki na Tobie spoczywają.
Skarga na nauczyciela lub innego pracownika przedszkola, która jest niepodpisana i nie zawiera danych oraz adresu osoby wnoszącej, nie musi być rozpoznawana przez dyrektora przedszkola. Jeżeli jednak zarzuty są poważne lub nie zdarzają się po raz pierwszy, warto przeprowadzić postępowanie wyjaśniające. Dowiedz się, których skarg nie należy pozostawiać bez rozpoznania.
Sprawna organizacja podsumowującego posiedzenia rady pedagogicznej jest zadaniem dyrektora, ale bez aktywnego udziału nauczycieli niemożliwa do wykonania. Dlatego jednoznaczne ustalenie terminów i obowiązków spoczywających na poszczególnych przedstawicielach kadry pedagogicznej jest gwarantem powodzenia. Sprawdź, jak przygotować się do posiedzenia i jakich kwestii nie wolno ci pominąć.
Wyrobienie pieczątek służbowych może usprawnić pracę, jednak musisz pamiętać o wydaniu zarządzenia lub zawarciu w instrukcji kancelaryjnej procedur dotyczących postępowania z nimi. Którzy pracownicy mogą korzystać z pieczątek, jakiego koloru tuszu należy używać i co zrobić w razie zgubienia pieczątki?
Jako dyrektor przedszkola ponosisz odpowiedzialność za adekwatną, skuteczną i efektywną kontrolę zarządczą w placówce. Fizycznie nie jest możliwe pełne zaangażowanie w realizację wszystkich związanych z nią działań. Dlatego właśnie musisz korzystać z możliwości delegowania uprawnień i zadań – jak to robić i o czym pamiętać, dowiesz się z artykułu.
Obowiązek wdrożenia od 1 września 2017 r. nowej podstawy programowej obliguje przedszkole do uważnej analizy przepisów oraz podjęcia działań, które zapewnią osiągnięcie zakładanych efektów realizacji zadań i przygotowanie dzieci do rozpoczęcia nauki w szkole podstawowej. W artykule omawiamy zmiany i obowiązki, które dyrektor oraz nauczyciele muszą zrealizować jeszcze przed rozpoczęciem roku szkolnego.
Przepisy nie wyposażają rady rodziców w przymiot osobowości prawnej, co rodzi pytanie, czy rada rodziców może zaciągać zobowiązania i nabywać prawa? W praktyce dochodzi do zawierania przez rady rodziców umów cywilnoprawnych i umów o pracę. Jednak możliwość ich zawierania wzbudza szereg wątpliwości. Dowiedz się, jak powinna działać rada rodziców, aby było to zgodne z prawem.
Sposób pozyskiwania informacji z CROD wywoływał wątpliwości u nauczycieli oraz dyrektorów przedszkoli. W związku z powtarzającymi się pytaniami i wątpliwościami, opublikowana została instrukcja składania wniosku do rejestru. Zapoznaj się ze wskazówkami dotyczącymi pozyskiwania informacji z CROD.
© Wiedza i PraktykaStrona używa plików cookies.Korzystając ze strony użytkownik wyraża zgodę na używanie plików cookies.