
- Data: 11.04.2024
Odbiór dziecka z przedszkola przez niepełnoletnie rodzeństwo
Statut przedszkola nie może zawierać zakazu odbierania wychowanków z placówki przez osoby niepełnoletnie. Jednakże osoby te muszą być upoważnione przez rodziców, a ich pisemna zgoda musi się znajdować w dokumentacji przedszkolnej.

- Data: 10.04.2024
Rodzic pod wpływem alkoholu lub narkotyków nie odbierze dziecka z przedszkola
Dyrektor powinien wprowadzić procedury na wypadek sytuacji kryzysowych, w tym okoliczności, w których przedszkole nie wyda dziecka rodzicowi. Należy do nich m.in. próba odbioru dziecka przez rodzica będącego pod wpływem alkoholu lub narkotyków co dla pracowników przedszkola oznacza jedno – zakaz powierzenia wychowanka takiej osobie. Skorzystaj z przykładowej procedury postępowania gdy po dziecko przyjdzie nietrzeźwy rodzic/opiekun prawny.

- Data: 02.04.2024
Zasady prowadzenia księgi uczniów w przedszkolu
Przedszkole, także przedszkole niepubliczne, nie jest zobligowane do prowadzenia księgi uczniów, w związku z czym brak jest regulacji dotyczących zasad jej prowadzenia. Jednocześnie jednak nie ma prawnego zakazu prowadzenia tego typu dokumentacji. Sprawdź, jakie zasady stosować w związku z prowadzeniem księgi uczniów w przedszkolu.

- Data: 26.03.2024
Czy budynek przedszkola działający w innej lokalizacji trzeba zgłosić do sanepidu?
Sprawdź, czy poszerzenie działalności przedszkola o nowy budynek działający w innej lokalizacji wymaga zgłoszenia do sanepidu. Dowiedz się, jakie kwestie podlegają sprawdzeniu przez sanepid podczas kontroli w przedszkolu.

- Data: 25.03.2024
Koncepcja pracy przedszkola
Dzisiejsze funkcjonowanie przedszkola, to odpowiedź na pytania co kontynuować a co zmienić? Jak również realizacja różnorakich działań dotyczących zadań opiekuńczo-wychowawczo-dydaktycznych, ale również współpracy z rodzicami i środowiskiem lokalnym, w którym funkcjonuje przedszkole. Działania te wymagają nieustannej troski i starań w kierunku podnoszenia jakości pracy placówki i świadczonych przez nią usług. Odpowiadać zaś temu powinna koncepcja pracy przedszkola, której przykładową konstrukcję przedstawiamy w tym artykule.

- Data: 25.03.2024
Sprawozdanie z realizacji podstawy programowej w przedszkolu
Za realizację podstawy programowej w przedszkolu odpowiada dyrektor placówki. W praktyce informacje o stopniu realizacji podstawy programowej można uzyskać odpowiadając na pytania związane z realizacją zadań wychowania przedszkolnego, które określono w podstawie programowej. Musisz wiedzieć, że nie ma gotowego i uniwersalnego narzędzia do badania realizacji podstawy programowej w przedszkolu a sposób monitorowania realizacji podstawy programowej, zależy od decyzji dyrektora. Sprawdź, jak w praktyce zmierzyć się z tym zadaniem.

- Data: 12.03.2024
Agresywny przedszkolak – co robić, gdy dziecko więcej niż rozrabia
Dziecku sprawiającemu problemy wychowawcze potrzebna jest pomoc, w którą zaangażowani będą: dyrektor, nauczyciele i rodzice. Jak wypracować zasady udzielania wsparcia i zorganizować pomoc psychologiczno-pedagogiczną, aby unikać skreślenia agresywnego dziecka z listy wychowanków?

- Data: 01.03.2024
Edukacja domowa a egzamin klasyfikacyjny w przedszkolu
Dzieci objęte obowiązkiem odbycia rocznego przygotowania przedszkolnego mogą realizować ten obowiązek w tzw. edukacji domowej. W takim przypadku dziecko nie uczęszcza do przedszkola i nie udziela się na nie dotacji. Należy również pamiętać, że dla dzieci realizującym obowiązek edukacyjny poza przedszkolem nie przeprowadza się egzaminu klasyfikacyjnego.

- Data: 28.02.2024
Kontrola spełniania obowiązku przygotowania przedszkolnego, gdy zerówka jest w przedszkolu
Sprawdź, kto jest uprawniony do kontrolowania spełniania obowiązku rocznego przygotowania przedszkolnego. Poznaj zadania dyrektora obwodowej szkoły podstawowej w tym zakresie oraz zadania dyrektora przedszkola, do którego uczęszcza dziecko objęte obowiązkiem rocznego przygotowania przedszkolnego.
Aktualny numer
