- Data: 16.11.2023
Przedszkola nie gromadzą danych o wzroście i wadze dzieci – nowy przepis dotyczy tylko szkół
Od 1 września 2023 r. obowiązują nowe przepisy ustawy z 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe dotyczące wychowania fizycznego. Wśród nowych regulacji znalazło się zobowiązanie rodziców uczniów do przekazywania danych dotyczących wagi i wzrostu dzieci. Przypominamy – przepisy te nie dotyczą dzieci korzystających z w wychowania przedszkolnego. Przedszkola nie gromadzą danych o wadze i wzroście dzieci.
- Data: 09.11.2023
Jak długo przechowywać opinie i orzeczenia wydane przez poradnie psychologiczno-pedagogiczne?
Przepisy prawa oświatowego nie określają okresu przechowywania w przedszkolu orzeczeń o potrzebie kształcenia specjalnego i opinii wydawanych przez poradnie psychologiczno-pedagogiczne. Okres przechowywania dokumentacji powinien więc wynikać z przyjętej w przedszkolu instrukcji kancelaryjnej oraz jednolitego rzeczowego wykazu akt. Sprawdź, jak długo należy przechowywać w przedszkolu opinie i orzeczenia dostarczone przez rodziców przedszkolaków.
- Data: 03.11.2023
Czy 6-latek może realizować roczne przygotowanie przedszkolne tylko przez 2 godziny dziennie?
Dziecko zobowiązane do odbycia rocznego przygotowania przedszkolnego, przyprowadzane przez rodziców do przedszkola tylko na dwie godziny nie realizuje tego obowiązku w należyty sposób oraz nie ma możliwości osiągnięcia przed pójściem do szkoły umiejętności wskazanych w podstawie programowej. Sprawdź, czy taki sposób realizacji przygotowania przedszkolnego ma wpływ na treść diagnozy przedszkolnej.
- Data: 03.11.2023
Dyrektor przedszkola nie pozna treści skargi skutkującej kontrolą doraźną
Rodzice mają prawo i często z tego prawa korzystają, by złożyć skargę na przedszkole, dyrektora lub nauczycieli do organu nadzoru pedagogicznego. Dyrektor powinien pamiętać, że w takiej sytuacji nie ma prawa domagać się ujawnienia ani treści pisma, ani nazwisk jego autorów.
- Data: 02.11.2023
Przyjęcie 2,5 latka do przedszkola – jak przygotować się na pracę z młodszym dzieckiem?
Przed nami jedno z najtrudniejszych i budzących emocji zadań – rekrutacja do przedszkoli. Coraz częściej wnioski o przyjęcie dziecka składają również rodzice dzieci 2,5-letnich, zachęceni zapisami w ustawie o systemie oświaty. Dyrektorzy przedszkoli dysponujący wolnymi miejscami na ogół zgadzają się na ich przyjęcie. Przed podjęciem takiej decyzji warto jednak dowiedzieć się, jakie warunki powinno spełnić dziecko oraz jak przygotować nauczycieli do pracy z nim. Sprawdź, jak przygotować przedszkole na przyjęcie malucha.
- Data: 18.10.2023
Dokumentowanie udzielania pomocy psychologiczno-pedagogicznej w trakcie bieżącej pracy z dzieckiem
Pomoc psychologiczno-pedagogiczna może być prowadzona w trakcie bieżącej pracy z dzieckiem oraz w formach wymienionych w rozporządzeniu. O ile nie budzi wątpliwości dokumentowanie prowadzenia zajęć czy konsultacji z rodzicami, o tyle wątpliwości budzi dokumentowanie udzielania pomocy w trakcie bieżącej pracy z dzieckiem.
- Data: 12.10.2023
Właściwa forma odmowy udostępnienia informacji publicznej
Udzielenie odmowy załatwienia wniosku o dostęp do informacji publicznej nastręcza dyrektorom wielu problemów. Najczęstszym błędem jest utożsamianie odmowy wyłącznie jako sytuacji, gdy informacja nie stanowi informacji publicznej. Duże zdziwienie wywołuje natomiast stwierdzenie, że informacja, której żąda wnioskodawca, co prawda stanowi informację publiczną, ale nie podlega udostępnieniu. W artykule przybliżamy kwestię właściwej formy odmownego załatwienia wniosku o dostęp do informacji publicznej złożonego na podstawie ustawy z 6 września 2001 r.
- Data: 10.10.2023
Skrzynka mailowa dla realizatorów żywienia zbiorowego w szkołach i przedszkolach
Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej stworzyło specjalną skrzynkę mailową dla realizatorów żywienia zbiorowego w przedszkolach i szkołach, na którą można przesyłać zapytania zasad prawidłowego żywienia dzieci w placówkach przedszkolnych i szkolnych. Sprawdź szczegóły.
- Data: 05.10.2023
Czy można informować rodziców o zastępstwie i przyczynach nieobecności nauczyciela?
W przypadku nieobecności danego nauczyciela w pracy rodzice dzieci są informowani o tym, kto i przez jaki czas będzie go zastępował. Bardzo często rodzice domagają się, aby podawać również przyczynę nieobecności. Czy dyrektor może informować rodziców o zastępstwie i przyczynach nieobecności nauczyciela?
- Data: 21.09.2023
Dyrektor przedszkola musi zawiadomić dyrektora szkoły o zaprzestaniu spełniania obowiązku rocznego przygotowania przedszkolnego
Zaprzestanie realizowania obowiązkowego rocznego przygotowania przedszkolnego jest zdarzeniem, o którym dyrektor przedszkola musi obowiązkowo zawiadomić dyrektora szkoły podstawowej, w obwodzie której dziecko mieszka. Dotyczy to również sytuacji, w której rodzice sami informują szkołę np. o wyjeździe za granicę.