- Data: 17.07.2023
IPET i WOPFU wyłącznie w formie elektronicznej
Dążąc do ograniczenia ilości dokumentów gromadzonych w postaci papierowej, wielu dyrektorów rozważa prowadzenie w formie elektronicznej dokumentacji związanej z kształceniem specjalnym. Sprawdź, czy IPET i WOPFU mogą mieć jedynie postać elektroniczną?
- Data: 17.07.2023
Odpowiedzialność za szkody spowodowane przez dziecko w przedszkolu
W trakcie swej praktyki autor wielokrotnie spotkał się z pytaniami dotyczącymi zasad odpowiedzialności za szkody wyrządzone przez wychowanków przedszkola. Najczęściej pojawiającym się problemem jest możliwość obciążenia odpowiedzialnością majątkową rodziców ucznia, który spowodował szkodę. Niniejszy artykuł ma na celu pomoc w usystematyzowaniu wiedzy o odpowiedzialności odszkodowawczej w związku z osobą dziecka uczęszczającego do przedszkola.
- Data: 19.06.2023
Legitymacja przedszkolna dla dzieci niepełnosprawnych – nie dla wszystkich dzieci
Po zakończeniu postępowania rekrutacyjnego do dyrektorów przedszkoli zgłaszają się rodzice, którzy proszą o wydanie legitymacji przedszkolnych. Należy pamiętać, że legitymacje te nie są wydawane wszystkim, a jedynie dzieciom z niepełnosprawnością. Poznaj zasady wydawania legitymacji przedszkolnych.
- Data: 19.06.2023
Nie można wezwać rodziców, aby odebrali dziecko z wycieczki
Wycieczki przedszkolne mogą okazać się stresującym wydarzeniem, zarówno dla dzieci, jak i nauczycieli. W niektórych przedszkolach w regulaminach wycieczek zawarte są zapisy zobowiązujące rodziców do odebrania dziecka z wycieczki w razie niewłaściwego zachowania. Takie regulacje są niedopuszczalne – sprawdź dlaczego.
- Data: 15.05.2023
Indywidualne przygotowanie przedszkolne a integracja ze środowiskiem przedszkolnym
Indywidualne obowiązkowe roczne przygotowanie przedszkolne może być realizowane wyłącznie w miejscu pobytu dziecka – najczęściej w domu rodzinnym. Jednocześnie, jeśli nie jest to wykluczone z uwagi na stan zdrowia dziecka, przedszkole jest zobowiązane do zapewnienia mu kontaktu z rówieśnikami i możliwości uczestniczenia w życiu przedszkolnym. Jak w praktyce zapewnić dziecku kontakt ze środowiskiem przedszkolnym? Dowiedz się, jak organizować integrację ze środowiskiem przedszkolnym dziecku w naznaczaniu indywidualnym. W artykule ekspertka podpowiada, jak w praktyce powinna wyglądać obserwacja funkcjonowania dziecka. Wyjaśnia także, na jej podstawie dążyć do uczestniczenia dziecka w życiu przedszkola oraz kontaktu z rówieśnikami. Z artykułu dowiesz się również, na czym polega i kiedy możliwe jest czasowe zawieszenie indywidualnego przygotowania przedszkolnego.
- Data: 10.05.2023
IPET – kiedy i w jakiej formie należy wprowadzić zmiany?
Z przepisów wynika, że zmiany w IPET wprowadza się w miarę potrzeb. Oznacza to, że IPET może być zmieniony, jeśli to konieczne. Nie wskazują przy tym, czy ma to być forma aneksu, czy też zaktualizowany program powinien być opracowany jako „modyfikacja”. Dowiedz się, kiedy należy modyfikować IPET, a kiedy trzeba opracować nowy dokument. Sprawdź również, jaką formę powinna mieć modyfikacja IPET.
- Data: 07.04.2023
Słodycze w przedszkolu a zasady żywienia zbiorowego
Podawanie dzieciom słodyczy to temat budzący wiele emocji. Jeszcze więcej kontrowersji wywołuje kwestia podawania ich w przedszkolu. Czy to zgodne z prawem? Czy zasady żywienia zbiorowego pozwalają na częstowanie dzieci słodkościami? A co, jeżeli słodycze przynieśli do przedszkola rodzice?
- Data: 30.03.2023
Informacja o gotowości szkolnej dla sześciolatka
Do końca kwietnia rodzice powinni otrzymać informację o gotowości szkolnej dziecka. Dokument wydaje się wszystkim rodzicom dzieci odbywających roczne przygotowanie przedszkolnego oraz rodzicom tych sześciolatków, którzy we wrześniu złożyli odpowiedni wniosek. Jeżeli takiego wniosku nie złożono, nie ma obowiązku przygotowania i wydania informacji dotyczącej gotowości do szkolnej.
- Data: 21.03.2023
Przyjęcie do przedszkola niepublicznego dziecka z zespołem Downa
21 marca obchodzimy Światowy Dzień Zespołu Downa, święto ustanowione w 2005 roku z inicjatywy Europejskiego Stowarzyszenia Zespołu Downa. W szkołach i przedszkolach obchodzony jest jako Dzień Kolorowej Skarpetki. Dowiedz się, czy przedszkole niepubliczne przyjmując dziecko z zespołem Downa musi zatrudnić nauczyciela wspomagającego, specjalistę lub pomoc nauczyciela.