- Data: 03.03.2023
Czy frekwencja wpływa na wydanie informacji o gotowości szkolnej dziecka?
Sprawdź, czy niska frekwencja przedszkolaka ma wpływ na obowiązek wydania przez dyrektora przedszkola informacji o gotowości szkolnej dziecka. Dowiedz się, które przepisy zobowiązują takim przypadku do przygotowania diagnozy przedszkolnej. Skorzystaj także ze wskazówek, jakie informacje zamieścić w diagnozie gotowości szkolnej dziecka, które bardzo rzadko uczęszczało na zajęcia do przedszkola.
- Data: 05.12.2022
Pobieranie opłaty za wyżywienie w przedszkolu z dołu czy z góry?
Uiszczanie opłat za wyżywienie w przedszkolu z góry za cały miesiąc rodzi problemy natury praktycznej. W razie nieobecności dziecka w przedszkolu konieczne jest bowiem dokonanie zwrotu wniesionej opłaty. Z tego powodu opłaty za wyżywienie w przedszkolu powinny być pobierane z dołu, tj. po zakończeniu miesiąca. Co jednak ważne – może zdarzyć się, że rodzice będą musieli zapłacić za obiad, mimo nieobecności dziecka w danym dniu.
- Data: 25.10.2022
Kogo podciągnąć do odpowiedzialności za samowolne opuszczenie przedszkola przez dziecko
Dziecko przyprowadzone do przedszkola pozostaje pod opieką pracowników aż do odebrania go przez rodziców. Mimo że pod żadnym warunkiem nie powinno nawet na chwilę pozostać bez opieki, co jakiś czas docierają do nas informacje o przedszkolakach, które niezauważone opuściły teren przedszkola. Jak zapobiegać samowolnemu opuszczeniu przedszkola przez dziecko i jaką odpowiedzialność w podobnej sytuacji ponosi dyrektor oraz nauczyciele?
- Data: 12.10.2022
Kwalifikacje do nauki języka angielskiego
Z tego artykułu dowiesz się, czy osoba, która ukończyła studia magisterskie na kierunku logopedia oraz studia licencjackie na kierunku opieka na małym dzieckiem i zdała państwowy egzamin nauczycielski z danego języka, II stopnia może uczyć języka angielskiego w przedszkolu.
- Data: 15.09.2022
9 zmian prawnych w przedszkolu na rok szkolny 2022/2023
Obowiązek zatrudniania specjalistów w tym pedagoga specjalnego to nowość, z którą muszą się zmierzyć dyrektorzy szkół i przedszkoli od nowego roku szkolnego. Do tego nowy system awansu zawodowego przewidujący dwa stopnie awansu i okres przygotowania do zawodu nauczyciela oraz zmodyfikowany system dokonywania oceny pracy nauczyciela. Sprawdź na co jeszcze musisz być przygotowany od 1 września 2022 r. Zestawienie 9 ważnych zmian prawnych znajdziesz w poniższej tabeli.
- Data: 15.09.2022
Organizacja pracy przedszkola w roku szkolnym 2022/2023 – wskazówki dla dyrektora
Przygotowując przedszkole na nowy rok szkolny 2022/2023, należy pamiętać o zmianach w prawie oświatowym, które obowiązują od 1 września 2022 r., zagrożeniu epidemiologicznym oraz zwrócić uwagę na uaktualnienie zmian w arkuszu organizacyjnym, jak również skupić się na zadaniach w sferze dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej. Poniższa tabela przedstawia najważniejsze obowiązki dyrektora związane z organizacją pracy przedszkola w nowym roku szkolnym.
- Data: 05.09.2022
Dokumenty, które należy pozyskać od rodziców na początku roku szkolnego
Na początku roku szkolnego dyrektor przedszkola ma obowiązek uzyskać od rodziców/opiekunów prawnych dzieci różnego rodzaju zgody i oświadczenia. Większość z nich jest ważna przez cały okres edukacji przedszkolnej, co oczywiście nie wyłącza możliwości zmiany treści złożonego oświadczenia. Najwięcej zgód i oświadczeń trzeba pozyskać od rodziców dzieci nowo przyjętych, dlatego warto jeszcze przed rozpoczęciem zajęć przygotować dla każdego z nich komplet dokumentów do podpisu.
- Data: 05.09.2022
Ocena stanu bezpieczeństwa w przedszkolu na początku roku szkolnego
Przedszkole musi być przygotowane pod względem bezpieczeństwa na powrót do niej po przerwie wakacyjnej dzieci i pracowników. Zapewnienie bezpieczeństwa w placówce należy do zakresu zadań dyrektora. Odpowiedzialność za zapewnienie bezpieczeństwa dzieciom i pracownikom wymaga zaś dokonywania ocen stanu bezpieczeństwa uwzględniających całokształt zagadnień mających na nie wpływ. Sprawdzamy, jak dokonać takiej oceny.
- Data: 05.09.2022
Zebranie rady pedagogicznej przed nowym rokiem szkolnym
Przed rozpoczęciem nowego roku szklanego konieczne jest przeprowadzenie zebrania rady pedagogicznej. Należy na nim przekazać nauczycielom wiele informacji, rozdzielić zadania, przypomnieć o obowiązkach, podjąć wiele decyzji, także w formie uchwał rady pedagogicznej. Dowiedz się, jak prawidłowo przeprowadzić sierpniowe zebranie rady pedagogicznej w przedszkolu.