
- Data: 08.01.2024
Jak rozmawiać z nauczycielem po zakończeniu obserwacji prowadzonych zajęć
Dyrektor przedszkola, w ramach sprawowanego nadzoru pedagogicznego, obserwuje prowadzone przez nauczycieli zajęcia i czynności wynikające z działalności statutowej. Każdą obserwację powinna kończyć rozmowa i omówienie wniosków. Dowiedz się, jak rozmawiać z nauczycielami, aby – nawet jeżeli wskażesz uchybienia – motywować ich do rozwoju i podnoszenia jakości pracy.

- Data: 08.01.2024
Jakie obszary uwzględnić w półrocznym podsumowaniu pracy przedszkola?
Przepisy nie określają częstotliwości, z jaką powinna być dokonywana ocena efektywności psychologiczno-pedagogicznej. Warto zobowiązać nauczycieli do dokonania jej po pierwszym półroczu, raz z wielospecjalistyczną oceną poziomu funkcjonowania dziecka. Pozwoli to na monitorowanie postępów dzieci, racjonalne organizowanie wsparcia i reagowanie na bieżące potrzeby wychowanków.

- Data: 05.01.2024
Zakończenie indywidualnego przygotowania przedszkolnego na wniosek rodzica
Indywidualne roczne obowiązkowe przygotowanie przedszkolne jest specjalną formą edukacji stosowaną w przypadkach określonych przez przepisy prawa oświatowego. Organizuje się je na podstawie orzeczenia wydanego przez zespół orzekający działający w psychologiczno-pedagogicznej. Zdarza się, że rodzice dziecka wnioskują o zakończenie indywidualnego przygotowania przedszkolnego. Sprawdź, czy dyrektor szkoły może pozytywnie rozpatrzeć taki wniosek.

- Data: 01.01.2024
Końcoworoczne zadania dotyczące kontroli zarządczej – o czym musisz pamiętać na przełomie roku 2023/2024
Zbliżający się koniec i początek kolejnego roku kalendarzowego oznacza, że wchodzimy w ostatni etap realizacji tegorocznej kontroli zarządczej. To czas, kiedy należy dokonać podsumowań, opracować sprawozdanie i oświadczenie o jej stanie, a jednocześnie – zaplanować działania na następny rok ujęte w rocznym planie działalności przedszkola. Sprawdź, jakie działania w ramach kontroli zarządczej spoczywają na dyrektorze przedszkola na przełomie grudnia i stycznia.

- Data: 29.12.2023
Odmowa zorganizowania indywidualnego przygotowania przedszkolnego w przedszkolu niepublicznym
Przepisy prawa oświatowego przewidują dla przedszkoli niepublicznych stosunkowo duży poziom autonomii w zakresie zarządzania placówką. Nie oznacza to jednak, że mają całkowitą dowolność w zakresie realizacji podstawowych zadań przedszkola. Jednym z takich zadań jest obowiązek zorganizowania indywidualnego przygotowania przedszkolnego, jeżeli rodzic dostarczył orzeczenie. Sprawdź, czy przedszkole może odmówić zorganizowania indywidualnego obowiązkowego rocznego przygotowania przedszkolnego.

- Data: 29.12.2023
Dyrektor może poznać treść zarzutów ze skargi złożonej na niego do kuratorium
Dyrektor przedszkola ma prawo do zapoznania się z treścią zarzutów, jakie znalazły się w skardze złożonej na niego do organu nadzoru pedagogicznego. Nie może jednak otrzymać do wglądu całego dokumentu (skargi) ani dowiedzieć się, kto ją złożył.

- Data: 28.12.2023
Leżakowanie w przedszkolu dla najmłodszych grup – co na to przepisy?
Leżakowanie to ważny punkt w planie dnia najmłodszych grup przedszkolaków. W niektórych przedszkolach drzemka zastępowana jest odpoczynkiem, podczas którego dzieciom czytane są książeczki czy puszczana relaksacyjna muzyka. Czy zatem leżakowanie to obowiązek narzucony przepisami? Sprawdź, czy każde dziecko powinno spać w ciągu dnia w przedszkolu lub do jakiego wieku dzieci powinny odpoczywać.

- Data: 21.12.2023
Kto może uczestniczyć w przeprowadzaniu inwentaryzacji w przedszkolu
Dyrektor przedszkola powołuje przewodniczącego komisji inwentaryzacyjnej i jej członków spośród tych pracowników, którzy znają przepisy dotyczące inwentaryzacji, zasady przeprowadzania spisu z natury oraz są dobrze obeznani z gospodarką magazynową. Sprawdź czy członkiem komisji może być nauczyciel i czy obowiązki związane z inwentaryzacją w przedszkolu nie będą kolidowały z prowadzeniem zajęć z dziećmi.

- Data: 21.12.2023
Dokumentacja związana z pomocą p-p w przedszkolu – kompendium dyrektora
Z obowiązkiem udzielania dzieciom przedszkolnym pomocy psychologiczno-pedagogicznej wiąże się wymóg odpowiedniego dokumentowania podejmowanych działań. Sprawdź, jakie dokumenty związane z realizacją tego zadania przedszkole musi gromadzić lub wytworzyć i kto jest za to odpowiedzialny.

- Data: 11.12.2023
17 zasad przyznawania i rozliczania godzin ponadwymiarowych i doraźnych zastępstw w przedszkolu
Coraz więcej przedszkoli boryka się z brakami kadrowymi z powodu nieobecności nauczycieli i pozostałego personelu. Przyczyną tych absencji są zachorowania na różnego rodzaju infekcje wirusowe, o które w przedszkolach nie trudno. Dyrektor ma 3 możliwości rozdysponowania godzin nieobecnych nauczycieli. Sprawdź zatem, jak sobie radzić z nieobecnościami nauczycieli w przedszkolu i z jakimi kosztami musisz się liczyć organizując zastępstwa za nieobecnych pracowników pedagogicznych.
Aktualny numer
