
- Data: 28.02.2024
Kontrola spełniania obowiązku przygotowania przedszkolnego, gdy zerówka jest w przedszkolu
Sprawdź, kto jest uprawniony do kontrolowania spełniania obowiązku rocznego przygotowania przedszkolnego. Poznaj zadania dyrektora obwodowej szkoły podstawowej w tym zakresie oraz zadania dyrektora przedszkola, do którego uczęszcza dziecko objęte obowiązkiem rocznego przygotowania przedszkolnego.

- Data: 27.02.2024
Zajęcia prowadzone z udziałem wolontariusza a arkusz organizacyjny
Przepisy prawa oświatowego zezwalają na prowadzenie w przedszkolu zajęć z udziałem wolontariuszy. Trzeba jednak pamiętać, że udział w prowadzeniu nie jest równoznaczny z samodzielnym prowadzeniem zajęć. Zawsze musi uczestniczyć w nich również nauczyciel, a same zajęcia muszą być wykazane w arkuszu organizacyjnym. Sprawdź, jakich formalności dopełnić organizując w przedszkolu zajęcia prowadzone z udziałem wolontariusza.

- Data: 21.02.2024
Standardy ochrony małoletnich w przedszkolu – wskazówki i wzór dokumentu
Każde przedszkole publiczne i niepubliczne oraz inne formy wychowania przedszkolnego muszą opracować i wdrożyć dokument o nazwie standardy ochrony małoletnich. Przepisy wprowadzające obowiązek opracowania wewnętrznej polityki ochrony dzieci przed krzywdzeniem weszły w życie 15 lutego 2024 r., ale na sporządzenie i wdrożenie standardów dyrektorzy przedszkoli mają 6 miesięcy. Sprawdź, co powinien zawierać ten dokument oraz jak uprościć nad nim pracę.

- Data: 21.02.2024
Zmiany w zasadach weryfikacji pracowników w Rejestrze Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym
Standardy ochrony małoletnich, które przedszkola mają obowiązek wdrażać od 15 lutego 2024 r., poszerzają zakres weryfikacji pod kątem niekaralności oraz figurowania w Rejestrze Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym. Sprawdź kogo i w jakim zakresie musi sprawdzić dyrektor przedszkola przed zatrudnieniem w przedszkolu. Dowiedz się, kogo poza pracownikami trzeba zweryfikować zanim dopuści się daną osobę do udziału w zajęciach z dziećmi.

- Data: 21.02.2024
Przekazanie początkowej diagnozy przedszkolnej do szkoły
Dokument, który przedszkola, oddziały przedszkolne i inne formy wychowania przedszkolnego przekazują rodzicom do końca kwietnia roku szkolnego poprzedzającego rok szkolny, w którym dziecko ma obowiązek lub może rozpocząć naukę w szkole podstawowej powstaje na podstawie dokumentacji prowadzonych obserwacji pedagogicznych. Sprawdź, czy w przypadku przeniesienia dziecka w trakcie roku do innego przedszkola lub do szkolnej zerówki placówka ma obowiązek przekazać wstępną diagnozę do nowej placówki.

- Data: 07.02.2024
Czy dyrektor przedszkola może wezwać swojego zastępcę do pracy w trakcie urlopu?
Dowiedz się, czy dyrektor przedszkola może odwołać z urlopu wicedyrektora placówki z tego powodu, że sam chce złożyć rezygnację i przekazać mu wszystkie obowiązki zarządcze. Sprawdź, kiedy nauczycielowi odwołanemu z wypoczynku przysługuje urlop w późniejszym terminie. Poznaj także zasady udzielania urlopu nauczycielom zatrudnionym w szkole feryjnej i nieferyjnej.

- Data: 02.02.2024
Filmowanie uroczystości przedszkolnych przez rodziców – czy jest dozwolone?
Podczas uroczystości przedszkolnych większość rodziców nagrywa występy dzieci prywatnymi telefonami. W obliczu obowiązku zapewnienia przez przedszkole ochrony danych osobowych i wizerunku, rodzi się pytanie, czy można zakazać takich praktyk? Czy filmowanie uroczystości przedszkolnych powinno być zabronione? A może pozwolić na nagrywanie występu do użytku własnego, ale przekazać informację o zakazie rozpowszechniania nagrań? Poznaj opinię eksperta.

- Data: 31.01.2024
Nauczyciel publikuje wizerunki dzieci i pracowników na prywatnym profilu – jakie konsekwencje poniesie
Zgoda na publikowanie wizerunków wychowanków i nauczycieli na stronie internetowej przedszkola nie jest tożsama ze zgodą na wykorzystanie ich w ramach prywatnego profilu pracownika w mediach społecznościowych. Co może zrobić dyrektor, jeżeli dowie się o takich praktykach? Jakie konsekwencje wyciągnąć wobec osoby publikującej zdjęcia?

- Data: 23.01.2024
Przydział zajęć z religii nauczycielowi bez kwalifikacji
Co do zasady na zatrudnienie nauczyciela, który nie posiada wymaganych przepisami kwalifikacji dyrektor przedszkola musi uzyskać zgodę kuratorium. Nie dotyczy to jednak wszystkich przypadków. Wyjątkiem jest tutaj nauczyciel religii. Sprawdź, jak w ramach etatu przydzielić nauczycielowi zajęcia z religii, do których prowadzenia nie posiada jeszcze formalnych kwalifikacji i czy trzeba uzyskać na to zgodę organu sprawującego nadzór pedagogiczny.

- Data: 18.01.2024
Brak efektywności pomocy psychologiczno-pedagogicznej w przedszkolu – zadania, możliwe działania, rozwiązania
Niekiedy trudności w rozwoju ujawniają się od pierwszych dni pobytu dziecka w przedszkolu, ale pomimo podjętych oddziaływań postępy w rozwoju dziecka nie pojawiają się w oczekiwanym tempie. W takich sytuacjach konieczne jest dokonanie analizy dotychczasowych działań, modyfikacja sposobów postępowania lub poszukanie nowych rozwiązań w celu wsparcia dziecka, a niekiedy również nauczyciela i rodziców w rozwoju ich kompetencji. Sprawdź, co robić, gdy ocena efektywności pomocy psychologiczno-pedagogicznej udzielanej dziecku wskazuje na brak progresu.
Aktualny numer
