
- Data: 16.01.2024
Jak zapoznać dzieci przedszkolne ze standardami ochrony małoletnich?
W mediach nietrudno natknąć się na wstrząsającą historię krzywdzonego dziecka. W jaki sposób możemy ochronić najmłodszych przed przemocą? Jak powinni reagować dorośli, czego uczyć dzieci, by prosiły o pomoc? Nowe przepisy w obszarze standardów ochrony małoletnich mówią jasno: wszystkie podmioty pracujące z dziećmi mają obowiązek je wprowadzić od 15 lutego 2024 roku. Co jednak ważne, nie tylko dorośli powinni znać standardy. Już przepisy stanowią, że standardy sporządza się, mając na względzie konieczność ich zrozumienia przez osoby małoletnie. A jak rozmawiać o nich z przedszkolakami? Dowiedz się, jak zapoznać dzieci przedszkolne ze standardami ochrony małoletnich przed krzywdzeniem.

- Data: 12.01.2024
Kontrola SANEPID-u także pod nieobecność dyrektora
Pracownicy SANEPID-u mogą przeprowadzić kontrolę w przedszkolu podczas nieobecności dyrektora i żądać od wicedyrektora lub upoważnionego nauczyciela określonych dokumentów. Nie ma przy tym znaczenia, czy i na ile są oni wdrożeni w sprawy, które podlegają kontroli.

- Data: 10.01.2024
Za odmowę poddania się kontroli sanepidu przedszkole zapłaci karę – ale czy zawsze
Dyrektor przedszkola ma obowiązek przyjęcia inspektora sanepidu, a odmowa wpuszczenia go na teren przedszkola lub utrudnianie przeprowadzenia kontroli stanowi wykroczenie zagrożone karą. Jednak co w sytuacji, gdy inspektor pojawia się bez zapowiedzi, a w przedszkolu nie ma dyrektora?

- Data: 09.01.2024
Nieprawidłowości w przedszkolu po kontroli sanepidu
Kontrola sanepidu w przedszkolu może wykryć nieprawidłowości uprawniające do nałożenia grzywny. W takim przypadku niestety należy spodziewać się kary finansowej. Czasami jednak może skończyć się na samych zaleceniach. Sprawdzamy, jakie działania może podjąć inspekcja sanitarna względem dyrektora przedszkola.

- Data: 08.01.2024
Jak rozmawiać z nauczycielem po zakończeniu obserwacji prowadzonych zajęć
Dyrektor przedszkola, w ramach sprawowanego nadzoru pedagogicznego, obserwuje prowadzone przez nauczycieli zajęcia i czynności wynikające z działalności statutowej. Każdą obserwację powinna kończyć rozmowa i omówienie wniosków. Dowiedz się, jak rozmawiać z nauczycielami, aby – nawet jeżeli wskażesz uchybienia – motywować ich do rozwoju i podnoszenia jakości pracy.

- Data: 08.01.2024
Jakie obszary uwzględnić w półrocznym podsumowaniu pracy przedszkola?
Przepisy nie określają częstotliwości, z jaką powinna być dokonywana ocena efektywności psychologiczno-pedagogicznej. Warto zobowiązać nauczycieli do dokonania jej po pierwszym półroczu, raz z wielospecjalistyczną oceną poziomu funkcjonowania dziecka. Pozwoli to na monitorowanie postępów dzieci, racjonalne organizowanie wsparcia i reagowanie na bieżące potrzeby wychowanków.

- Data: 05.01.2024
Zakończenie indywidualnego przygotowania przedszkolnego na wniosek rodzica
Indywidualne roczne obowiązkowe przygotowanie przedszkolne jest specjalną formą edukacji stosowaną w przypadkach określonych przez przepisy prawa oświatowego. Organizuje się je na podstawie orzeczenia wydanego przez zespół orzekający działający w psychologiczno-pedagogicznej. Zdarza się, że rodzice dziecka wnioskują o zakończenie indywidualnego przygotowania przedszkolnego. Sprawdź, czy dyrektor szkoły może pozytywnie rozpatrzeć taki wniosek.

- Data: 29.12.2023
Odmowa zorganizowania indywidualnego przygotowania przedszkolnego w przedszkolu niepublicznym
Przepisy prawa oświatowego przewidują dla przedszkoli niepublicznych stosunkowo duży poziom autonomii w zakresie zarządzania placówką. Nie oznacza to jednak, że mają całkowitą dowolność w zakresie realizacji podstawowych zadań przedszkola. Jednym z takich zadań jest obowiązek zorganizowania indywidualnego przygotowania przedszkolnego, jeżeli rodzic dostarczył orzeczenie. Sprawdź, czy przedszkole może odmówić zorganizowania indywidualnego obowiązkowego rocznego przygotowania przedszkolnego.

- Data: 28.12.2023
Leżakowanie w przedszkolu dla najmłodszych grup – co na to przepisy?
Leżakowanie to ważny punkt w planie dnia najmłodszych grup przedszkolaków. W niektórych przedszkolach drzemka zastępowana jest odpoczynkiem, podczas którego dzieciom czytane są książeczki czy puszczana relaksacyjna muzyka. Czy zatem leżakowanie to obowiązek narzucony przepisami? Sprawdź, czy każde dziecko powinno spać w ciągu dnia w przedszkolu lub do jakiego wieku dzieci powinny odpoczywać.

- Data: 11.12.2023
17 zasad przyznawania i rozliczania godzin ponadwymiarowych i doraźnych zastępstw w przedszkolu
Coraz więcej przedszkoli boryka się z brakami kadrowymi z powodu nieobecności nauczycieli i pozostałego personelu. Przyczyną tych absencji są zachorowania na różnego rodzaju infekcje wirusowe, o które w przedszkolach nie trudno. Dyrektor ma 3 możliwości rozdysponowania godzin nieobecnych nauczycieli. Sprawdź zatem, jak sobie radzić z nieobecnościami nauczycieli w przedszkolu i z jakimi kosztami musisz się liczyć organizując zastępstwa za nieobecnych pracowników pedagogicznych.
Aktualny numer
