- Data: 23.06.2022
W jakich przypadkach gmina ma obowiązek wskazać rodzicom dziecka przedszkole niepubliczne?
Dowiedz się, czy rodzice dziecka trzyletniego, nieprzyjętego do przedszkola z powodu uzyskania niedostatecznej liczby punktów, po wykorzystaniu procedury odwoławczej zarówno do komisji rekrutacyjnej jak i dyrektora przedszkola publicznego, mogą żądać od organu prowadzącego zwrotu kosztów planowanego pobytu (czesne) i dojazdu do przedszkola niepublicznego w innej gminie, jedynym miejscu (wobec braku wolnych), do którego dziecko zostałoby przyjęte od 1 września 2022 r.
- Data: 15.06.2022
Orzeczenie o niedostosowaniu społecznym dziecka w przedszkolu
Dowiedz się, jakie działania powinien podjąć dyrektor przedszkola wobec dziecka z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego z powodu zagrożenia niedostosowaniem społecznym i diagnozą mutyzmu wybiórczego. Sprawdź, jakie formy wsparcia należy zapewnić dziecku w ramach pomocy psychologiczno-pedagogicznej w przedszkolu. Upewnij się także, czy zajęcia rewalidacyjne zalecone z uwagi na zagrożenie niedostosowaniem społecznym można realizować w przedszkolu, oddziale przedszkolnym i innej formie wychowania przedszkolnego.
- Data: 23.05.2022
Dokumentacja rekrutacyjna – jak postępować po zakończeniu rekrutacji do przedszkola?
W postępowaniu rekrutacyjnym przedszkole przetwarza dane osobowe kandydatów, zgromadzone we wniosku i dołączonych do niego załącznikach. Dane osobowe oraz dokumentacja zgromadzone w celu przeprowadzenia rekrutacji należy przechowywać w przedszkolu przez okres wskazany w prawie oświatowym. Przepisy różnicują jednak okres przechowywania danych i dokumentów dziecka przyjętego i nieprzyjętego do przedszkola. Sprawdź, przez jaki okres przedszkole może przechowywać dokumenty i jak postąpić z nimi po upływie okresów wskazanych w przepisach.
- Data: 23.04.2022
Pomoc psychologiczno-pedagogiczna dla dzieci z Ukrainy
Dzieci z Ukrainy przyjmowane do polskich przedszkoli, oddziałów przedszkolnych i innych form wychowania przedszkolnego wymagają szczególnego traktowania, że zarówno na wrodzone predyspozycje i dysfunkcje, jak i przeżytą traumę. Wsparcia to gwarantuje im pomoc psychologiczno-pedagogiczna udzielana w przedszkolu. Dowiedz się, jak zaplanować działania związane z pomocą psychologiczno-pedagogiczną, gdy kluczowym problemem jest bariera językowa.
- Data: 23.04.2022
Władza rodzicielska - uprawnienia rodziców i obowiązki dyrektora przedszkola
Przedszkole realizując swoje statutowe zadania powinno współdziałać z rodzicami oraz wspomagać ich w wychowaniu dzieci. Określając w swoim statucie sposób wykonywania tych zadań przedszkole nie może pominąć roli rodziny i znaczenia współpracy z rodzicami w ich realizacji. Jakość i efekty tej współpracy oraz relacje, jakie zachodzą między przedszkolem a rodzicami zależą w dużej mierze od tego, czy dziecko wychowują rodzice żyjący w małżeństwie, konkubinacie, separacji czy po rozwodzie oraz jakie mają uprawnienia do sprawowania władzy rodzicielskiej nad dzieckiem. Dowiedz się, jak relacje rodzinne wpływają na prawa i obowiązki rodziców oraz dyrektora przedszkola.
- Data: 29.03.2022
Odmowa przyjęcia dziecka z orzeczeniem poradni psychologiczno-pedagogicznej z uwagi na brak odpowiednich specjalistów
Wiele przedszkoli niepublicznych boryka się z problem zatrudnienia specjalistów z kwalifikacjami, wiedzą i umiejętnościami niezbędnymi do udzielania dzieciom pomocy psychologiczno-pedagogicznej i prowadzenia zajęć specjalistycznych. Dowiedz się, czy brak odpowiedniej kadry uzasadnia odmowę przyjęcia dziecka do placówki i realizacji zaleceń zawartych w orzeczeniu i opinii poradni psychologiczno-pedagogicznej.
- Data: 29.03.2022
Naruszenie nietykalności cielesnej dziecka – działania dyrektora przedszkola
Dowiedz się, jakie działania powinien podjąć dyrektor przedszkola wobec nauczyciela, któremu zarzuca się naruszenie nietykalności cielesnej dziecka. Sprawdź także, kiedy możesz, a kiedy musisz zawiesić nauczyciela w pełnieniu obowiązków i jak taka decyzja wpływa na jego sytuację pracowniczą i finanse.
- Data: 29.03.2022
Obowiązki dyrektora przedszkola wobec rodziców dzieci korzystających z wychowania przedszkolnego
Nie wszystkie obowiązki dyrektora przedszkola, szkoły z oddziałami przedszkolnymi lub innej formy wychowania przedszkolnego wynikają wprost z przepisów. Niektóre z nich są określone w innych aktach prawnych. Część obowiązków dyrektora została potwierdzona tylko w orzecznictwie. Sprawdź, jakie są obowiązki dyrektora wobec rodziców dzieci korzystających z wychowania przedszkolnego.
- Data: 29.03.2022
Żądania rodziców wobec przedszkola, których dyrektor nie musi spełniać
Rodzice mają prawo występować do dyrektora przedszkola z wnioskami dotyczącymi ich dziecka. Nie każdy wniosek musi zostać rozpatrzony pozytywnie. Niektóre żądania są wręcz niemożliwe do spełnienia. Poznaj najczęściej pojawiające się żądania rodziców, których dyrektor przedszkola nie musi spełniać. Dowiedz się, na jaką podstawę prawną powołać się podczas rozmowy z rodzicami.