Aktualny

Praca przy komputerze – nowe przepisy bhp

Katarzyna Wrońska-Zblewska

Autor: Katarzyna Wrońska-Zblewska

Data aktualizacji dokumentu: 23 czerwca 2024
AdobeStock_589449563

Do 17 maja 2024 r. pracodawcy mieli czas na dostosowanie stanowisk pracy wyposażonych w monitor ekranowy do nowych wymagań w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy oraz ergonomii. Wspomniany obowiązek dotyczył tych stanowisk, które zostały utworzone przed 17 listopada 2023 r. Sprawdź, jak po 17 maja 2024 r. powinny być wyposażone stanowiska pracowników przedszkola użytkujących pracy monitory ekranowe.

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

• Jakich stanowisk pracy i od kiedy dotyczą nowe wymagania w zakresie wyposażenia?
  • Jakie wymagania powinno spełniać stanowisko pracy po 17 maja 2024 r.?
  • Jakie wymagania powinien spełniać monitor ekranowy użytkowany w pracy?
  • Czy każdemu pracownikowi pracującemu przy komputerze trzeba zapewnić niezależną klawiaturę i mysz?
  • Czy zmiany w wyposażeniu stanowisk pracy dotyczą także stołów i krzeseł, przy których pracują pracownicy?
  • Czy są nowe wymagania w zakresie oświetlenia stanowiska pracy?
  • Jakie wymagania powinny spełniać programy i aplikacje używane w pracy?
  • Czy dozwolona jest praca na laptopie?
  • Jakie zmiany w zakresie wyposażenia pracowników w okulary lub szkła kontaktowe wprowadzają najnowsze przepisy?
  • Jakie stanowiska powinny zostać dostosowane do nowych wymagań?

Katarzyna Wrońska-Zblewska

Autor: Katarzyna Wrońska-Zblewska

Prawnik, specjalista prawa pracy. Absolwentka wydziału Prawa i Administracji na Uniwersytecie Gdańskim. Od wielu lat zajmuje się zawodowo prawem pracy, autorka licznych publikacji z tego zakresu.
Słowa kluczowe:
praca przy komputerze
Numer 133 Sierpień/Wrzesień 2024 r.
Dodano: 26.08.2024

Numer 133 Sierpień/Wrzesień 2024 r.