- Data: 12.01.2022
Budowanie autorytetu dyrektora przedszkola – 12 wskazówek do zastosowania
Często mówi się, że dyrektor i nauczyciel albo autorytet ma, albo go nie ma, że to kwestia predyspozycji, osobowości i charakteru. Tymczasem w praktyce budowanie autorytetu zarówno wśród dzieci, nauczycieli, rodziców, jak i organów oraz instytucji zewnętrznych to proces, któremu warto poświęcić więcej uwagi i wysiłku, by łatwiej i przyjemniej zarządzało się placówką.
- Data: 12.01.2022
Oświadczenie majątkowe dyrektora przedszkola
Dyrektorzy przedszkoli samorządowych składają oświadczenia majątkowe w trzech terminach – w zależności od tego, czy następuje to przy rozpoczęciu pełnienia funkcji kierowniczej, czy w trakcie jej sprawowania, czy też na jej zakończenie. Ponieważ jego wypełnienie sprawia w praktyce wiele problemów, sprawdź, jak poprawnie wypełnić ten dokument.
- Data: 12.01.2022
Porozumienie o wolontariat z dzieckiem dyrektora a nepotyzm w oświacie
Nepotyzm w samorządowych placówkach oświatowych, tj. zatrudnianie na różnych stanowiskach członków rodziny, to dosyć częste zjawisko. Czy jednak możemy mówić o nepotyzmie w sytuacji zawarcia przez dyrektora przedszkola porozumienia wolontariatu z własnym dzieckiem? Sprawdzamy to dla Ciebie.
- Data: 16.12.2021
Klauzula o odpowiedzialności za fałszywe dane w oświadczeniu o dochodach
Zbierając od pracowników i innych uprawnionych do przedświątecznych świadczeń z ZFŚS oświadczenia o dochodach, jako formę zbadania sytuacji socjalnej, bardzo często dyrektorzy umieszczają w nim klauzulę o odpowiedzialności karnej za podanie fałszywych danych. Czy na pewno jest to dobre rozwiązanie? Odpowiedź w artykule.
- Data: 15.12.2021
Opłata od rodziców za zajęcia, które jednocześnie są finansowane z dotacji
Z tego artykułu dowiesz się, czy przedszkole niepubliczne może pobierać od rodziców opłaty za zajęcia takie jak np. rytmika, język angielski, piłka nożna, jeżeli wynagrodzenie osób, które je prowadzą, jest finansowane z dotacji.
- Data: 15.12.2021
Brak odpowiedniej kadry do realizacji pomocy psychologiczno-pedagogicznej
Przedszkole niepubliczne ma obowiązek zapewnienia dzieciom pomocy psychologiczno-pedagogicznej oraz realizacji podstawy programowej na podstawie orzeczeń o potrzebie kształcenia specjalnego na takich samych zasadach, co placówki publiczne. Fakt, że w przedszkolu nie są zatrudniani specjaliści, powoduje, że przedszkole nie jest w stanie realizować swoich statutowych zadań.
- Data: 15.12.2021
Co grozi za zatrudnianie nauczycieli bez odpowiednich kwalifikacji?
Przedszkola publiczne i niepubliczne mają obowiązek zatrudniania (poza pewnymi wyjątkami) nauczycieli, którzy spełniają wymagania kwalifikacyjne określone w rozporządzeniu MEN. Nadzór nad działaniem dyrektorów jednostek i ich organów prowadzących w tej kwestii sprawuje zaś kurator oświaty. Zdarza się jednak – najczęściej przez niedopatrzenie – że w przedszkolu zostanie zatrudniony nauczyciel, który nie ma kwalifikacji merytorycznych. Sprawdź zatem, jakie konsekwencje grożą za zatrudnianie kadry pedagogicznej bez odpowiednich kwalifikacji.
- Data: 15.12.2021
Kto może sprawować opiekę nad dziećmi przed zajęciami i po ich zakończeniu?
W tym artykule wyjaśniamy, czy przed rozpoczęciem i po zakończeniu zajęć opiekę nad dziećmi w przedszkolu można powierzyć innym osobom niż nauczyciele, np. pracownikom wspierającym nauczycieli w wykonywaniu czynności opiekuńczych i obsługowych w stosunku do wychowanków przedszkola.
- Data: 15.12.2021
Pomoc psychologiczno-pedagogiczna – za co odpowiada dyrektor przedszkola?
W praktyce pomocy psychologiczno-pedagogicznej w przedszkolu udzielają nauczyciele i specjaliści, ale to dyrektor odpowiada za stworzenie odpowiednich warunków do realizacji działań w tym zakresie. Odpowiada także za poprawność prowadzonej w związku z tym dokumentacji, a także ocenia efektywność udzielanego wsparcia, zaś wyciągnięte wnioski wykorzystuje także przy planowaniu nadzoru pedagogicznego w placówce. Upewnij się zatem, czy znasz wszystkie swoje obowiązki w tym zakresie.