
- Data: 11.09.2023
Czy można żądać określenia celu złożenia wniosku o dostęp do informacji publicznej?
Czy w przedszkolach można żądać uzasadnienia wniosku o informację publiczną? Co z nadużyciem prawa dostępu do informacji? Odkryj tajniki prawa i dowiedz się, jakie są wyjątki od ogólnej zasady udostępniania danych. Sprawdź, kiedy wniosek może być uznany za informację przetworzoną i czy to zwiększa szanse na uzyskanie żądanej odpowiedzi. Artykuł porusza kluczowe aspekty dostępu do informacji publicznej w przedszkolach oraz wyjaśnia najnowsze orzeczenia sądów administracyjnych.

- Data: 01.09.2023
Rok szkolny 2023/2024 w przedszkolach publicznych i niepublicznych – poznaj zmiany w przepisach prawa oświatowego
Nowy rok szkolny 2023/2024 niesie ze sobą wiele zmian w przepisach prawa oświatowego. Nie wszystkie jednak odnoszą się do przedszkoli. Sprawdź wykaz zmian w prawie na rok szkolny 2023/2024 w przedszkolach publicznych. Dowiedz się, które nowości nie dotyczą przedszkoli.

- Data: 29.08.2023
Czy nauczyciel specjalista może sam wybrać dziennik?
Żadne przepisy nie określają wzorów dzienników wykorzystywanych do dokumentowania pracy dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej. Wybierając dziennik należy zwracać uwagę, aby zawierał wszystkie wymagane dane. Sprawdzenia zgodności dziennika z wymaganiami zawartymi w rozporządzeniu powinien dokonać dyrektor przedszkola, jednak wyboru konkretnego dziennika może dokonać samodzielnie nauczyciel. Dotyczy to również nauczycieli specjalistów, którzy są obowiązani prowadzić dzienniki swoich zajęć.

- Data: 16.08.2023
Przekazanie przedszkola nowemu dyrektorowi
Dyrektor przedszkola, którego kadencja na stanowisku dobiega końca, powinien przekazać placówkę swojemu następcy. Dokonywanie związanych z tym czynności najczęściej przypada na sierpień. Dowiedz się, czy przepisy regulują zasady przekazania majątku przedszkola i prowadzonej dokumentacji nowemu dyrektorowi. Sprawdź, w jaki sposób nowy dyrektor może domagać się dopełnienia obowiązków przez dyrektora przekazującego przedszkole.

- Data: 14.08.2023
Diagnoza pracy przedszkola – czym jest i jak jej dokonać
Rozporządzenie MEN w sprawie nadzoru pedagogicznego nakazuje dyrektorowi przedszkola we współpracy z innymi nauczycielami zajmującymi stanowiska kierownicze wykonać diagnozę pracy przedszkola. Szczegółowa analiza przepisów rozporządzenia pozwala na znalezienie wskazówek do przeprowadzenia diagnozy. Warto jednak pamiętać, że są to jedynie przykłady, osiągnięcie zaś celu diagnozy będzie możliwe, jeżeli zostanie dostosowana do potrzeb przedszkola.

- Data: 14.08.2023
Dostęp do informacji publicznej w przedszkolu – udostępnianie danych o pracownikach
Do przedszkoli i szkół często trafiają wnioski o udostępnienie informacji dotyczących pracowników. Rodzice, a także anonimowe osoby domagają się ujawnienia danych dotyczących wykształcenia czy wynagrodzeń osób zatrudnionych w publicznych i niepublicznych jednostkach systemu oświaty. Jak należy traktować pisma zawierające takie żądania? Czy ma tu znaczenie charakter informacji, której ujawnienia się żąda? Sprawy dotyczące udostępniania informacji publicznej są trudne i niejednoznaczne, niejednokrotnie zdarza się, że nawet sądy administracyjne podejmują rozbieżne rozstrzygnięcia. Dowiedz się, czy dyrektor ma obowiązek zapewnienia dostępu do danych o pracownikach przedszkola.

- Data: 17.07.2023
IPET i WOPFU wyłącznie w formie elektronicznej
Dążąc do ograniczenia ilości dokumentów gromadzonych w postaci papierowej, wielu dyrektorów rozważa prowadzenie w formie elektronicznej dokumentacji związanej z kształceniem specjalnym. Sprawdź, czy IPET i WOPFU mogą mieć jedynie postać elektroniczną?

- Data: 17.07.2023
Odpowiedzialność za szkody spowodowane przez dziecko w przedszkolu
W trakcie swej praktyki autor wielokrotnie spotkał się z pytaniami dotyczącymi zasad odpowiedzialności za szkody wyrządzone przez wychowanków przedszkola. Najczęściej pojawiającym się problemem jest możliwość obciążenia odpowiedzialnością majątkową rodziców ucznia, który spowodował szkodę. Niniejszy artykuł ma na celu pomoc w usystematyzowaniu wiedzy o odpowiedzialności odszkodowawczej w związku z osobą dziecka uczęszczającego do przedszkola.

- Data: 19.06.2023
Legitymacja przedszkolna dla dzieci niepełnosprawnych – nie dla wszystkich dzieci
Po zakończeniu postępowania rekrutacyjnego do dyrektorów przedszkoli zgłaszają się rodzice, którzy proszą o wydanie legitymacji przedszkolnych. Należy pamiętać, że legitymacje te nie są wydawane wszystkim, a jedynie dzieciom z niepełnosprawnością. Poznaj zasady wydawania legitymacji przedszkolnych.
Aktualny numer
