
- Data: 25.07.2022
Innowacje pedagogiczne w przedszkolu publicznym i niepublicznym w roku szkolnym 2022/2023
Innowacja to tworzenie czegoś nowego, stwarzanie warunków do rozwoju i aktywności, w tym kreatywności dzieci. Wprowadzając innowację pedagogiczną promujemy stwierdzenie autorstwa Seneki Młodszego „Masz całe życie, aby nauczyć się żyć”, czyli wdrażamy dzieci od najmłodszych lat do kształcenia potrzeby nauki. Innowacja może obejmować wszystkie lub wybrane zajęcia edukacyjne, całe przedszkole lub daną grupę dzieci. Poznaj przykłady innowacji, jakie możesz wdrożyć w swoim przedszkolu w nadchodzącym roku szkolnym.

- Data: 25.07.2022
Raport z realizacji podstawy programowej w przedszkolu
Wielu dyrektorów wymaga od nauczycieli przygotowywania na koniec roku szkolnego raportów z realizacji podstawy programowej w przedszkolu. Dokument taki zwykle zawiera liczbę godzin zaplanowanych przez nauczyciela do realizacji w ciągu roku, liczbę godzin zrealizowanych oraz stopień opanowania przez uczniów podstawowych kompetencji. Upewnij się, czy w świetle listu resortu edukacji na temat odbiurokratyzowania pracy szkół i przedszkoli można wymagać od nauczycieli sporządzania takich raportów.

- Data: 22.07.2022
Kwalifikacje do prowadzenia zajęć rewalidacyjnych w przedszkolu z dzieckiem z niepełnosprawnością ruchową
Dowiedz się, kto ma uprawnienia by prowadzić zajęcia rewalidacyjne w przedszkolu ukierunkowane na rozwój motoryki dużej i małej i koordynację wzrokowo ruchową z dzieckiem z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego wydanym ze względu na niepełnosprawność ruchową w tym afazję.

- Data: 21.07.2022
Specjalistyczny sprzęt do pracy z dzieckiem z orzeczeniem
Z orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego może wynikać potrzeba zastosowania w pracy z dzieckiem specjalistycznego sprzętu. Dowiedz się, czy mając w przedszkolu jedno dziecko z takimi zaleceniami musisz zakupić dla niego taki sprzęt.

- Data: 20.07.2022
Kiedy na zatrudnienie pomocy nauczyciela w przedszkolu musisz mieć zgodę organu prowadzącego?
Dowiedz się, czy przyjmując do przedszkola publicznego ogólnodostępnego dziecko z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego ze względu na niepełnosprawność ruchową w tym afazję, orzeczeniem o niepełnosprawności i opinią o potrzebie wczesnego wspomagania rozwoju dziecka z których wynika zalecenie zatrudnienia pomocy nauczyciela musisz uzyskać zgodę organu prowadzącego na utworzenie nowego etatu.

- Data: 19.07.2022
Kalendarz wakacyjnych obowiązków dyrektora przedszkola
Okres wakacji, to dla dyrektora przedszkola publicznegoi niepublicznego, również czas pracy. Dyrektor ma do zrealizowania zadania związane np. z podsumowaniem pracy dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej przedszkola oraz innej działalności statutowej przedszkola, awansem zawodowym nauczycieli, a także organizacją pracy przedszkola przed nowym rokiem szkolnym.

- Data: 13.07.2022
Podsumowanie pracy przedszkola za rok szkolny 2021/2022
Mimo że większość przedszkoli pracuje przez całe wakacje, robiąc sobie jedynie krótką przerwę, to jednak zakończenie roku przedszkolnego, które przypada 24 czerwca 2022 r., zamyka pewien etap działalności przedszkola, dyrekcji i nauczycieli. To dobry czas na posumowanie i ocenę działalności przedszkola w mijającym roku szkolnym we wszystkich obszarach jego działalności. To również czas na sformułowanie wniosków do pracy w przyszłym roku. Sprawdź, jak wywiązać się z tego zadania i nie zaniedbać żadnego z obowiązków.

- Data: 23.06.2022
W jakich przypadkach gmina ma obowiązek wskazać rodzicom dziecka przedszkole niepubliczne?
Dowiedz się, czy rodzice dziecka trzyletniego, nieprzyjętego do przedszkola z powodu uzyskania niedostatecznej liczby punktów, po wykorzystaniu procedury odwoławczej zarówno do komisji rekrutacyjnej jak i dyrektora przedszkola publicznego, mogą żądać od organu prowadzącego zwrotu kosztów planowanego pobytu (czesne) i dojazdu do przedszkola niepublicznego w innej gminie, jedynym miejscu (wobec braku wolnych), do którego dziecko zostałoby przyjęte od 1 września 2022 r.

- Data: 23.04.2022
Pomoc psychologiczno-pedagogiczna dla dzieci z Ukrainy
Dzieci z Ukrainy przyjmowane do polskich przedszkoli, oddziałów przedszkolnych i innych form wychowania przedszkolnego wymagają szczególnego traktowania, że zarówno na wrodzone predyspozycje i dysfunkcje, jak i przeżytą traumę. Wsparcia to gwarantuje im pomoc psychologiczno-pedagogiczna udzielana w przedszkolu. Dowiedz się, jak zaplanować działania związane z pomocą psychologiczno-pedagogiczną, gdy kluczowym problemem jest bariera językowa.
Aktualny numer
