17 zasad przyznawania i rozliczania godzin ponadwymiarowych i doraźnych zastępstw w przedszkolu
Coraz więcej przedszkoli boryka się z brakami kadrowymi z powodu nieobecności nauczycieli i pozostałego personelu. Przyczyną tych absencji są zachorowania na różnego rodzaju infekcje wirusowe, o które w przedszkolach nie trudno. Dyrektor ma 3 możliwości rozdysponowania godzin nieobecnych nauczycieli. Sprawdź zatem, jak sobie radzić z nieobecnościami nauczycieli w przedszkolu i z jakimi kosztami musisz się liczyć organizując zastępstwa za nieobecnych pracowników pedagogicznych.
Z tego artykułu dowiesz się m.in.:
- Jaki jest czas pracy nauczyciela przedszkola.
- Jaki jest wymiar pensum nauczyciela przedszkola.
- Jak obliczyć pensum łączone nauczyciela przedszkola.
- Jak przydzielać godziny ponadwymiarowe nauczycielom przedszkoli.
- Jakie są możliwości rozdysponowania godzin za nieobecnego nauczyciela.
- Czy dyrektor i wicedyrektor przedszkola mogą mieć godziny ponadwymiarowe.
- Czy nauczyciel związkowiec może realizować godziny ponadwymiarowe.
- Kiedy nauczyciel przedszkola nie może mieć godzin ponadwymiarowych.
- Kiedy na przydział godzin ponadwymiarowych trzeba uzyskać zgodę nauczyciela.
- Jak ewidencjonować godziny ponadwymiarowe i godziny doraźnych zastępstw.
- Jakie są zasady przydzielania doraźnych zastępstw w przedszkolu.
- Jaki jest limit godzin doraźnych zastępstw dla nauczyciela.
- Czy nauczyciele mogą realizować zastępstwa koleżeńskie.
- Czy nauczyciel może odmówić realizacji godzin ponadwymiarowych.
- Czy godziny ponadwymiarowe można odebrać nauczycielowi w trakcie roku.
- Jak obliczyć wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe i godziny doraźnych zastępstw.
Czas pracy nauczyciela przedszkola
Czas pracy nauczyciela przedszkola zatrudnionego w pełnym wymiarze czasu pracy nie może przekraczać 40 godzin tygodniowo. W ramach tego 40-godzinnego czasu pracy nauczyciel ma obowiązek realizowania:
- zajęć dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych prowadzonych bezpośrednio z wychowankami lub na ich rzecz w wymiarze obowiązującego go pensum,
- innych zajęć i czynności wynikających z zadań statutowych przedszkola,
- zajęć i czynności związanych z przygotowaniem się do zajęć, samokształceniem i doskonaleniem zawodowym.
Obowiązki wskazane w punktach 2 i 3 realizowane są w czasie pozostałym po odliczeniu od 40-godzinnego tygodnia pracy godzin przeznaczonych na wykonywanie obowiązków wymienionych w punkcie 1.
Nauczyciel zatrudniony w przedszkolu na stanowisku wychowawcy w oddziale, do którego uczęszczają 6-letnie dzieci, realizuje pensum w wymiarze 22 godzin tygodniowo. Oznacza to, że na wykonywanie obowiązków nauczycielowi pozostaje 18 godzin.
Wymiar pensum nauczyciela przedszkola
Tygodniowy obowiązkowy wymiar godzin zajęć dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych, prowadzonych bezpośrednio z uczniami lub wychowankami albo na ich rzecz, nauczycieli zatrudnionych w pełnym wymiarze zajęć ustala się według następujących norm:
- nauczyciele przedszkoli, z wyjątkiem nauczycieli pracujących z grupami 6-letnich dzieci – 25 godzin tygodniowo,
- nauczyciele przedszkoli i innych placówek przedszkolnych pracujących z grupami 6-letnich dzieci – 22 godziny tygodniowo,
- nauczyciele przedszkoli specjalnych – 18 godzin tygodniowo.
Wymiar pensum w grupach mieszanych
Wymiar pensum niektórych nauczycieli zatrudnionych w przedszkolu nie wynika wprost z regulacji Karty Nauczyciela, ale jest ustalany przez organ prowadzący. Dotyczy to:
- nauczycieli szkół niewymienionych w art. 42 ust. 3 KN;
- pedagogów, pedagogów specjalnych, psychologów, logopedów, terapeutów pedagogicznych, doradców zawodowych, z wyjątkiem nauczycieli zatrudnionych w poradniach psychologiczno-pedagogicznych, z tym że wymiar ten nie może przekraczać 22 godzin;
- nauczycieli przedszkoli i innych placówek przedszkolnych pracujących z grupami obejmującymi dzieci 6-letnie i dzieci młodsze, z tym że wymiar ten nie może przekraczać 25 godzin;
- nauczycieli praktycznej nauki zawodu we wszystkich typach szkół i na kwalifikacyjnych kursach zawodowych, z tym że wymiar ten nie może przekraczać 20 godzin.
Pensum łączone nauczyciela przedszkola
Natomiast nauczycielom realizującym w ramach stosunku pracy obowiązki określone dla stanowisk o różnym tygodniowym obowiązkowym wymiarze godzin zajęć tygodniowy obowiązkowy wymiar godzin zajęć ustala się jako iloraz łącznej liczby realizowanych godzin i sumy części etatów realizowanych w ramach poszczególnych tygodniowych wymiarów godzin zajęć, przy czym wynik zaokrągla się do pełnych godzin w ten sposób, że czas zajęć do pół godziny pomija się, a powyżej pół godziny liczy się za pełną godzinę. Godziny wyliczone ponad ten wymiar stanowią godziny ponadwymiarowe. Jest to tzw. pensum łączone.
Nauczyciel przedszkola jest zatrudniony w wymiarze 8/25 i 3/22, wymiar jego pensum wynosi 24 godziny tygodniowo, nauczyciel realizuje zaś 11/24 godzin.
Nauczyciel przedszkola jest zatrudniony w wymiarze 15/25 i 11/22, wymiar jego pensum wynosi 24 godziny tygodniowo, nauczyciel realizuje zaś 26/24 godzin a zatem ma przydzielone 2 godziny ponadwymiarowe.
Wymiar pensum w przedszkolu integracyjnym
W związku z tym, że przedszkole integracyjne jest zwykłym rodzajem przedszkola, to do nauczycieli takiego przedszkola stosuje się przepisy Karty Nauczyciela określające wysokość pensum w wymiarze 22 i 25 godzin tygodniowo.
Ponieważ definicja przedszkola integracyjnego nakazuje traktować je jak przedszkole zwykłe z oddziałami integracyjnymi, nie można uznać, że są to placówki niewymienione w art. 42 ust. 3 Karty Nauczyciela. Oznacza to, że pensum nauczycieli wynosi 22 lub 25 godzin, a organ prowadzący nie został wyposażony w kompetencję określenia ich czasu pracy.
ZASADA 1. Godziny ponadwymiarowe i doraźnych zastępstw to przekroczenie tygodniowego wymiaru czasu pracy
Godziny zajęć dydaktycznych, wychowawczych lub opiekuńczych powyżej tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć dydaktycznych, wychowawczych lub opiekuńczych to godziny ponadwymiarowe. Praca w godzinach ponadwymiarowych jest dopuszczalna tylko w szczególnych przypadkach podyktowanych wyłącznie koniecznością realizacji programu wychowania przedszkolnego lub zapewnienia opieki wychowankom. Jeśli dyrektor przedszkola planuje przydzielenie poszczególnym nauczycielom godzin ponadwymiarowych, powinien je wykazać w arkuszu organizacyjnym.
Przydzielona nauczycielowi godzina zajęć dydaktycznych, wychowawczych lub opiekuńczych powyżej tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć dydaktycznych, wychowawczych lub opiekuńczych, której realizacja następuje w zastępstwie nieobecnego nauczyciela, to godzina doraźnego zastępstwa.
Różnica między realizacją doraźnego zastępstwa a pracą w godzinach ponadwymiarowych polega na tym, że o ile praca w godzinach ponadwymiarowych ma charakter zaplanowany, o tyle doraźne zastępstwa są organizowane ad hoc – w razie nieprzewidzianej nieobecności innego nauczyciela, w sposób niezaplanowany i niedający się wcześniej przewidzieć.
STANOWISKO MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ
Doraźne zastępstwa powinny być tak zorganizowane, by zminimalizować negatywne skutki nieobecności nauczyciela dla realizowanego procesu dydaktyczno-wychowawczego (odpowiedź podsekretarza stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej – z upoważnienia ministra na interpelację nr 410 w sprawie zastępstw w placówkach oświatowych i opiekuńczo-wychowawczych z 29 grudnia 2011 r.).
ZASADA 2. O przydziale godzin ponadwymiarowych decyduje dyrektor przedszkola
Wszelkie decyzje dotyczące przydziału godzin ponadwymiarowych podejmuje dyrektor. Wprawdzie rada pedagogiczna opiniuje arkusz organizacji, ale nie ma wpływu na przydział godzin nauczycielom – tak w ramach pensum, jak godzin ponadwymiarowych.
Decyzje kadrowe, w tym dotyczące przydziału godzin poszczególnym nauczycielom, dyrektor podejmuje samodzielnie. Organ prowadzący przedszkole nie jest upoważniony do określania zasad przydzielania nauczycielom godzin ponadwymiarowych oraz godzin doraźnych zastępstw.
Jakie są zasady przydziału zajęć nauczycielom przedszkoli?
Plan zajęć określa imienny przydział godzin konkretnemu nauczycielowi w konkretnym oddziale. Można zatem założyć, że zatwierdzony arkusz organizacji pracy przedszkola na kolejny rok szkolny, zawierający dane dotyczące przydziału godzin zajęć nauczycielom dotychczas zatrudnionym, powinien być znany nauczycielom po 30 maja danego roku. Wtedy, jeszcze przed wakacjami, może być podany również projekt tygodniowego planu zajęć określający organizację zajęć edukacyjnych w kolejnym roku szkolnym.
Nie zawsze jest to jednak możliwe, gdyż często pozostaje liczba godzin zajęć bez przydziału. A ponadto aneksem do projektu organizacji w sierpniu wprowadza się jeszcze zmiany związane z zatrudnieniem nowych nauczycieli bądź przydziałem godzin ponadwymiarowych.
Godziny poszczególnych zajęć oraz godziny ponadwymiarowe (dodatkowo płatnych zajęć dydaktycznych) przydziela nauczycielom dyrektor, który obowiązany jest w tym przedmiocie zasięgnąć opinii rady pedagogicznej. Dyrektor nie tylko nie może się po nią zwrócić, ale jest zobligowany ustawowo do uzyskania opinii rady pedagogicznej o propozycji przydziału nauczycielom stałych prac i zajęć w ramach wynagrodzenia zasadniczego oraz dodatkowo płatnych zajęć (np. godzin ponadwymiarowych) oraz tygodniowego rozkładu zajęć. Opinia ta nie jest jednak wiążąca dla dyrektora.
Jakie są możliwości rozdysponowania godzin za nieobecnego nauczyciela?
Jeżeli po podzieleniu godzin przewidzianych do realizacji na pensum zatrudnionych w przedszkolu nauczycieli pozostają godziny, których liczba nie jest wystarczająca, aby dyrektor mógł zatrudnić nowego nauczyciela w pełnym wymiarze zajęć, godziny te można rozdysponować następująco:
- przydzielić je nauczycielowi jako podwyższone pensum (na pisemny wniosek nauczyciela, złożony przed rozpoczęciem zajęć w danym roku szkolnym) – dotyczy wyłącznie nauczycieli przedszkoli specjalnych,
- przydzielić te godziny nauczycielowi (nauczycielom) jako godziny ponadwymiarowe,
- zatrudnić dodatkowo innego nauczyciela w niepełnym wymiarze zajęć i przydzielić mu do realizacji właśnie te godziny.
Takie same rozwiązania są stosowane w razie okresowych braków kadrowych w przedszkolu np. na skutek częstych i długotrwałych zwolnień lekarskich nauczycieli.
W grupie są dwie nauczycielki. Jedna z nich jest na urlopie macierzyńskim. Czy można nie zatrudniać dodatkowego nauczyciela i przydzielić temu, który został, 25 godzin tygodniowo?
Nie. W przedstawionej sytuacji prawidłowym i najlepszym rozwiązaniem jest zatrudnienie innego nauczyciela na zastępstwo za nauczycielkę przebywającą na urlopie macierzyńskim.
Może się jednak zdarzyć tak, że w celu zapewnienia właściwej realizacji podstawy programowej wychowania przedszkolnego niektórym nauczycielom danego przedmiotu przydzielisz godziny ponadwymiarowe, a inni nauczyciele nie będą zatrudnieni w pełnym wymiarze czasu pracy lub trzeba z nimi rozwiązać stosunek pracy.
Jeśli przydział godzin w drodze uzupełnienia wymiaru zajęć z różnych względów nie jest możliwy, wówczas musisz rozważyć zatrudnienie nowego nauczyciela, a w ostateczności – przydzielić te godziny nauczycielom już zatrudnionym w pełnym wymiarze zajęć w formie godzin ponadwymiarowych.
Nauczycielowi zatrudnionemu w przedszkolu w pełnym wymiarze zajęć z dziećmi 3–5-letnimi można przydzielić:
- bez konieczności uzyskania zgody nauczyciela – nie więcej niż 6 stałych godzin ponadwymiarowych tygodniowo,
- za zgodą nauczyciela – nie więcej niż 12,5 (po zaokrągleniu – 13) stałych godzin ponadwymiarowych tygodniowo.
ZASADA 3. Niektórzy nauczyciele z obniżonym pensum mogą realizować godziny ponadwymiarowe
Godziny ponadwymiarowe mogą zostać przydzielone tylko nauczycielom zatrudnionym w pełnym wymiarze czasu pracy. A zatem nauczyciel, który ma obniżony wymiar zatrudnienia, nie może mieć przydzielonych godzin ponadwymiarowych. Od tej zasady istnieją jednak wyjątki, które dotyczą nauczycieli:
- na stanowiskach kierowniczych,
- pełniących funkcje w związkach zawodowych,
- z pensum obniżonym na własny wniosek.
Godzin ponadwymiarowych nie można natomiast przydzielać nauczycielom, których pensum zostało obniżone z przyczyn określonych w uchwale organu prowadzącego.
Czy dyrektor i wicedyrektor przedszkola mogą mieć godziny ponadwymiarowe?
Dyrektorowi i wicedyrektorowi przedszkola oraz innym nauczycielom korzystającym z obniżonego tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć, nie przydziela się godzin ponadwymiarowych, chyba że jest to konieczne dla zapewnienia realizacji ramowego planu nauczania w jednym oddziale, a za zgodą organu prowadzącego przedszkole także gdy jest to konieczne dla zapewnienia realizacji ramowego planu nauczania w więcej niż jednym oddziale (art. 42 ust. 6a KN).
W praktyce powstaje jednak wątpliwość, jak ustala się maksymalny limit godzin ponadwymiarowych dla dyrektora lub wicedyrektora, który ma obniżony wymiar zajęć. Czy limit godzin ponadwymiarowych odnosi się do ogólnego pensum na danym stanowisku, czy do pensum już obniżonego?
Ustawowa regulacja limitu godzin ponadwymiarowych odnosi się do tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć (art. 35 ust. 1 Karty Nauczyciela).
Limit godzin ponadwymiarowych przy obniżonym pensum
Limity godzin ponadwymiarowych, także dla nauczycieli pełniących funkcje kierownicze, którzy mają obniżony tygodniowy obowiązkowy wymiar zajęć, odnoszą się do ogólnego tygodniowego wymiaru zajęć obowiązującego na danym stanowisku lub w danym typie szkoły bądź placówki.
Dyrektor przedszkola korzysta z obniżonego tygodniowego wymiaru zajęć, który wynosi w jego przypadku 11 godzin w oddziale 6-letnich dzieci. Ile godzin ponadwymiarowych może maksymalnie realizować dyrektor?
Tygodniowy obowiązkowy wymiar godzin zajęć nauczyciela wychowania przedszkolnego pracującego z 6-letnimi dziećmi wynosi 22 godziny. Maksymalny wymiar godzin ponadwymiarowych nie może przekraczać 1/2 tygodniowego obowiązkowego wymiaru zajęć, a więc w tym przypadku 11 godzin. Bez znaczenia jest to, że nauczyciel ten, z racji pełnionej funkcji, ma obniżony wymiar zajęć do 11 godzin.
Należy jednak zaznaczyć, że decyzja w sprawie liczby godzin ponadwymiarowych dla dyrektora wymaga zatwierdzenia przez organ prowadzący w ramach zatwierdzania arkusza organizacyjnego przedszkola.
Godziny ponadwymiarowe nauczyciela związkowca
Nauczyciele mogą mieć obniżony tygodniowy wymiar zajęć także na podstawie odrębnych przepisów. Taka sytuacja może dotyczyć zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy pracownika na okres kadencji w zarządzie zakładowej organizacji związkowej. Jeżeli liczba członków związku nie przekracza 150, zwolnienie przysługuje w miesięcznym wymiarze godzin równym liczbie członków zatrudnionych w zakładzie pracy (art. 31 ust. 1 pkt 1 ustawy z 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych). Korzystanie przez pracownika ze zwolnienia od pracy w niepełnym wymiarze godzin nie pozbawia go tych uprawnień pracowniczych, które, zgodnie z przepisami prawa pracy, są uzależnione od wykonywania pracy w pełnym wymiarze czasu pracy. Oznacza to, że nauczyciel zwolniony z części godzin na okres kadencji w zarządzie organizacji związkowej może mieć przydzielane godziny ponadwymiarowe.
Nauczyciel został przewodniczącym zakładowej organizacji związkowej. Ze względu na liczbę członków związku został zwolniony z 1/2 etatu na okres kadencji w zarządzie organizacji związkowej. Czy dyrektor może przyznać temu nauczycielowi godziny ponadwymiarowe?
Tak. Obniżenie wymiaru zajęć nie będzie dokonane w tym przypadku na podstawie uchwały organu prowadzącego, lecz jest związane z pełnioną funkcją związkową i wynika z odrębnych przepisów. Dyrektor, mimo zmniejszenia wymiaru zajęć tego nauczyciela, może przyznać mu godziny ponadwymiarowe. Nie ma jednak takiego obowiązku i decyzja w tym zakresie należy do wyłącznej kompetencji dyrektora.
Godziny ponadwymiarowe dla nauczyciela rodzica z obniżonym wymiarem zatrudnienia
Innym przypadkiem zmniejszenia wymiaru zajęć jest obniżenie tego wymiaru na wniosek pracownika, który opiekuje się dzieckiem w wieku do 6 lat (art. 1867 Kodeksu pracy). Taki pracownik w okresie, w którym przysługuje mu urlop wychowawczy, może wystąpić do pracodawcy z wnioskiem o obniżenie wymiaru czasu pracy maksymalnie do 1/2. Powstaje w związku z tym pytanie, czy taki pracownik może realizować godziny ponadwymiarowe.
Analogicznie do przypadku działacza związkowego jest to uprawnienie wynikające z odrębnych przepisów i nie ma tu zastosowania zakaz pracy w godzinach ponadwymiarowych, który należy odnosić wyłącznie do tych przypadków obniżenia wymiaru zajęć, które zostały dokonane na podstawie uchwały organu prowadzącego przedszkole. Warto jednak pamiętać, że w przypadku nauczycieli opiekujących się dziećmi w wieku do 4 lat przydzielenie nawet pojedynczych godzin ponadwymiarowych wymaga zgody nauczyciela (art. 35 ust. 4 Karty Nauczyciela).
Kiedy nauczyciel przedszkola nie może mieć godzin ponadwymiarowych?
Przypadki, w których nauczycielowi zatrudnionemu w pełnym wymiarze zajęć można obniżyć tygodniowy obowiązkowy wymiar godzin zajęć, oraz warunki i tryb tego obniżenia określa organ prowadzący przedszkole w formie uchwały (art. 42a ust. 1 Karty Nauczyciela). Ten zapis oznacza, że obniżenie tygodniowego wymiaru zajęć może dotyczyć wyłącznie nauczycieli zatrudnionych w pełnym wymiarze zajęć.
Co do zasady, obniżenie tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć nie może spowodować zmniejszenia wynagrodzenia oraz ograniczenia innych uprawnień nauczyciela (art. 42a ust. 2 Karty Nauczyciela). Jednakże nauczyciel korzystający z obniżonego tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć nie może mieć godzin ponadwymiarowych (art. 42a ust. 3 Karty Nauczyciela).
Nauczyciele, którzy korzystają z obniżonego wymiaru zajęć na zasadach określonych przez organ prowadzący i nie wynika to ze sprawowanych przez nich funkcji, nie mogą mieć przydzielanych godzin ponadwymiarowych.
ZASADA 4. Liczba godzin ponadwymiarowych musi wynikać z arkusza organizacji
Po uwzględnieniu pensum wszystkich faktycznie zatrudnionych w przedszkolu nauczycieli z arkusza organizacyjnego można wyliczyć liczbę godzin ponadwymiarowych, które zostaną rozdysponowane między nauczycieli zatrudnionych w przedszkolu. Liczbę tych godzin dla poszczególnych nauczycieli ustala dyrektor i uwzględnia w arkuszu organizacyjnym. W przypadku konieczności wprowadzenia zmian w organizacji w trakcie roku szkolnego, w tym w przydziale godzin ponadwymiarowych, dyrektor przedszkola jest zobowiązany przygotować aneks do organizacji.
Jeżeli w trakcie roku szkolnego zmieniła się liczba godzin ponadwymiarowych realizowanych przez nauczycieli, to konieczne jest sporządzenie aneksu do arkusza organizacji pracy przedszkola.
Przydział ponadwymiarowych nauczycielom przedszkola
Dyrektor może zobowiązać nauczyciela do odpłatnej pracy w godzinach ponadwymiarowych tylko w szczególnych przypadkach, podyktowanych wyłącznie koniecznością realizacji programu nauczania. Z tego względu przydział godzin zajęć jako ponadwymiarowe powinien nastąpić dopiero wtedy, gdy godzin tych nie można rozdysponować w inny sposób.
Godziny ponadwymiarowe przede wszystkim są dla wychowanków, a zatem powinno się uwzględniać kwalifikacje nauczyciela i potrzeby uczniów danej jednostki. Powinny być przydzielane racjonalnie, celowo i zgodnie z przepisami i kwalifikacjami nauczycieli.
Godziny ponadwymiarowe mogą realizować wyłącznie nauczyciele.
Godziny ponadwymiarowe mogą zostać przydzielone tylko nauczycielom zatrudnionym w pełnym wymiarze czasu pracy. A zatem nauczyciel, który będzie miał obniżony wymiar zatrudnienia (na podstawie art. 22 Karty Nauczyciela) lub zatrudniony na podstawie umowy o pracę w niepełnym wymiarze czasu pracy, nie może mieć przydzielonych godzin ponadwymiarowych. W zaistniałej sytuacji można okresowo zwiększyć wymiar zatrudnienia nauczyciela o dodatkowe godziny, sporządzając w tym celu porozumienie zmieniające, tzw. aneks do umowy o pracę czy też aktu mianowania – w zależności od podstawy zatrudnienia nauczyciela.
Nauczyciel zatrudniony jest na 20/22 etatu. Z powodu choroby dziecko odebrało na określony czas nauczanie indywidualne w domu. Nauczyciel otrzymał dodatkową godzinę u wychowanka. Tej godziny nie można traktować jako ponadwymiarową. Nauczycielowi niepełnozatrudnionemu nie można przydzielić godzin ponadwymiarowych, a zatem nauczanie indywidualne powinno być realizowane w ramach pensum nauczyciela, co oznacza, że należy mu na pewien okres podwyższyć wymiar realizowanego pensum.
ZASADA 5. W trzech przypadkach przydzielenie godzin wymaga zgody nauczyciela
Wszelkie decyzje dotyczące przydziału godzin ponadwymiarowych podejmuje dyrektor. Na przydział tych godzin nie ma wpływu organ prowadzący przedszkole ani rada pedagogiczna. Dyrektor musi jednak uzyskać zgodę od nauczyciela – w przypadku, gdy:
- dyrektor chce przydzielić godziny w wymiarze wyższym niż 1/4 obowiązującego nauczyciela wymiaru zajęć,
- nauczycielka jest w ciąży,
- nauczyciel wychowuje dziecko do 4 lat,
Przepisy nie regulują formy zgody. Może zostać wyrażona w dowolnej formie – ustnej, pisemnej, e-mailowej lub nawet w sposób dorozumiany, w szczególności poprzez przyjęcie do wiadomości treści arkusza organizacyjnego lub informacji dyrektora o przydzieleniu godzin ponadwymiarowych oraz ich realizowanie (art. 60 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny). Forma pisemna jest zalecana dla celów dowodowych, gdyż w ewentualnym sporze lub w przypadku kontroli Państwowej Inspekcji Pracy najłatwiej wykazać, że nauczyciel zgodził się na przydzielenie większej liczby godzin ponadwymiarowych. Warto kopię zgody nauczyciela wpiąć do jego akt osobowych.
Czy zgoda na przydzielenie nauczycielowi godzin ponadwymiarowych powyżej 1/4 etatu w danym roku szkolnym powinna być wyrażona na piśmie i włączona do jego akt osobowych?
Tak. Przydzielenie nauczycielowi większej liczby godzin ponadwymiarowych powyżej 1/4 tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć może nastąpić wyłącznie za jego zgodą, jednak w wymiarze nieprzekraczającym 1/2 tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć. Choć przepisy Karty Nauczyciela nie określają, w jakiej formie powinna być wyrażona zgoda nauczyciela, to należy uznać, że dla celów dowodowych powinna być zachowana forma pisemna. Pismo w tej sprawie włączamy do części B akt osobowych nauczyciela.
Dyrektor przedszkola nie musi zamieszczać informacji o przydzielonych nauczycielom godzinach ponadwymiarowych w umowie lub akcie mianowania. Umowa o pracę lub akt mianowania, zgodnie z Kartą Nauczyciela, powinny określać:
- stanowisko,
- miejsce pracy,
- termin rozpoczęcia pracy,
- wynagrodzenie lub zasady jego ustalania.
Odpowiednio do powyższego w umowie o pracę (akcie mianowania) nie określa się liczby godzin ponadwymiarowych przyznanych nauczycielowi w roku szkolnym. Jest to uzasadnione faktem, że ich liczba w kolejnym roku może być inna bądź dyrektor przedszkola w ogóle nie będzie ich przydzielał.
Umowa o pracę (akt mianowania) może zawierać natomiast informację o składnikach wynagrodzenia, do których nauczyciel jest uprawniony (np. wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe, jeśli takie zostaną mu przydzielone).
Dyrektor nie musi także zamieszczać informacji o przydzielonych nauczycielom godzinach ponadwymiarowych w angażu. Konieczne jest natomiast wystosowanie pisemnej informacji na ten temat, tego typu dokumenty w przedszkolu zawierają szczegółowe dane o liczbie przydzielonych godzin.
Liczbę godzin ponadwymiarowych przydzielonych nauczycielowi w danym roku szkolnym można podać np. w piśmie informującym, skierowanym do nauczyciela przez dyrektora przedszkola.
Czy na każdą liczbę godzin ponadwymiarowych przydzielonych nauczycielowi powinien on otrzymać pisemną informację od pracodawcy?
Należy uznać, że taka informacja powinna być przekazana jako forma potwierdzenia zlecenia wykonywania tych godzin. Nie ma jednak przepisu, który wprost stanowiłby o takim obowiązku. W piśmie dyrektor przedszkola wskazuje na liczbę tych godzin oraz okres, na jaki zaplanowano ich realizację.
ZASADA 6. Godziny pełnowymiarowe i doraźne zastępstwa podlegają ewidencji
Nauczyciel zatrudniony w pełnym wymiarze czasu pracy jest zobowiązany do pracy do 40 godzin tygodniowo w 5-dniowym tygodniu pracy. Zobowiązany jest także wypracować, oprócz obowiązkowego pensum, inne zadania i zajęcia. Ich rodzaj i zakres są indywidualne w każdej placówce. A zatem nauczyciel nie tylko może, ale także powinien w ramach czasu pracy wykonywać inne zadania, chyba że jego czas pracy w danym tygodniu przekroczył już 40 godzin. Ponadto należy również zabezpieczyć pracownikowi odpowiedni odpoczynek dobowy.
Dokumentowanie godzin ponadwymiarowych i doraźnych zastępstw
Podobnie jak godziny pensum, również godziny ponadwymiarowe i doraźnych zastępstw podlegają ewidencji czasu pracy w dziennikach zajęć. W tym zakresie jest prowadzona ścisła ewidencja pracy nauczyciela. Dyrektor jest odpowiedzialny za prowadzenie dokumentacji przydzielonych nauczycielom godzin w sposób umożliwiający ich kontrolę. Obowiązującymi dokumentami w tym zakresie są:
- wykaz nauczycieli, którym przydzielono godziny ponadwymiarowe,
- księga zastępstw,
- dzienniki zajęć (art. 42 ust. 7a Karty Nauczyciela).
Dokumenty te stanowią podstawę do wypłaty wynagrodzenia nauczycielowi, tak jak np. listy obecności podpisywane przez innych pracowników.
Zapisy w dzienniku są podstawą do wypłaty wynagrodzenia
Jeśli nauczyciel nie odnotowuje danych zajęć w dzienniku, nie ma podstaw prawnych do wypłaty wynagrodzenia za dodatkowe godziny danego dnia. Również w sytuacji odwrotnej: prowadzenie zajęć z wychowankami, odnotowane w dzienniku, daje podstawę do wypłaty wynagrodzenia.
Roszczenie o wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe
Nauczyciel, który zrealizował dodatkowe godziny inne niż czynności i zajęcia wynikające z zadań statutowych przedszkola i nie otrzymał za te godziny wynagrodzenia może mieć roszczenie w stosunku do dyrektora i wystąpić na drodze sądowej o zapłatę za te godziny. Roszczenie przedawnia się na zasadach określonych w Kodeksie pracy, czyli po upływie 3 lat od dnia, w którym stało się ono wymagalne.
ZASADA 7. W razie nagłej nieobecności nauczyciela przydziel godziny doraźnych zastępstw
Jeśli zachodzi konieczność przydzielenia nieobsadzonych godzin zajęć w związku z krótkotrwałą nieobecnością nauczyciela, wówczas dyrektor nie dopełnia wymiaru zajęć innych nauczycieli ani nie przydziela godzin ponadwymiarowych. W celu zapewnienia obsady zajęć rozdysponowuje się tzw. godziny doraźnego zastępstwa.
Godziny doraźnego zastępstwa można przydzielać nawet powyżej połowy wymiaru zajęć nauczyciela. Musisz jedynie pamiętać, by nie naruszyć 40-godzinnej normy czasu pracy nauczyciela.
Przepisy nie wskazują obligatoryjnego sposobu rozwiązania kwestii nieobecności nauczyciela. Każdy przypadek powinien zatem zostać indywidualnie rozstrzygnięty na poziomie danego przedszkola.
Zastępstwo tylko przy nagłych brakach kadrowych
Godziny doraźnych zastępstw są zazwyczaj przydzielane nauczycielom w przypadkach szczególnych, w sytuacji nagłej i nieprzewidzialnej nieobecności nauczyciela w przedszkolu (np. z powodu choroby, urlopu okolicznościowego, urlopu na żądanie itp.) w celu zapewnienia prawidłowej realizacji zadań placówki. Nauczyciel realizuje doraźne zastępstwo w czasie, kiedy inny nauczyciel faktycznie powinien realizować te zajęcia w ramach swojego pensum (art. 35 ust. 2a Karty Nauczyciela). A zatem można je przydzielić tylko po to, aby zapewnić opiekę wychowankom w czasie zajęć, kiedy nauczyciel prowadzący jest nieobecny.
Różnica między godzinami ponadwymiarowymi a doraźnymi zastępstwami sprowadza się do tego, że te pierwsze są z góry zaplanowane i przydzielane nauczycielowi na dłuższy okres – najczęściej rok szkolny, doraźne zastępstwa są zaś przydzielane niespodziewanie, także z dnia na dzień, gdy zaistnieje konieczność zastępstwa nieobecnego nauczyciela.
Nauczyciel zrezygnował z pracy z końcem grudnia. Był zatrudniony na 3 godziny. Do czasu zatrudnienia nowego nauczyciela dyrektor ma prawo przyznać doraźne zastępstwa innym nauczycielom zatrudnionym w przedszkolu. Gdyby z przyczyn niezależnych niemożliwe było zatrudnienie innego nauczyciela w wymiarze 3 godzin tygodniowo, dyrektor powinien przydzielić te godziny jako godziny ponadwymiarowe, jednemu z nauczycieli zatrudnionych w tym przedszkolu.
Doraźne zastępstwo może realizować tylko nauczyciel
Zastępstwo nieobecnego nauczyciela może być realizowane wyłącznie przez nauczyciela, a więc osobę posiadającą określone kwalifikacje oraz przygotowanie pedagogiczne, a także zatrudnioną na stanowisku nauczycielskim, zgodnie z regulacjami Karty Nauczyciela.
Przy dłuższej nieobecności warto rozważyć zatrudnienie nauczyciela na zastępstwo
Obowiązek realizacji zajęć nieobecnego nauczyciela dyrektor może powierzyć również na podstawie umowy o pracę zawieranej na czas zastępstwa. Jeżeli zastępstwo miałby realizować nauczyciel, który nie jest zatrudniony w tym przedszkolu, dyrektor zobowiązany byłby do zatrudnienia go na podstawie umowy o pracę zawieranej na czas określony, obejmujący czas nieobecności innego nauczyciela (art. 10 ust. 7 Karty Nauczyciela). Przepisy nie określają limitu czasu trwania nieobecności, powyżej którego dyrektor nie mógłby już powierzać jego godzin w ramach doraźnych zastępstw i zobowiązany byłby zatrudnić innego nauczyciela na zastępstwo. Decyzja w tym zakresie należy do dyrektora, który musi pamiętać o tym, że odpowiada za realizację podstawy programowej. Nie są to jednak godziny doraźnych zastępstw, ale nowa umowa o pracę.
ZASADA 8. Nie ma limitu godzin doraźnego zastępstwa
Przepisy wprowadzają limit godzin ponadwymiarowych przydzielanych bez zgody i za zgodą nauczyciela (bez akceptacji – do wymiaru 1/4 pensum i za zgodą do wymiaru 1/2 pensum). Nie przewidują natomiast żadnego limitu dla godzin doraźnych zastępstw.
Godziny doraźnych zastępstw realizuje nauczyciel w ramach 40-godzinnego tygodniowego czasu pracy poza godzinami pensum (art. 42 ust. 1 Karty Nauczyciela). Przepisy nie przewidują żadnych norm co do liczby doraźnych zastępstw, które można przydzielić nauczycielom. O ich liczbie oraz przydzieleniu konkretnemu nauczycielowi w praktyce decyduje dyrektor przedszkola. Należy jednak mieć na uwadze, że w ramach tygodniowego czasu pracy (do 40 godzin) nauczyciel jest również zobowiązany do realizacji, oprócz pensum oraz zadań statutowych, innych zajęć i zadań, w tym zajęć i czynności związanych z przygotowaniem się do zajęć oraz samokształceniem i doskonaleniem zawodowym.
Zastępstwa wyłącznie poza godzinami pensum
Dyrektor w celu zapewnienia realizacji programu nauczania lub sprawowania opieki nad dziećmi może zlecić każdemu nauczycielowi, który nie prowadzi w tym czasie własnych zajęć, doraźne zastępstwo.
Należy jednak pamiętać, że Karta Nauczyciela w sposób jednoznaczny i niebudzący wątpliwości interpretacyjnych stanowi, że przez godzinę doraźnego zastępstwa rozumie się przydzieloną nauczycielowi godzinę zajęć dydaktycznych, wychowawczych lub opiekuńczych powyżej tygodniowego pensum, której realizacja następuje w zastępstwie nieobecnego nauczyciela (art. 35 ust. 2a Karty Nauczyciela).
ZASADA 9. Zastępstwa koleżeńskie są niezgodne z Kartą Nauczyciela
Przydział godzin doraźnego zastępstwa następuje w drodze polecenia służbowego. Należy więc przeciwdziałać dość częstemu zjawisku tzw. zastępstw koleżeńskich, tj. takich zastępstw, które rozdysponowują między siebie sami nauczyciele, przy niewiedzy lub cichej aprobacie dyrektora.
Żadne przepisy oświatowe nie przewidują możliwości zastępowania nieobecnego nauczyciela przez innego nauczyciela wyłącznie na podstawie porozumienia się obu tych osób, bez odnotowywania tego w dziennikach zajęć. A zatem stosowane w praktyce „zastępstwa koleżeńskie” są niezgodne z prawem. Jeśli nauczyciel nie może prowadzić zajęć danego dnia, powinien skorzystać np. z urlopu okolicznościowego, urlopu na żądanie lub urlopu bezpłatnego – w zależności od tego, czym jest spowodowana nieobecność.
Jeżeli nauczyciel jest nieobecny na zajęciach w czasie roku szkolnego, to czy jest możliwość, aby inny nauczyciel prowadził za niego tzw. zastępstwo koleżeńskie (zaznaczam, że za ten dzień ma zapłacone nieobecny nauczyciel)?
Nie. Przepisy nie przewidują zastępowania nieobecnego nauczyciela przez innego w ramach tzw. zastępstwa koleżeńskiego – niepłatnego i niewykazywanego.
Dyrektor zezwalając na nierejestrowane i niepłatne zastępstwa, ponosi odpowiedzialność za bezpieczeństwo uczniów na zajęciach prowadzonych przez osobę, która w sposób nieformalny zastępuje nieobecnego nauczyciela. W sytuacji, gdy zdarzy się wypadek, dyrektor będzie pociągnięty do odpowiedzialności (karnej, dyscyplinarnej) na równi z osobą prowadzącą zajęcia z dziećmi.
Zgodnie z art. 6 pkt 1 Karty Nauczyciela nauczyciel obowiązany jest zapewniać bezpieczeństwo uczniom w czasie prowadzonych przez siebie zajęć. W czasie nieobecności nauczyciela za bezpieczeństwo wychowanków odpowiada nauczyciel, któremu dyrektor przedszkola powierzył doraźne zastępstwo.
ZASADA 10. Realizowanie godzin ponadwymiarowych i doraźnych zastępstw to obowiązek nauczyciela
Praca w godzinach ponadwymiarowych nie stanowi uprawnienia nauczyciela, lecz jest jego obowiązkiem, jeżeli została zarządzona zgodnie z prawem. Analogicznie jest z doraźnymi zastępstwami. Skoro nauczyciel obowiązany jest realizować godziny ponadwymiarowe przydzielone najczęściej na cały okres trwania zajęć, to tym bardziej jest obowiązany zrealizować doraźne zastępstwo, które jest przydzielane nie na stałe, ale z doraźnej potrzeby zastąpienia innego nauczyciela.
Czy nauczyciel może odmówić realizacji godzin ponadwymiarowych?
Dyrektor decyduje, który nauczyciel i ile godzin ponadwymiarowych i doraźnych zastępstw będzie musiał zrealizować. Obowiązkiem każdego nauczyciela jest rzetelnie realizować zadania związane z powierzonym mu stanowiskiem (art. 6 Karty Nauczyciela).
Nauczyciel może zostać zobowiązany przez dyrektora przedszkola do realizacji zajęć w zastępstwie nieobecnego nauczyciela.
Na nauczycieli uchylających się od tego obowiązku dyrektor może nałożyć kary porządkowe, a ostatecznie skierować sprawę do rzecznika dyscyplinarnego.
Za uchybienia przeciwko porządkowi pracy nauczycielom wymierza się kary porządkowe zgodnie z przepisami Kodeksu pracy.
Uchylanie się od obowiązku realizacji godzin doraźnych zastępstw skutkuje naruszeniem ustalonego porządku pracy, a w konsekwencji możliwością wymierzenia kary porządkowej przez pracodawcę. Naruszenie przez nauczyciela przepisów dotyczących:
- ustalonego porządku pracy,
- regulaminu pracy,
- bhp oraz
- przeciwpożarowych
jest podstawą do zastosowania wobec nauczyciela kary porządkowej na podstawie art. 108 Kodeksu pracy. Karą za naruszenie tych przepisów jest upomnienie, nagana, kara pieniężna.
Kara pieniężna dotyczy wyłącznie naruszenia przepisów bhp, przeciwpożarowych, opuszczenia pracy bez usprawiedliwienia, stawienia się do pracy w stanie nietrzeźwości lub spożywania alkoholu w czasie pracy.
Wybór konkretnej kary oraz ocena zaistniałej sytuacji należą do dyrektora przedszkola.
Obowiązek prowadzenia godzin ponadwymiarowych i doraźnych zastępstw związany jest z zakresem obowiązków nauczycielskich, ewentualne niewykonanie polecenia służbowego dyrektora może prowadzić zatem nawet do odpowiedzialności dyscyplinarnej.
Nagminne uchylanie się przez nauczyciela od realizacji poleceń wydawanych przez dyrektora przedszkola może stanowić również podstawę do wszczęcia postępowania dyscyplinarnego w trybie określonym w rozdziale 10 Karty Nauczyciela.
Nauczycielowi przedszkola zostały przydzielone godziny za innego nauczyciela. Nauczyciel nie przyszedł na zastępstwo. Dzieci siedziały w sali same do momentu, w którym nie zauważył tego dyrektor, który zapewnił im opiekę. Czy i jakie konsekwencje powinien wyciągnąć dyrektor w stosunku do nauczyciela, zależy od złożonych przez nauczyciela wyjaśnień. W opisanym przypadku w grę może wchodzić odpowiedzialność porządkowa za nieusprawiedliwioną nieobecność w pracy.
Odpowiedzialność dyscyplinarna dotyczy szeroko rozumianego sprzeniewierzania się etosowi zawodu nauczyciela, natomiast odpowiedzialność porządkowa – naruszenia organizacji i porządku pracy. Do kompetencji dyrektora należy ocena, jaki charakter miało dane zachowanie nauczyciela lub też które z naruszeń – dyscyplinarne czy porządkowe – miało charakter przeważający.
Zakwalifikowanie naruszenia do danej kategorii odpowiedzialności pociąga za sobą pewne konsekwencje. Proceduralnie odpowiedzialność dyscyplinarna jest realizowana poza przedszkolem – poprzez rzecznika dyscyplinarnego, dwuinstancyjne postępowanie przed komisjami dyscyplinarnymi, aż do poziomu sądu. Natomiast odpowiedzialność porządkowa na pierwszym etapie jest realizowana w przedszkolu w ramach relacji pracodawca – pracownik (kara upomnienia, nagany, pieniężna).
W skrajnej sytuacji niewykonanie polecenia może prowadzić do rozwiązania stosunku pracy. Może być potraktowane jako naruszenie podstawowych obowiązków pracowniczych. Pamiętaj jednak, że w takim przypadku nie możesz zwolnić nauczyciela zatrudnionego na podstawie Karty Nauczyciela w trybie art. 52 § 1 Kodeksu pracy, tj. bez zachowania okresu wypowiedzenia. Jeżeli sprawa nie zostanie skierowana do rozpatrzenia przez komisję dyscyplinarną, możesz wręczyć nauczycielowi wypowiedzenie na podstawie art. 27 Karty Nauczyciela.
Nauczyciel nagminnie odmawiał realizacji doraźnych zastępstw. Dyrektor jednak nie zastosował w stosunku do niego żadnych sankcji, licząc na poprawę. W związku z tym, że był to nauczyciel kontraktowy, zatrudniony na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony, dyrektor wręczył mu wypowiedzenie na podstawie art. 27 Karty Nauczyciela. Podał w uzasadnieniu, że powodem jego decyzji jest m.in. stosunek pracownika do prawidłowo zlecanych dodatkowych prac (brak realizacji).
Przy rozwiązywaniu nauczycielskich stosunków pracy nie znajduje zastosowania art. 52 § 1 Kodeksu pracy. Przepisy Karty Nauczyciela o rozwiązywaniu nauczycielskich stosunków pracy mają charakter regulacji zupełnych, które wyczerpująco określają przyczyny i sposoby rozwiązania tego rodzaju stosunków pracy, co wyklucza możliwość rozwiązania nauczycielskiego stosunku pracy bez wypowiedzenia z winy nauczyciela na podstawie innych regulacji prawnych.
Czy zawsze polecenie dyrektora przedszkola jest dla nauczyciela wiążące?
Krytyczny stosunek nauczyciela do wydawanych poleceń nie zwalnia z powinności ich wykonania. Jeżeli polecenie dyrektora realizacji dodatkowych godzin jest zgodne z:
- przepisami prawa (mieści się w limitach bez uzyskania zgody nauczyciela),
- regulaminem pracy,
- zasadami współżycia społecznego oraz
- stosunkiem pracy
to nauczyciel nie może odmówić jego wykonania. Postawienie nauczycielowi zarzutu odmowy wykonania polecenia wymaga ustalenia, jaka była treść polecenia, czy dotyczyło ono wykonywanej pracy i w jakich okolicznościach zostało wydane. Dlatego jeżeli nauczyciel ma wątpliwości co do legalności polecenia, powinien zwrócić się do dyrektora o potwierdzenie jego treści na piśmie lub powtórzenie w obecności świadków. Wówczas, jeżeli pracownik wykona to polecenie, pisemne potwierdzenie może służyć jako dowód na korzyść pracownika w ewentualnej sprawie przed sądem. Jeżeli pracownik, po pisemnym potwierdzeniu przez dyrektora, ma zamiar nie wykonać polecenia, powinien taką odmowę odpowiednio i szczegółowo uzasadnić (najlepiej do celów dowodowych na piśmie).
Pamiętajmy, aby pracownik, który domaga się potwierdzenia polecania wykonywania dodatkowych zajęć na piśmie, napisał na egzemplarzu pisma, który dyrektor zatrzyma dla siebie, że potwierdza odbiór dokumentu, oraz podpisał się wraz ze wskazaniem daty. Podpis pracownika pod tym przydziałem będzie miał znaczenie dowodowe. Świadczy bowiem o tym, że pracownik otrzymał od pracodawcy skonkretyzowany zakres zadań, jakie ma wykonywać w ramach stosunku pracy (którego powinien przestrzegać).
Jeżeli nauczyciel uzna, że przydzielenie mu kolejnych zajęć, w jego ocenie, spowoduje, że zostanie przekroczony 40-godzinny czas pracy, może odmówić ich realizacji, informując o tym przełożonych i wskazując powody swojej decyzji. Wówczas najbezpieczniej jest nie wchodzić z pracownikiem w spór, który może zakończyć się w sądzie pracy, ale spróbować wyjaśnić konflikt na zasadzie porozumienia stron. Chyba że jesteśmy przekonani, że normy nie zostały przekroczone, tym bardziej że to nauczyciel będzie musiał udowodnić ich przekroczenie.
Pełnozatrudniony realizuje pensum w wymiarze 25 godzin. Dodatkowo prowadzi 9 godzin ponadwymiarowych. Dyrektor zaproponował mu prowadzenie zajęć w drugim oddziale 5-letnich dzieci przez 3 godziny tygodniowo. Nauczyciel ma prawo odmówić, łączny czas zajęć wynosiłby bowiem 37 godzin. Pozostałe 3 godziny mogą nie wystarczyć na realizację dodatkowych zadań statutowych czy związanych z doskonaleniem zawodowym. Oczywiście, jeśli dodatkowe zadania nie przekroczą jednak jego 40-godzinnego tygodnia pracy, dyrektor może uznać, że nauczyciel nie wykonał polecenia pracodawcy, i wyciągnąć konsekwencje. Niewykonanie tego polecenia grozi odpowiedzialnością dyscyplinarną. Jednak takie postępowanie dyrektora powinno być wyjątkiem, a nie regułą.
Jeżeli dyrektor spotyka się z odmową wykonania dodatkowych zadań przez nauczyciela usprawiedliwiającego się nadmiarem obowiązków i przekroczeniem tygodniowego wymiaru czasu pracy – należy poprosić o wykaz wykonywanych czynności. Nauczyciel jest zobligowany do wykonywania godzin ponadwymiarowych, doraźnych zastępstw oraz realizowania innych zajęć i czynności wynikających z zadań statutowych – dyrektor ma prawo kontrolować, jakie zadania i w jakim czasie są przez niego wykonywane.
STANOWISKO MINISTERSTWA EDUKACJI NARODOWEJ
Doraźne zastępstwa powinny być zorganizowane w taki sposób, aby nie kolidowały z podstawowymi zadaniami nauczycieli, którym zlecono realizację zastępstw. Przydzielenie doraźnych zastępstw pedagogowi, psychologowi czy terapeucie zatrudnionym w danej szkole lub placówce nie może uniemożliwiać im właściwego wykonywania zadań przypisanych do zajmowanego stanowiska (odpowiedź podsekretarza stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej – z upoważnienia ministra – na interpelację nr 410 w sprawie zastępstw w placówkach oświatowych i opiekuńczo-wychowawczych z 29 grudnia 2011 r.).
Dyrektor musi jednak pamiętać, że przydzielając dodatkowe zadania nauczycielom, podlega art. 100 Kodeksu pracy, zgodnie z którym pracownik jest zobowiązany do stosowania się do poleceń przełożonych, które dotyczą pracy, jeżeli nie są one sprzeczne z przepisami prawa lub umową o pracę. Jeżeli obowiązki będą dotyczyły czynności zupełnie niezwiązanych ze stanowiskiem nauczyciela – należy spodziewać się odmowy ich wykonania.
ZASADA 11. Liczbę godzin ponadwymiarowych można zmienić w trakcie roku
Zarówno powierzenie, jak i odebranie godzin ponadwymiarowych nie stanowi zmiany warunków zatrudnienia nauczyciela. A zatem dyrektor może zarówno powierzyć, jak i odebrać nauczycielowi godziny ponadwymiarowe w trakcie roku szkolnego. Wystarczy o tym fakcie poinformować pisemnie nauczyciela.
Dyrektor w ramach uprawnień kierowniczych może zarówno nakazać nauczycielowi realizowanie godzin ponadwymiarowych, jak i zwolnić z tego obowiązku. Nie trzeba stosować form prawnych zmieniających wymiar zatrudnienia nauczyciela. Dyrektor powinien jedynie pisemnie poinformować nauczyciela o zmianie w przydziale godzin ponadwymiarowych. Brak zgody nauczyciela na zmniejszenie wymiaru godzin ponadwymiarowych nie ma mocy wiążącej.
Powyższe oznacza, że dyrektor nie ma obowiązku zapewnienia nauczycielowi godzin ponadwymiarowych, a zdjęcie z nauczyciela obowiązku ich realizacji nie stanowi zmiany warunków zatrudnienia, wymagających zgody nauczyciela. Dyrektor w ramach uprawnień kierowniczych może zarówno nakazać nauczycielowi realizowanie godzin ponadwymiarowych, jak i zwolnić go z tego obowiązku. W żadnym wypadku dyrektor nie musi występować w tym zakresie o zgodę nadzoru pedagogicznego.
Czy brak godzin ponadwymiarowych jest pogorszeniem warunków pracy?
O przydziale godzin ponadwymiarowych decyduje dyrektor przedszkola i nauczyciel nie ma wobec niego żadnego roszczenia w tym zakresie. Fakt, że w poprzednim roku szkolnym nauczyciel realizował takie godziny, nie oznacza, iż otrzyma je także w nowym roku szkolnym. Dyrektor może odebrać nauczycielowi te godziny również w trakcie roku szkolnego, i to bez zgody nauczyciela.
STANOWISKO SĄDU NAJWYŻSZEG0
Praca w godzinach ponadwymiarowych nie stanowi uprawnienia nauczyciela, lecz jest jego obowiązkiem, jeżeli została zarządzona zgodnie z prawem. Zdjęcie z nauczyciela tego dodatkowego obowiązku przez nieprzydzielenie pracy w godzinach ponadwymiarowych nie może być uważane za pogorszenie warunków pracy (wyrok Sądu Najwyższego z 12 maja 2004 r., sygn. I PKN 454/03).
Dyrektor nie ma obowiązku zapewnienia nauczycielowi godzin ponadwymiarowych, a zdjęcie z nauczyciela obowiązku ich realizacji nie stanowi zmiany warunków zatrudnienia wymagających zgody nauczyciela.
Nauczycielka była zatrudniona w pełnym wymiarze czasu pracy oraz realizowała godziny ponadwymiarowe. W roku szkolnym 2023/2024 była nieobecna w pracy z powodu choroby, a następnie urlopów związanych z rodzicielstwem. Wraca do pracy w trakcie roku szkolnego 2024/2025 i domaga się przydzielenia godzin ponadwymiarowych, które realizowała przed przerwą w pracy związaną z macierzyństwem. Nauczycielka nie ma podstaw, aby domagać się przydzielania godzin ponadwymiarowych realizowanych przed urlopem. Dyrektor obowiązany jest przydzielić jej pracę na stanowisku, które zajmowała przed urlopem macierzyńskim i w pełnym wymiarze zajęć, nie ma natomiast obowiązku przydzielić tej nauczycielce godzin ponadwymiarowych.
Najczęściej godziny ponadwymiarowe są przydzielane na cały rok szkolny danemu nauczycielowi. Mogą jednak zaistnieć różne sytuacje, które będą wymagały przydzielenia godzin ponadwymiarowych w trakcie roku szkolnego (np. w związku z nieobecnością nauczyciela) lub zmiany przydziału godzin pomiędzy nauczycielami (np. w związku z powrotem nauczyciela z urlopu rodzicielskiego podczas roku szkolnego, wnioskami rodziców, obniżeniem wymiaru zatrudnienia na wniosek nauczyciela).
Zarówno powierzenie, jak i odebranie godzin ponadwymiarowych nie stanowi zmiany warunków zatrudnienia nauczyciela. A zatem dyrektor może odebrać nauczycielowi godziny ponadwymiarowe w trakcie roku szkolnego.
Od września tego roku nauczycielka będzie pracować z dziećmi z tzw. zerówki i wymiar jej godzin etatowych wyniesie 22, ale godziny ponadwymiarowe dyrektor przydzielił nauczycielowi, którego nie chce pozbawiać pracy ze względu na brak I klasy w szkole i który nie ma etatu. Czy nauczycielce przysługuje roszczenie o godziny ponadwymiarowe?
Nie. Nauczyciel nie ma roszczenia o godziny ponadwymiarowe. Dyrektor może odebrać nauczycielowi te godziny również w trakcie roku szkolnego.
Jeśli zatem z różnych przyczyn nie ma potrzeby dalszej realizacji w trakcie roku takich godzin, to nie przydziela się ich nauczycielom. Dyrektor powinien natomiast skierować do nauczyciela pismo informujące go o zdjęciu godzin ponadwymiarowych. Wszelkie zmiany zakresu czynności, jeżeli pozostają w zgodzie z umówionym rodzajem pracy, nie wymagają zmiany treści umowy o pracę. Jednocześnie dyrektor powinien zmienić arkusz organizacji przedszkola, sporządzając do niego aneks uwzględniający zmiany w tym zakresie.
Możesz zwolnić nauczyciela z obowiązku realizowania godzin ponadwymiarowych i przyznać te godziny innemu nauczycielowi w celu uzupełnienia etatu.
Przepisy prawa nie określają wzoru zmiany przydziału czynności nauczyciela. A zatem będzie to pismo dyrektora określające, że na podstawie aneksu do arkusza organizacji przedszkola nastąpi zmiana przydziału czynności, a obecny przydział będzie przedstawiał się w określony sposób, np.:
W ramach tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć obowiązana jest Pani realizować:
1) ... godzin ………………………………..…….... (należy podać nazwę zajęć),
2) ... godzin ………………………………………... (należy podać nazwę zajęć).
Przydzielaj godziny ponadwymiarowe i zastępstwa w sprawiedliwy sposób
Jakkolwiek Karty Nauczyciela przewidują możliwość nałożenia na pracownika obowiązku wykonywania pracy w godzinach ponadwymiarowych zgodnie z posiadaną specjalnością, ale trzeba też mieć na uwadze, że praca ta jest pracą odpłatną, a zatem stwarza możliwość uzyskania większego dochodu z jednego stosunku pracy.
STANOWISKO SĄDU NAJWYŻSZEGO
Wykonywanie pracy w godzinach ponadwymiarowych nie może być rozpatrywane jedynie w kontekście obowiązku pracownika, ale również prawa pracownika, zwłaszcza gdy praca w godzinach ponadwymiarowych była przez pracownika nie tylko akceptowana, ale wręcz pożądana (wyrok Sądu Najwyższego z 28 marca 2012 r., sygn. II PK 178/11).
Pomijanie któregoś z nauczycieli podczas przydzielania godzin ponadwymiarowych lub doraźnych zastępstw, gdy wyraża on chęć ich realizowania, może oznaczać dyskryminację lub faworyzowanie innego nauczyciela, który takie godziny realizuje. Zgodnie z podstawowymi zasadami prawa pracy szykana i dyskryminacja w stosunkach pracy jest niedopuszczalna. Dyskryminacja oznacza przede wszystkim mniej korzystne kształtowanie sytuacji jednego pracownika w porównaniu z innymi, gdy odbywa się to przy zastosowaniu niesprawiedliwych kryteriów.
Przydzielając dodatkowe obowiązki, należy pamiętać o zasadzie równego traktowania pracowników. Dyrektor powinien przydzielać je równomiernie i w taki sposób, aby żaden z nauczycieli nie był nadmiernie obciążony, podczas gdy inny – posiadający odpowiednie kwalifikacje i kompetencje – nie miał przydzielanych dodatkowych zadań. Taka sytuacja stanowi bowiem podstawę do uznania, że dyrektor nie przestrzega zasady równego traktowania określonej w art. 183a Kodeksu pracy.
W bieżącym roku szkolnym nauczyciel pracuje w ograniczonym wymiarze godzin, w związku z czym sytuacja materialna jego rodziny znacznie się pogorszyła. Dyrektor przedszkola uznał, że najbardziej sprawiedliwe będzie przydzielanie zastępstw po równo wszystkim nauczycielom, bez względu na wymiar zatrudnienia. W tym przypadku przydzielając zastępstwa płatne, dyrektor nie musi brać pod szczególną uwagę wszystkich nauczycieli pracujących w niepełnym wymiarze godzin. Karta Nauczyciela nie formułuje kryteriów, na podstawie których zastępstwa mają być przydzielane nauczycielom. Dyrektor podejmując decyzję o przydziale zastępstw, powinien się kierować przede wszystkim dobrem wychowanków, tj. zapewnieniem realizacji podstawy programowej.
ZASADA 12. Za każdą godzinę ponad pensum należy się wynagrodzenie
Nauczyciel zatrudniony w ramach pełnego etatu może dodatkowo zarobić, realizując godziny ponadwymiarowe i doraźne zastępstwa.
Za każdą zrealizowaną godzinę ponadwymiarową i doraźne zastępstwo należy się nauczycielowi wynagrodzenie, które wypłaca się według stawki osobistego zaszeregowania z uwzględnieniem dodatku za warunki pracy. Szczegółowe zasady obliczania i wypłacania tego wynagrodzenia określa organ prowadzący w stosownej uchwale (art. 30 ust. 6 pkt 2 Karty Nauczyciela). Organ prowadzący może jedynie ustalić warunki obliczania i wypłacania wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe, a więc wskazać, na jakiej podstawie jest ustalane wynagrodzenie za te godziny, i sposób, w jaki zostaje wypłacone.
Wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe i za godziny doraźnych zastępstw wypłaca się według stawki osobistego zaszeregowania nauczyciela, z uwzględnieniem dodatku za warunki pracy.
Zasady obliczania stawki za jedną godzinę określa rozporządzenie
Ogólne regulacje dotyczące wynagradzania za godziny ponadwymiarowe w praktyce muszą być uszczegółowione na potrzeby danego przedszkola. Można w tym zakresie zastosować zasady analogiczne do tych, które obowiązują przy wyliczaniu stawki godzinowej wynikającej z wynagrodzenia zasadniczego nauczyciela (§ 2 ust. 2 rozporządzenia z 31 stycznia 2005 r. w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli, ogólnych warunków przyznawania dodatków do wynagrodzenia zasadniczego oraz wynagradzania za pracę w dniu wolnym od pracy).
Według tych zasad wysokość stawki wynagrodzenia zasadniczego za jedną godzinę przeliczeniową dla nauczycieli realizujących tygodniowy obowiązkowy wymiar godzin, o którym mowa w art. 42 ust. 4a Karty Nauczyciela, oblicza się, dzieląc odpowiednią minimalną stawkę wynagrodzenia zasadniczego nauczyciela przez miesięczną liczbę godzin będącą wynikiem pomnożenia tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin, o którym mowa w art. 42 ust. 3 Karty Nauczyciela, przez 4,16 – z zaokrągleniem do pełnych godzin, w ten sposób, że czas zajęć do 0,5 godziny pomija się, a co najmniej 0,5 godziny liczy się za pełną godzinę.
Nauczycielka mianowana w przedszkolu, pracująca z 3-letnimi dziećmi, realizuje pensum 25 godzin tygodniowo. Wynagrodzenie zasadnicze nauczyciela mianowanego o najwyższych kwalifikacjach wynosi 3890 zł. Stawkę za godzinę ustala się, dzieląc 3890 zł przez 105 (4,16 × 25). Stawka godzinowa nauczycielki wynosi więc 37,04 zł.
Wynagrodzenie za godziny po ustaleniu pensum łączonego
Nauczyciel, który realizuje zajęcia o różnym wymiarze pensum, powinien mieć ustalone pensum łączone na zasadach określonych w art. 42 ust. 5 c KN. Na tej podstawie możliwe jest ustalenie, czy i ile godzin ponadwymiarowych realizuje nauczyciel. Wynagrodzenie za jedną godzinę ponadwymiarową ustala się na podstawie pensum łączonego.
Wynagrodzenie za godzinę realizowaną w ramach innego pensum
Ustalenie stawki za jedną godzinę pracy zależy od wymiaru pensum realizowanego przez nauczyciela. Zdarza się jednak, że nauczyciel realizuje godziny ponadwymiarowe, a częściej – doraźne zastępstwa, w ramach innego pensum niż to, w którym został zatrudniony.
Powstaje wówczas pytanie, z jakiej stawki płacić za godzinę pracy – czy według stawki wyjściowej zgodnej z pensum nauczyciela, czy też według stawki z uwzględnieniem pensum, w jakim jest realizowana dodatkowa godzina. W przepisach brakuje jednoznacznego rozstrzygnięcia tej kwestii, to bowiem organ prowadzący powinien ustalić szczegółowe zasady obliczania i wypłacania wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe i doraźne zastępstwa. Najczęściej spotykane są jednak dwa rozwiązania:
- wynagrodzenie ze stawki wynikającej z tygodniowego obowiązkowego wymiaru zajęć, w ramach których jest realizowana godzina ponadwymiarowa lub doraźnego zastępstwa,
- wynagrodzenie ze stawki wynikającej z tygodniowego obowiązkowego wymiaru zajęć, w którym nauczyciel został zatrudniony.
Regulamin wynagradzania nauczycieli uchwalony przez organ prowadzący przedszkole przewiduje, że wynagrodzenie za doraźne zastępstwo oblicza się, dzieląc sumę stawki przysługującego nauczycielowi wynagrodzenia zasadniczego i dodatku za warunki pracy przez miesięczną liczbę godzin tygodniowego obowiązującego wymiaru zajęć, w którym nauczyciel został zatrudniony.
Przy takim zapisie nauczycielowi kontraktowemu (pracującego z 5-latkami), realizującemu zastępstwo w oddziale 6-latków, przysługiwałoby wynagrodzenie z jego stawki (pensum 25-godzinne).
Nauczyciel wychowawca grupy 6-letnich dzieci realizuje zastępstwo za nauczyciela wychowawcę w grupie 3-latków. Zgodnie z regulaminem wynagradzania nauczycieli, uchwalonym przez organ prowadzący przedszkole, wynagrodzenie za doraźne zastępstwa oblicza się, dzieląc sumę stawki przysługującego nauczycielowi wynagrodzenia zasadniczego i dodatku za warunki pracy przez miesięczną liczbę godzin tygodniowego obowiązującego wymiaru zajęć, ustalonego dla rodzaju zajęć dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych realizowanych w ramach zastępstwa.
Wobec takiego zapisu regulaminu stawka za zastępstwo realizowane przez nauczyciela będzie ustalona wg pensum nauczyciela wychowawcy grupy 3-latków, czyli 25.
Wynagrodzenie za godzinę ponadwymiarową przy zniżce pensum
Sposób obliczania wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe realizowane przez nauczycieli korzystających z obniżonego wymiaru zajęć nie może odbiegać od ogólnych zasad. Organ prowadzący przedszkole określa w regulaminie wynagradzania nauczycieli reguły obliczania wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe. Zasady te stosuje się także do nauczycieli mających obniżony wymiar zajęć.
Nauczyciel zatrudniony w przedszkolu specjalnym ma obniżony tygodniowy wymiar zajęć do 9/18. Zgodnie z postanowieniami regulaminu wynagradzania nauczycieli wynagrodzenie za godzinę ponadwymiarową oblicza się, dzieląc odpowiednią minimalną stawkę wynagrodzenia zasadniczego nauczyciela przez miesięczną liczbę godzin będącą wynikiem pomnożenia tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin przez 4,16 – z zaokrągleniem do pełnych godzin, w ten sposób, że czas zajęć do 0,5 godziny pomija się, a co najmniej 0,5 godziny liczy się za pełną godzinę. Czy stawkę godzinową oblicza się z 9 czy z 18 godzin?
Mimo że nauczyciel ma obniżony tygodniowy wymiar zajęć do 9/18, to nadal jest zatrudniony w pełnym wymiarze. Tygodniowy obowiązkowy wymiar zajęć wynosi 18 godzin. Obliczając stawkę za godzinę ponadwymiarową, należy pomnożyć 18 godzin przez 4,16.
Wynagrodzenie za godziny w okresie zwolnienia lekarskiego
Podczas niezdolności pracownika do pracy wskutek wypadku w drodze do pracy lub z pracy albo choroby przypadającej w czasie ciąży pracownik zachowuje prawo do 100% wynagrodzenia (art. 92 § 1 pkt 2 Kodeksu pracy). Wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe ustala się na podstawie faktycznie zrealizowanych godzin na bazie zapisów dziennika lekcyjnego lub dziennika zajęć. W zakresie realizacji wymiaru zajęć dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych okresem rozliczeniowym nauczyciela jest tydzień. Ustalenie godzin ponadwymiarowych następuje po tygodniu pracy nauczyciela. Jeżeli w tygodniach poprzedzających zwolnienie lekarskie nauczyciel wypracował godziny ponadwymiarowe, to przysługuje mu za nie dodatkowe wynagrodzenie. Wynagrodzenie chorobowe ustala się z przeciętnego wynagrodzenia wypłaconego w okresie 12 miesięcy poprzedzających niezdolność do pracy. Oznacza to, że wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe będzie w wynagrodzeniu chorobowym uśrednione za ostatni rok.
Nauczyciel w przedszkolu realizuje w tygodniu 4 godziny ponadwymiarowe, ale zachorował i dostał zwolnienie lekarskie. Jak mu w tym tygodniu zapłacić za godziny ponadwymiarowe? Za wszystkie czy tylko za ich część, a może nie płacić wcale? Zrealizował również 2 godziny doraźnych zastępstw.
W przypadku nauczycieli niemożliwe jest ustalenie, w którym dniu nauczyciel realizuje godziny ponadwymiarowe. Z ustawowej definicji godziny ponadwymiarowej wynika, że odnosi się ona do tygodniowego wymiaru zajęć. Dopiero ustalenie liczby godzin przepracowanych w danym tygodniu pozwala ustalić, czy nauczyciel realizował godziny ponadwymiarowe. A zatem szczegółowe regulacje w tym zakresie powinny wynikać z uchwały organu prowadzącego. Zgodnie z zapisami uchwały dla ustalenia wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe w tygodniach, w których przypadają dni usprawiedliwionej nieobecności w pracy nauczyciela – za podstawę ustalenia liczby godzin ponadwymiarowych przyjmuje się tygodniowy obowiązkowy wymiar zajęć nauczyciela pomniejszony o 1/5 tego wymiaru za każdy dzień usprawiedliwionej nieobecności w pracy. Natomiast nauczycielowi przysługuje wynagrodzenie za wszystkie godziny doraźnych zastępstw.
Zmiana wysokości wynagrodzenia wpływa na stawkę za dodatkowe godziny
Jeżeli wysokość wynagrodzenia stanowiącego podstawę obliczenia wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe i zajęcia dodatkowe uległa zmianie w okresie, z którego oblicza się wynagrodzenia za urlop, lub w miesiącu wykorzystywania urlopu, wynagrodzenie to ulega przeliczeniu (art. 67 ust. 2 Karty Nauczyciela).
Nauczyciel w roku szkolnym 2023/2024 realizował doraźne zastępstwa w następującym wymiarze: wrzesień – jedno, październik – trzy, listopad – sześć, grudzień – dwa, styczeń – trzy. Od 1 stycznia 2024 r., w związku z uzyskaniem stopnia nauczyciela dyplomowanego, przysługuje nowa stawka wynagrodzenia zasadniczego. Jak obliczyć wynagrodzenie za urlop w lutym 2024 roku?
W pierwszej kolejności należy uśrednić godziny doraźnych zastępstw. W tym celu sumujemy wszystkie godziny z okresu od września do grudnia włącznie. Oznacza to, że średnia liczba godzin doraźnych zastępstw nauczyciela wynosi trzy (12 godzin : 4 miesiące). W wynagrodzeniu urlopowym uwzględnia się 3 godziny doraźnych zastępstw, mnożąc je przez stawkę godzinową wynagrodzenia nauczyciela dyplomowanego.
Wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe w okresie urlopu szkoleniowego
Za czas urlopu szkoleniowego oraz płatnego zwolnienia od pracy nauczyciel zachowuje prawo do wynagrodzenia (§ 14 rozporządzenia z 19 grudnia 2000 r. w sprawie szczegółowych zasad udzielania nauczycielom urlopów dla dalszego kształcenia się, dla celów naukowych, artystycznych, oświatowych i z innych ważnych przyczyn oraz ulg i świadczeń związanych z tym kształceniem, a także organów uprawnionych do ich udzielania). Godziny ponadwymiarowe, przydzielone nauczycielowi w planie organizacyjnym przedszkola i przypadające do realizacji w okresie urlopu szkoleniowego, traktuje się jak godziny faktycznie przepracowane.
Wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe w okresie urlopu zdrowotnego
Karta Nauczyciela wymienia składniki wynagrodzenia, do których uprawniony jest nauczyciel na urlopie zdrowotnym:
- wynagrodzenie zasadnicze,
- dodatek za wysługę lat,
- świadczenia socjalne
(art. 73 ust. 5 Karty Nauczyciela).
Karta Nauczyciela nie przewiduje w okresie urlopu dla poratowania zdrowia wypłaty dla nauczyciela średniej za godziny ponadwymiarowe.
Nauczyciel przebywający na urlopie dla poratowania zdrowia nie jest uprawniony do wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe z okresu roku szkolnego poprzedzającego urlop zdrowotny.
Godziny ponadwymiarowe i doraźne zastępstwa nauczyciela z podwyższonym pensum
Nauczyciel, który realizuje tygodniowy obowiązkowy wymiar zajęć w wymiarze podwyższonym na swój wniosek, nie może mieć przydzielonych godzin ponadwymiarowych. Oznacza to, że zajęcia realizowane ponad obowiązującą standardowo normę dla nauczycieli przedszkoli specjalnych (18 godzin) nie są dla tej grupy nauczycieli godzinami ponadwymiarowymi i nie przysługuje z tego tytułu dodatkowe wynagrodzenie. Ponadto nauczyciel, który realizuje podwyższone pensum, nie może mieć już przydzielonych w arkuszu organizacyjnym żadnych dodatkowych godzin, nawet jeśli wyrażałby na to zgodę.
Nauczyciele realizujący na swój wniosek podwyższone pensum mogą mieć natomiast przydzielone godziny doraźnych zastępstw, za które przysługuje im dodatkowe wynagrodzenie liczone według stawki osobistego zaszeregowania nauczyciela, z uwzględnieniem dodatku za warunki pracy (art. 35 ust. 3 Karty Nauczyciela).
Wysokość stawki wynagrodzenia zasadniczego za jedną godzinę przeliczeniową dla nauczycieli realizujących podwyższony tygodniowy obowiązkowy wymiar godzin oblicza się, dzieląc odpowiednią minimalną stawkę wynagrodzenia zasadniczego nauczyciela przez miesięczną liczbę godzin będącą wynikiem pomnożenia tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin, o którym mowa w art. 42 ust. 3 Karty Nauczyciela, przez 4,16 – z zaokrągleniem do pełnych godzin, w ten sposób, że czas zajęć do 0,5 godziny pomija się, a co najmniej 0,5 godziny liczy się za pełną godzinę.
Oznacza to, że obliczając takiemu nauczycielowi wynagrodzenie za doraźne zastępstwo, stawkę godzinową obliczamy z pensum ustawowego (niższego).
ZASADA 13. Wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe i doraźne zastępstwa wypłaca się z dołu, czyli na koniec miesiąca
Jak stanowi art. 39 ust. 3 Karty Nauczyciela, wynagrodzenie wypłacane jest nauczycielowi miesięcznie z góry w pierwszym dniu miesiąca. Jeżeli pierwszy dzień miesiąca jest dniem ustawowo wolnym od pracy, wynagrodzenie wypłacane jest w dniu następnym. Jednocześnie ust. 4 tego samego artykułu przewiduje, że składniki wynagrodzenia, których wysokość może być ustalona jedynie na podstawie już wykonanych prac, wypłaca się miesięcznie lub jednorazowo z dołu w ostatnim dniu miesiąca. Jeżeli ostatni dzień miesiąca jest dniem ustawowo wolnym od pracy, wynagrodzenie wypłacane jest w dniu poprzedzającym ten dzień, a w przypadkach szczególnie uzasadnionych wynagrodzenie może być wypłacone w jednym z ostatnich pięciu dni miesiąca lub w dniu wypłaty wynagrodzenia zasadniczego.
Czy można ustalić inny termin wypłaty wynagrodzenia za dodatkowe godziny?
Biorąc pod uwagę, że Karta Nauczyciela uregulowała termin wypłaty wynagrodzenia nauczyciela, pracodawca, czyli dyrektor przedszkola, nie musi już tej kwestii regulować mocą aktów wewnętrznych, a jeśli miałoby się tak stać, to nie mogą one być mniej korzystne dla pracownika niż Karta Nauczyciela. Teoretycznie regulamin mógłby wprowadzać inne terminy i przewidywać szybszą wypłatę, jednak w przypadku godzin ponadwymiarowych i doraźnych zastępstw nie jest to właściwe, gdyż dopiero na koniec miesiąca można rozliczyć nauczyciela.
Wcześniejsza wypłata tylko w wyjątkowych sytuacjach
W wypadkach szczególnie uzasadnionych wynagrodzenie może być wypłacone w jednym z ostatnich pięciu dni miesiąca lub w dniu wypłaty wynagrodzenia, o którym mowa w art. 39 ust. 3 Karty Nauczyciela.
Ustawodawca nie definiuje, co oznacza szczególnie uzasadniony przypadek w kontekście przyspieszania wypłat wynagrodzenia, niewątpliwie jednak chodzi tu o jakąś szczególną, odmienną od zwykłej sytuację, która przemawiałaby za wcześniejszą wypłatą. Ostatecznie to pracodawca ocenia, czy ewentualnie wystąpiły jakieś szczególne okoliczności, które przemawiałyby za wcześniejszą wypłatą, nie powinno stać się jednak zasadą to, że wynagrodzenie wypłacane jest wcześniej. Bogactwo sytuacji życiowych nie pozwala na określenie jakiegoś katalogu okoliczności, w których musiałoby dojść do przyspieszenia wypłaty. W razie przyspieszenia wypłaty dyrektor przedszkola decyduje również, o ile dni termin ten zostanie przesunięty.
ZASADA 14. Wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe i doraźne zastępstwa należy uwzględnić w pensji urlopowej
W wynagrodzeniu za urlop wypoczynkowy nauczyciela uwzględnia się:
- wynagrodzenie zasadnicze,
- dodatki: za wysługę lat, motywacyjny, funkcyjny oraz za warunki pracy,
- wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe i godziny doraźnych zastępstw,
- dodatkowe wynagrodzenie za pracę w porze nocnej,
- odrębne wynagrodzenie za zajęcia dydaktyczne, wychowawcze i opiekuńcze wykonywane w dniu wolnym od pracy,
- wynagrodzenie za pracę w święto,
- dodatek za uciążliwość pracy,
- jednorazowy dodatek uzupełniający.
Wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe i godziny doraźnych zastępstw oblicza się, mnożąc przeciętną miesięczną liczbę godzin z okresu miesięcy danego roku szkolnego poprzedzających miesiąc rozpoczęcia urlopu, a jeżeli okres zatrudnienia jest krótszy od roku szkolnego – z tego okresu, przez godzinową stawkę wynagrodzenia przysługującą w miesiącu wykorzystywania urlopu.
W sierpniu 2024 roku wszyscy nauczyciele w przedszkolu korzystają z urlopu wypoczynkowego. W związku z tym do średniej urlopowej należy wliczać przeciętną liczbę godzin ponadwymiarowych z okresu wrzesień – lipiec 2024 roku.
ZASADA 15. Nauczyciel może otrzymać wynagrodzenie także za niezrealizowane godziny
Dni wolne od zajęć lub pracy, Dzień Edukacji Narodowej, zwolnienia od pracy – to sytuacje, w których nauczyciel nie realizuje przyznanych godzin ponadwymiarowych. Niekiedy jednak, mimo wszystko, otrzyma za te niezrealizowane godziny wynagrodzenie. Dotyczy to tylko takich sytuacji, kiedy godziny ponadwymiarowe nie odbyły się z przyczyn niezależnych od nauczyciela.
STANOWISKO SĄDU ADMINISTRACYJNEGO
Zagadnienie płatności za nieprzepracowane godziny ponadwymiarowe nie zostało uregulowane w przepisach Karty Nauczyciela. Kwestia ta nie może być także ustalana w regulaminach wynagradzania (wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie z 24 czerwca 2008 r., sygn. II SA/Ol 329/08).
Takie uregulowania są jednak kwestionowane w orzecznictwie sądów administracyjnych i rozstrzygnięciach nadzorczych wojewodów.
Organ prowadzący przedszkole nie jest uprawniony do określenia okoliczności, w których poszczególne składniki wynagrodzenia nie będą przysługiwać, a regulamin wynagradzania nauczycieli nie jest przepisem szczególnym w rozumieniu art. 80 Kodeksu pracy w zakresie określania warunków zachowania lub utraty prawa do wynagrodzenia za niezrealizowane godziny ponadwymiarowe lub doraźnych zastępstw.
Dyrektor jednak ustalając wynagrodzenie nauczycieli za godziny ponadwymiarowe, powinien w pierwszej kolejności sięgnąć do regulaminu wynagradzania i tam sprawdzić, jak to zostało uregulowane. Dopóki regulamin lub jego część nie są uchylone – obowiązują i dyrektor powinien je stosować.
Z zasady wynagrodzenie przysługuje za pracę wykonaną, za czas niewykonywania pracy zaś pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia tylko wówczas, gdy poszczególne przepisy prawa pracy tak stanowią (art. 80 Kodeksu pracy w związku z art. 91c ust. 1 Karty Nauczyciela, wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z 27 listopada 2009 r., IV SA/Gl 364/09). Nauczycielowi przysługuje zatem wynagrodzenie za niezrealizowane godziny ponadwymiarowe, jeżeli był gotów do ich wykonywania, a doznał przeszkód z przyczyn dotyczących przedszkola (art. 81 § 1 Kodeksu pracy).
Przesłanką istnienia prawa do wynagrodzenia za czas niewykonywania pracy jest zatem pozostawanie w gotowości do wykonywania pracy w przedszkolu, przez co należy rozumieć:
- istnienie zamiaru wykonywania pracy,
- istnienie realnej możliwości jej wykonywania,
- uzewnętrznienie woli jej świadczenia,
- pozostawanie w dyspozycji pracodawcy przez cały czas niemożności wykonywania pracy – z reguły w przedszkolu lub w innym miejscu wyznaczonym przez dyrektora.
ZASADA 16. Potrącenia komornicze z wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe i doraźne zastępstwa
Wynagrodzenie nauczyciela za godziny ponadwymiarowe i godziny doraźnych zastępstw stanowi element wynagrodzenia za pracę (art. 30 ust. 1 pkt 3 Karty Nauczyciela). Składniki te wypłacane są nauczycielowi z dołu, na podstawie wykonanej pracy (art. 39 ust. 4 KN).
Jeżeli wypłacając wynagrodzenie nauczycielowi z góry, pracodawca dokonał potrąceń, to obowiązany był pozostawić nauczycielowi kwotę wolną od potrąceń w wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, ustalonego proporcjonalnie do wymiaru etatu. Wypłacając następnie temu nauczycielowi wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe czy doraźne zastępstwa, nadal jest związany kwotową granicą potrąceń, ustalaną w odniesieniu do aktualnie wypłacanego wynagrodzenia.
Wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe i doraźne zastępstwa, płatne osobno, powinno być traktowane jako odrębne wynagrodzenie, które w tym zakresie również objęte jest granicami potrąceń wynikającymi z przepisów Kodeksu pracy.
Sumowanie składników wynagrodzenia przy dokonywaniu potrąceń dopuszczalne jest jedynie w przypadku wypłaty w danym miesiącu tych składników wynagrodzenia, które przysługują za okresy dłuższe niż 1 miesiąc (art. 87 § 8 Kodeksu pracy).
Nauczyciel ma zadłużenie komornicze niealimentacyjne. Z wypłaconego z góry wynagrodzenia za październik dyrektor potrącił kwotę wolną od potrąceń. Na koniec miesiąca nauczyciel otrzyma wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe i doraźne zastępstwa. Czy z tego wynagrodzenia także należy dokonać potrącenia, a jeśli tak to w jakiej części?
Każda wypłata wynagrodzenia powinna być rozpatrywana osobno przy dokonywaniu potrąceń z tego wynagrodzenia. Jeżeli nauczyciel otrzymuje w formie osobnej wypłaty wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe czy doraźne zastępstwa, to wynagrodzenie jest wolne od potrąceń do kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę. Dopiero jeśli wynagrodzenie to przekracza kwotę minimalnego wynagrodzenia, wtedy tę nadwyżkę można potrącić na pokrycie niealimentacyjnego tytułu wykonawczego (art. 871 Kodeksu pracy).
Zasady dokonywania potrąceń określono w Kodeksie pracy
Z wynagrodzenia za pracę – po odliczeniu składek na ubezpieczenia społeczne oraz zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych – podlegają potrąceniu następujące należności:
- sumy egzekwowane na mocy tytułów wykonawczych na zaspokojenie świadczeń alimentacyjnych,
- sumy egzekwowane na mocy tytułów wykonawczych na pokrycie należności innych niż świadczenia alimentacyjne,
- zaliczki pieniężne udzielone pracownikowi,
- kary pieniężne z odpowiedzialności porządkowej.
Pomijając należności potrącane na rzecz samego pracodawcy, należy pamiętać, że sumy egzekwowane na mocy tytułów wykonawczych nie mogą być potrącane poza postępowaniem egzekucyjnym prowadzonym przez komornika lub organ administracji publicznej, chyba że zgodę na potrącanie wyrazi sam pracownik. Nie możesz więc dokonywać potrącenia z wynagrodzenia swego pracownika na podstawie samego tylko wniosku pochodzącego bezpośrednio od wierzyciela. Takie potrącenie stanowiłoby wykroczenie przeciwko prawom pracownika, za które Państwowa Inspekcja Pracy może wymierzyć grzywnę. Nie dotyczy to jednak świadczeń alimentacyjnych.
Należności alimentacyjne posiadają uprzywilejowany charakter. Pracodawca obowiązany jest do potrącania alimentów bez postępowania egzekucyjnego, na podstawie wniosku wierzyciela alimentacyjnego, do którego zostanie załączony tytuł wykonawczy (art. 88 § 2 Kodeksu pracy). Jeżeli więc otrzymasz wniosek osoby trzeciej o potrącanie alimentów z wynagrodzenia, zaopatrzony w tytuł wykonawczy, wówczas uwzględnij go, bacząc jednak na kwotę wolną od potrąceń. Potrąceń należy dokonywać bezpośrednio na rzecz uprawnionego wierzyciela. Wyjątkowo nie możesz jednak potrącać świadczeń alimentacyjnych z wynagrodzenia, jeżeli:
- świadczenia alimentacyjne mają być potrącane na rzecz kilku wierzycieli, a łączna suma, która może być potrącona, nie wystarcza na pełne pokrycie wszystkich należności alimentacyjnych,
- wynagrodzenie za pracę zostało już zajęte w trybie egzekucji sądowej lub administracyjnej (art. 88 § 1 Kodeksu pracy).
ZASADA 17. W przedszkolach niepublicznych praca może być wykonywana w godzinach nadliczbowych
Do nauczycieli zatrudnionych w przedszkolach niepublicznych o uprawnieniach publicznych nie mają zastosowania przepisy Karty Nauczyciela o czasie pracy nauczycieli i zasadach wynagradzania, w tym za pracę wykonywaną na wycieczce szkolnej (art. 91b ust. 2, ust. 2a Karty Nauczyciela).
Czas pracy nauczycieli zatrudnionych w takich przedszkolach określa pracodawca, który musi jednak przestrzegać norm czasu pracy zawartych w powszechnie obowiązujących przepisach.
Czas pracy nie może przekraczać 8 godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin w 5-dniowym tygodniu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym nieprzekraczającym 4 miesięcy (art. 129 § 1 Kodeksu pracy). Praca wykonywana ponad obowiązujące pracownika normy czasu pracy, a także praca wykonywana ponad przedłużony dobowy wymiar czasu pracy, wynikający z obowiązującego pracownika systemu i rozkładu czasu pracy, stanowi pracę w godzinach nadliczbowych. Praca w godzinach nadliczbowych jest dopuszczalna w razie:
- konieczności prowadzenia akcji ratowniczej w celu ochrony życia lub zdrowia ludzkiego, ochrony mienia lub środowiska albo usunięcia awarii,
- szczególnych potrzeb pracodawcy.
Praca wykonywana ponad obowiązujące pracownika normy czasu pracy, a także praca wykonywana ponad przedłużony dobowy wymiar czasu pracy, wynikający z obowiązującego pracownika systemu i rozkładu czasu pracy, stanowi pracę w godzinach nadliczbowych (art. 151 § 1 Kodeksu pracy).
Jeżeli nauczyciel zatrudniony w przedszkolu niepublicznym w danym okresie rozliczeniowym przepracował większą liczbę godzin, niż wynikająca z obowiązującego go wymiaru czasu pracy do przepracowania, oznacza to, że świadczył pracę w godzinach nadliczbowych.
Za nadgodziny nauczycielowi przysługuje wynagrodzenie lub dni albo godziny wolne od pracy
Za pracę w godzinach nadliczbowych, oprócz normalnego wynagrodzenia, przysługuje dodatek w wysokości:
1) 100% wynagrodzenia – za pracę w godzinach nadliczbowych przypadających w:
- nocy,
- niedziele i święta niebędące dla pracownika dniami pracy, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy,
- dniu wolnym od pracy udzielonym pracownikowi w zamian za pracę w niedzielę lub w święto, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy;
2) 50% wynagrodzenia – za pracę w godzinach nadliczbowych przypadających w każdym innym dniu niż określony w pkt 1 (art. 1511 ust. 1 Kodeksu pracy).
W zamian za czas przepracowany w godzinach nadliczbowych pracodawca, na pisemny wniosek pracownika lub bez takiego wniosku, może udzielić mu w tym samym wymiarze czasu wolnego od pracy (art. 1512 § 1 i § 2 Kodeksu pracy).
11 przypadków przydzielenie godzin ponadwymiarowych w praktyce
Sprawdź, czy w poniższych 11 przypadkach można przydzielić nauczycielom godziny ponadwymiarowe.
Lp. |
Przypadek |
Czy może realizować godziny ponadwymiarowe? |
Wyjaśnienie |
1. |
Matka karmiąca |
Tak |
Nauczycielka korzystająca z przerwy na karmienie może mieć przyznane godziny ponadwymiarowe. Jeśli jednak fakt karmienia piersią będzie powiązany z posiadaniem dziecka w wieku do 4 lat, należy uzyskać zgodę nauczycielki. |
2. |
Nauczycielka w ciąży |
Tak, o ile wyrazi na to zgodę |
Nauczycielce w ciąży nie można bez jej zgody przydzielić godzin ponadwymiarowych. Nie dotyczy to jednak godzin doraźnych zastępstw. Dyrektor może wyznaczyć nauczycielkę na zastępstwo bez jej zgody, nawet jeżeli jest w ciąży. Nie jest zobowiązany do uzyskania jej pisemnego oświadczenia o akceptacji w zakresie realizowania zastępstwa, choć nauczycielka może wyrazić taką zgodę. |
3. |
Nauczyciel, który wychowuje dziecko do 4 lat |
Tak, o ile wyrazi na to zgodę |
Dyrektor może przyznać godziny ponadwymiarowe nauczycielowi, który ma dziecko w wieku do 4 lat, jeżeli wyrazi on na to zgodę. |
4. |
Nauczyciel z obniżonym pensum |
Nie |
Godziny ponadwymiarowe mogą być przydzielone tylko nauczycielom zatrudnionym w pełnym wymiarze zajęć. Zakaz przydzielenia godzin ponadwymiarowych nie dotyczy jednak sytuacji korzystania ze zniżki godzin przez:
|
5 |
Nauczyciel prowadzący zajęcia w ramach projektu unijnego |
Nie |
Jeżeli przedszkole w ramach projektu otrzyma dotację na zatrudnienie na kilka godzin nauczycieli specjalistów i planuje zlecić prowadzenie zajęć jako godziny ponadwymiarowe dla już zatrudnionych nauczycieli, to będzie to postępowanie nieprawidłowe. W takiej sytuacji należy przydzielić nauczycielowi godziny zajęć na podstawie art. 35a Karty Nauczyciela. Wymagana jest jednak zgoda nauczyciela. Nie są to jednak godziny ponadwymiarowe, zatem nie obowiązują limity godzinowe. |
6. |
Nauczyciel częściowo zwolniony od pracy ze względu na pełnioną funkcję związkową |
Nie |
Nauczycielowi powołanemu do pełnienia funkcji członka zarządu międzyzakładowej organizacji związkowej można przyznać godziny ponadwymiarowe. Nie ma przeszkód prawnych, aby nauczycielowi częściowo zwolnionemu od pracy ze względu na pełnioną funkcję związkową przyznać godziny ponadwymiarowe. Nie jest to bowiem obniżenie wymiaru zajęć ustalone przez organ prowadzący. |
7. |
Nauczyciel, który posiada orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu umiarkowanym lub znacznym |
Tak, za zgodą lekarza |
Czas pracy osoby niepełnosprawnej zaliczonej do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności nie może przekraczać 7 godzin na dobę i 35 godzin tygodniowo. Osoba niepełnosprawna nie może być zatrudniona w porze nocnej i w godzinach nadliczbowych (art. 15 ust. 2 i 3 ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych). Ograniczeń tych nie stosuje się jednak, gdy na wniosek osoby zatrudnionej lekarz przeprowadzający badania profilaktyczne pracowników lub w razie jego braku lekarz sprawujący opiekę nad tą osobą wyrazi na to zgodę (art. 16 ww. ustawy). Przekroczenie norm czasu pracy nauczyciela niepełnosprawnego w stopniu umiarkowanym lub znacznym dopuszczalne jest pod warunkiem uzyskania zgody lekarza sprawującego profilaktyczną opiekę zdrowotną nad pracownikami. |
8. |
Nauczyciel prowadzący indywidualne wychowanie przedszkolne |
Tak |
Realizacja zajęć indywidualnego wychowania przedszkolnego podyktowana jest koniecznością realizacji programu nauczania dla danego ucznia, zatem w takim przypadku nauczycielowi można przydzielić godziny zajęć indywidualnego wychowania przedszkolnego jako godziny ponadwymiarowe, o ile nauczyciel posiada kwalifikacje do ich prowadzenia. |
9. |
Nauczyciel w trakcie ubiegania się o wyższe stopnie awansu zawodowego |
Tak |
Przepis zabraniający przydzielania godzin ponadwymiarowych awansującym nauczycielom nie obowiązuje od 1 września 2022 r. |
10. |
Nauczyciel wracający z urlopu macierzyńskiego, rodzicielskiego, wychowawczego, dla poratowania zdrowia |
Tak |
Przepisy nie zabraniają przydzielenia godzin ponadwymiarowych nauczycielowi wracającemu z urlopu macierzyńskiego, rodzicielskiego, wychowawczego, dla poratowania zdrowia. Nauczycielka powracająca do pracy po urlopie macierzyńskim i rodzicielskim nie ma podstaw, aby domagać się przydzielania godzin ponadwymiarowych, realizowanych przed urlopem. Dyrektor obowiązany jest przydzielić nauczycielce pracę na stanowisku, które zajmowała przed urlopem macierzyńskim, i w pełnym wymiarze zajęć. |
11. |
Nauczyciel uzupełniający etat |
Nie |
Nauczyciel uzupełniający etat nie może mieć przydzielonych godzin ponadwymiarowych ani w placówce macierzystej, ani w placówce, w której uzupełnia etat. Jeśli istnieje możliwość przydziału dodatkowych godzin nauczycielowi:
|
6 przypadków przydzielania godzin doraźnych zastępstw
Sprawdź, czy w poniższych 6 przypadkach można przydzielić nauczycielom godziny doraźnych zastępstw.
Lp. |
Przypadek |
Czy może realizować doraźne zastępstwa? |
Wyjaśnienie |
1. |
Nauczyciel uzupełniający etat |
Tak |
Nauczyciel uzupełniający etat może realizować doraźne zastępstwa w placówce macierzystej. Nie może ich realizować tylko w placówce, w której uzupełnia etat. |
2. |
Nauczyciel przebywający w stanie nieczynnym |
Nie |
Nauczyciel podczas stanu nieczynnego może zostać dodatkowo zatrudniony za nieobecnego nauczyciela. W takim przypadku otrzymuje wynagrodzenie za stan nieczynny oraz dodatkowe wynagrodzenie z tytułu realizacji dodatkowych zadań i zajęć. Nie ma możliwości przydzielenia mu doraźnych zastępstw. |
3. |
Nauczyciel, który ma przyznane godziny ponadwymiarowe |
Tak |
Przepisy nie zabraniają nauczycielom realizującym godziny ponadwymiarowe zastępować nieobecnych nauczycieli. Należy jednak pamiętać, by w razie przydzielenia nauczycielowi doraźnych zastępstw nie doszło do przekroczenia tygodniowej normy czasu pracy. |
4. |
Nauczyciel zatrudniony na część etatu |
Tak |
Dotyczy to także nauczycieli zatrudnionych w niepełnym wymiarze zajęć, gdyż Karta Nauczyciela nie wyłącza tej grupy spośród osób, którym można przydzielić zastępstwa. |
5. |
W czasie „okienka” nauczyciela |
Nie |
Zawsze realizowanie przez nauczyciela godzin zajęć dydaktycznych, wychowawczych lub opiekuńczych powyżej pensum wiąże się z obowiązkiem wypłacenia mu dodatkowego wynagrodzenia. To, że nauczyciel ma akurat okienko, nie zwalnia dyrektora przedszkola z obowiązku wypłacenia dodatkowego wynagrodzenia za doraźne zastępstwa. |
Nauczyciel uzupełniający pensum |
Nie |
Doraźne zastępstwa mają to do siebie, że są niestałe i nieplanowane, i mogą ulec zmianie z różnych przyczyn. Nie powinno się zatem takimi godzinami uzupełniać pensum nauczyciela. |
Dwie procedury organizowania i realizowania zastępstw w przedszkolu
Dyrektor jest zobowiązany zorganizować zastępstwa na zajęciach pod nieobecność nauczycieli zarówno w trybie doraźnym, jak i w czasie dłuższej nieobecności w pracy. Skorzystaj z procedur organizowania zastępstw w przedszkolu i uniknij błędów.
PIERWSZA PROCEDURA: Organizacja doraźnego zastępstwa za nieobecnego nauczyciela |
|
Zadanie 1. Zaplanowanie organizacji zastępstw za nieobecnych nauczycieli |
|
Dokumentacja |
Regulamin organizacji doraźnych zastępstw za nieobecnych nauczycieli |
Termin wykonania zadania |
W każdym czasie |
Wskazówki |
Niedopuszczalne jest prowadzenie jakichkolwiek zajęć bez nadzoru upoważnionej do tego osoby. Dyrektor w ramach kompetencji może ustanowić regulamin organizowania doraźnych zastępstw za nieobecnych nauczycieli, który określi m.in.:
|
Zadanie 2. Poinformowanie o nieobecności nauczyciela w pracy |
|
Dokumentacja |
Jeżeli przepisy prawa pracy obowiązujące w przedszkolu (np. regulamin pracy) nie określają sposobu zawiadomienia o przyczynie nieobecności w pracy, to należy to uczynić:
|
Termin wykonania zadania |
Niezwłocznie |
Wskazówki |
Nauczyciel powinien uprzedzić pracodawcę o przyczynie i przewidywanym okresie nieobecności w pracy, jeżeli przyczyna tej nieobecności jest z góry wiadoma lub możliwa do przewidzenia. W razie zaistnienia przyczyn uniemożliwiających stawienie się do pracy pracownik jest obowiązany niezwłocznie zawiadomić pracodawcę o przyczynie swojej nieobecności i przewidywanym okresie jej trwania, nie później jednak niż w drugim dniu nieobecności w pracy. Dyrektor jako przełożony służbowy wszystkich pracowników przedszkola, może wyznaczyć dodatkową osobę, która ma obowiązek informowania osoby odpowiedzialnej za organizację zastępstw o nieobecności nauczyciela w pracy w czasie zajęć, co jest w szczególności pomocne, gdy nieobecny nauczyciel nie poinformuje o swojej nieobecności z wyprzedzeniem. Niepoinformowanie o przyczynie i okresie nieobecności może zostać potraktowane przez dyrektora jako naruszenie podstawowych obowiązków pracowniczych. W wyjątkowych sytuacjach – obłożnej choroby pracownika połączonej z brakiem lub nieobecnością domowników albo innego zdarzenia losowego, niedotrzymanie terminu może być uznane za usprawiedliwione. |
Zadanie 3. Wyznaczenie osoby zobowiązanej do zastępstwa za nieobecnego nauczyciela |
|
Dokumentacja |
Księga zastępstw |
Termin wykonania zadania |
Niezwłocznie po otrzymaniu informacji o nieobecności nauczyciela |
Wskazówki |
Pracownik jest obowiązany stosować się do poleceń przełożonych, które dotyczą pracy. Przepis dotyczy zarówno pracownika wyznaczonego do organizowania zastępstwa, jak i nauczyciela zobowiązanego do zrealizowania zastępstwa. Ponieważ obowiązujące przepisy nie regulują zasad informowania nauczyciela o przydzieleniu zastępstwa, dyrektor może określić dokumentację w tym zakresie, np. informowanie przez wpis w księdze zastępstw lub zamieszczenie informacji na tablicy ogłoszeń w pokoju nauczycielskim. Do podstawowych zadań nauczyciela należy realizowanie dydaktycznej, opiekuńczej i wychowawczej funkcji przedszkola, w tym prowadzenie zajęć i realizowanie dyżurów międzylekcyjnych. Czas pracy nauczyciela wynosi 40 godzin tygodniowo i 5 dni w przypadku zatrudnienia na pełen etat. Z tego względu doraźne zastępstwa mogą być przydzielane przed zajęciami z uczniami, po nich lub pomiędzy zaplanowanymi zajęciami, a także w dniu, w którym według planu nauczyciel ich nie realizuje, a nie korzysta z usprawiedliwionej nieobecności w pracy. |
Zadanie 4. Realizacja doraźnego zastępstwa |
|
Dokumentacja |
Dziennik zajęć |
Termin wykonania zadania |
W terminie wyznaczonym przez dyrektora lub inną upoważnioną osobę |
Wskazówki |
Nauczyciel ma obowiązek odnotowywania wszystkich zajęć przeprowadzonych bezpośrednio z dziećmi (także w ramach doraźnych zastępstw) w dzienniku zajęć. |
Zadanie 5. Wypłata wynagrodzenia za realizację doraźnego zastępstwa |
|
Dokumentacja |
Nie dotyczy |
Termin wykonania zadania |
W ostatnim dniu miesiąca, w którym nauczyciel zrealizował doraźne zastępstwa |
Wskazówki |
Składniki wynagrodzenia, których wysokość może być ustalona jedynie na podstawie już wykonanych prac (od faktu i liczby zrealizowanych doraźnych zastępstw), wypłaca się miesięcznie lub jednorazowo z dołu w ostatnim dniu miesiąca. |
DRUGA PROCEDURA: Organizacja zastępstwa na czas dłuższej nieobecności nauczyciela |
|
Zadanie 1. Organizacja zastępstwa na czas dłuższej nieobecności nauczyciela |
|
Dokumentacja |
Umowa o pracę na czas zastępstwa |
Termin wykonania zadania |
W każdym czasie |
Wskazówki |
Dyrektor odpowiada za organizację zastępstw na czas dłuższych nieobecności nauczycieli, np. poprzez:
|
Zadanie 2. Wypłata wynagrodzenia za realizację zastępstwa |
|
Dokumentacja |
|
Termin wykonania zadania |
W pierwszym albo ostatnim dniu miesiąca |
Wskazówki |
Nauczycielowi, któremu przydzielono zastępstwo w ramach pensum lub umowy o pracę na czas określony, wynagrodzenie za zastępstwo jest wypłacane w ramach wynagrodzenia zasadniczego miesięcznie z góry w pierwszym dniu miesiąca. Wynagrodzenie za zastępstwo przydzielone w ramach godzin ponadwymiarowych jest opłacane zgodnie z zasadą, że składniki wynagrodzenia, których wysokość może być ustalona jedynie na podstawie już wykonanych prac (w zależności od liczby faktycznie zrealizowanych godzin ponadwymiarowych), wypłaca się miesięcznie lub jednorazowo z dołu w ostatnim dniu miesiąca. |
- Ustawa z 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe (tekst jedn.: Dz.U. z 2023 r. poz. 900).
- Ustawa z 7 września 1991 r. o systemie oświaty (tekst jedn.: Dz.U. z 2022 r. poz. 2230).
- Ustawa z 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela (tekst jedn.: Dz.U. z 2023 r. poz. 984).
- Ustawa z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz.U. z 2023 r. poz. 1465 ze zm.).
- Ustawa z 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych (tekst jedn.: Dz.U. z 2022 r. poz. 854).
- Ustawa z 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (tekst jedn.: Dz.U. z 2023 r. poz. 1610).
- Ustawa z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (tekst jedn.: Dz.U. z 2023 r. poz. 100).
- Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z 31 stycznia 2005 r. w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli, ogólnych warunków przyznawania dodatków do wynagrodzenia zasadniczego oraz wynagradzania za pracę w dniu wolnym od pracy (tekst jedn.: Dz.U. z 2014 r. poz. 416 ze zm.).
- Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z 19 grudnia 2000 r. w sprawie szczegółowych zasad udzielania nauczycielom urlopów dla dalszego kształcenia się, dla celów naukowych, artystycznych, oświatowych i z innych ważnych przyczyn oraz ulg i świadczeń związanych z tym kształceniem, a także organów uprawnionych do ich udzielania (Dz.U. z 2001 r. nr 1, poz. 5).
- Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z 21 maja 2001 r. w sprawie ramowych statutów publicznego przedszkola oraz publicznych szkół (Dz.U. nr 61, poz. 624 ze zm.).
- Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z 20 kwietnia 2011 r. (sygn. IV SA/Wr 782/2010).
- Wyrok Sądu Najwyższego z 12 maja 2004 r. (sygn. I PKN 454/03).
- Wyrok Sądu Najwyższego z 28 marca 2012 r. (sygn. II PK 178/11).
- Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie z 24 czerwca 2008 r. (II SA/Ol 329/08).
- Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z 27 listopada 2009 r. (sygn. IV SA/Gl 364/09).