
- Data: 23.04.2022
Władza rodzicielska - uprawnienia rodziców i obowiązki dyrektora przedszkola
Przedszkole realizując swoje statutowe zadania powinno współdziałać z rodzicami oraz wspomagać ich w wychowaniu dzieci. Określając w swoim statucie sposób wykonywania tych zadań przedszkole nie może pominąć roli rodziny i znaczenia współpracy z rodzicami w ich realizacji. Jakość i efekty tej współpracy oraz relacje, jakie zachodzą między przedszkolem a rodzicami zależą w dużej mierze od tego, czy dziecko wychowują rodzice żyjący w małżeństwie, konkubinacie, separacji czy po rozwodzie oraz jakie mają uprawnienia do sprawowania władzy rodzicielskiej nad dzieckiem. Dowiedz się, jak relacje rodzinne wpływają na prawa i obowiązki rodziców oraz dyrektora przedszkola.

- Data: 29.03.2022
Odmowa przyjęcia dziecka z orzeczeniem poradni psychologiczno-pedagogicznej z uwagi na brak odpowiednich specjalistów
Wiele przedszkoli niepublicznych boryka się z problem zatrudnienia specjalistów z kwalifikacjami, wiedzą i umiejętnościami niezbędnymi do udzielania dzieciom pomocy psychologiczno-pedagogicznej i prowadzenia zajęć specjalistycznych. Dowiedz się, czy brak odpowiedniej kadry uzasadnia odmowę przyjęcia dziecka do placówki i realizacji zaleceń zawartych w orzeczeniu i opinii poradni psychologiczno-pedagogicznej.

- Data: 29.03.2022
Naruszenie nietykalności cielesnej dziecka – działania dyrektora przedszkola
Dowiedz się, jakie działania powinien podjąć dyrektor przedszkola wobec nauczyciela, któremu zarzuca się naruszenie nietykalności cielesnej dziecka. Sprawdź także, kiedy możesz, a kiedy musisz zawiesić nauczyciela w pełnieniu obowiązków i jak taka decyzja wpływa na jego sytuację pracowniczą i finanse.

- Data: 29.03.2022
Obowiązki dyrektora przedszkola wobec rodziców dzieci korzystających z wychowania przedszkolnego
Nie wszystkie obowiązki dyrektora przedszkola, szkoły z oddziałami przedszkolnymi lub innej formy wychowania przedszkolnego wynikają wprost z przepisów. Niektóre z nich są określone w innych aktach prawnych. Część obowiązków dyrektora została potwierdzona tylko w orzecznictwie. Sprawdź, jakie są obowiązki dyrektora wobec rodziców dzieci korzystających z wychowania przedszkolnego.

- Data: 29.03.2022
Żądania rodziców wobec przedszkola, których dyrektor nie musi spełniać
Rodzice mają prawo występować do dyrektora przedszkola z wnioskami dotyczącymi ich dziecka. Nie każdy wniosek musi zostać rozpatrzony pozytywnie. Niektóre żądania są wręcz niemożliwe do spełnienia. Poznaj najczęściej pojawiające się żądania rodziców, których dyrektor przedszkola nie musi spełniać. Dowiedz się, na jaką podstawę prawną powołać się podczas rozmowy z rodzicami.

- Data: 28.03.2022
System motywacyjny pracowników przedszkoli niepublicznych
Motywacja to bardzo złożone zagadnienie. Jest jeszcze trudniejsze, gdy rozpatrujemy je w kontekście pracy ludzi. Są jednak działania, które może podjąć każdy dyrektor, by wykorzystać pełen potencjał swoich pracowników. Działania te zamykają się w systemie motywacyjnym, który będzie ważnym elementem podnoszenia efektywności pracy. Dotyczy to także pracowników przedszkoli. Zobacz, co warto zrobić, by system najlepiej odpowiadał potrzebom konkretnej placówki.

- Data: 18.03.2022
Czy oddział przygotowawczy można utworzyć w przedszkolu?
Sprawdź, czy przepisy prawa oświatowego oraz szczególne regulacje związane z przyjmowaniem do polskich placówek oświatowych dzieci z zagranicy pozwalają na utworzenie oddziału przygotowawczego w przedszkolu lub oddziale przedszkolnym dla dzieci i uczniów z Ukrainy.

- Data: 17.03.2022
Czy dziecko z Ukrainy na pierwszeństwo w przyjęciu do przedszkola?
Dowiedz się, czy dzieci 6-letnie z Ukrainy powinny być obowiązkowo przyjęte do oddziału zerowego w polskich szkołach i przedszkolach. Sprawdź, czy status uchodźcy gwarantuje im pierwszeństwo w przyjęciu do placówki wychowania przedszkolnego przed dziećmi z Polski, które biorą udział w rekrutacji.

- Data: 16.03.2022
Pomoc psychologiczno-pedagogiczna w punkcie przedszkolnym - czy jest obowiązkowa?
Niepubliczne punkty przedszkolne są zobowiązane do udzielania pomocy psychologiczno-pedagogicznej na takich samych zasadach co szkoły, przedszkola i inne placówki oświatowe. Ciekawostką jest natomiast to, że obowiązku tego nie mają publiczne punkty przedszkolne. Nie oznacza to jednak, że kwestia ta ich nie dotyczy. Poznaj regulacje prawne dotyczące pomocy psychologiczno-pedagogicznej w punkcie przedszkolnym.

- Data: 01.03.2022
Przyjęcie do polskiego przedszkola dziecka z Ukrainy
Dzieci z Ukrainy, które razem z rodzinami znalazły schronienie w Polsce, mogą podjąć lub kontynuować wychowanie przedszkolne w polskich przedszkolach i innych formach wychowania przedszkolnego. Sprawdź, czy w tym celu muszą spełnić jakieś specjalne warunki lub dostarczyć dokumenty.
Aktualny numer
