
- Data: 30.01.2022
Ocena dojrzałości szkolnej dziecka nauczanego w domu
Pytanie: Dziecko obecnie jeszcze 5-letnie realizuje wychowanie przedszkolne poza przedszkolem (nauczanie domowe). Nauczyciele nie mogą prowadzić obserwacji diagnostycznych, a zatem nie mogą przygotować diagnozy gotowości szkolnej. Matka jednak chce posłać wcześniej dziecko do klasy pierwszej szkoły (twierdzi, że realizuje z dzieckiem program przygotowania przedszkolnego obowiązującego w zerówce). Jak sprawdzić dojrzałość szkolną, skoro nie chodzi do przedszkola? Rodzice nie wystąpili z wnioskiem o przygotowanie informacji o gotowości dziecka do podjęcia nauki w szkole podstawowej w terminie do 30 września 2020 r. Bardzo im jednak zależy i zwrócili się z prośbą do nauczyciela przedszkola o przygotowanie takiej informacji, jednocześnie przyprowadzili dziecko do przedszkola na okres tygodnia, aby ułatwić nauczycielce przygotowanie diagnozy (teraz). Nauczycielka zna dziecko, gdyż uczęszczało do jej grupy w poprzednim roku. Czy trzeba w tej sprawie zwrócić się do poradni psychologiczno-pedagogicznej? Na jakiej podstawie dyrektor może wyrazić zgodę na wcześniejsze przyjęcie do szkoły dziecka 6-letniego po nauczaniu domowym w roku szkolnym 2021/2022?

- Data: 30.01.2022
Odroczenie obowiązku szkolnego – wymagane dokumenty
Pytanie: Opiekunowie bliźniaków (rodzina zastępcza), którzy podczas rekrutacji zgłosili chęć przeniesienia dzieci do naszego przedszkola, uważają, że dzieci mają za duże braki, by iść do szkoły, chociaż rocznikowo powinni pójść od września do I klasy. W dokumentach dzieci nie ma opinii poradni p-p, dzieci są w trakcie diagnozowania. Dotychczasowe przedszkole wystawi najprawdopodobniej dokument o braku gotowości szkolnej. Czy na tej podstawie możemy teraz przyjąć te dzieci? Do przedszkola wpłynęło więcej wniosków niż mamy miejsc, więc będziemy stosowali kryteria z ustawy i gminne, te dzieci spełniają 2 spośród 7 kryteriów ustawowych.

- Data: 30.01.2022
Odroczenie rocznego przygotowania przedszkolnego
Pytanie: Czy dziecko 5-letnie z opinią o wczesnym wspomaganiu rozwoju może pozostać w grupie dzieci 5-letnich, czy zgodnie z rocznikiem 2015 powinno rozpocząć roczne przygotowanie przedszkolne? Dziecko obecnie zgodnie ze wskazaniami poradni psychologiczno-pedagogicznej jest w oddziale przedszkolnym z dziećmi młodszymi 4-letnimi. Poradnia zaleca pozostawienie dziecka w grupie dzieci 5-letnich, rodzic dziecka również nie chce posłać dziecka do oddziału „0”. Czy jest podstawa i jaka, aby dziecko nie rozpoczęło rocznego przygotowania przedszkolnego wraz z rówieśnikami? Czy powinno rozpocząć roczne przygotowanie przedszkolne i ewentualnie mieć potem odroczony obowiązek szkolny w związku z nieosiągnięciem gotowości szkolnej?

- Data: 12.01.2022
Budowanie autorytetu dyrektora przedszkola – 12 wskazówek do zastosowania
Często mówi się, że dyrektor i nauczyciel albo autorytet ma, albo go nie ma, że to kwestia predyspozycji, osobowości i charakteru. Tymczasem w praktyce budowanie autorytetu zarówno wśród dzieci, nauczycieli, rodziców, jak i organów oraz instytucji zewnętrznych to proces, któremu warto poświęcić więcej uwagi i wysiłku, by łatwiej i przyjemniej zarządzało się placówką.

- Data: 12.01.2022
Oświadczenie majątkowe dyrektora przedszkola
Dyrektorzy przedszkoli samorządowych składają oświadczenia majątkowe w trzech terminach – w zależności od tego, czy następuje to przy rozpoczęciu pełnienia funkcji kierowniczej, czy w trakcie jej sprawowania, czy też na jej zakończenie. Ponieważ jego wypełnienie sprawia w praktyce wiele problemów, sprawdź, jak poprawnie wypełnić ten dokument.

- Data: 12.01.2022
Porozumienie o wolontariat z dzieckiem dyrektora a nepotyzm w oświacie
Nepotyzm w samorządowych placówkach oświatowych, tj. zatrudnianie na różnych stanowiskach członków rodziny, to dosyć częste zjawisko. Czy jednak możemy mówić o nepotyzmie w sytuacji zawarcia przez dyrektora przedszkola porozumienia wolontariatu z własnym dzieckiem? Sprawdzamy to dla Ciebie.

- Data: 16.12.2021
Klauzula o odpowiedzialności za fałszywe dane w oświadczeniu o dochodach
Zbierając od pracowników i innych uprawnionych do przedświątecznych świadczeń z ZFŚS oświadczenia o dochodach, jako formę zbadania sytuacji socjalnej, bardzo często dyrektorzy umieszczają w nim klauzulę o odpowiedzialności karnej za podanie fałszywych danych. Czy na pewno jest to dobre rozwiązanie? Odpowiedź w artykule.

- Data: 15.12.2021
Opłata od rodziców za zajęcia, które jednocześnie są finansowane z dotacji
Z tego artykułu dowiesz się, czy przedszkole niepubliczne może pobierać od rodziców opłaty za zajęcia takie jak np. rytmika, język angielski, piłka nożna, jeżeli wynagrodzenie osób, które je prowadzą, jest finansowane z dotacji.

- Data: 15.12.2021
Co grozi za zatrudnianie nauczycieli bez odpowiednich kwalifikacji?
Przedszkola publiczne i niepubliczne mają obowiązek zatrudniania (poza pewnymi wyjątkami) nauczycieli, którzy spełniają wymagania kwalifikacyjne określone w rozporządzeniu MEN. Nadzór nad działaniem dyrektorów jednostek i ich organów prowadzących w tej kwestii sprawuje zaś kurator oświaty. Zdarza się jednak – najczęściej przez niedopatrzenie – że w przedszkolu zostanie zatrudniony nauczyciel, który nie ma kwalifikacji merytorycznych. Sprawdź zatem, jakie konsekwencje grożą za zatrudnianie kadry pedagogicznej bez odpowiednich kwalifikacji.
Aktualny numer
