- Data: 13.09.2021
Plan pracy przedszkola 2021/2022
Przygotowanie planu pracy przedszkola na cały rok jest zadaniem czasochłonnym, gdyż wymaga przeanalizowania kalendarium MEiN, dni ustawowo wolnych od pracy, świąt zaplanowanych na czas kolejnego roku szkolnego. Trzeba zestawić wszystkie zadania planowane na kolejny rok szkolny, zdecydować jakie działania powinno się kontynuować, jakie poprawić, a z których zrezygnować, przewidzieć czas realizacji poszczególnych działań, zadbać o równomierne rozłożenie obowiązków i uroczystości. Skorzystaj z naszych wskazówek, by wykonać to zadanie rzetelnie, gdyż plan pracy dobrze przemyślany pozwala zorganizować pracę przedszkola, która staje się dzięki temu usystematyzowana i uporządkowana.
- Data: 23.08.2021
Kontrola dokumentacji wewnętrznej w przedszkolu przed nowym rokiem szkolnym
Przed rozpoczęciem kolejnego roku szkolnego, poza wieloma innymi zadaniami, na dyrektorze przedszkola spoczywa obowiązek kontroli dokumentacji wewnętrznej placówki. Zadanie to składa się z dwóch etapów: kontrola dokumentacji kończącego się roku szkolnego oraz aktualizacja dokumentów przedszkolnych oraz przygotowanie druków umożliwiających prowadzenie dokumentacji w kolejnym roku szkolnym. Sprawdź, jak przeprowadzić te dwa etapy kontroli.
- Data: 23.08.2021
Planowanie pomocy psychologiczno-pedagogicznej w nowym roku szkolnym
Epidemia wpływa nie tylko na zmiany w organizacji pracy przedszkola, ale także na zdrowie, samopoczucie i ogólne funkcjonowanie dzieci w środowisku. Izolacja, przemoc fizyczna i psychiczna w domach to zjawiska, które nasiliły się w czasie epidemii i które należy uwzględnić przy planowaniu pomocy psychologiczno-pedagogicznej w nowym roku szkolnym, by możliwie w najlepszej formie udzielić dzieciom wsparcia. Sprawdź, jak podejść do tego zadania, i zaplanuj formy wsparcia adekwatne do potrzeb dzieci i aktualnej sytuacji epidemiologicznej.
- Data: 23.08.2021
Przygotowanie na kolejną falę epidemii
Przygotowując przedszkole do nowego roku szkolnego, trzeba uwzględnić możliwość wystąpienia kolejnej, czwartej już fali epidemii, która może wpłynąć na tryb pracy szkół i placówek oświatowych. Trzeba zatem uwzględnić wariant pracy hybrydowej, a także zdalnej. Dowiedz się, czy ewentualną zmianę systemu pracy placówki musisz uwzględnić w umowach nauczycieli i pracowników oraz zapisach regulaminów wewnętrznych.
- Data: 22.07.2021
Cofnięcie upoważnienia do odbioru dziecka dla dziadków przez jednego z rodziców
W tym artykule odpowiadamy na wątpliwości Czytelnika dotyczące możliwości cofnięcia upoważnienia złożonego przez rodziców do odbioru dziecka z przedszkola przez osobę trzecią (np. dziadków) w sytuacji, gdy rodzice się rozwiedli, każdy zachował pełne prawa rodzicielskie i jeden z nich chce wycofać zgodę na odbiór dziecka przez wcześniej upoważnioną osobę. Wyjaśniamy także, czy każdy z rodziców może wskazać swoje osoby trzecie upoważnione do odbioru czy zawsze musi być to zgoda wspólna.
- Data: 22.07.2021
Dziecko autystyczne w przedszkolu masowym
Dowiedz się, w jaki sposób przedszkole masowe bez oddziałów integracyjnych, nieposiadające nauczycieli z wykształceniem ukierunkowanego na pracę z dziećmi z autyzmem ani terapeutów wskazanych w orzeczeniu powinno zrealizować zalecenia z orzeczenia dostarczonego przez rodziców dziecka autystycznego z chorobami współistniejącymi. Sprawdź także, czy dyrektor może odmówić przyjęcia tego dziecka do przedszkola z uwagi na to, że orzeczenie określa, że najkorzystniejszą formą kształcenia jest kształcenie w przedszkolu specjalnym dla dzieci z autyzmem.
- Data: 22.07.2021
Nierównomierne obciążenie nauczycieli zadaniami statutowymi
Z tego artykułu dowiesz się, czy nauczyciel może odmówić dyrektorowi wykonania pewnych czynności, widząc, że innym pracownikom nie są przydzielane obowiązki związane z realizacją zadań statutowych przedszkola. Sprawdź, co możesz zrobić, jeżeli nauczyciel czuje się nadmiernie obciążany obowiązkami.