- Data: 30.01.2024
Odpowiedź na skargę rodziców na nauczyciela – co zrobić, gdy okaże się bezzasadna?
Zdarza się, że rodzicie zaniepokojeni tym, co o pobycie w przedszkolu opowiada dziecko, składają skargę dotyczącą zachowania nauczyciela lub innego pracownika. Dyrektor przedszkola w żadnym razie nie może zignorować takiej skargi. Jeżeli jednak okaże się, że oskarżenie jest bezpodstawne, dyrektor musi zawiadomić rodziców o sposobie załatwienia sprawy.
- Data: 23.01.2024
Przydział zajęć z religii nauczycielowi bez kwalifikacji
Co do zasady na zatrudnienie nauczyciela, który nie posiada wymaganych przepisami kwalifikacji dyrektor przedszkola musi uzyskać zgodę kuratorium. Nie dotyczy to jednak wszystkich przypadków. Wyjątkiem jest tutaj nauczyciel religii. Sprawdź, jak w ramach etatu przydzielić nauczycielowi zajęcia z religii, do których prowadzenia nie posiada jeszcze formalnych kwalifikacji i czy trzeba uzyskać na to zgodę organu sprawującego nadzór pedagogiczny.
- Data: 18.01.2024
Brak efektywności pomocy psychologiczno-pedagogicznej w przedszkolu – zadania, możliwe działania, rozwiązania
Niekiedy trudności w rozwoju ujawniają się od pierwszych dni pobytu dziecka w przedszkolu, ale pomimo podjętych oddziaływań postępy w rozwoju dziecka nie pojawiają się w oczekiwanym tempie. W takich sytuacjach konieczne jest dokonanie analizy dotychczasowych działań, modyfikacja sposobów postępowania lub poszukanie nowych rozwiązań w celu wsparcia dziecka, a niekiedy również nauczyciela i rodziców w rozwoju ich kompetencji. Sprawdź, co robić, gdy ocena efektywności pomocy psychologiczno-pedagogicznej udzielanej dziecku wskazuje na brak progresu.
- Data: 16.01.2024
Jak zapoznać dzieci przedszkolne ze standardami ochrony małoletnich?
W mediach nietrudno natknąć się na wstrząsającą historię krzywdzonego dziecka. W jaki sposób możemy ochronić najmłodszych przed przemocą? Jak powinni reagować dorośli, czego uczyć dzieci, by prosiły o pomoc? Nowe przepisy w obszarze standardów ochrony małoletnich mówią jasno: wszystkie podmioty pracujące z dziećmi mają obowiązek je wprowadzić od 15 lutego 2024 roku. Co jednak ważne, nie tylko dorośli powinni znać standardy. Już przepisy stanowią, że standardy sporządza się, mając na względzie konieczność ich zrozumienia przez osoby małoletnie. A jak rozmawiać o nich z przedszkolakami? Dowiedz się, jak zapoznać dzieci przedszkolne ze standardami ochrony małoletnich przed krzywdzeniem.
- Data: 12.01.2024
Poznaj obowiązki dyrektora związane z obserwacją zajęć w przedszkolu
Przedszkole to naturalne środowisko, gdzie pod okiem doświadczonych nauczycieli dziecko uczy się funkcjonowania w grupie rówieśniczej, zdobywa tam różnorakie doświadczenia. Każdy mały człowiek jest inny, ma swoje mocne i słabe strony, jak również cechy, które go wyróżniają spośród innych dzieci. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jakie są obowiązki dyrektora przedszkola w kontekście obserwacji zajęć w przedszkolu. Skorzystaj z praktycznych porad dotyczących obserwacji pedagogicznych i diagnozy przedszkolnej dla dzieci odbywających obowiązkowe roczne przygotowanie przedszkolne.
- Data: 12.01.2024
Kontrola SANEPID-u także pod nieobecność dyrektora
Pracownicy SANEPID-u mogą przeprowadzić kontrolę w przedszkolu podczas nieobecności dyrektora i żądać od wicedyrektora lub upoważnionego nauczyciela określonych dokumentów. Nie ma przy tym znaczenia, czy i na ile są oni wdrożeni w sprawy, które podlegają kontroli.
- Data: 10.01.2024
Za odmowę poddania się kontroli sanepidu przedszkole zapłaci karę – ale czy zawsze
Dyrektor przedszkola ma obowiązek przyjęcia inspektora sanepidu, a odmowa wpuszczenia go na teren przedszkola lub utrudnianie przeprowadzenia kontroli stanowi wykroczenie zagrożone karą. Jednak co w sytuacji, gdy inspektor pojawia się bez zapowiedzi, a w przedszkolu nie ma dyrektora?
- Data: 09.01.2024
Nieprawidłowości w przedszkolu po kontroli sanepidu
Kontrola sanepidu w przedszkolu może wykryć nieprawidłowości uprawniające do nałożenia grzywny. W takim przypadku niestety należy spodziewać się kary finansowej. Czasami jednak może skończyć się na samych zaleceniach. Sprawdzamy, jakie działania może podjąć inspekcja sanitarna względem dyrektora przedszkola.
- Data: 08.01.2024
Jak rozmawiać z nauczycielem po zakończeniu obserwacji prowadzonych zajęć
Dyrektor przedszkola, w ramach sprawowanego nadzoru pedagogicznego, obserwuje prowadzone przez nauczycieli zajęcia i czynności wynikające z działalności statutowej. Każdą obserwację powinna kończyć rozmowa i omówienie wniosków. Dowiedz się, jak rozmawiać z nauczycielami, aby – nawet jeżeli wskażesz uchybienia – motywować ich do rozwoju i podnoszenia jakości pracy.
- Data: 08.01.2024
Jakie obszary uwzględnić w półrocznym podsumowaniu pracy przedszkola?
Przepisy nie określają częstotliwości, z jaką powinna być dokonywana ocena efektywności psychologiczno-pedagogicznej. Warto zobowiązać nauczycieli do dokonania jej po pierwszym półroczu, raz z wielospecjalistyczną oceną poziomu funkcjonowania dziecka. Pozwoli to na monitorowanie postępów dzieci, racjonalne organizowanie wsparcia i reagowanie na bieżące potrzeby wychowanków.