
- Data: 28.12.2023
Leżakowanie w przedszkolu dla najmłodszych grup – co na to przepisy?
Leżakowanie to ważny punkt w planie dnia najmłodszych grup przedszkolaków. W niektórych przedszkolach drzemka zastępowana jest odpoczynkiem, podczas którego dzieciom czytane są książeczki czy puszczana relaksacyjna muzyka. Czy zatem leżakowanie to obowiązek narzucony przepisami? Sprawdź, czy każde dziecko powinno spać w ciągu dnia w przedszkolu lub do jakiego wieku dzieci powinny odpoczywać.

- Data: 08.11.2023
Obowiązkowe szkolenie z udzielania pierwszej pomocy w przedszkolu
Przeszkoleniu w zakresie udzielania pierwszej pomocy podlegają wszyscy pracownicy przedszkola. Błędem jest kierowanie na takie szkolenie tylko nauczycieli oraz osób mających bezpośredni kontakt z dziećmi. Sprawdź, kto podlega obowiązkowi przejścia szkolenia z pierwszej pomocy i czy kto odpowiada za zapewnienie takiego szkolenia.

- Data: 03.11.2023
Odpłatność za posiłki, gdy dziecko na diecie przynosi swoje jedzenie
Sprostanie wymaganiom specjalistycznych diet przedszkolaków to wyzwanie zarówno dla kuchni przedszkolnej, jak i firm kateringowych dostarczających posiłki do placówki. Może się jednak zdarzyć, że przedszkole nie będzie w stanie zapewnić dziecku z alergią odpowiedniej diety, ale z drugiej strony z uwagi na obowiązujące przepisy nie może odmówić dziecku spożywania posiłków w czasie pobytu w placówce. Sprawdź, jak można rozwiązać taką sytuację i jak rozliczyć się z rodzicami, których dzieci nie korzystają z całodniowego wyżywienia w placówce.

- Data: 03.11.2023
Zmiana godzin wydawania posiłków w przedszkolu na wniosek rodziców
Przedszkolaki z roku na rok prowadzą coraz bardziej aktywny tryb życia i często prosto po przedszkolu korzystają z dodatkowych aktywności, takich jak nauka pływania, taniec, zumba, karate, tenis itp. Zdarza się jednak, że zajęcia te odbywają się w trakcie pobytu dziecka w przedszkolu, dlatego rodzice chcąc, by dziecko skorzystało z opłaconych posiłków, wnioskują do dyrektora o zmianę godzin ich wydawania. Dowiedz się, czy jako dyrektor musisz dostosować pracę kuchni lub firmy kateringowej do prośby rodziców.

- Data: 03.11.2023
Czy nauczyciel może podać dziecku syrop na gorączkę?
Sezon infekcji wirusowych trwa w najlepsze i w zasadzie co drugi przedszkolak kaszle, ma katar lub wygląda „niewyraźnie”. Rodzice zaś posyłają dziecko do przedszkola z nadzieją, że nic poważnego się nie rozwinie, albo proszą nauczycieli, żeby w razie czego podali dziecku w ciągu dnia syrop przeciwgorączkowy. Niby nic takiego, ale czy na pewno? Sprawdź, czy można bezpiecznie podać dziecku taki lek.

- Data: 27.10.2023
W pomieszczeniu bez okna nie można prowadzić zajęć z dziećmi
Organizowanie zajęć z dziećmi w pomieszczeniu pozbawionym oświetlenia dziennego, niezależnie od liczby dzieci przebywających w tym pomieszczeniu i czasu trwania zajęć, nie jest możliwe. Prowadzenie zajęć w pomieszczeniu bez okna narusza obowiązujące przepisy.

- Data: 12.10.2023
Nauczyciel na umowie zlecenia wykonuje badania sanitarno-epidemiologiczne
Przed powierzeniem prowadzenia zajęć z dziećmi osobie, z którą nawiązana została umowa zlecenia, należy upewnić się, że spełnia wszystkie niezbędne wymagania. Do tych zalicza się nie tylko konieczność posiadania kwalifikacji i spełnienie warunku niekaralności. Choć przepisy nie wskazują na to wprost, każdy nauczyciel musi poddać się badaniom sanitarno-epidemiologicznym.

- Data: 12.10.2023
Samodzielne budowanie urządzeń na plac zabaw – czy przedszkole może zbudować kuchnię błotną?
Przedszkola coraz chętniej dążą do tworzenia atrakcyjnych placów zabaw dla dzieci. Jednym z interesujących pomysłów jest kuchnia błotna. Czy możliwe jest samodzielne zbudowanie takiej kuchni i zabezpieczenie jej odpowiednim preparatem ogniochronnym do drewna? Jakie są wymagania dotyczące certyfikacji?

- Data: 28.09.2023
Wycieczka przedszkolna a korzystanie z komunikacji miejskiej
Wycieczki stanowią jeden z ważnych elementów realizacji podstawy programowej wychowania przedszkolnego. Takie atrakcje dają dzieciom możliwość zdobywania praktycznych doświadczeń i obserwacji świata poza murami przedszkola. Co ważne, nie muszą być to wyjazdy w odległe miejsca. Często równie atrakcyjne są wycieczki realizowane na terenie danej miejscowości. Czy w takim przypadku dzieci mogą podróżować komunikacją miejską? Sprawdź, czy są przepisy nakładające wynajmowanie autokaru na każdą wycieczkę dla przedszkolaków.

- Data: 25.09.2023
Wypadek na placu zabaw – jak postępować w przypadku urazu kończyn?
Opiekun dzieci na placu zabaw zawsze musi liczyć się z wypadkami i urazami. Dowiedz się, jak postępować w przypadku urazów kości i stawów. Podpowiadamy, jak pomagać poszkodowanemu dziecku do czasu przybycia profesjonalnej pomocy medycznej oraz co zrobić, by nie dopuścić do ewentualnych powikłań pourazowych. Z artykułu dowiesz się, jak postępować, jeżeli wskutek nieszczęśliwego zdarzenia na placu zabaw dojdzie do jednego z najczęstszych urazów u dzieci.
Aktualny numer
