- Data: 28.02.2023
Odmowa przyjęcia dziecka z alergią pokarmową do przedszkola
Rodzice, chcąc, aby im dzieciom w przedszkolu została zapewniona jak najlepsza opieka, często już na etapie rekrutacji informują o stanie zdrowia dziecka i jego potrzebach. Robią to nawet, jeżeli dana choroba nie stanowi podstawy do przyznania dodatkowych punktów. Pojawia się jednak pytanie – czy stan zdrowia dziecka może uzasadnić jego nieprzyjęcie? Poznaj odpowiedź w odniesieniu do dziecka z alergią pokarmową.
- Data: 27.02.2023
Pszenica i alergia na gluten u dzieci. Dziecko z alergią pokarmową w przedszkolu
Coraz częściej rodzice zgłaszają, że ich dzieci cierpią na alergię na gluten. W ziarnie pszenicy występuje wiele białek antygenowych, jednak do najsilniejszych należą: albuminy, globuliny, gliadyny i gluteniny. To one są odpowiedzialne za wiele zespołów chorobowych. Badania wykazały, że krzyżowa reaktywność między różnymi ziarnami zbóż jest dużo częstsza niż wśród innych grup pokarmów, jednak tylko u 80% chorych na alergie na różne zboża objawy występują tylko po spożyciu pszenicy. Dowiedz się, czym jest alergia na gluten, co odróżnia ją od celiakii. Sprawdź, jak system oświaty odpowiada na potrzeby dzieci i młodzieży ze specjalnymi potrzebami w zakresie żywienia.
- Data: 10.02.2023
Zgoda na wykorzystanie wizerunku dziecka – czy wystarczy od jednego rodzica?
Przedszkole nie może wykorzystać wizerunku dziecka bez zgody rodziców. Przez wykorzystanie wizerunku trzeba rozumieć każdą publikację zdjęć, choćby na stronie internetowej przedszkola czy w mediach społecznościowych. Sprawdź, czy zgodę na wykorzystanie wizerunku dziecka może wyrazić jeden rodzic czy potrzebne są podpisy obojga? Czy wykorzystanie wizerunku dziecka należy do tzw. spraw istotnych dziecka?
- Data: 31.01.2023
Zakup zabawek do przedszkola – 5 zasad, których trzeba przestrzegać
Wyposażenie przedszkola musi spełniać wymagania dotyczące bezpieczeństwa, dotyczy to także zabawek. Bardzo ważne jest zatem, aby wybierać ofertę sprawdzonych producentów lub importerów. Osoby dokonujące zakupu zabawek do przedszkola nie muszą jednak znać wszystkich norm prawnych, które związane są z ich produkcją. Muszą jednak wiedzieć, jakich informacji, instrukcji, ostrzeżeń i identyfikatorów należy się domagać przy zaopatrywaniu placówki w zabawki. Warto mieć świadomość, że w Polsce obowiązują przepisy prawne określające wymagania dla zabawek. Sprawdź, jakich pięciu podstawowych zasad musi przestrzegać osoba odpowiedzialna z zakup zabawek do przedszkola.
- Data: 30.01.2023
Wyżywienie w punkcie przedszkolnym – czy zapewnienie żywienia jest obowiązkowe?
Przedszkole publiczne i niepubliczne ma obowiązek zapewnienia dzieciom możliwości korzystania z posiłków. Okazuje się, że analogicznego przepisu nie ma w rozporządzaniu w sprawie rodzajów innych form wychowania przedszkolnego, warunków tworzenia i organizowania tych form oraz sposobu ich działania. Wobec tego, czy żywienie w punkcie przedszkolnym jest obowiązkowe?
- Data: 20.01.2023
Raport Dzieci się liczą 2022 – zagrożenia bezpieczeństwa i rozwoju dzieci w Polsce
Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę opublikowała raport „Dzieci się liczą 2022”. Autorzy publikacji kompleksowo przyjrzeli się sytuacji dzieci, zwłaszcza obszarom dotyczącym doświadczania różnych form przemocy i wykorzystywania seksualnego. Raport prezentuje też rekomendacje rozwiązań na rzecz poprawy sytuacji najmłodszych.
- Data: 10.01.2023
Dowóz dziecka niepełnosprawnego do przedszkola niepublicznego w czasie ferii
Obowiązkiem gminy jest zapewnienie dzieciom z niepełnosprawnością w wieku pięciu i sześciu lat oraz dzieciom z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego, bezpłatnego transportu i opieki w czasie przewozu do najbliższego przedszkola, oddziału przedszkolnego w szkole podstawowej, innej formy wychowania przedszkolnego lub ośrodka rewalidacyjno-wychowawczego. Dowóz zwykle organizowany jest w ten sposób, by jednocześnie dowozić do szkół dzieci realizujące obowiązek szkolny. A co w czasie ferii? Czy gmina może zawiesić dowożenie dziecka do przedszkola w czasie ferii zimowych?
- Data: 02.01.2023
Spędzanie czasu na świeżym powietrzu – ile godzin i minut w ciągu dnia?
Dzieci przedszkolne powinny jak najwięcej czasu spędzać na świeżym powietrzu, ale przepisy nie określają, ile minut i godzin powinna zajmować rekreacja na spacerach czy placach przedszkolnych. Poznaj rekomendowane przez nas rozwiązania w zakresie organizacji czasu dzieci na świeżym powietrzu.
- Data: 27.12.2022
Pokrycie kosztów wymiany ogrodzenia w przedszkolu z dotacji – uzasadnienie wydatku
Dotacja oświatowa jest przeznaczona na dofinansowanie realizacji zadań placówek wychowania przedszkolnego, szkół lub placówek w zakresie kształcenia, wychowania i opieki, w tym kształcenia specjalnego i profilaktyki społecznej. Sprawdzamy, czy z dotacji oświatowej można pokryć koszty wymiany ogrodzenia oraz bramy wejściowej do przedszkola.