- Data: 20.12.2022
Czy przedszkole może odmówić przyjęcia dziecka, które korzysta z pieluch?
W dużej grupie dzieci nauczyciele mają ograniczone możliwości zajmowania się dziećmi indywidualnie. Dlatego postuluje się, aby dzieci przyjmowane do przedszkola posiadały już umiejętność samodzielnego korzystania z toalety. Jednak czy postulat może być wymogiem, od którego będzie zależało przyjęcie dziecka do placówki?
- Data: 29.11.2022
Przekroczenie wskazanej przez Sanepid liczby dzieci w przedszkolu – co z dotacją?
Sanepid określa liczbę dzieci, która może maksymalnie uczęszczać do przedszkola niepublicznego. Oceny dokonuje w odniesieniu do warunków przestrzennych. Zdarza się jednak, że przedszkole przyjmuje więcej dzieci, niż wskazano w opinii Sanepidu. Jakie są tego konsekwencje? Czy przekroczenie wskazanej przez Sanepid liczby dzieci w przedszkolu niepublicznym oznacza brak dotacji na „dzieci z nadwyżki”?
- Data: 25.11.2022
Wentylacja w przedszkolu i punkcie przedszkolnym – Sanepid wyjaśnia, jak dbać o jakość powietrza
Wentylacja w przedszkolach orz punktów przedszkolnych stanowi jeden z kluczowych aspektów zapewnienia dzieciom bezpiecznych warunków w pomieszczeniach. Jakość powietrza wewnętrznego nie jest bowiem obojętna dla zdrowia dzieci. Kwestie te są regulowane przepisami – zachęcam do zapoznania się z wymaganiami dotyczącymi wentylacji w placówkach opieki nad dziećmi.
- Data: 23.11.2022
Skierowanie wniosku do sądu o wgląd w sytuację rodzinną dziecka – jakie wymogi formalne musisz spełnić
Przedszkole powinno złożyć wniosek do sądu o wgląd w sytuację rodzinną dziecka, gdy podejrzewa, że rodzice niewłaściwie wykonują władzę rodzicielską. Regulacje dotyczące tego obowiązku nie określają jednak szczegółowego trybu postępowania. Który sąd opiekuńczy jest właściwy, jaką formę powinno mieć zawiadomienie i czy rodziców informować o podjętych działaniach, skoro dziecko pozostaje po ich władzą rodzicielską?
- Data: 17.11.2022
Wsparcie dla dziecka z podejrzeniem stosowania wobec niego przemocy domowej
Pracownicy przedszkola powinni być solidnie przygotowani nie tylko w zakresie rozpoznawania symptomów i sposobów reagowania na przemoc stosowaną wobec dziecka, ale także powinni mieć odpowiednią wiedzę merytoryczną – znać przepisy prawa i wynikające z nich obowiązki. Przede wszystkim jednak powinni być świadomi swojej roli i działać w zakresie swoich zadań i kompetencji.
- Data: 05.09.2022
Ocena stanu bezpieczeństwa w przedszkolu na początku roku szkolnego
Przedszkole musi być przygotowane pod względem bezpieczeństwa na powrót do niej po przerwie wakacyjnej dzieci i pracowników. Zapewnienie bezpieczeństwa w placówce należy do zakresu zadań dyrektora. Odpowiedzialność za zapewnienie bezpieczeństwa dzieciom i pracownikom wymaga zaś dokonywania ocen stanu bezpieczeństwa uwzględniających całokształt zagadnień mających na nie wpływ. Sprawdzamy, jak dokonać takiej oceny.
- Data: 19.08.2022
Obowiązki nauczyciela wobec dziecka z cukrzycą w przedszkolu
Dowiedz się, czy nauczyciel, w którego grupie jest dziecko z cukrzycą wyposażone w pompę insulinową, zobowiązany jest do kontroli poziomu cukru oraz podawania dziecku insuliny. Poznaj także zasady organizowania opieki nad dzieckiem przewlekle chorym i dowiedz się, na jakiej podstawie nauczyciel może wykonywać wobec takiego dziecka czynności przedmedyczne.
- Data: 19.08.2022
Ugryzienie dziecka w przedszkolu
Podczas zabawy w przedszkolu, szczególnie teraz w okresie wakacji, gdy dzieci większość czasu spędzają na przedszkolnym placu zabaw, nierzadko dochodzi do różnego rodzaju urazów. Potknięcia, zadrapania i skaleczenia można powiedzieć, że są na porządku dziennym. Czasami dochodzi też do utarczków pomiędzy dziećmi, podczas których dochodzi do ugryzienia. Dowiedz się, czy taka sytuacja wymaga zachowania procedury powypadkowej i sporządzenia protokołu.
- Data: 02.08.2022
Nowe zasady zawieszania zajęć w przedszkolu i organizowania zdalnego nauczania w roku szkolnym 2022/2023
Resort edukacji przygotował projekt rozporządzenia w sprawie zdalnego nauczania. Co ciekawe umożliwia on zawieszenie stacjonarnych zająć w szkołach i przedszkolach z powodu zbyt niskiej temperatury w pomieszczeniach placówki. W kontekście kryzysu energetycznego i węglowego od razu nasuwa się skojarzenie, że braki w dostawach ciepła do placówek będą powodem do zawieszenia zajęć i przejścia na tryb zdalny. Czy tak będzie? Czas pokaże. Tymczasem przedstawiamy zasady zawieszenia zająć i przejścia na kształcenie zdalne według nowego projektu rozporządzenia.
- Data: 25.07.2022
System bezpieczeństwa żywności w szkole, która zapewnia posiłki dzieciom przedszkolnym poprzez katering
Sprawdź, czy szkoła podstawowa, która nie ma kuchni ani stołówki i zapewnia żywienie dla dzieci z oddziału przedszkolnego za pośrednictwem firmy kateringowej, musi prowadzić dokumentację bezpieczeństwa i jakości żywienia oraz wdrożyć procedury związane z żywieniem, w tym system HACCP.