- Data: 25.09.2023
Wypadek na placu zabaw – jak postępować w przypadku urazu kończyn?
Opiekun dzieci na placu zabaw zawsze musi liczyć się z wypadkami i urazami. Dowiedz się, jak postępować w przypadku urazów kości i stawów. Podpowiadamy, jak pomagać poszkodowanemu dziecku do czasu przybycia profesjonalnej pomocy medycznej oraz co zrobić, by nie dopuścić do ewentualnych powikłań pourazowych. Z artykułu dowiesz się, jak postępować, jeżeli wskutek nieszczęśliwego zdarzenia na placu zabaw dojdzie do jednego z najczęstszych urazów u dzieci.
- Data: 18.09.2023
Jak zadbać o dzieci, które były świadkami wypadku w przedszkolu?
Bezpieczeństwo dzieci w grupie przedszkolnej to temat, który naprawdę potrafi spędzić sen z powiek wychowawcy. Jak zadbać o kilkuletnie, ogromnie ruchliwe i ciekawe świata istoty tak, by nikomu nic się nie stało? Narzędzi mamy sporo – dorośli do pomocy w sali, edukacja na temat bezpieczeństwa na spacerze w przestrzeni miejskiej, zabezpieczone meble, kryjówki na nożyczki, kleje etc. Nie sposób jednak przewidzieć wszystkiego. Czasem los po prostu płata figle. Jak postępować, jeżeli w przedszkolu już zdarzy się wypadek? W każdym przedszkolu powinna obowiązywać procedura postępowania w razie wypadku. Warto upewnić się, że uwzględnia ona nie tylko kroki postępowania dotyczące ofiary, ale wskazuje również, jak zadbać o dzieci, które były świadkami wypadku w przedszkolu.
- Data: 11.09.2023
Korzystanie z placu zabaw przez dzieci niebędące uczniami przedszkola
Wiele placów zabaw to miejsca, z których korzystają nie tylko wychowankowie danego przedszkola, ale także dzieci mieszkające w okolicy. Korzystanie z placu zabaw przez dzieci spoza przedszkola, szczególnie w czasie pracy placówki, stanowi nie tylko utrudnienie pracy nauczycieli, ale również ogranicza bezpieczeństwo. Czy w związku z tym dyrektor może wprowadzić zakaz korzystania z placu zabaw przez dzieci niebędące uczniami przedszkola?
- Data: 11.09.2023
Sankcje dla dyrektora za brak rejestru wyjść grupowych
Każde publiczne i niepubliczne przedszkole ma obowiązek prowadzenia rejestru wyjść grupowych. W rejestrze tym muszą być odnotowane wszystkie wyjścia z wyjątkiem wycieczek (dla których prowadzona jest odrębna dokumentacja). Należy pamiętać, że choć przepisy nie wskazują konkretnych sankcji za brak rejestru wyjść grupowych, to dyrektor musi liczyć się z negatywnymi konsekwencjami.
- Data: 05.09.2023
Adaptacja dziecka do przedszkola – jak pomóc dziecku przejść przez trudny czas? Rady dla rodziców i nauczycieli
Dziecko trzyletnie zazwyczaj jest gotowe do podjęcia kolejnego wyzwania w swoim życiu, jakim jest rozpoczęcie przygody z przedszkolem. Przeważnie ma większe szanse na adaptację, gdy jest dziewczynką, dysponuje bogatym zasobem słów oraz posiada wysoki poziom rozwoju psychoruchowego, który pozwala na szybszą orientację w nowym otoczeniu. Dowiedz się, jak przebiega adaptacja i jak przedszkole może pomóc dziecku. Mamy nadzieję, że wskazówki i podpowiedzi pomogą przetrwać ten trudny czas adaptacji przedszkolnej.
- Data: 01.09.2023
Dziecko pozornie przystosowane – trudności adaptacyjne dziecka w przedszkolu
Nie zawsze adaptacja dziecka do przedszkola przebiega harmonijnie i bezproblemowo. Dziecko może uruchamiać mechanizmy obronne i wyrażać lęk w sposób zastępczy, np. płaczem, zwiększoną drażliwością, zaburzeniami łaknienia, trudnościami w zasypianiu, wymiotami, a nawet moczeniem nocnym. Dowiedz się, czym są trudności adaptacyjne dziecka w przedszkolu i jak można pomóc dziecku w opanowaniu emocji przezwyciężeniu trudnych chwil w procesie adaptacji. Dowiedz się, co placówka może zrobić, jeżeli dziecko pozornie nie wykazuje problemów z adaptacją w przedszkolu.
- Data: 28.08.2023
Wyposażenie przedszkoli w urządzenia do ratowania dzieci przed zadławieniem
W związku z nagłaśnianymi w ostatnim czasie przypadkami zadławienia przez dzieci w przedszkolu, do Ministerstwa Edukacji i Nauki wpłynęła interpelacja poselska, w której zapytano czy MEiN ma w planach doposażenia przedszkoli w sprzęt i urządzenia do ratowania dzieci przed zadławieniem. Sprawdź, czy przedszkola zostaną wyposażone w sprzęt do ratowania dzieci przed zadławieniem.
- Data: 21.08.2023
Osiem zasad organizowania bezpiecznego wyjścia poza teren przedszkola
Dyrektor i nauczyciele powinni zadbać, aby szczegółowo określić wewnętrzne zasady organizowania bezpiecznego wyjścia poza przedszkole. O ile oczywiste jest, że dla każdej wycieczki opracowuje się regulamin, o tyle przydatny jest również regulamin wyjść grupowych niebędących wycieczkami. Uregulowanie spraw związanych z pobytem poza przedszkolem zapewnia ochronę przed niebezpieczeństwami i zwiększa zaufanie rodziców do placówki.
- Data: 21.08.2023
Bezpieczne posiłki w przedszkolu – jak kroić warzywa i owoce, aby minimalizować ryzyko zadławienia
Kiedy maluchy wkraczają w świat przedszkola, ich dieta zaczyna się różnić od tej domowej. Rodzice już od pierwszych dni zwracają ogromną uwagę na jadłospis i dopytują, jakie produkty dzieci będą spożywać w ciągu dnia. Coraz częściej jednak zwracają uwagę na to, że posiłki przedszkolaka muszą być nie tylko zdrowe i smaczne, ale przede wszystkim bezpieczne. Trzeba pamiętać, że nawet niewinna sałatka owocowa może stanowić zagrożenie dla malucha. Jednym z kluczowych aspektów bezpieczeństwa jest odpowiednie krojenie warzyw i owoców. Dlaczego jest to tak ważne i jak to robić prawidłowo? Przeczytaj artykuł, aby dowiedzieć się, jak przygotowywać posiłki dla dzieci, w szczególności, dlaczego dzieci powinny otrzymywać wyłącznie pokrojone owoce czy warzywa.
- Data: 14.08.2023
Dziecko z wszawicą może chodzić do przedszkola
Wszawica stanowi jeden z najczęściej powtarzających się problemów występujących w przedszkolu. W sytuacji zauważenia u dziecka wszy ważne jest natychmiastowe podjęcie działań zmierzających do pozbycia się pasożytów. Co jednak ważne – dyrektor nie może zakazać dziecku, u którego znaleziono wszy, uczęszczać na zajęcia w przedszkolu.