- Data: 23.04.2024
Okresowy przegląd i kontrola placu zabaw w przedszkolu
Kontrola coroczna obiektu budowlanego to cykliczny obowiązek właściciela lub zarządcy tego obiektu. Natomiast raz na 5 lat kontrolę okresową powinna przeprowadzić osoba posiadająca uprawnienia budowlane w odpowiedniej specjalności. Przeprowadzenie kontroli 5-letniej nie zwalnia z obowiązku odbywania corocznych kontroli. Sprawdź, w jakim zakresie regulacje te dotyczą przedszkolnych placów zabaw.
- Data: 23.04.2024
Prawa dziecka w przedszkolu
Każdemu dziecku, niezależnie od płci, pochodzenia, statusu rodzinnego i społecznego, miejsca zamieszkania czy wyznawanej religii przysługują takie same prawa. Kiedy rodzice powierzają dzieci opiece przedszkola, dyrektor i pracownicy przedszkola stają się zobowiązani i odpowiedzialni za zapewnienie wszystkim dzieciom uczęszczającym do przedszkola przyjaznego i bezpiecznego środowiska, odpowiednich warunków dla zaspokajania ich potrzeb rozwojowych i edukacyjnych oraz wspomaganie ich w rozwoju. Także obowiązki związane z ochroną ich praw należą do przedszkola. Sprawdź, jak stworzyć warunki do przestrzegania praw dziecka w przedszkolu.
- Data: 11.04.2024
Odbiór dziecka z przedszkola przez niepełnoletnie rodzeństwo
Statut przedszkola nie może zawierać zakazu odbierania wychowanków z placówki przez osoby niepełnoletnie. Jednakże osoby te muszą być upoważnione przez rodziców, a ich pisemna zgoda musi się znajdować w dokumentacji przedszkolnej.
- Data: 10.04.2024
Rodzic pod wpływem alkoholu lub narkotyków nie odbierze dziecka z przedszkola
Dyrektor powinien wprowadzić procedury na wypadek sytuacji kryzysowych, w tym okoliczności, w których przedszkole nie wyda dziecka rodzicowi. Należy do nich m.in. próba odbioru dziecka przez rodzica będącego pod wpływem alkoholu lub narkotyków co dla pracowników przedszkola oznacza jedno – zakaz powierzenia wychowanka takiej osobie. Skorzystaj z przykładowej procedury postępowania gdy po dziecko przyjdzie nietrzeźwy rodzic/opiekun prawny.
- Data: 29.03.2024
Dyrektor nie może zabronić przyprowadzania do przedszkola dziecka z ręką w gipsie
Gips założony na rękę na ogół nie stanowi przeszkody, by dziecko uczęszczało do przedszkola. Należy jednak zapewnić bezpieczeństwo w czasie zajęć organizowanych przez przedszkole zarówno temu dziecku, jak i pozostałym wychowankom. Dowiedz się, jakich informacji powinni udzielić rodzice, których dziecko złamało rękę lub nogę i sprawdź, jak nauczyciele zatrudnieni w placówce mogą zapewnić mu bezpieczeństwo i komfort.
- Data: 26.03.2024
Czy budynek przedszkola działający w innej lokalizacji trzeba zgłosić do sanepidu?
Sprawdź, czy poszerzenie działalności przedszkola o nowy budynek działający w innej lokalizacji wymaga zgłoszenia do sanepidu. Dowiedz się, jakie kwestie podlegają sprawdzeniu przez sanepid podczas kontroli w przedszkolu.
- Data: 12.03.2024
Agresywny przedszkolak – co robić, gdy dziecko więcej niż rozrabia
Dziecku sprawiającemu problemy wychowawcze potrzebna jest pomoc, w którą zaangażowani będą: dyrektor, nauczyciele i rodzice. Jak wypracować zasady udzielania wsparcia i zorganizować pomoc psychologiczno-pedagogiczną, aby unikać skreślenia agresywnego dziecka z listy wychowanków?
- Data: 05.03.2024
Kto może opiekować się dzieckiem w przedszkolu? Statutowe zasady powierzania opieki nad dziećmi
Statut każdego przedszkola musi określać szczegółowe zasady przyprowadzania i odbierania dzieci przez rodziców lub upoważnioną przez nią osobę. Należy pamiętać, że postanowienia statutu nie mogą być sprzeczne z przepisami prawa powszechnie obowiązującego. To z kolei oznacza, że niedopuszczalne jest wskazanie, że rodzic pozostawia dziecko pod opieką nauczyciela lub wyznaczonego pracownika obsługi.
- Data: 21.02.2024
Standardy ochrony małoletnich w przedszkolu – wskazówki i wzór dokumentu
Każde przedszkole publiczne i niepubliczne oraz inne formy wychowania przedszkolnego muszą opracować i wdrożyć dokument o nazwie standardy ochrony małoletnich. Przepisy wprowadzające obowiązek opracowania wewnętrznej polityki ochrony dzieci przed krzywdzeniem weszły w życie 15 lutego 2024 r., ale na sporządzenie i wdrożenie standardów dyrektorzy przedszkoli mają 6 miesięcy. Sprawdź, co powinien zawierać ten dokument oraz jak uprościć nad nim pracę.
- Data: 12.02.2024
Wysokość pomieszczeń w przedszkolu - czy może być zmienna?
Co do zasady sala przedszkolna powinna mieć wysokość co najmniej 3 metry. Czy jednak warunek ten spełnia sala o wysokości zmiennej, która w pewnych miejscach ma wysokość niższą niż 3 metry a w innych wyższą? Sprawdź, jakie są ogólne wymagania techniczne dla pomieszczeń przedszkola i dowiedz się, czy można prowadzić zajęcia z dziećmi w sali o wysokości zmiennej.