
- Data: 07.03.2023
Podział zajęć wwr i rewalidacyjnych pomiędzy specjalistów
Organizacja wczesnego wspomagania rozwoju dziecka zakłada prowadzenie od 4 do 8 godzin zajęć wwr miesięcznie. Niezależnie od tych zajęć dziecko z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego ma prawo uczestniczyć w zajęciach rewalidacyjnych. Sprawdź, czy zajęcia wwr rewalidacyjne są prowadzone z jednej puli godzin przyznanych przez organ prowadzący. Dowiedz się, jak powinien wyglądać podział zajęć wwr i rewalidacyjnych pomiędzy specjalistów.

- Data: 06.03.2023
Czy powołanie zespołu do spraw pomocy psychologiczno-pedagogicznej jest obowiązkowe
Każde przedszkole publiczne i niepubliczne, w tym szkoła podstawowa z oddziałami przedszkolnymi, ma obowiązek organizacji i udzielania pomocy psychologiczno-pedagogicznej dla dzieci. Nie w każdym jednak przedszkolu konieczne jest powoływanie zespołu pomocy psychologiczno-pedagogicznej. Sprawdź, czy dyrektor musi utworzyć w przedszkolu zespół do realizacji zadań związanych z udzielaniem pomocy psychologiczno-pedagogicznej. Dowiedz się, kto powinien wchodzić w skład zespołu, który organizuje pomoc psychologiczno -pedagogiczną.

- Data: 03.03.2023
Zwolnienie dziecka z przygotowania do posługiwania się językiem obcym w przedszkolu
Przygotowanie dziecka do posługiwania się językiem obcym to jeden z elementów realizacji podstawy programowej. Zdarza się jednak, że kilkulatki, ze względu na dwujęzyczność, biegle posługują się danym językiem obcym. Czy w takim przypadku można zwolnić dziecko z obowiązku uczęszczania na zajęcia językowe?

- Data: 02.03.2023
Rola i zadania psychologa w przedszkolu
Przedszkole to czas intensywnego rozwoju intelektualnego, społecznego i emocjonalnego. Dziecko uczy się funkcjonować w innym środowisku niż rodzinne. Nawiązuje relacje, uczy się regulować własne emocje i radzić sobie z rozstaniem z opiekunami. W tym okresie mogą dać o sobie znać również różnorodne trudności rozwojowe, które wymagają pracy i wsparcia. Dlatego tak istotna jest dla przedszkola współpraca z psychologiem dziecięcym. W artykule wyjaśniamy, jaką wiedzę powinien posiadać psycholog w przedszkolu oraz, co w praktyce robi psycholog przedszkolny.

- Data: 01.03.2023
Dyrektor pedagogiczny w przedszkolu niepublicznym a kwalifikacje z zarządzania oświatą
Przed powierzeniem stanowiska dyrektora pedagogicznego w przedszkolu niepublicznym często pojawia się pytanie, czy osoba je zajmująca musi ukończyć kurs kwalifikacyjny z zakresu zarządzania oświatą. Poznaj odpowiedź eksperta.

- Data: 28.02.2023
Za szkody wyrządzone przez dziecko w przedszkolu odpowiada osoba sprawująca nadzór
Po przekroczeniu progu sali i przekazaniu dziecka pod opiekę nauczyciela to przedszkole zobowiązane jest do nadzoru nad wychowankiem. Jeśli dziecko podczas pobytu w placówce wyrządzi szkodę fizyczną innej osobie lub szkodę w mieniu, odpowiedzialność ponoszą pracownicy przedszkola. Dziecko w przedszkolu pozostaje pod opieką nauczyciela i to nauczyciel ponosi odpowiedzialność za każdą wyrządzoną szkodę. Sprawdź czy odpowiedzialność przedszkola wyklucza żądanie od rodziców ucznia pokrycia kosztów zniszczenia mienia.

- Data: 28.02.2023
Odmowa przyjęcia dziecka z alergią pokarmową do przedszkola
Rodzice, chcąc, aby im dzieciom w przedszkolu została zapewniona jak najlepsza opieka, często już na etapie rekrutacji informują o stanie zdrowia dziecka i jego potrzebach. Robią to nawet, jeżeli dana choroba nie stanowi podstawy do przyznania dodatkowych punktów. Pojawia się jednak pytanie – czy stan zdrowia dziecka może uzasadnić jego nieprzyjęcie? Poznaj odpowiedź w odniesieniu do dziecka z alergią pokarmową.

- Data: 27.02.2023
Pszenica i alergia na gluten u dzieci. Dziecko z alergią pokarmową w przedszkolu
Coraz częściej rodzice zgłaszają, że ich dzieci cierpią na alergię na gluten. W ziarnie pszenicy występuje wiele białek antygenowych, jednak do najsilniejszych należą: albuminy, globuliny, gliadyny i gluteniny. To one są odpowiedzialne za wiele zespołów chorobowych. Badania wykazały, że krzyżowa reaktywność między różnymi ziarnami zbóż jest dużo częstsza niż wśród innych grup pokarmów, jednak tylko u 80% chorych na alergie na różne zboża objawy występują tylko po spożyciu pszenicy. Dowiedz się, czym jest alergia na gluten, co odróżnia ją od celiakii. Sprawdź, jak system oświaty odpowiada na potrzeby dzieci i młodzieży ze specjalnymi potrzebami w zakresie żywienia.
Aktualny numer
