
- Data: 25.02.2023
Tydzień z Portalem Przedszkolnym: 20–25 lutego 2023 r.
Sprawdź, co nowego znalazło się na portalprzedszkolny.pl w ostatnim tygodniu. Pamiętaj, że codziennie zamieszczamy nowe porady, wzory dokumentów lub materiały do wykorzystania w pracy z dziećmi. Pobierz Kalendarz przedszkolny, w którym zaznaczyliśmy najważniejsze dla dzieci święta obchodzone w pierwszym kwartale 2023 roku!

- Data: 24.02.2023
Podwyżki dla nauczycieli przedszkoli w 2023 r. Rozporządzenie podpisane
Do ogłoszenia w Dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej skierowano rozporządzenie MEiN zmieniające rozporządzenie w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli, ogólnych warunków przyznawania dodatków do wynagrodzenia zasadniczego oraz wynagradzania za pracę w dniu wolnym od pracy. Podwyżki obowiązują od 1 stycznia 2023 r. najpóźniej do końca marca nauczyciele otrzymają wyrównania.

- Data: 22.02.2023
Czy student może pracować jako nauczyciel bez kwalifikacji w przedszkolu
Z uwagi na brak kandydatów do pracy w przedszkolu, jednym z często zadawanych pytań jest to, czy student pedagogiki przedszkolnej i wczesnoszkolnej może być zatrudniony jako nauczyciel wychowania przedszkolnego. Odpowiedź na to pytanie brzmi: nie. Nie oznacza yo jednak, że taka osoba nie może prowadzić żadnych zajęć z przedszkolakami. Sprawdź szczegóły.

- Data: 21.02.2023
Przedszkole nie może żądać od rodziców oryginału orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego
Poradnia psychologiczno-pedagogiczna wydaje jeden oryginał orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego, rodzic może wystąpić o wydanie poświadczonych kopii. Sprawdź, jaki dokument powinien znaleźć się w dokumentacji przedszkola, do którego uczęszcza dziecko.

- Data: 21.02.2023
Umowa dla psychologa w przedszkolu publicznym zatrudnianego w trakcie roku szkolnego – na jaki okres?
Obowiązujące od 1 września 2022 r. przepisy dotyczące awansu zawodowego pozostają w ścisłym w związku z nowymi zasadami zatrudniania nauczycieli w przedszkolach i szkołach publicznych. Także od roku szkolnego 2022/2023 obowiązują nowe standardy zatrudniania nauczycieli i w wielu przedszkolach konieczne stało się zatrudnienie nieobecnych dotąd specjalistów. Okazuje się, że w praktyce najwięcej problemów sprawia zatrudnienie na część etatu nauczycieli bez stopnia awansu zawodowego w trakcie roku szkolnego. Sprawdzamy jaką umowę zaproponować psychologowi zatrudnianemu w przedszkolu publicznym na część etatu. Wskazówki mają jednak zastosowanie do każdego innego nauczyciela bez stopnia awansu zawodowego zatrudnianego w trakcie roku szkolnego, tj. nauczycieli wychowania przedszkolnego, pedagoga, pedagoga specjalnego, logopedy itd.

- Data: 20.02.2023
Rutyna a funkcjonowanie przedszkolne dziecka w spektrum autyzmu
Spektrum autyzmu charakteryzuje m.in. skłonność do ograniczonych, powtarzalnych i nieelastycznych wzorców zachowania, wzorców zainteresowań lub wzorców czynności. Dzieci z ASD często wymagają szczególnego podejścia do funkcjonowania w środowisku przedszkolnym. Rutyna i przewidywalność są kluczowe, ponieważ mogą pomóc mu poczuć się bezpiecznie i komfortowo w nowych sytuacjach. Z artykułu dowiesz się m.in. jakie znaczenie odgrywa rutyna w życiu przedszkolnym dziecka w spektrum autyzmu oraz poznasz sposoby jej wprowadzania.

- Data: 18.02.2023
Tydzień z Portalem Przedszkolnym: 13–18 lutego 2023 r.
Sprawdź, co nowego znalazło się na portalprzedszkolny.pl w ostatnim tygodniu. Pamiętaj, że codziennie zamieszczamy nowe porady, wzory dokumentów lub materiały do wykorzystania w pracy z dziećmi. Pobierz Kalendarz przedszkolny, w którym zaznaczyliśmy najważniejsze dla dzieci święta obchodzone w pierwszym kwartale 2023 roku!

- Data: 17.02.2023
Członkowie zespołu WWR dla dziecka a kwalifikacje zgodne z rodzajem niepełnosprawności
Wczesne wspomaganie rozwoju dziecka może być organizowane w przedszkolach i szkołach zatrudniających kadrę posiadającą kwalifikacje do prowadzenia zajęć w ramach wczesnego wspomagania pokreślonych w rozporządzeniu MEN z 1 sierpnia 2017 r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli. oraz w rozporządzeniu MEN z 24 sierpnia 2017 r. w sprawie organizowania wczesnego wspomagania rozwoju dzieci Sprawdź, czy specjaliści muszą posiadać dodatkowo kwalifikacje zgodne z rodzajem niepełnosprawności dziecka.

- Data: 16.02.2023
Plastykoterapia w przedszkolu – jak arteterapia plastyczna wspiera terapię
Jednym z najważniejszych obszarów w pracy z dzieckiem w okresie przedszkolnym jest wsparcie jego rozwoju emocjonalnego. Przedszkolak to istota pełna najróżniejszych uczuć. Dojrzewające powoli mechanizmy regulacji emocji niekoniecznie radzą sobie z lękiem, złością, tęsknotą. To zupełnie naturalne, że przedszkolak wyraża swoje przeżycia niewerbalnie. Zachowaniem, krzykiem, płaczem, objawami psychosomatycznymi. Metody arteterapeutyczne to świetna forma wspierania rozwoju ekspresji emocjonalnej. Wyróżnia się różne rodzaje arteterapii: malarstwo, rysunek, taniec, rzeźba, muzykoterapia, ale również wiele metod i technik wymykających się tak oczywistej klasyfikacji. W artykule skupiono się na metodach plastycznych, z których może korzystać nie tylko terapeuta prowadzący terapię poprzez sztukę, ale każdy nauczyciel przedszkola.

- Data: 14.02.2023
Standardy zatrudniania i obowiązkowe zatrudnianie nauczycieli specjalistów w punktach przedszkolnych
Obowiązujące od 1 września 2022 r. przepisy dotyczące minimalnej liczby etatów nauczycieli specjalistów wciąż budzą wątpliwości. Jednym z pytań zadawanych przez osoby kierujące punktami przedszkolnymi jest to to, czy w tych formach wychowania przedszkolnego także trzeba zatrudniać specjalistów. Sprawdź, czy art. 42d ustawy z 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela dotyczy również innych form wychowania przedszkolnego, w tym punktów przedszkolnych.
Aktualny numer
