
- Data: 05.02.2023
Skreślenie z listy dziecka z Ukrainy – nowe możliwości dyrektora przedszkola
Planowana nowelizacja ustawy o zmianie ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa oraz niektórych innych ustaw przewiduje ważne zmiany dotyczące skreślania z listy dzieci pochodzących z Ukrainy. Sprawdź, jakie uprawnienia zyska dyrektor przedszkola, jeżeli przepisy wejdą w życie.

- Data: 03.02.2023
Osoba zatrudniona na podstawie art. 15 Prawa oświatowego – prowadzenie zajęć i wypełnianie dziennika
Przepisy prawa oświatowego dopuszczają prowadzenie zajęć w przedszkolu przez osobę niebędącą nauczycielem. Dyrektor przedszkola, który chce powierzyć prowadzenie zajęć rozwijających zainteresowania dzieci osobie bez przygotowania pedagogicznego musi uzyskać zgodę kuratora oświaty. Sprawdź, czy osoba zatrudniona na podstawie art. 15 ust. 1 ustawy z 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe może samodzielnie prowadzić zajęcia z dziećmi i wypełniać dziennik zajęć przedszkola.

- Data: 31.01.2023
Zakup zabawek do przedszkola – 5 zasad, których trzeba przestrzegać
Wyposażenie przedszkola musi spełniać wymagania dotyczące bezpieczeństwa, dotyczy to także zabawek. Bardzo ważne jest zatem, aby wybierać ofertę sprawdzonych producentów lub importerów. Osoby dokonujące zakupu zabawek do przedszkola nie muszą jednak znać wszystkich norm prawnych, które związane są z ich produkcją. Muszą jednak wiedzieć, jakich informacji, instrukcji, ostrzeżeń i identyfikatorów należy się domagać przy zaopatrywaniu placówki w zabawki. Warto mieć świadomość, że w Polsce obowiązują przepisy prawne określające wymagania dla zabawek. Sprawdź, jakich pięciu podstawowych zasad musi przestrzegać osoba odpowiedzialna z zakup zabawek do przedszkola.

- Data: 31.01.2023
Informacja o gotowości szkolnej dziecka nie jest drukiem ścisłego zarachowania
Wydanie rodzicom informacji o gotowości do podjęcia nauki w szkole podstawowej jest obowiązkiem dyrektora szkoły. Co do zasady w przedszkolach prowadzone są rejestry wydanych informacji. Warto natomiast pamiętać, że nie są to druki ścisłego zarachowania, a tym samym nie ma obowiązku prowadzenia specjalnej ich ewidencji. Sprawdź szczegóły.

- Data: 30.01.2023
Wyżywienie w punkcie przedszkolnym – czy zapewnienie żywienia jest obowiązkowe?
Przedszkole publiczne i niepubliczne ma obowiązek zapewnienia dzieciom możliwości korzystania z posiłków. Okazuje się, że analogicznego przepisu nie ma w rozporządzaniu w sprawie rodzajów innych form wychowania przedszkolnego, warunków tworzenia i organizowania tych form oraz sposobu ich działania. Wobec tego, czy żywienie w punkcie przedszkolnym jest obowiązkowe?

- Data: 28.01.2023
Tydzień z Portalem Przedszkolnym: 23–28 stycznia 2023 r.
Sprawdź, co nowego znalazło się na portalprzedszkolny.pl w ostatnim tygodniu. Pamiętaj, że codziennie zamieszczamy nowe porady, wzory dokumentów lub materiały do wykorzystania w pracy z dziećmi. Pobierz Kalendarz przedszkolny, w którym zaznaczyliśmy najważniejsze dla dzieci święta obchodzone w pierwszym kwartale 2023 roku!

- Data: 27.01.2023
Videoszkolenie: Jak rozmawiać z rodzicem o trudnościach rozwojowych dziecka?
Dowiedz się, jak rozmawiać z rodzicami przedszkolaków o możliwych trudnościach rozwojowych ich dziecka. Skorzystaj z praktycznych wskazówek ekspertki, aby poprowadzić rozmowę w sposób dający wsparcie i zachęcający do współpracy.

- Data: 26.01.2023
Likwidacja przedszkola niepublicznego – jakie dokumenty przekazać do kuratorium
Organ prowadzący niepubliczne przedszkole w razie likwidacji ma obowiązek przekazania dokumentacji przebiegu nauczania do kuratorium oświaty. Przepisy nie precyzują jednak, jakie dokładnie dokumenty trzeba przekazać. Sprawdź, jakie dokumenty przekazać do kuratorium w przypadku likwidacji przedszkola niepublicznego. Dowiedz się, gdzie szukać szczegółowych zasad obowiązujących w danym województwie.

- Data: 25.01.2023
Ile rad rodziców powołać w zespole szkolno-przedszkolnym?
Organ prowadzący szkoły różnych typów lub placówki może je połączyć w zespół. Dotyczy to m.in. przedszkoli – mogą powstawać zespoły przedszkolne oraz zespoły szkolno przedszkolne. Sprawdź, jak w takich przypadkach funkcjonuje rada rodziców – czy jest to jedna rada dla zespołu czy raczej odrębną radę rodziców należy powołać w każdej placówce należącej do tego zespołu?

- Data: 24.01.2023
Utrata uprawnień i kwalifikacji do wykonywania zawodu nauczyciela – po ilu latach pracy poza oświatą
Wiele osób po uzyskaniu kwalifikacji do zajmowania stanowiska nauczyciela, w tym nauczyciela w przedszkolu, nie podejmuje zatrudnienia w oświacie. Inni zaś odchodzą z zawodu po kilku latach pracy, często już po uzyskaniu stopnia awansu zawodowego. W razie chęci powrotu do pracy w jednostce systemu oświaty pojawia się pytanie czy dana osoba utraciła uprawnienia do wykonywania zawodu nauczyciela? Po ilu latach przerwy od pracy w oświacie wygasają uprawnienia nauczycielskie?
Aktualny numer
