
- Data: 20.01.2023
Raport Dzieci się liczą 2022 – zagrożenia bezpieczeństwa i rozwoju dzieci w Polsce
Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę opublikowała raport „Dzieci się liczą 2022”. Autorzy publikacji kompleksowo przyjrzeli się sytuacji dzieci, zwłaszcza obszarom dotyczącym doświadczania różnych form przemocy i wykorzystywania seksualnego. Raport prezentuje też rekomendacje rozwiązań na rzecz poprawy sytuacji najmłodszych.

- Data: 19.01.2023
Rodzic w trakcie rozwodu a punkty za samotne wychowywanie dziecka
Jednym z kryteriów branych pod uwagę w czasie rekrutacji do przedszkola jest samotne wychowanie dziecka. Należy pamiętać, że pojęcie to ma swoją definicję legalną określoną w ustawie z 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe. W praktyce oznaczać to będzie, że nie każde dziecko w rzeczywistości wychowywane przez jednego rodzica otrzyma punkty z tytułu samotnego wychowania. Sprawdź, kiedy kandydat jest traktowany jak dziecko wychowywane przez oboje rodziców.

- Data: 18.01.2023
Jakie dokumenty powinny znajdować się w teczce dziecka z orzeczeniem o kształceniu specjalnym?
Organizacja kształcenia specjalnego wymaga zaplanowania odpowiednich form wsparcia, zastosowania właściwych metod pracy i form niezbędnego wsparcia, a także okresowo oceny efektywności podejmowanych działań. Wszystkie działania należy dokumentować, jednak przepisy nie określają katalogu takich dokumentów – sprawdź, jak prowadzić indywidualną teczkę dziecka.

- Data: 17.01.2023
Kalendarz świąt nietypowych dla przedszkola
Prawie każdego dnia obchodzimy ciekawe święto. Nie wszystkie są oczywiste, ale każde z nich można wykorzystać, by uatrakcyjniać zajęcia z dziećmi. Znajomość kalendarza świąt nietypowych pomaga w planowaniu atrakcyjnych zajęć dydaktycznych i wychowawczych. Pobierz kalendarz świąt nietypowych dla przedszkola na pierwszy kwartał 2023 roku.

- Data: 16.01.2023
Mentor początkującego nauczyciela: awans zawodowy nauczycieli w przedszkolu
Od 1 września 2022 r. nauczycielowi odbywającemu przygotowanie do zawodu nauczyciela dyrektor przedszkola przydziela spośród nauczycieli mianowanych lub dyplomowanych mentora. W przepisach przewidziano jednak wyjątki w przypadku przedszkoli niepublicznych. Dowiedz się, kto może być mentorem i jaki są jego obowiązki w przedszkolu.

- Data: 13.01.2023
Stacjonarne czy zdalne zebranie z rodzicami? Zasady na nowy rok szkolny
Pandemia przyzwyczaiła nas do tego, że wiele spraw wymagających osobistego kontaktu, można załatwić zdalnie. W przypadku przedszkoli oraz innych form wychowania przedszkolnego na popularności zyskały zdalne zebrania z rodzicami. Okazuje się jednak, że przepisy nie wskazują takiej możliwości. Sprawdź, czy zebrania oraz spotkania z rodzicami w roku szkolnym 2022/2023 można prowadzić z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość.

- Data: 11.01.2023
Innowacja pedagogiczna w przedszkolu – czy wymagana jest uchwała rady pedagogicznej?
Podejmowanie przez nauczyciela działań innowacyjnych jest istotne zarówno w kontekście uzyskiwania stopni awansu zawodowego, jak i oceny pracy nauczyciela. Powszechnie przyjmuje się więc, że nauczycieli realizują tzw. innowacje pedagogiczne. Co jednak ważne – nie ma przepisów wskazujących na konieczność podjęcia uchwały rady pedagogicznej w sprawie wdrażania innowacji pedagogicznej w przedszkolu.

- Data: 10.01.2023
Dowóz dziecka niepełnosprawnego do przedszkola niepublicznego w czasie ferii
Obowiązkiem gminy jest zapewnienie dzieciom z niepełnosprawnością w wieku pięciu i sześciu lat oraz dzieciom z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego, bezpłatnego transportu i opieki w czasie przewozu do najbliższego przedszkola, oddziału przedszkolnego w szkole podstawowej, innej formy wychowania przedszkolnego lub ośrodka rewalidacyjno-wychowawczego. Dowóz zwykle organizowany jest w ten sposób, by jednocześnie dowozić do szkół dzieci realizujące obowiązek szkolny. A co w czasie ferii? Czy gmina może zawiesić dowożenie dziecka do przedszkola w czasie ferii zimowych?

- Data: 09.01.2023
Odmowa wykonania polecenia służbowego przez pomoc nauczyciela
Pomoc nauczyciela jest pracownikiem niepedagogicznym, do którego nie mają zastosowania przepisy Karty Nauczyciela. Zakres zadań pomocy nauczyciela w przedszkolu określa więc dyrektor. Zdarza się, że osoba zatrudniona na tym stanowisku odmawia wykonywania niektórych poleceń powołując się na swój stan zdrowia. Czy ma do tego prawo? Sprawdź, kiedy możliwa jest odmowa wykonania polecenia przez pomoc nauczyciela.
Aktualny numer
