
- Data: 02.01.2024
Czy rodzeństwo może uczęszczać do różnych grup w przedszkolu?
Podziału dzieci na grupy w przedszkolu dokonuje dyrektor przedszkola. Przepisy zawierają ogólne wytyczne dotyczące doboru dzieci do grup, ale nie wskazują na obowiązek uzyskania akceptacji rodziców. Zdarza się, że podczas podziału rozdzielane jest rodzeństwo – dotyczy to zarówno bliźniąt, jak i dzieci w różnym wieku przypisywanych do dwóch oddzielnych oddziałów mieszanych. Czy dyrektor może podejmować takie decyzje? Sprawdź, czy rodzeństwo może uczęszczać do różnych grup w przedszkolu.

- Data: 02.01.2024
Przerwa na karmienie dziecka dla nauczycielki przedszkola
Przerwa na karmienie dziecka dla nauczycielki przedszkola publicznego wynika z Karty Nauczyciela, a niepublicznego – z Kodeksu pracy. W każdym przypadku zależy ona od wymiaru czasu pracy nauczycielki. Oznacza to, że nie każda nauczycielka karmiąca piersią swoje dziecko będzie miała prawo wyjść wcześniej z pracy lub rozpocząć ją później. Dowiedz się, jak ustalić, czy w konkretnym przypadku nauczycielka ma prawo do przerwy na karmienie wliczanej do czasu pracy.

- Data: 01.01.2024
Końcoworoczne zadania dotyczące kontroli zarządczej – o czym musisz pamiętać na przełomie roku 2023/2024
Zbliżający się koniec i początek kolejnego roku kalendarzowego oznacza, że wchodzimy w ostatni etap realizacji tegorocznej kontroli zarządczej. To czas, kiedy należy dokonać podsumowań, opracować sprawozdanie i oświadczenie o jej stanie, a jednocześnie – zaplanować działania na następny rok ujęte w rocznym planie działalności przedszkola. Sprawdź, jakie działania w ramach kontroli zarządczej spoczywają na dyrektorze przedszkola na przełomie grudnia i stycznia.

- Data: 29.12.2023
Tydzień z Portalem Przedszkolnym: 25–29 grudnia 2023 r.
Sprawdź, co nowego znalazło się na portalprzedszkolny.pl w ostatnim tygodniu. Pamiętaj, że codziennie zamieszczamy nowe porady, wzory dokumentów lub materiały do wykorzystania w pracy z dziećmi. Wszystkie materiały są dostępne dla zalogowanych użytkowników. Przeczytaj najnowsze wydanie Poradnika Dyrektora Przedszkola!

- Data: 29.12.2023
Zmiana wymiaru pensum po przyjęciu do grupy dziecka w młodszym wieku
Tygodniowy obowiązkowy wymiar godzin zajęć nauczyciela przedszkola w grupie mieszanej wiekowo powinien ustalić organ prowadzący w wymiarze nie wyższym niż 25 godzin tygodniowo. Sprawdź, czy dotyczy to także sytuacji, gdy np. do grupy pięciolatków zostanie przyjęty jeden sześciolatek.

- Data: 29.12.2023
Odmowa zorganizowania indywidualnego przygotowania przedszkolnego w przedszkolu niepublicznym
Przepisy prawa oświatowego przewidują dla przedszkoli niepublicznych stosunkowo duży poziom autonomii w zakresie zarządzania placówką. Nie oznacza to jednak, że mają całkowitą dowolność w zakresie realizacji podstawowych zadań przedszkola. Jednym z takich zadań jest obowiązek zorganizowania indywidualnego przygotowania przedszkolnego, jeżeli rodzic dostarczył orzeczenie. Sprawdź, czy przedszkole może odmówić zorganizowania indywidualnego obowiązkowego rocznego przygotowania przedszkolnego.

- Data: 28.12.2023
Leżakowanie w przedszkolu dla najmłodszych grup – co na to przepisy?
Leżakowanie to ważny punkt w planie dnia najmłodszych grup przedszkolaków. W niektórych przedszkolach drzemka zastępowana jest odpoczynkiem, podczas którego dzieciom czytane są książeczki czy puszczana relaksacyjna muzyka. Czy zatem leżakowanie to obowiązek narzucony przepisami? Sprawdź, czy każde dziecko powinno spać w ciągu dnia w przedszkolu lub do jakiego wieku dzieci powinny odpoczywać.

- Data: 27.12.2023
Wypłata nagrody jubileuszowej nabytej 31 grudnia
Jeżeli nauczyciel nabywa prawo do nagrody jubileuszowej 31 grudnia 2023 r. to, ponieważ jest to niedziela, nie pozostaje nic innego jak wypłacić ją w pierwszym dniu roboczym w Nowym Roku, czyli 2 stycznia. Wypłata grudniowej nagrody w styczniu może nastąpić na podstawie składników wynagrodzenia otrzymanych w grudniu lub w styczniu – sprawdź od czego to zależy. Dowiedz się także, czy po wypłaceniu nauczycielom podwyżek pensji zasadniczych nagrodę wypłacaną w styczniu trzeba będzie wyrównać.

- Data: 26.12.2023
Godziny ponadwymiarowe w dniu zwolnienia od pracy z powodu siły wyższej
Zwolnienie z powodu działania siły wyższej w wymiarze 2 dni przepadnie, jeżeli nauczyciel nie wykorzysta go do 31 grudnia. Niewykorzystane w danym roku zwolnienia nie kumulują się. W nowym roku nauczyciel będzie miał ponownie do wykorzystania 2 dni. Biorąc wolne z powodu siły wyższej nauczyciel wprawdzie zachowuje prawo do połowy wynagrodzenia, ale nie realizuje w tym dniu zaplanowanych godzin ponadwymiarowych. Sprawdź zatem, jak rozliczyć te godziny w tygodniu, w którym przypada zwolnienie.
Aktualny numer
