Po przekroczeniu progu sali i przekazaniu dziecka pod opiekę nauczyciela to przedszkole zobowiązane jest do nadzoru nad wychowankiem. Jeśli dziecko podczas pobytu w placówce wyrządzi szkodę fizyczną innej osobie lub szkodę w mieniu, odpowiedzialność ponoszą pracownicy przedszkola. Dziecko w przedszkolu pozostaje pod opieką nauczyciela i to nauczyciel ponosi odpowiedzialność za każdą wyrządzoną szkodę. Sprawdź czy odpowiedzialność przedszkola wyklucza żądanie od rodziców ucznia pokrycia kosztów zniszczenia mienia.
Z tego artykułu dowiesz się m.in.:
Pytanie: Dyrektor niepublicznego przedszkola zwrócił się do urzędu gminy z prośbą o przekształcenie placówki w przedszkole niepubliczne integracyjne z możliwością utworzenia oddziału terapeutycznego. Na jakiej podstawie można dokonać takiego przekształcenia? Czy w ogóle jest to możliwe? Jakich dokumentów powinno się wymagać przy takim przekształceniu?
Przedszkole niepubliczne ma obowiązek stosować art. 6a Karty Nauczyciela (ocena pracy) do wszystkich nauczycieli zatrudnionych w placówce oraz przepisy o awansie zawodowym do nauczycieli zatrudnionych w wymiarze co najmniej 1/2 obowiązkowego wymiaru zajęć.
Jakie są obowiązki dyrektora
Ocena pracy nauczyciela
Nauczycielskie świadczenie kompensacyjne jest rodzajem przedemerytalnego świadczenia dla nauczycieli, z którego można skorzystać po spełnieniu określonych warunków. Kluczowym warunkiem jest posiadanie 30-letniego okresu składkowego i nieskładkowego, w tym 20 lat wykonywania pracy „przy tablicy”. Sprawdź, czy do zaliczanych okresów wlicza się także praca w przedszkolu niepublicznym.
Obecnie coraz trudniejsze staje się prowadzenie działalności gospodarczej. Prowadząc przedszkole niepubliczne, jego dyrektor musi zadbać o wiele kwestii: organizację pracy placówki i nadzór nad personelem, grafik zajęć, nadzór nad sprzętem i wyposażeniem, prowadzenie dokumentacji itd. Ale to nie wszystko – pojawia się jeszcze kwestia promocji placówki, utrzymanie strony internetowej przedszkola, obsługa systemu informatycznego i wiele innych czynności, którymi na co dzień zajmuje się dyrektor. Dzisiaj, podobnie jak w innych branżach, liczy się skuteczność działania, bezpośredni kontakt z klientem – rodzicem – oraz konsekwencja realizacji założeń, które definiuje dobrze przygotowana strategia marketingowa.
Jak promować przedszkole.
Mocne i słabe strony placówki.
Działania reklamowe.
Elementy wyróżniające.
Promocja w mediach.
Przepisy nie dają możliwości przyjmowania do punktów przedszkolnych większej liczby dzieci niż 25. Jednak przepisy rozporządzenia w sprawie rodzajów innych form wychowania przedszkolnego, warunków tworzenia i organizowania tych form oraz sposobu ich działania dopuszczają podział na grupy w punkcie przedszkolnym.
W jakich formach można prowadzić wychowanie przedszkolne.
Co zrobić, gdy liczba dzieci przyjętych do oddziału przedszkolnego przekracza 25.
Skoro opłaty za korzystanie z wychowania przedszkolnego oraz za korzystanie z wyżywienia w przedszkolach stanowią opłaty publicznoprawne, to nie ma podstaw prawnych do zawierania w tych sprawach umów cywilnoprawnych.
Z artykułu dowiesz się m.in.:
Czy można zawrzeć umowę cywilnoprawną między rodzicami a dyrektorem przedszkola
W umowie można określić dodatkowe prawa i obowiązki stron
Czy wystarczającym dokumentem jest oświadczenie o korzystaniu z wychowania przedszkolnego
Sprawdź, czy poradnia psychologiczno-pedagogiczna może odmówić pomocy dziecku z przedszkola niepublicznego. Dowiedz się także, jakie obowiązki spoczywają na przedszkolu w przypadku odmowy udzielania wsparcia.
Czy rodzaj przedszkola ma wpływ na wybór poradni
Kto dokonuje oceny poziomu funkcjonowania dziecka
Kiedy poradnia powinna rozwiązać problem
Dowiedz się, czy rodzice dziecka trzyletniego, nieprzyjętego do przedszkola z powodu uzyskania niedostatecznej liczby punktów, po wykorzystaniu procedury odwoławczej zarówno do komisji rekrutacyjnej jak i dyrektora przedszkola publicznego, mogą żądać od organu prowadzącego zwrotu kosztów planowanego pobytu (czesne) i dojazdu do przedszkola niepublicznego w innej gminie, jedynym miejscu (wobec braku wolnych), do którego dziecko zostałoby przyjęte od 1 września 2022 r.
Z tego artykułu dowiesz się:
Dowiedz się, czy organ prowadzący (wójt, burmistrz, prezydent miasta) ma obowiązek wskazać przedszkole niepubliczne w systemie złotówkowym (tzw. przedszkole konkursowe) rodzicom, którzy podczas rekrutacji nie złożyli oświadczeń woli o przyjęciu do przedszkola.
Zdarza się, że pracownicy urzędu miasta wymagają od dyrektorów przedszkoli niepublicznych podawania danych, które nie wynikają z przepisów prawa. Tak było w jednym z przedszkoli niepublicznych prowadzonych przez naszego czytelnika. Otóż pracownicy urzędu wymagali, by dyrektor za każdym razem, gdy zmienia się kadra pedagogiczna, np. zatrudniony zostaje nowy pracownik, przedstawiał do urzędu nowy wykaz kadry przedszkola. Dowiedz się, czy urząd miasta ma prawo kontrolować zatrudnianie nauczycieli w prywatnym przedszkolu.
Sprawdź, czy przepisy zezwalają na wprowadzenie dziennika elektronicznego w przedszkolu niepublicznym.
Przepisy nie określają wymagań, jakie musi spełnić przedszkole niepubliczne, które chce przejść na profil Montessori. Nie istnieje również jakikolwiek państwowy rejestr przedszkoli, które mogą prowadzić wychowanie przedszkolne oparte na pedagogice Montessori pod warunkiem spełnienia określonych wymagań. Sprawdź zatem, czy zmiana profilu działalności przedszkola wymaga podjęcia jakichkolwiek działań organizacyjnych.
Sprawdź, jaki skład powinna mieć komisja egzaminacyjna na stopień nauczyciela mianowanego w przedszkolu publicznym prowadzonym przez osobę fizyczną.
Przerwy w pracy przedszkola niepublicznego wynikają z jego organizacji i są określone w statucie placówki. Jeżeli zatem taka przerwa została zaplanowana, to dyrektor może w tym czasie zamknąć przedszkole.
© Wiedza i PraktykaStrona używa plików cookies.Korzystając ze strony użytkownik wyraża zgodę na używanie plików cookies.