Przepisy nie zawierają konkretnych wytycznych, nie jakie wydatki mogą zostać zaliczone do wydatków bieżących, dlatego bardzo często pojawiają się wątpliwości dotyczące możliwości pokrycia z dotacji konkretnego wydatku. Zebraliśmy 10 najczęściej kwestionowanych podczas kontroli wydatków oraz na przykładach i w oparciu o aktualne orzecznictwo wyjaśniliśmy, dlaczego sfinansowanie ich z dotacji może zostać uznane za wykorzystanie dotacji niezgodnie z przeznaczeniem.
Z tego artykułu dowiesz się:
Odpowiedni wizerunek przedszkola przyciąga uwagę, wzbudza zaufanie i zachęca do skorzystania z jego oferty. Jak go kreować i o czym przy tym pamiętać, by osiągnąć najlepsze efekty? Wyjaśniamy, o czym pamiętać w procesie budowania wizerunku placówki.
Bardzo często rodzice w trakcie trwania roku przedszkolnego doręczają do przedszkola opinię o potrzebie objęcia dziecka pomocą psychologiczno-pedagogiczną. Jakie działania powinien w takim przypadku podjąć dyrektor przedszkola i nauczyciele w przedszkolu niepublicznym?
Od 1 stycznia 2019 r. będą obowiązywały nowe, restrykcyjne zasady wydatkowania i rozliczania dotacji otrzymywanej na dzieci i uczniów posiadających orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego. Sprawdź na czym polegają zmiany i pamiętaj, że popełnienie błędu może narazić przedszkole lub szkołę na obowiązek zwrotu dotacji!
Planowane są zmiany w ustawie o finansowaniu zadań oświatowych . Z uwagi na fakt, że art. 35 ustawy budzi wątpliwości interpretacyjne ustawodawca proponuje doprecyzowania, które wejdą w życie z dniem 1 stycznia 2020 r.
Projekt nowelizacji ustawy Prawo oświatowe przewiduje zobowiązanie niepublicznych przedszkoli oraz innych form wychowania przedszkolnego do stosowania przepisów dotyczących zasad organizacji i udzielania pomocy psychologiczno-pedagogicznej, organizowania indywidualnego rocznego przygotowania przedszkolnego dzieci.
Za rażące naruszenie prawa uznał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie postanowienie uchwały rady gminy, w którym wskazuje się, że rodzice ponoszą opłatę za każdą rozpoczętą godzinę pobytu dziecka w przedszkolu. Czy oznacza to, że przedszkole może naliczać opłatę tylko za pełną godzinę pobytu w czasie wykraczającym poza czas bezpłatny? Dowiedz się, w których placówkach obowiązuje zasada rozpoczętej, a w których pełnej godziny.
Dzieci uczęszczające do przedszkoli niepublicznych mogą uczestniczyć w wielu zajęciach dodatkowych, których treści wykraczają poza podstawę programową wychowania przedszkolnego. Czy dla takich zajęć także należy prowadzić odpowiednią dokumentację? Czy wystarczą dodatkowe dzienniki lub odrębne karty z logopedii, angielskiego, tańca, gimnastyki korekcyjnej, rytmiki? Jak długo przechowywać takie dokumenty?
Coraz częściej kontrole prawidłowości pobrania i wykorzystania dotacji w przedszkolach niepublicznych przeprowadzane są przez osoby niezatrudnione w urzędzie publicznym. Czy taki audyt faktycznie można zlecić firmie zewnętrznej, która przeprowadzi w placówce niepublicznej kontrolę? Sprawdź, czy dyrektor może uniemożliwić jej pracownikom przeprowadzenie kontroli.
Osoba prowadząca przedszkole niepubliczne może, ale nie musi tworzyć rady rodziców i rady pedagogicznej w przedszkolu. Wątpliwości nie budzi sytuacja, gdy takich organów nigdy nie powołano, jednak co, jeśli osoba prowadząca chciałaby je zlikwidować? Czy wystarczy dokonać zmian w statucie? Na te i inne pytania odpowiadamy w artykule.
Z tego artykułu dowiesz się m.in.:
Z uwagi na fakt, że formy nadzoru wewnętrznego sprawowanego w niepublicznym przedszkolu nie są określone przepisami prawa powszechnie obowiązującego, rodzaj dokumentów nadzoru może określić dyrektor samodzielnie. Sprawdź, czy mogą być to powszechnie wykorzystywane plany nadzoru pedagogicznego, dokumenty ewaluacji wewnętrznej, diagnoza pracy przedszkola.
Najważniejszą rolę w czasie naboru do przedszkoli niepublicznych odgrywa spotkanie z dyrektorem oraz poznanie placówki. Do każdego spotkania – niezależnie czy będzie zorganizowane indywidualnie czy odbędzie się w ramach Dni otwartych – należy odpowiednio się przygotować. Jak zachęcić rodziców? Czym jest USP, dlaczego jest ważne i jak je opracować? Wszystkiego dowiedz się z artykułu.
Kontrole prawidłowości pobrania oraz prawidłowości wykorzystania dotacji oświatowej zawsze wywołują niepokój organów prowadzących i dyrektyw niepublicznych przedszkoli. Warto więc dowiedzieć się, jak powinna być prowadzona kontrola, z jakich narzędzi może skorzystać kontrolujący, a także jakie prawa i obowiązki spoczywają na przedszkolu. Zapoznaj się z artykułem i przygotuj się z odpowiednim wyprzedzeniem.
Obowiązująca od 1 stycznia 2018 r. ustawa o finansowaniu zadań oświatowych wprowadza dwa limity wysokości wynagrodzenia osoby fizycznej zatrudnionej w przedszkolu, które może zostać pokryte z dotacji. Mimo że nowe limity już obowiązują, nadal pojawia się wiele wątpliwości zarówno dotyczących wysokości wynagrodzenia, jak i tego, których pracowników przedszkola dotyczą limity.
© Wiedza i PraktykaStrona używa plików cookies.Korzystając ze strony użytkownik wyraża zgodę na używanie plików cookies.