Początek stycznia to termin rozliczenia rocznych dotacji dla przedszkoli niepublicznych. Jednym z rokrocznie pojawiających się problemów jest kwestia prawidłowości wydatkowania otrzymanych środków. Zachęcamy do sprawdzenia, które wydatki można pokrywać z dotacji oraz upewnienia się, że czy jest rozliczana prawidłowo.
Nawet przy zatrudnieniu nauczyciela szkoły niepublicznej na podstawie umowy o pracę zgodnie z Kodeksem pracy należy stosować niektóre przepisy Karty Nauczyciela. Zakres stosowania ustawy z Karta Nauczyciela (tekst jedn.: Dz.U. z 2017 r. poz. 1189 ze zm.) w przedszkolach niepublicznych został określony w art. 91b ust. 2 pkt 1 i 2 Karty Nauczyciela.
Najnowsze orzecznictwo sądów administracyjnych wskazuje, że niektóre informacje wymagają udostępnienia, a wniosek musi być rozpatrzony w ściśle określonej formie. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, w jakim zakresie do przedszkoli niepublicznych mają zastosowanie regulacje ustawy o dostępie do informacji publicznej.
W szczególnie uzasadnionych przypadkach wychowaniem przedszkolnym może także zostać objęte dziecko, które ukończyło 2,5 roku – zgodnie ze opiniami RIO zostaje ono objęte dotacją przedszkolną. Pojawia się jednak wątpliwość – od kiedy dotacja zacznie przysługiwać, jeżeli dziecko uczęszczające do przedszkola od początku miesiąca osiągnie wymagany wiek po dacie przekazania informacji o liczbie dzieci?
Nowe rozporządzenie regulujące zasady działania innych form wychowania przedszkolnego określa warunki tworzenia oraz zasady działania innych form wychowania przedszkolnego. Projekt w znacznej części odzwierciedla dotychczasowy stan prawny, niemniej jednak warto zwrócić uwagę na kilka nowości.
Wczesne wspomaganie rozwoju dziecka może być prowadzone tylko w przedszkolach, które posiadają odpowiednie warunki i w których powołano zespół wczesnego wspomagania rozwoju. Od 1 września 2017 r. warunki te będą określone w nowym rozporządzeniu – sprawdź, wprowadzenie jakich zmian planuje resort edukacji.
Przepisy nie zawieraj ą wytycznych dotycz ą cych zasad przeprowadzania kontroli stanu bhp w przedszkolu niepublicznym. O zakresie kontroli oraz sk ł adzie komisji decydujesz samodzielne. Dowiedz si ę , jak powinna wygl ą da ć kontrola stanu bhp w przedszkolu niepublicznym i pami ę taj, aby przeprowadzi ć j ą przed zako ń czeniem wakacji.
Jedna osoba fizyczna może być organem prowadzącym kilku przedszkoli niepublicznych – te mogą funkcjonować w tej samej lub różnych miejscowościach. Czy w takiej sytuacji wystarczy opracowanie jednego statutu dla wszystkich placówek?
Reforma systemu oświaty w 2017 roku w sposób istotny zmieniła zasad naliczania co do formy przekazania i przyznania dotacji dla przedszkoli niepublicznych. W procesie weryfikacji naliczania dotacji aktywnie musi uczestniczyć organ przedszkola, który może kwestionować jej wysokość – szczegóły wyjaśniamy w artykule.
W przedszkolu niepublicznym nie ma obowiązku powołania rady pedagogicznej. A co w przypadku, kiedy rada już istnieje? Czy można ją odwołać? Jeżeli tak, to jak wygląda taka procedura? Dowiedz się, jakie czynności podjąć, aby zlikwidować radę pedagogiczną w przedszkolu.
Dyrektor publicznego przedszkola uważany jest za osobę pełniącą funkcję publiczną i z tego powodu dotyczy go wiele ograniczeń dotyczących podejmowania dodatkowych działań zarobkowych. Czy możesz podjąć pracę na umowę zlecenia lub umowę o dzieło w niepublicznym przedszkolu? Jakie warunki musisz spełnić, aby było to możliwe?
Dyrektorzy przedszkoli niepublicznych korzystają z dużej swobody w zakresie zatrudniania i wynagradzania pracowników, jednak kształtowane przez nich stosunki pracy muszą być zgodne z przepisami kodeksu pracy. Tymczasem częstą praktyką jest zastępowanie umowy o pracę umową zlecenia – to rozwiązanie może okazać się bardzo ryzykowne.
W odpowiedzi na problemy zgłaszane przez organy kontrolne, samorządy i jednostki samorządu terytorialnego resort edukacji opracował projekt zmian w zakresie udzielania i rozliczania dotacji wypłacanych placówkom oświatowym, niebędącym jednostkami samorządu terytorialnego.
Akta osobowe pracowników składają się z trzech części. Część A wiąże się z tym, co działo się przed nawiązaniem stosunku pracy, część B dotyczy całego przebiegu pracy u danego pracodawcy, część C obejmuje wszystko, co wiąże się z ustaniem zatrudnienia. Katalog dokumentów, które powinny znajdować się w każdej części, jest ściśle określony.
Kryteria związane z przyznawaniem świadczeń z ZFŚS powinny być zawarte w regulaminie. Istotne jest, aby nie przydzielać ich każdemu w takiej samej wysokości. Jeśli przedszkole nie będzie stosować kryteriów socjalnych, ZUS po przeprowadzonej kontroli zgłosi się po zaległe składki. ZUS może zażądać ich zapłaty za 5 lat wstecz.
© Wiedza i PraktykaStrona używa plików cookies.Korzystając ze strony użytkownik wyraża zgodę na używanie plików cookies.