
- Data: 15.02.2025
E-DORĘCZENIA W PRZEDSZKOLACH W 2025 ROKU
Z dniem 1 stycznia 2025 r. szkoły i przedszkola oraz inne jednostki oświatowe prowadzone przez jednostki samorządu terytorialnego mają obowiązek wdrożyć system e-doręczeń, czyli usługę doręczenia korespondencji, która ma być równoważna z tradycyjną przesyłką poleconą za zwrotnym potwierdzeniem odbioru. Wprowadzenie e-doręczeń w szkole i przedszkolu wymaga wyznaczenia administratora skrzynki doręczeń, złożenia wniosku o założenie adresu do e-doręczeń i jego aktywacji, a także wprowadzenia procedury ochrony danych osobowych przetwarzanych w toku e-doręczeń. Sprawdź, jak poprawnie wdrożyć e-doręczenia w szkole i przedszkolu, i skorzystaj z gotowych procedur krok po korku, które ułatwią Ci wywiązanie się z tego obowiązku

- Data: 15.02.2025
POMOC PSYCHOLOGICZNO-PEDAGOGICZNA W PRZEDSZKOLU
Poznaj zasady udzielania pomocy psychologiczno-pedagogicznej w przedszkolu i uzyskaj odpowiedzi na poniższe zagadnienia: Objęcie dziecka pomocą psychologiczno-pedagogiczną mimo braku orzeczenia Czas pracy nauczycieli specjalistów Zajęcia rozwijające uzdolnienia w przedszkolu Praca z dzieckiem z orzeczeniem o niepełnosprawności i potrzebie kształcenia specjalnego
- Data: 09.04.2020
PLACÓWKI OŚWIATOWE W CZASIE PANDEMII KORONAWIRUSA. Zagadnienia kadrowe
Ministerstwo Edukacji Narodowej wydało dwa rozporządzenia regulujące zasady funkcjonowania szkół w czasie zawieszenia zajęć. Jednak przepisy te w dużym stopniu cedują na dyrektorów szkół decyzyjność w zakresie szczegółowych regulacji, które należy stosować w okresie ich zamknięcia. Decyzji tych dyrektorzy szkół w obecnej sytuacji podejmować muszą wyjątkowo dużo, szczególnie w sprawach kadrowych i placowych.
- Data: 30.03.2020
PLACÓWKI OŚWIATOWE W CZASIE PANDEMII KORONAWIRUSA. Zbiór gotowych dokumentów dla dyrektora
Żadne przepisy wewnętrzne szkół i placówek oświatowych nie zawierają zapisów o organizacji pracy w trakcie epidemii i zawieszenia zajęć. Dlatego wszystkie wdrażane w oświacie rozwiązania są jedynie próbą poradzenia sobie z szeregiem problemów, jakie przyniósł koronawirus i zawieszenie zajęć. Mimo tych trudności musimy wszyscy odnaleźć się w nowej rzeczywistości, przeorganizować pracę pracowników, sprawdzić umowy z kontrahentami i dostawcami w zakresie możliwości zmiany ich warunków lub odstąpienia itp. Do tego będzie potrzebne sporządzenie kilku dokumentów – wszystkie decyzje warto bowiem mieć udokumentowanie.
- Data: 24.01.2018
Kontrola statutu przedszkola – 34 zapisy, które zostaną zakwestionowane przez organ nadzoru pedagogicznego
Przepisy związane z reformą systemu oświaty nałożyły na przedszkola obowiązek przygotowania i uchwalenia statutów dostosowanych do nowych regulacji prawnych. Począwszy od roku szkolnego 2017/2018 powinien on organizować i prowadzić wychowanie i opiekę w przedszkolu zgodnie z przepisami ustawy – Prawo oświatowe, ustawy o systemie oświaty i Karty Nauczyciela, a także zgodnie z przepisami wydanymi na podstawie tych ustaw Po dostosowaniu statutu do obowiązujących przepisów i uchwaleniu go dyrektor powinien zadbać o to, by wszyscy w przedszkolu poznali i respektowali najważniejszych dokument prawa wewnętrznego. W wyniku stwierdzenia sprzeczności z prawem statutu lub niektórych jego postanowień kurator oświaty uchyla statut albo niektóre jego postanowienia w drodze decyzji. Poprzez zawarte w decyzji rozstrzygnięcie nakłada na dyrektora obowiązek podjęcia działań zmierzających do zmiany zapisów statutu w zakresie, w jakim stwierdził ich sprzeczność z prawem.
- Data: 17.10.2017
Karta Nauczyciela w przedszkolu niepublicznym. 13 przepisów, których stosowanie jest obligatoryjne w każdym przedszkolu
Nawet przy zatrudnieniu nauczyciela szkoły niepublicznej na podstawie umowy o pracę zgodnie z Kodeksem pracy należy stosować niektóre przepisy Karty Nauczyciela. Zakres stosowania ustawy z Karta Nauczyciela (tekst jedn.: Dz.U. z 2017 r. poz. 1189 ze zm.) w przedszkolach niepublicznych został określony w art. 91b ust. 2 pkt 1 i 2 Karty Nauczyciela.
- Data: 17.10.2017
Organizacja pracy przedszkola od 1 września 2017 r.
Nie wszystkie regulacje dotyczące organizacji pracy przedszkola, obowiązujące od 1 września 2017 r., były znane w momencie opracowywania arkuszy organizacji przedszkola na rok szkolny 2017/2018 – niektóre rozporządzenia zostały podpisane tuż przed rozpoczęciem roku szkolnego. Poznaj szczegółowe zasady organizacji pracy przedszkola obowiązujące od 1 września 2017 r., sprawdź, czy musisz opracować aneks do arkusza organizacji, i upewnij się, że przedszkole jest przygotowane na wdrażanie nowej podstawy programowej.
Aktualny numer
