Prawo do opłaty za posiłek w wysokości kosztów produktu, tzw. wsadu do kotła, przysługuje wyłącznie przedszkolakom. Natomiast nauczyciele i pracownicy niepedagogiczni płacą za jedzenie kwotę ustaloną przez dyrektora przedszkola w porozumieniu z organem prowadzącym. Przedszkole nie dopłaci więc do obiadu nauczyciela czy pracownika niepedagogicznego.
Z tego artykułu dowiesz się m.in.:
Każde przedszkole, zarówno publiczne, jak i niepubliczne, może zostać objęte kontrolą, której celem jest sprawdzenie przestrzegania przepisów prawa dotyczących jego działalności. Kontrola może być planowa, czyli zapowiedziana z wyprzedzeniem lub doraźna, gdy pojawi się pilna potrzeba podjęcia działań. Jako dyrektor przedszkola, warto wiedzieć, jak się przygotować do tego procesu, aby upewnić się, że placówka spełnia wszystkie wymogi prawne i organizacyjne. W tym artykule znajdziesz niezbędne informacje na temat rodzajów kontroli, dokumentów, które mogą zostać sprawdzone, oraz szczegółową checklistę listę czynności, które należy wykonać, aby skutecznie przygotować się do kontroli, od zebrania dokumentów po analizę przepisów.
Dzieci uczęszczające do przedszkoli niepublicznych mogą uczestniczyć w wielu zajęciach dodatkowych, których treści wykraczają poza podstawę programową wychowania przedszkolnego. Czy dla takich zajęć także należy prowadzić odpowiednią dokumentację? Czy wystarczą dodatkowe dzienniki lub odrębne karty z logopedii, angielskiego, tańca, gimnastyki korekcyjnej, rytmiki? Jak długo przechowywać takie dokumenty?
W okresie świąt Bożego Narodzenia przedszkola przeznaczają środki z ZFŚS m.in. na zakup paczek świątecznych dla dzieci pracowników i innych osób uprawnionych do ZFŚS w przedszkolu. Warto jednak wiedzieć że poza funduszem socjalnym taką paczkę można dofinansować ze środków rady rodziców. Pobierz przykładowy wzór wniosku w tej sprawie.
Przepisy prawa oświatowego jednoznacznie określają, ile dzieci może uczęszczać do oddziału specjalnego w przedszkolu, w zależności od rodzaju niepełnosprawności. Nie ma natomiast regulacji, które odnoszą się do liczebności oddziałów w przedszkolu niepublicznym. Sprawdź, jak ustalić liczbę dzieci w oddziale specjalnym w przedszkolu niepublicznym.
Kierunki polityki oświatowej państwa są uwzględniane w ramach nadzoru pedagogicznego dyrektora. Jednak w przedszkolu niepublicznym nie ma obowiązku sprawowania tzw. wewnętrznego nadzoru pedagogicznego, chyba że statut przedszkola stanowi inaczej. Czy oznacza to, że wytyczne ministra edukacji narodowej na nowy rok szkolny nie obowiązują przedszkoli niepublicznych? Sprawdźmy to.
Dzieci z Ukrainy mają prawo do korzystania z wychowania przedszkolnego na takich samych zasadach, co dzieci posiadające obywatelstwo polskie. Co ważne, od 1 września 2024 r. dzieci te będą objęte obowiązkowym rocznym przygotowaniem przedszkolnym. Sprawdź. Czy przedszkole niepubliczne otrzyma dotację na dziecko z Ukrainy.
Przepisy nie wskazują, jaką dokumentację powinny prowadzić przedszkola niepubliczne. Wskazują jednak zobowiązania i zadania przedszkola niepublicznego, z których pośrednio można wywieść rodzaj dokumentacji, którą warto prowadzić, aby skutecznie wykazać ich spełnienie. Sprawdź, których dokumentów nie możesz pominąć.
W ramach realizacji statutowych zadań przedszkola, dyrektor organizuje między innymi zajęcia dodatkowe. W przedszkolach niepublicznych opłata ponoszona przez rodziców za te zajęcia może być zdecydowanie wyższa niż w przedszkolach publicznych i nie wszyscy rodzice decydują się na korzystanie z nich. W związku z tym, czy takie zajęcia muszą odbywać się w godzinach poza podstawą programową?
Księgowość stanowi część rachunkowości. Polega na rejestracji w ujęciu pieniężnym, a niekiedy w ujęciu ilościowym, poprawnie udokumentowanych zdarzeń gospodarczych, które powodują zmiany w majątku jednostki gospodarującej i źródłach jego pochodzenia. Celem jej jest prowadzenie ewidencji transakcji finansowych oraz dostarczanie niezbędnych informacji, które są istotne dla zarządzania oraz podejmowania decyzji. Poznaj zasady prowadzenia księgowości w niepublicznym przedszkolu.
Sprawdź, czy przedszkole niepubliczne może wprowadzić ośmiogodzinną dzienną normę czasu pracy nauczycieli, z podziałem na godziny realizowane bezpośrednio z dziećmi (7 godzin) oraz na przygotowanie się do zajęć lub wykonywanie innych czynności wynikających z zadań statutowych przedszkola (1 godzina).
Przedszkole niepubliczne tworzy ZFŚS, jeżeli według stanu na dzień 1 stycznia danego roku zatrudnia co najmniej 50 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty. Zasady tworzenia funduszu określa ustawa o ZFŚS. Sprawdź, jak utworzyć ZFŚS w przedszkolu niepublicznym.
Z tego artykułu dowiesz się:
Rada pedagogiczna jest jednym z wewnętrznych organów przedszkola. Jako organ kolegialny podejmuje uchwały, a tym samym ma znaczący wpływ na sprawy dotyczące wychowania opieki i funkcjonowania przedszkola. Sprawdź, czy istnieje obowiązek tworzenia rady w przedszkolu niepublicznym i jakie są zasady jej działalności.
Przy opracowywaniu arkusza organizacji pracy przedszkola na rok szkolny 2024/2025 należy zwrócić uwagę na kilka nowości. Sprawdź o czym nie możesz zapomnieć przygotowując ten dokument i jakie terminy Cię przy tym obowiązują.
Zebrania rady pedagogicznej powinny być protokołowane i odpowiednio numerowane. Z podjętymi przez radę pedagogiczną uchwałami należy zapoznać wszystkich nauczycieli zatrudnionych w przedszkolu. Pobierz przykładowy wzór protokołu z posiedzenia rady pedagogicznej w przedszkolu niepublicznym.
© Wiedza i PraktykaStrona używa plików cookies.Korzystając ze strony użytkownik wyraża zgodę na używanie plików cookies.