Każdy logopeda, odpowiednio do potrzeb konkretnego dziecka i stwierdzonego zaburzenia, powinien opracowywać programy terapii. Są one przygotowywane, zatwierdzane i wdrażane w ramach procedur wewnętrznych w zakresie organizacji pomocy psychologiczno-pedagogicznej oraz nadzoru pedagogicznego sprawowanego przez dyrektora.
Z tego artykułu dowiesz się m.in.:
Z okazji świąt Bożego Narodzenia z ZFŚS w przedszkolu przyznawane są pracownikom różnego rodzaju świadczenia do których zaliczamy paczki, bony oraz np. zapomogi. Przydzielając je, trzeba jednak pamiętać o tym, by kierować się kryterium socjalnym i nie dzielić świadczeń każdemu po równo. Trzeba także pamiętać o zasadach opodatkowania i korzystania ze zwolnień podatkowych dla świadczeń socjalnych z ZFŚS w przedszkolu. Sprawdź, jak przyznawać świąteczne świadczenie z ZFŚS.
Z tego artykułu dowiesz się:
Dowiedz się, w jaki sposób realizować podstawę programową, w tym wybrać i zatwierdzić program nauczania w przedszkolu, które rozpoczyna swoją działalność w trakcie roku szkolnego. Sprawdź, czy w pewnych kwestiach takie przedszkole może liczyć na złagodzenie wymagań.
W trwającej od kilku tygodni dyskusji dotyczącej nagrody specjalnej dla nauczycieli pomija się właściwie informację o tym, że nagroda nie będzie przysługiwała właścicielowi niepublicznego przedszkola, nawet jeśli prowadzi zajęcia bezpośrednio z uczniami. Dowiedz się, dlaczego właściciel przedszkola niepublicznego nie otrzyma nagrody specjalnej 1125 zł.
Przeczytaj również:
Przedszkole niepubliczne jest zobowiązane do udzielania dzieciom pomocy psychologiczno-pedagogicznej na zasadach dotyczących przedszkoli publicznych. Oznacza to, że pomocą trzeba objąć wszystkie dzieci, u których została rozpoznana taka potrzeba.
Każde przedszkole prowadzone przez jednostkę samorządu terytorialnego musi posiadać instrukcję kancelaryjną. Określa ona szczegółowe zasady i tryb dokonywania wszelkich czynności o charakterze kancelaryjnym. Żadne przepisy nie wskazują natomiast, by taki obowiązek spoczywał także na przedszkolach niesamorządowych. Sprawdź, czy instrukcja kancelaryjna w przedszkolu niepublicznym jest obowiązkowa.
Pomimo, że edukacja przedszkolna jest obowiązkowa tylko dla sześciolatków, coraz więcej rodziców decyduje się na posłanie dziecka do przedszkola dużo wcześniej. Wybór coraz częściej pada na przedszkola prywatne, których oferta jest odpowiednia zarówno dla dzieci, jak i ich rodziców. Dlaczego warto je wybrać?
Ubiegłoroczna nowelizacja Karty Nauczyciela wprowadziła rewolucję w zasadach uzyskiwania stopni awansu zawodowego przez nauczycieli. Jedną z najważniejszych, o których muszą pamiętać zarówno dyrektorzy, jak i nauczyciele przedszkoli niepublicznych, jest konieczność odbywania przygotowania do zawodu. Każdy nauczyciel, który nie posiada stopnia awansu zawodowego, a został zatrudniony zgodnie z kwalifikacjami w wymiarze nie mniejszym niż pół etatu od momentu zatrudnienia jest nauczycielem początkującym.
Czy w przypadku wyrażenia zgody przez rodziców dzieci 3-, 4- i 5-letnich na naukę religii w grupie przedszkolnej organ prowadzący zobowiązany jest dostosować rozwozy dzieci ze szkoły (szkoła podstawowa z oddziałami przedszkolnymi)? Pozostałe dzieci i uczniowie zmuszeni byliby 2 razy w tygodniu dłużej oczekiwać na rozwóz do domu.
Prawo do opłaty za posiłek w wysokości kosztów produktu, tzw. wsadu do kotła, przysługuje wyłącznie przedszkolakom. Natomiast nauczyciele i pracownicy niepedagogiczni płacą za jedzenie kwotę ustaloną przez dyrektora przedszkola w porozumieniu z organem prowadzącym. Przedszkole nie dopłaci więc do obiadu nauczyciela czy pracownika niepedagogicznego.
Nauczyciel odbywający przygotowanie do zawodu nauczyciela otrzymuje jednorazowe świadczenie na start w wysokości 1.000 zł. Świadczenie to jest wypłacane w terminie 30 dni od dnia, w którym nauczyciel rozpoczął odbywanie przygotowania. Należy jednak pamiętać, że przepis ten ma zastosowanie tylko do przedszkoli publicznych. Dowiedz się, czy możliwe jest wypłacanie świadczenia na start w przedszkolu niepublicznym.
Wprowadzenie do kryteriów rekrutacyjnych poddania dziecka szczepieniom od lat budzi wiele kontrowersji. O ile jednak w przypadku przedszkoli publicznych o legalności takiego kryterium wypowiadały się sądy, o tyle wiele wątpliwości budzi odmowa przyjęcia dziecka do przedszkola niepublicznego. Sprawdź, czy odmowa przyjęcia nieszczepionego dziecka do przedszkola niepublicznego jest zgodna z prawem.
Po przekroczeniu progu sali i przekazaniu dziecka pod opiekę nauczyciela to przedszkole zobowiązane jest do nadzoru nad wychowankiem. Jeśli dziecko podczas pobytu w placówce wyrządzi szkodę fizyczną innej osobie lub szkodę w mieniu, odpowiedzialność ponoszą pracownicy przedszkola. Dziecko w przedszkolu pozostaje pod opieką nauczyciela i to nauczyciel ponosi odpowiedzialność za każdą wyrządzoną szkodę. Sprawdź czy odpowiedzialność przedszkola wyklucza żądanie od rodziców ucznia pokrycia kosztów zniszczenia mienia.
Pytanie: Dyrektor niepublicznego przedszkola zwrócił się do urzędu gminy z prośbą o przekształcenie placówki w przedszkole niepubliczne integracyjne z możliwością utworzenia oddziału terapeutycznego. Na jakiej podstawie można dokonać takiego przekształcenia? Czy w ogóle jest to możliwe? Jakich dokumentów powinno się wymagać przy takim przekształceniu?
Przedszkole niepubliczne ma obowiązek stosować art. 6a Karty Nauczyciela (ocena pracy) do wszystkich nauczycieli zatrudnionych w placówce oraz przepisy o awansie zawodowym do nauczycieli zatrudnionych w wymiarze co najmniej 1/2 obowiązkowego wymiaru zajęć.
Jakie są obowiązki dyrektora
Ocena pracy nauczyciela
© Wiedza i PraktykaStrona używa plików cookies.Korzystając ze strony użytkownik wyraża zgodę na używanie plików cookies.