Praca z dziećmi wynika ze zróżnicowanych potrzeb i celów oddziaływań, dlatego nie ma możliwości stworzenia uniwersalnego wzoru oceny efektywności pomocy psychologiczno-pedagogicznej udzielanej dzieciom. Wzór oraz narzędzia badawcze być dobierane adekwatnie do konkretnych celów podejmowanych działań, zakresu i form udzielanego wsparcia.
Z tego artykułu dowiesz się m.in.:
Poznaj zasady udzielania pomocy psychologiczno-pedagogicznej w przedszkolu i uzyskaj odpowiedzi na poniższe zagadnienia:
Przedszkole niepubliczne ma obowiązek zapewnienia dzieciom pomocy psychologiczno-pedagogicznej oraz realizacji podstawy programowej na podstawie orzeczeń o potrzebie kształcenia specjalnego na takich samych zasadach, co placówki publiczne. Fakt, że w przedszkolu nie są zatrudniani specjaliści, powoduje, że przedszkole nie jest w stanie realizować swoich statutowych zadań.
Zarządzanie pomocą psychologiczno-pedagogiczną w przedszkolu wymaga od dyrektora i nauczycieli nie tylko znajomości przepisów prawa, ale także umiejętności sprawnej komunikacji z rodzicami. Jednym z najważniejszych elementów tego procesu jest skuteczne informowanie rodziców o ustalonych formach wsparcia dla dziecka. W jaki sposób przekazać te informacje, by spełniały wymagania formalne, a jednocześnie były zrozumiałe i budowały zaufanie między przedszkolem a rodzicami?
Dowiedz się, czy przedszkole może objąć pomocą psychologiczno-pedagogiczną dziecko uczęszczające do placówki nieposiadające orzeczenia lub opinii poradni w tym zakresie. Sprawdź, czy w takim przypadku rodzice dziecka muszą złożyć wniosek o objęcie dziecka wsparciem specjalistów.
Pomoc psychologiczno-pedagogiczna udzielana w przedszkolu wymaga odpowiedniego dokumentowania. Odpowiada za to zwykle specjalista zatrudniony w szkole lub przedszkolu. Praktyka pokazuje jednak, że dyrektorzy i nauczyciele często mają wątpliwości, w jakim dzienniku i w jaki sposób poprawnie udokumentować przeprowadzone zajęcia z zakresu pomocy psychologiczno-pedagogicznej i kształcenia specjalnego. Sprawdź, jak poprawnie wypełniać dzienniki innych zajęć i dzienniki specjalistów w przedszkolu i szkole.
Przydział zajęć rozwijających uzdolnienia uczniów nauczycielowi zatrudnionemu w pełnym wymiarze powinien nastąpić w formie godzin ponadwymiarowych, a nauczycielowi niepełnowymiarowemu – poprzez zawarcie porozumienia zmieniającego obowiązującego w okresie realizacji zajęć specjalistycznych. Pobierz przykładowy wzór pisma w sprawie przydziału nauczycielowi zajęć rozwijających uzdolnienia w ramach godzin ponadwymiarowych.
Zajęcia rozwijające uzdolnienia dzieci to jedna z form pomocy psychologiczno-pedagogicznej realizowanej w przedszkolach. Sprawdź, jak przydzielać i rozliczać takie zajęcia oraz dowiedz się, kiedy za prowadzenie zajęć rozwijających uzdolnienia nauczyciel otrzymuje dodatkowe wynagrodzenie.
Pomoc psychologiczno-pedagogiczna ma na celu wspieranie wszechstronnego rozwoju dzieci z uwzględnieniem ich indywidualnych potrzeb edukacyjnych i rozwojowych. Zgodnie z rozporządzeniem w sprawie zasad organizacji i udzielania pomocy psychologiczno-pedagogicznej w publicznych przedszkolach, szkołach i placówkach w przedszkolach organizuje się konkretne formy wsparcia, które mają na celu zarówno rozwijanie mocnych stron dzieci oraz kompensowanie ewentualnych trudności. Co jednak ważne, jednak niektóre z form pomocy, które są dostępne w szkołach, nie są organizowane w przedszkolach. Sprawdź, których form pomocy psychologiczno-pedagogicznej nie organizuje się w przedszkolu.
Zbliżający się koniec roku szkolnego to odpowiedni czas na podsumowanie efektów pomocy psychologiczno-pedagogicznej w przedszkolu. Za podsumowanie odpowiedzialny jest dyrektor i to on ocenia pracę nauczycieli i specjalistów w kontekście efektywności udzielanego dzieciom i ich rodzicom wsparcia. Zadanie to najlepiej zacząć od zgromadzenia dokumentów i materiałów źródłowych. Sprawdź, jak wywiązać się z tego obowiązku.
W przedszkolu, w którym tworzone są oddziały jednorodne wiekowo, przeniesienie dziecka do innej grupy wiekowej powinno następować z uzasadnionych powodów i we współpracy z rodzicami dziecka. Sprawdź, jakie warunki muszą zostać spełnione, aby możliwe było przeniesienie dziecka korzystającego z pomocy psychologiczno-pedagogicznej do innej grupy wiekowej.
Okres przedszkolny to czas, w którym rozwój emocjonalny i społeczny jest ściśle związany z rozwojem fizycznym. Ciało kilkulatka to prawdziwy magazyn jego przeżyć. Stres objawia się spięciem mięśni, bólami brzucha, bólami głowy, nudnościami. Jakość rozwoju fizycznego warunkuje rozwój wielu kompetencji. Dzieci, które mają kłopot z koordynacją wzrokowo-ruchową doświadczają trudności w nauce czytania i pisania. Im mniej świadome są swojego ciała, tym trudniej im wyrażać emocje werbalnie, nie poprzez zachowanie i zgłaszane symptomy. Praca z ciałem małych dzieci, zwłaszcza tych, które doświadczają trudności rozwojowych i emocjonalnych, to ważny czynnik ich rozwoju. Sprawdzone narzędzia znajdziemy w Metodzie Ruchu Rozwijającego według Weroniki Sherborne.
Przepisy prawa oświatowego jednoznacznie wskazują, w jakim terminie przedszkola musi opracować IPET dla dziecka, którego rodzice dostarczą orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego. Nie ma natomiast analogicznych regulacji dotyczących terminu na zrealizowanie zaleceń i zorganizowanie zajęć wskazanych w opinii z poradni psychologiczno-pedagogicznej. Sprawdź, ile wynosi termin na zorganizowanie zajęć z opinii z poradni psychologiczno-pedagogicznej.
Z artykułu dowiesz się m.in.:
Pomoc psychologiczno-pedagogiczna w przedszkolu to wiele działań, których celem jest wspieranie dzieci w szeroko pojętym rozwoju, praca na rzecz wyrównywania ich szans edukacyjnych, kompensacja deficytów i rozwijanie zasobów. Podstawą udzielania pomocy jest przede wszystkim rozpoznanie indywidualnych potrzeb (poznawczych, społecznych, emocjonalnych, fizycznych) dzieci i czynników środowiskowych, które wpływają na jakość ich rozwoju. Koniec pierwszego semestru roku szkolnego to czas, w którym warto ocenić efektywność pomocy psychologiczno-pedagogicznej. Dobra ewaluacja pozwoli zaś zaplanować pracę na kolejne miesiące.
Niekiedy trudności w rozwoju ujawniają się od pierwszych dni pobytu dziecka w przedszkolu, ale pomimo podjętych oddziaływań postępy w rozwoju dziecka nie pojawiają się w oczekiwanym tempie. W takich sytuacjach konieczne jest dokonanie analizy dotychczasowych działań, modyfikacja sposobów postępowania lub poszukanie nowych rozwiązań w celu wsparcia dziecka, a niekiedy również nauczyciela i rodziców w rozwoju ich kompetencji. Sprawdź, co robić, gdy ocena efektywności pomocy psychologiczno-pedagogicznej udzielanej dziecku wskazuje na brak progresu.
2025 © Wiedza i PraktykaStrona używa plików cookies.Korzystając ze strony użytkownik wyraża zgodę na używanie plików cookies.