Udzielanie pomocy psychologiczno-pedagogicznej adekwatnej do potrzeb dziecka to obowiązek każdego przedszkola publicznego i niepublicznego a także innych form wychowania przedszkolnego. Wraz z dostarczeniem do placówki orzeczenia lub opinii poradni psychologiczno-pedagogicznej dyrektor ma obowiązek podjąć odpowiednie kroki by zawarte w tych dokumentach zalecania zrealizować. Oczywiście szerszy zakres obowiązków wiąże się z realizacją orzeczeń niż opinii poradni, dlatego sprawdź jak w praktyce kształtują się obowiązki dyrektora przedszkola, nauczycieli i specjalistów zaangażowanych w udzielania pomocy psychologiczno-pedagogicznej wychowankom przedszkola.
Z tego artykułu dowiesz się:
Dzieci z Ukrainy przyjmowane do polskich przedszkoli, oddziałów przedszkolnych i innych form wychowania przedszkolnego wymagają szczególnego traktowania, że zarówno na wrodzone predyspozycje i dysfunkcje, jak i przeżytą traumę. Wsparcia to gwarantuje im pomoc psychologiczno-pedagogiczna udzielana w przedszkolu. Dowiedz się, jak zaplanować działania związane z pomocą psychologiczno-pedagogiczną, gdy kluczowym problemem jest bariera językowa.
Z tego artykułu dowiesz się m.in.:
Wiele przedszkoli niepublicznych boryka się z problem zatrudnienia specjalistów z kwalifikacjami, wiedzą i umiejętnościami niezbędnymi do udzielania dzieciom pomocy psychologiczno-pedagogicznej i prowadzenia zajęć specjalistycznych. Dowiedz się, czy brak odpowiedniej kadry uzasadnia odmowę przyjęcia dziecka do placówki i realizacji zaleceń zawartych w orzeczeniu i opinii poradni psychologiczno-pedagogicznej.
Dowiedz się, czy koniecznym warunkiem prowadzenia w przedszkolu zajęć integracji sensorycznej jest posiadanie podwiesia do SI, czy też wystarczające jest posiadanie innych pomocy terapeutycznych np. podłóg sensorycznych, szarf, woreczków, krążków sensorycznych itp.
Przeczytaj również:
W praktyce pomocy psychologiczno-pedagogicznej w przedszkolu udzielają nauczyciele i specjaliści, ale to dyrektor odpowiada za stworzenie odpowiednich warunków do realizacji działań w tym zakresie. Odpowiada także za poprawność prowadzonej w związku z tym dokumentacji, a także ocenia efektywność udzielanego wsparcia, zaś wyciągnięte wnioski wykorzystuje także przy planowaniu nadzoru pedagogicznego w placówce. Upewnij się zatem, czy znasz wszystkie swoje obowiązki w tym zakresie.
Organizowane w przedszkolach zajęcia terapii sensorycznej nie są zdefiniowane w przepisach. Brakuje także wytycznych co do liczby dzieci mogących uczestniczyć jednorazowo w takich zajęciach. Sprawdź jednak, jakie rozwiązania w tym zakresie rekomenduje nasz ekspert.
Z artykułu dowiesz się, kto ustala plan pracy, i poznasz miesięczny wymiar zajęć w ramach wczesnego wspomagania rozwoju oraz sprawdzisz czy możliwe jest wprowadzanie zmian do harmonogramu działań związanych z wwr.
Zajęcia rewalidacyjne mogą prowadzić zatrudnieni w przedszkolu specjaliści albo pozostali nauczyciele, jeśli posiadają do tego odpowiednie kwalifikacje. A co, jeżeli nauczyciel rozpoczął już odpowiednie studia, ale nie posiada jeszcze dyplomu? Sprawdź, czy nauczyciel w trakcie studiów może prowadzić zajęcia rewalidacyjne w przedszkolu.
Sprawdź, czy można powołać zespół wczesnego wspomagania rozwoju, gdy w przedszkolu nie pracuje psycholog.
Sprawdź, czy poradnia psychologiczno-pedagogiczna może odmówić pomocy dziecku z przedszkola niepublicznego. Dowiedz się także, jakie obowiązki spoczywają na przedszkolu w przypadku odmowy udzielania wsparcia.
Wielospecjalistyczna ocena poziomu funkcjonowania ucznia stanowi podstawę działań, których celem jest wsparcie dziecka z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego. Rzetelnie przeprowadzona pozwala ustalić jego zasoby i potrzeby wychowawczo-edukacyjne. Sprawdź, jak się do niej przygotować w nowym roku szkolnym i jakie zadania stoją przed dyrektorem, który koordynuje proces oceny.
Epidemia wpływa nie tylko na zmiany w organizacji pracy przedszkola, ale także na zdrowie, samopoczucie i ogólne funkcjonowanie dzieci w środowisku. Izolacja, przemoc fizyczna i psychiczna w domach to zjawiska, które nasiliły się w czasie epidemii i które należy uwzględnić przy planowaniu pomocy psychologiczno-pedagogicznej w nowym roku szkolnym, by możliwie w najlepszej formie udzielić dzieciom wsparcia. Sprawdź, jak podejść do tego zadania, i zaplanuj formy wsparcia adekwatne do potrzeb dzieci i aktualnej sytuacji epidemiologicznej.
Także do przedszkoli niepublicznych uczęszczają dzieci z różnego rodzaju niepełnosprawnościami. Sprawdź, jaka jest podstawa prawna organizacji dla nich zajęć specjalistycznych, kto decyduje o ich rodzaju i wymiarze.
Zdarza się, że w trakcie roku szkolnego rodzic po ponownej diagnozie dziecka w poradni dostarcza do przedszkola nowe orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego. Dowiedz się, czy oznacza to konieczność opracowania nowego indywidualnego programu edukacyjno-terapeutycznego oraz czy nowe orzeczenie uchyla poprzednie.
© Wiedza i PraktykaStrona używa plików cookies.Korzystając ze strony użytkownik wyraża zgodę na używanie plików cookies.