Upewnij się, które predyspozycje i trudności kwalifikują ucznia do objęcia pomocą psychologiczno-pedagogiczną oraz jak zdobywać informacje o indywidualnych potrzebach ucznia. Sprawdź także, w jakich formach może być udzielana pomoc psychologiczno-pedagogiczna dla ucznia bez opinii i orzeczenia.
Zarówno na początku jak i w trakcie roku szkolnego rodzice dziecka mogą przedkładać orzeczenia w szkole i przedszkolu a także dostarczać opinie poradni na temat zalecanych metod pracy z uczniem. Mimo tego, że opinia poradni nie ma takiej mocy wiążącej jak orzeczenie, to jednak nie można lekceważyć zawartych w niej zaleceń do pracy z dzieckiem. Dowolności nie ma tym bardziej przy realizacji wytycznych zawartych w orzeczeniu, i to nawet wówczas, gdy w przedszkolu nie ma odpowiedniej kadry, by je zrealizować. Sprawdź, jak poradzić sobie z rozwiązaniem problemów organizacyjnych i finansowych związanych z organizacją specjalnych metod kształcenia dziecka.
Z tego artykułu dowiesz się:
Fakt, że dziecko nie sygnalizuje swoich potrzeb fizjologicznych i że podejrzewany jest u dziecka autyzm, nie jest podstawą do wydalenia go z przedszkola.
Dokumentacja prowadzona przez specjalistów w przedszkolu stanowi podstawę prowadzonej kontroli, zarówno wewnętrznej, jak i zewnętrznej. Ponadto jest ona niezbędna do sprawdzania efektywności podejmowanych działań wychowawczych i dydaktycznych. Stanowi ona filar działań ewaluacyjnych. Dowiedz się, jak poprawnie dokumentować działania specjalistów w przedszkolu.
Przepisy umożliwiają, a nawet obligują przedszkole do podjęcia działań w zakresie pomocy psychologiczno-pedagogicznej na podstawie rozpoznania dokonanego przez nauczycieli i specjalistów w przedszkolu. Do udzielenia dziecku wsparcia nie jest wymagana opinia o potrzebie wczesnego wspomagania rozwoju ani żaden dokument wydany przez poradnię, jeśli rozpoznana zostanie potrzeba dziecka uzasadniająca objęcie go pomocą psychologiczno-pedagogiczną.
Dowiedz się, czy poradnia psychologiczno-pedagogiczna prowadząca diagnozę dziecka może otrzymać nagrania z monitoringu przedszkolnego, by poznać zachowania dziecka w grupie.
Sprawdź, czy przed przystąpieniem do diagnozy psycholog z poradni psychologiczno-pedagogicznej powinien uzyskać zgodę na badanie diagnostyczne od rodziców przedszkolaka. Upewnij się także, czy brak zgody rodziców uniemożliwia zdiagnozowanie problemów dziecka i udzielenie mu koniecznego wsparcia.
Aktualne przepisy określają jedynie ogólne zasady planowania liczby godzin wczesnego wspomagania rozwoju w miesiącu. Upewnij się, czy istnieje możliwość zawieszenia prowadzenia zajęć w danym miesiącu i odpracowania niezrealizowanych godzin w kolejnym. Dowiedz się, jak zaplanować harmonogram realizacji zajęć wczesnego wspomagania rozwoju dziecka.
Zasady udzielania pomocy psychologiczno-pedagogicznej w przedszkolach niepublicznych nie różnią się od tych obowiązujących placówki publiczne. Sprawdź, czy brak odpowiedniej kadry może usprawiedliwiać brak objęcia dziecka pomocą.
Upewnij się, jakie zajęcia z dziećmi z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego w przedszkolu może prowadzić osoba, która ukończyła terapię pedagogiczną.
Epidemia i obostrzenia w funkcjonowaniu placówek oświatowych wpływają na dobrostan wszystkich dzieci, powodując obciążenia, które mogą wpływać na ich osiągnięcia w realizacji podstawy programowej, przygotowanie do podjęcia nauki w szkole, a w konsekwencji efekty uczenia się na dalszych etapach edukacji. W tym kontekście przygotowanie przedszkola na wyzwania związane ze skutkami COVID-19 wymagają nie tylko reagowania na sytuacje wynikające z bieżącej realizacji zadań, ale także uwzględnienia perspektywy długoterminowej – zwiększonego ryzyka wpływu niekorzystnych czynników na funkcjonowanie dzieci wobec zadań rozwojowych i edukacyjnych w przyszłości.
Po ponownym otwarciu przedszkoli zasadne jest uruchomienie wszelkich możliwych mechanizmów, aby zminimalizować szkody, jakie wywołało powszechne zagrożenie i przywróciwszy dzieci niepełnosprawne do przedszkola, zadbać o realizację treści indywidualnego programu edukacyjno-terapeutycznego.
W indywidualnej teczce, zakładanej dla każdego ucznia objętego kształceniem specjalnym lub pomocą psychologiczno-pedagogiczną, powinna być gromadzona dokumentacja badań i czynności uzupełniających prowadzonych przez nauczycieli i specjalistów, w tym IPEt-y.
Po zapisach o pomocy psychologiczno-pedagogicznej, które powinny znaleźć się w statusie przedszkola tak publicznego jak i niepublicznego, przedstawiamy propozycję zapisów dotyczących pozycji rodziców, ich prawnej reprezentacji oraz roli w życiu przedszkola.
© Wiedza i PraktykaStrona używa plików cookies.Korzystając ze strony użytkownik wyraża zgodę na używanie plików cookies.